بازدید 453553

ماجرای پهپاد اسرائیلی سقوط کرده در خاک ایران

پهپاد سقوط کرده در داخل کشورمان هاروپ یا هارپی ۲ نام دارد که ساخت صنایع دفاعی رژیم صهیونیستی بوده و در اختیار ارتش جمهوری آذربایجان قرار دارد.
کد خبر: ۱۰۰۹۱۴۳
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰ 15 October 2020

به گزارش «تابناک» به نقل از باشگاه خبرنگاران، چند وقتی است که آتش درگیری ها بین کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ شعله ور شده و این دو کشور در این منطقه درگیر هستند. طرفین در این درگیری ها از ادوات مختلفی استفاده می کنند که یکی از این ادوات پهپادهاست که هر دو کشور هم از آن ها بهره می برند.

یکی از موضوعاتی که در این درگیری ها مهم و حائز اهمیت است، فرود آمدن راکت های طرفین درگیر و یا ورود پهپادهای آن ها به داخل مرزهای جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور هم مرز با آن هاست؛ اما طبق اصول نظامی و با توجه به پیشرفت های تکنولوژی در دوران کنونی وقوع خطای نظامی آن هم به مراتب متعدد کمی دور از باور است.

مقامات مختلف کشورمان نیز در خصوص درگیری های قره باغ و راکت هایی که وارد خاک ایران شده، همواره به طرفین درگیر تذکر داده اند و آن ها را به خویشتنداری دعوت کرده‌اند. در روزهای اخیر هم علاوه بر راکت‌های جنگ قره باغ، یک فروند پهپاد هاروپ متعلق به ارتش جمهوری آذربایجان وارد حریم هوایی ایران شد و با فاصله ۶۵ کیلومتری از مرز ایران و جمهوری آذربایجان در نزدیکی شهرستان هریس در استان آذربایجان شرقی سقوط کرد.

پهپاد جمهوری آذربایجان در کدام منطقه ایران سقوط کرده است؟

بهروز ندایی معاون سیاسی امنیتی استاندار اردبیل سقوط یک فروند پهپاد در اراضی زراعی روستای اوزن تپه علیا از توابع شهرستان مرزی پارس‌آبادمغان را تایید کرد. او در ادامه افزود که تعلق و مالکیت این پهپاد و چگونگی سقوط آن در منطقه تحت بررسی است و این پهپاد خسارتی نداشته است.

اما پس از انتشار فیلم‌ها و تصاویر مربوط به این پهپاد، مشخص شد که این پهپاد از نوع پهپاد انتحاری هاروپ متعلق به جمهوری آذربایجان است که برای آشنایی بیشتر با این پهپاد آن را در ادامه معرفی می کنیم.

پهپاد هاروپ جمهوری آذربایجان چه مشخصاتی دارد؟

پهپاد سقوط کرده در داخل کشورمان هاروپ یا هارپی ۲ نام دارد که ساخت صنایع دفاعی رژیم صهیونیستی بوده و در اختیار ارتش جمهوری آذربایجان قرار دارد. مداومت پروازی این پهپاد انتحاری در حدود ۶ ساعت تخمین زده می‌شود که اگر مسیر پروازی آن به شکل یک خط مستقیم باشد، برد پروازی آن به حدود هزار کیلومتر خواهد رسید. طراحی این پهپاد به گونه‌ای است که سطح مقطع راداری کمی دارد و هدف اصلی از طراحی آن سرکوب سیستم‌های پدافندی و اهداف ارزشمند طرف مقابل است.

یکی دیگر از ویژگی های این پهپاد این است که در صورت وقوع نقص فنی در آن، سیستم اتوماسیون داخلی پهپاد دست به خودکشی و یا انتحار می زند. علت اصلی آن هم قابلیت حمل ۲۳ کیلوگرم مواد منفجره است که در صورت سقوط این امکان وجود دارد که آثار تخریبی بسیاری داشته باشد. روش هدایت خودکار پهپاد هاروپ به این شکل است که پهپاد پس از ورود به منطقه مورد نظر امواج راداری دشمن را شناسایی کرده و خود را به شکل انتحاری به هدف مشخص شده می‌کوبد.

در تصاویر مخابره شده از پهپاد سقوط کرده مسلما مکانیزم خودکشی یا خود انفجاری پهپاد عمل نکرده است و روی لاشه نیز اثری از اصابت موشک پدافندی به آن نیست. منطقه سقوط نیز تقریبا ۱۰۰ کیلومتر با جبهه نبرد قره باغ فاصله دارد و احتمالا این پهپاد از عمق خاک آذربایجان پرواز کرده تا خود را به هدفش در منطقه قره باغ برساند، اما میانه راه به دلیل نقص فنی خودش در خاک ایران افتاده یا اینکه از مرز تجاوز کرده و توسط سیستم‌های جنگ الکترونیک ایران سرنگون شده است که مستقر شدن آن‌ها در مرزهای شمالی به سبب وجود چنین تجهیزاتی بعید نیست.

درصد خطای سیستم‌های پهپادی تا چه میزان قابل قبول است؟

امیر سرتیپ قاسم فراوان مشاور عالی فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران باید با راکت‌ها و پرتابه‌هایی که به خاکش می‌آید چگونه برخورد کند، اظهار کرد: تحولاتی که در کشورها همسایه رخ می‌دهد، تبعاتی را برای کشورهای همجوار آن در پی دارد که مسئله غیر معمولی و غیر طبیعی نیست؛ بنابراین هنگامی که جنگ و یا رزمایشی در کشورهای مختلف رخ می‌دهد، کشورهای همسایه نیروهای خود را در حالت آماده باش قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: ما پیش از این هم درباره مسئله قره باغ مشکلات مشابهی را داشتیم که موشک‌هایی به مناطقی از ایران برخورد می‌کرد. البته غالب آن‌ها بر اثر خطای محاسباتی رخ می‌داد که کم‌تر جنبه تعمدی دارد. باید به این نکته هم توجه کرد که ما اشتراکات مختلفی با کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مسائل دیرینه و تاریخی داریم و طبعا حساسیت‌هایی در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و تاریخی داریم و تعلقات خاطر دو ملت به ایران بزرگ مثال زدنی است.

امیر سرتیپ فراوان گفت: مسئولان رسمی حتما در مورد ورود پهپادهای متجاوز به کشورمان و سقوط آن‌ها در داخل خاک جمهوری اسلامی ایران توضیحاتی را خواهند داد. به هر شکل این پهپادها به عنوان یک سند برای ما قابل استفاده است که نشان دهیم این پهپاد وارد عمق خاک ما شده است.

چرا پای پهپادهای انتحاری و راکت‌های جنگ قره‌باغ به ایران باز شد؟

وی با بیان اینکه پرنده‌های حاضر در منطقه توسط رادارهای ایرانی پایش می شوند، تصریح کرد: امکانات مستقر و موجود ما در حوزه راداری و پدافندی در منطقه برای دیدن انواع پرنده‌ها همچون پهپادها دور از دسترس نیست و ما به راحتی این قبیل پرنده‌ها را از فاصله‌های دور دست رصد می کنیم. البته ما طبق قوانین بین الملل به این کشورها تذکر داده ایم، چراکه نمی‌توانیم نسبت به مسائل امنیتی مردم بی تفاوت باشیم و توانایی انهدام آن‌ها را داریم که در صورت لزوم این کار انجام می‌شود؛ البته این کار بستگی به نوع دریافت اخطارهایی است که این کشورها باید رعایت کنند.

مشاور عالی فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: اگر پرنده‌هایی مانند پهپادهای متجاوز در عمق قابل توجهی وارد خاک ایران شوند باید با آن‌ها مقابله کنیم. عبور بیش از ۴۰ یا ۵۰ کیلومتری را نمی‌توان خطای محاسباتی قلمداد کرد، البته ممکن است که این پهپادها دچار نقص فنی هم شده باشند و ارتباط آن‌ها با مرکز کنترل خود قطع شده باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به مسائل مرزی قاطعانه برخورد می‌کند و حتما در مقابل هر گونه از این خطاها برخورد لازم را خواهد داشت. امیدواریم که همسایگان ما از تکرار چنین حوادثی جلوگیری کنند. البته ایران نیز تا کنون با توجه حسن همجواری با این کشورها از وقوع این خطاها چشم پوشی کرده است. اما در عین حال در مورد مرزهای خود حساسیت لازم را خواهیم داشت.

برخی کارشناسان معتقدند جریان مسیحیت‌صهیونیستی هم با شعله‌ور شدن آتش جنگ میان ارمنستان و جمهوری‌آذربایجان بر سر مناقشه قدیمی منطقه قره‌باغ - مطابق با منش همیشگی‌اش - فرصت را غنیمت‌ شمرده و می‌کوشد با پروپاگاندای رسانه‌ای، بر آتش این جنگ بدمد و آن را به کشورهای همسایه، به‌ویژه جمهوری‌اسلامی ایران توسعه دهد.

تریبون رسانه‌ِای جریان مزبور با انتشار گزارش‌ها و تحلیل‌هایی هدفمند، جهت‌دار و گاهی دروغ‌بنیان از مواضع جمهوری‌اسلامی ایران در قبال این درگیری، می‌کوشد بر روابط ایران با کشورهای همسایه خود،‌ به‌خصوص ارمنستان، آذربایجان و ترکیه، اثر گذاشته، به‌اصطلاح موجبات دوبه‌هم‌زنی و از هم‌گسیختگی تعاملات پایدار و باسابقه ایران و کشورهای مزبور را فراهم آورد.

یکی از بازرترین کارشکنی‌های جریان مسیحیت‌صهیونیستی، اتهام واهی مواضع «دوگانه ایران» (فرصت‌گرایانه) و «ارسال مهمات و ادوات جنگی به ارمنستان از خاک ایران» است که مورد دوم با صراحت از سوی مسئولان کشور، رد شد؛ ضمن آنکه مواضع و اقدامات جمهوری‌اسلامی در مسیر میانجی‌گری و آتش‌بس میان دو دولت متخاصم -طی روزهای اخیر-‌ کاملاً محرز می‌باشد.

با تمام این اوصاف، جریان مسیحیت‌صهیونیستی با وقوف بر اهمیت استحکام روابط پایدار و دوستانه میان کشور ایران و سایر کشورهای منطقه، مترصد کم ترین فرصت‌ها برای سوءاستفاده و کارشکنی در جهت تحقق مهم‌ترین هدف صهیونیسم‌مسیحی، یعنی شکستن اتحاد جهان اسلام و نفوذ خزنده در دل جوامع اسلامی،‌ به‌ویژه منطقه استراتژیک «غرب آسیا» است و اکنون، مناقشه قره‌باغ (با یک سمت مسیحی و یک سمت مسلمان)، مناسب‌ترین فرصت برای آغاز توطئه‌های تبشیری‌هاست. تبلیغات رسانه‌ای، در کنار طرح‌های عملیاتی خزنده، جزء جدایی‌ناپذیر پروتکل‌های مسیحیت‌صیهونیستی در مسیر پیشبرد طرح جهانی خود برای نابودی اسلام و تسلط مسیحیت‌اوانجیلکی بر جهان است که از رهگذر نفوذ در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و اعتقادی، سعی در تحقق آن دارد. ‌

موضع مقامات ایرانی درباره ورود راکت‌های جنگ قره باغ به ایران

مقامات کشورمان به دلیل حُسن همجواری و روابط مهم و مورد توجه با کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان بارها هر دو کشور را به خویشتن داری دعوت کرده‌اند. در این رابطه، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه در یکی از آخرین واکنش‌های خود به مناقشه قره باغ در توئیتر خود نوشت: «منازعه ناگورنو قره‌باغ را به دقت دنبال می‌کنیم و با همه طرف‌ها در تماسیم. طرف‌های درگیر باید قانون جنگ را رعایت کرده و از هدف قرار دادن غیرنظامیان اجتناب کنند. خواستار آتش‌بس فوری، احترام به تمامیت ارضی آذربایجان و گفت‌وگوهای سیاسی زماندار هستیم.»

در این میان امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان نیز در واکنش به تحولات منطقه قره باغ و ورود راکت‌ها و پرتابه‌های حاصل از این درگیری به خاک کشورمان گفت: امنیت مرزهای جمهوری اسلامی ایران برای نیروهای مسلح مقتدر و شجاع کشورمان یک موضوع اصلی، حیاتی و بسیار مهم است. در این حادثه گاهی به‌خطا گلوله‌هایی به مرزهای جمهوری اسلامی ایران اصابت کرد که تذکرات لازم و جدی به هر دو کشور داده شد.

وی در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران مناقشات را در منطقه به‌دقت رصد و دنبال می‌کند. جان شهروندان و امنیت خاک مقدس ایران اسلامی یک موضوع مهم و حیاتی است و به هیچ وجه قابل قبول نیست که به‌علت کم‌دقتی و بی‌توجهی گلوله‌ای به خاک کشورمان اصابت کند. چنانچه این موارد و این بی‌دقتی‌ها توسط کشورهای طرف مناقشه ادامه پیدا کند قطعاً تمهیدات بیشتری اتخاذ خواهد شد.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۷
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۱۳۲
تصویراول یه راکت هست که به روستای خلف بیگلوافتاده بود که مال ارمنستان هست مال ارمنستان بودن اون مستندهست تصاویری ازمهمات ارامنه توسنگرهای آنها ازتلویزیون خودشون نشان داده میشه که همین مهمات رودارند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
چقدر متعصب هستيد
داره از پهبادي ميگه كه دو روز قبل تا ٧٠ كيلومتري تبريز ( هريس ) رسيده
كه در اين متن به جاي دقيقش اشاره شد
همينكه آذربايجان به سلاح ومستشار صهيونيستي از سالها قبل مجهز است خود گواه برخيلي مسائل است
سعي نكنيد چشمتون را ببنديد خودتون رو به كوچه علي چب بزنيد و ساير هموطنانتان شاكي را به غرض ورزي متهم كنيد

مطلب ديگه كه در متن مشاهده شد تبديل اين جنگ به جنگ مذهبي است كه اين بسيار خطرناك است و يا عمدي بودن اصابت اين راكتها و پهباد ها به ايران براي كشاندن پاي ايران به اين درگيري بي معني
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
واقعا هدف و نیت واقعیت از نوشتن این پیام در این قسمت چیه؟واقعا چه تفکری در مورد مخاطبان این نظرت داری؟بعضیا هم الکی و به صورت کاذب مثبت به این نظرو بالا نبرن.
چطور 100 کیلومتر اومده دخال خاک ما و پدافند تشخیصش نداده؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
گذاشتن تمیز بیاد داخل تا سالم بشونن زمین.
دروغ پراکنی نکنین این پهباد از نوع رافائیل و ساخت فرانسه بود فیلمهاش هست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
باشه هرچی اردوغان بگه
ناشناس
| Turkey |
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
کلا مشکلتون با حقیقت چیه؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
پدافند کجا بود دلت خوشه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
تو دقیقا میدونی معنی دروغ پراکنی چیه؟پهباد رافائل ساخت فرانسه؟منظورت جنگنده رافائله؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
گذاشتن تمیز بیاد داخل تا سالم بشونن زمین.
بهتره بچه های هوای فضای سپاه کار مهندسی معکوس روش آغاز کنند و به تولید انبوه برسوننش . البته اگه نمونه اش را نداشته باشیم و کارائی داشته باشه . هر چند پهپادهای ایرانی خیلی بهتر از اسرائیلی هاست .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
چشم حتماً اینکار را خواهند کرد منتظر مجوز شما بودند که آن هم صادر شد.
فرهاد
| Netherlands |
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
چشم منتظر دستور شما بودیم که مهندسی معکوس رو شروع کنیم
جای تعجب است تجاوز صورت می‌گیرد و سکوت انجام می گیرد معنا ندارد اگر همین پهپاد اسرائیلی جنایتی در مرز انجام می داد و باعث کشته شدن هموطنان عزیز ما می شد آیا فرمانده پدافند هوایی ارتش بازهم این سخن می گفت هر کشوری باشد تجاوز ، تجاوز است بایستی پاسخ داده شود .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
چه کسی می خواهد پای ایران را بهخ این مناقشه بکشاند معلومه کار ارمنستانه. چون از روسیه ناامید شده
بارهاگفتیم این تجاوزها از عمد است و مشخص نیست که چرا مسوولان اقدام عملی نمی کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
آتش افروزی نکنید. از روی عمد نیست. انحراف موشک و خطای انسانی تو جنگ طبیعیست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
منظور از اقدام ارسال مستندات تجاوز به شورای امنیت است نه مداخله نظامی
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
از عمد نیست اشتباهات و خطاهای جنگی ست هرچند اگه پای صهیونیستها و تروریستهای داعشی تو منطقه باز بشه دیگه نمی توان این اتفاقات را غیرعمد دانست . نباید پای ای کثافتها تو منطقه باز بشه مخصوصا اسرائیل خبیث . بهتر دولت آذربایجان روی نفوذ تروریستها و صهیونیستها با تدبیر عمل کنه . و اینقد راحت کشورش را تحویل صهیونیست و تروریستها نده به بهانه کمک جنگی
آن وقت اول بگو ببینم فقط مرز ما این جوری است یا دیگر کشورها همین مشکل را دارند چون اگر فقط ما باشیم عمدی است و سکوت شما نشانه خوبی ندارد
در ضمن 100 کیلومتر می آید این طرف عمدی نیست؟ و قطعا کار اسرائیل یا ترکیه است
پاسخ ها
ایران زمین
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
اولا منطقه قره باغ فقط با ایران هم مرز هستش
ثانیا قرار نیست با هر تیر و ترقه ایران وارد جنگی بشه که فایده ایی جزء ضرر نداره
اگر اینطور بود که کل دنیا داشتن با هم میجنگیدن
این پهباد به نظر می‌رسد از نوع ایرانی باشد چون پهباد انتحاری به محض برخورد به زمین یا هدف خود را منفجر می کند
پاسخ ها
ناشناس
| Turkey |
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
لطفا روی هوا صحبت نفرمایید، بگذارد به عهده متخصص
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
بیشتر به نظر میرسه هک شده و نشونده شده
متن رو درست بنویسید آنقدر غلط داره که نمیشه اصلا خوند
سلام کرونا است
کووید ۱۹ است
مذاکره می کنیم مثل همیشه در دولت حسن
پاینده باد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران .
کی به کیه. ما و اسرائیل از آذربایجان حمایت میکنیم. ادم سر درد میگیره. سیاست عجب چیزیه
پاسخ ها
علیرضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
ما طرفدار صلح و ثبات منطقه ایم . این اسرائیل است که با نفوذش تو جمهوری آذربایجان می خواد از آب گل الود ماهی بگیره و اشغال قره باغ تو ارمنستان بهانه ای برای ورود تو منطقه است برای اسرائیل. خدا لعنت کند اسرائیل
اخرین تیر ترکش
شمااخطاردادیدتذکرهم دادید ولی بازهم تکرارشد وبازهم خواهد شد حالا درعمل هم یکاری کنیدتا درسی باشه برای کشورهای دیگه تا کی بدبختی تاکی توی سرخوری این همه هزینه میکنید که درمنطقه مطرح باشید حالا به ارمنستان وآذربیجان تذکربدید ولی بازهم خطاکنن جای تآصف داره
اینا از قصد میزنن همش میگن اشتباه بوده
باید هر کشوری که به خاک ایران راکت انداخته بمباران هوایی بشه تمام
پاسخ ها
صفر
| Germany |
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
بمباران هوایی بشه تمام؟ چی تمام؟ بعدش دوباره گرفتار جنگ بشیم تمام. بعدش تا چهل سال هی برامون جسد بیارن تمام؟ چی میگید شما؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
اول همه شهدا جنك قبل و تشيع وخاكسپاري بكنيم بعد با اجازتون بريم سراع جنگ جديد
اسرائیل با استفاده از جنگ قره باغ درحال سبک و سنگین کردن توان دفاعی ایران هست وازاینکه پهباد متعلق به اسرائیل که بنام آذربایجان در قلب ۶۰ کیلومتری خاک ایران نفوذ کرده جای تعمق و بررسی دقیق دارد چرا که با وجود حضور اسرائیل در جنوب و شمال ایران آینده سختی برای کشور پیش بینی میشود،خدا کنه که برداشتم اشتباه باشد!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
اسراییل این غلط را هیچگاه نخواهد
کرد.
علیرضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
متاسفانه جمهوری اذربایجان بارها ثابت کرده که دوستی برای ایران نیست . اگه جاش باشه پایگاهی میشه برای دشمنان ایران . حسن همجواری را مراعات نمی کنه . و ایران نیز باید با منطق با این درگیری ها برخورد کنه .
کجان دوستانی که می گفتن جمهوری اسلامی چرا از آذربایجان حمایت نمیکنه؟؟؟؟؟جمهوری علی اف با دوستیه با اسرائیل آبروی اسلام و شیعه و ترک ها رو با هم برده
پاسخ ها
یاشاسین آذربایجان
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
فوق تخصص مسائل میان منطقه ای و فرا منطقه ای عزیز ،بجای اینکه از فرصت استفاده کنی و جانبداریتو نشون بدس برو تحقیق کن ببین پهباد فرانسوی هست یا اسرائیلی افتاده منطقه ما،۲۰کیلومتر دور تر از خانه ما، این پهباد برا ارمنستان هست فیلمش و اسمشم مشخصه
حتما دوستان امنیتی این مسئله رو هم در نظر میگیرند که یک کار عمدی توسط اسراییل کثیف باشه تا اطلاعاتی که میخواد و بدست بیاره
100 کیلو متر خطا؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!اتفاقا آذربایجان آن را به طرف ایران هدایت کرده برای اینکه اهداف ترکیه و اسراییل را برآورده کند تا از این کشور حمایت بیشتری کنند.
سلام. ایران میتوانند با بدست آمدن پهپاد اسرائیلی آن را تبدیل به یک فرصت و ساخت مهندسی معکوس از ساخت این نوع پهپاد نمایید
پاسخ ها
امیرخان ۳ستاره
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
که چی بشه؟هی میگید مهندسی معکوس مهندسی معکوس؟یک چیزی خواندید نشنیدید هی تکرار کنید یک کمی تحقیق کن!ایران جز ۵ کشور ابر قدرت مهابادی دنیاست،اسرائیل دنبال پهبادهای ماست ومهندسی معکوس کنه وحاضره کلی هزینه کنه تا یکی از مهندسین پرواز صنایع دفاع ما رو بشناسه،کجایه کاری،ابرارجان
یعنی خیلی اقتدارتون!!!!!!!!!!! رو دوست دارم
اینا دو تا کشورپونزی هستند
اونوقت شما شعار مقابله با ابرقدرت دنیا را سر می دهید
پاسخ ها
مهدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
داشتن اقتدار با تجاوز به همسایگان تفاوت دارد . درست کردن جنگ که هم شماوامثال شما آن را بعدامحکوم کنید درست نیست . بهترین کار این است که اگر تکرار شد ، رادارها وتجهیزات دفاعی کشور حمله کنند . ومقرهای اسرائیلی را در این دو کشور هدف قرار داد. وپهبادهای نزدیک مرز کشور را با جنگال سالم به غنیمت بگیرن ح
نیرو ها با انجام جنگ الکترونیک پهباد های انها را سالم در خاک ایران بنشاند و کپی کنند .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
حتما این کار را میکنند.
چقدر اشتباه داره
حقوق مفتی میگیرن چه نظارتی هست پدافند هوایی باید نزارن حتی یک متر از مرز عبور کنن واقعا که...
سلام. ۱۰۰کیلومتر نفوذ در خاک ایران!
همانگونه در ابتدا توضیح داده احتمالا رادار گریزه.
۱۰۰ کلیوتر امده داخل خاک ایران بعد هیچ راهداری هیچ پدافندی تشخیص نداده اگر این طور باشه واقعا که ما چگونه باید دفاع کنیم از این نوع حمله ها
بابا این پهباد مال اذربیجان ساخت اسراییله که باهاشون ارمنستان رو داشتن شکست میدادن ایران دید که اگه قره باغ رو به کلی بگیره اذربایجان ایران در خطره نقشه رو ببینید میفهمید چی گفتم
بعد خودش مخفیانه رفت کمک ارمنستان زدن پهبادها کار ایرانه سیستمشو مختل میکنه اومد افتاد در روستای مرزی ایران الان ارمنستان قوی شده نسبت به روزهای اول الان اذربایجان رو بمباران میکنه
اسراییل میخواد با دم شیر بازی کنه ولی کور خوانده مث همیشه شکست میخوره.
ایران و روسیه نباید در مورد هجوم تروریست های تکفیری و داعشی توسط ترکیه به مرزهای خود اینطور بی تفاوت باشند.باید مانع یکه تازی اردوغان با استفاده از تکفیری ها جهت پیشبرد مقاصد شیطانی شوند.اذریهای عزیز و همزبان من نمی دانند فردا ابن حرامزاده‌ها تحل عنوان جهاد نکاح چه بر سر نوامیس آنها و ارمنی ها خواهند آورد
آقا چرا همش داری شعار الکی میدی اگه سیستم هوایی ما قوی بود یه موشک از منطقه مناقشه شلیک بشه بیاد تا نزدیکی شهر تبریز بیفته بعدا اهالی روستا تو شبکه های مجازی اطلاع رسانی کنن.بعد میایید میگید یه مگس هم نمیتون از سیتم هوایی ما رد بشه اگه این موشک به یک منطقه مسکونی بر خورد میکرد باز میخواستی چه دورغی سرهم کنید.بس کنید
اومدی افتاده بود رو خونه زن بچه مردم اونوقت چه جوابی داشتن بدن زندگی چند نفر نابود میشد چرا سپاه پاسخ گو نیست چرا چرا
ایرانی عزیز لطفا نظرغیرکارشناسی ارائه نفرماییدنیروهای نظامی جمهوری اسلامی هوشیارترازآن هستند که شما فکر میکنید
یادتان هست RQ170 آمریکایی را چطور کنترل خود درآورده و به غنیمت گرفتیم؟ این پهباد را هم مختل کرده و در خاک خودمان نشانده ایم.
داداش من جای روحانی بودم برای اینکه یه کاری کرده باشم به همین بهانه به آذربایجان و ارمنستان حمله میکردم ۲۴ ساعته خاکشون به کشورم اضافه می کردم
اشتباه میشه .خودمان هم سال گذشته کم اشتباه نداشتیم. یه هواپیما مسافربری ساقط کردیم .یک ناوچه را مورد هدف قرار دادیم .پدافند ملی باید هوشیارتر باشه، وسیستم های موشکی و اداری را به سمت مرزهای شمالی ببرد .امید وارم یهو نکن ما خودمان زدیم .یا نشوندیمش
نباید بهانه دست کشوری داد
ارمنستان از عمد میزنه چون براش فرقی نداره به هرحال هر دو طرف مرز آزربایجان هست از هر طرف بکشه از دشمن کشته!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
بر اساس کدوم مدرک موثق اونطور در این قسمت نظر دادی؟نکته بعد اینکه اصلا ارمنستان با آذربایجان در ایران مشکل داره؟نکته بعد اینکه تو که اونطور املای آذربایجانو اشتباه نوشتی آیا انتظار داری همه کسانی که این نظرتو دیدن باور کنن که تو با صداقت در این قسمت اون نظرو دادی؟
65 کیلومتر اومده داخل میگه خطای محاسباتی خب اگه هم باشه 1متر هم خیلیه تا برسه به کیلومتر در وهله اول باید می زدیدش شما که میگید انتحاری اگه تو منطقه مسکونی سقوط می کرد هم همینو میگید .... اصلا نفهمیدید تا وقتی که سقوط کرد چون اگه می فهمیدید یا می زدید یا سالم می گرفتید تا بازهم اقتدارمون به رخ بکشید دیگه اشتباهی رخ می ده مثل دولت ماس مالی نکنید دیگه خسته شدیم از بس که دروغ دادین دیگه همه دارین میشین مثل هم یه کمی هم غیرت داشته باشین، اشتباه محاسباتییه خب بزارید تا بیاد پایتخت اون وقت هم بگید اشتباهه حالا فهمیدیم جون مردم هیچ ارزشی نداره تا اتفاقی نیافتاده باید قاطعانه بر خورد بزن وبعد بگو اشباه محاسباتییه واگه نزده بودیم یه جایی سقوط می کرد وفاجعه بوجود می آمد نه اینکه رها کنی (خودمونیم اصلا نفهمیدید) واگه اشتباهی آمده بود وبا اپراتور در ارتباط بود و منطقه مسکونیه داخل زده بود و رفته بود و بعد گفته بودند گفته بودند اشتباهی رخ داده باور می کردید نه
اظهارنظر در این خصوص موارد کار نیروهای امنیتی و کارشناسان نظامی است نه من وشما.
(اما طبق اصول نظامی و با توجه به پیشرفت های تکنولوژی در دوران کنونی وقوع خطای نظامی آن هم به مراتب متعدد کمی دور از باور است.)
اندکی تفکر....
پس چرا گفتیم خطای انسانی!!!!
این که پیش گلوبال هاوک پشیزی نیست باید همونجا دم مرز ساقطش می کردن
ولی امنیت داریم...
ممکن دارای سیستم های جاسوسی باشه، چه پهباد، چه راکت‌ها...؟؟ انشاا... که نیست.
این دیگر شوخی بردار نیست برای حفظ شهروندان ایرانی لازم نیروهای مسلح ارتش ایران گوشمالی درست و حسابی به اشغالگران آران و سیحون و جیحون بدهند. و از جان و مال هموطنان محافظت نمایند.
کدوم بی سوادی این متن رو نوشته اصلا نمیشه خوند
به هرکدام از این کشورها ( ارمنستان و آذربایجان) دو تا از اون موشک های ساخت ایران بزنید بعد بگید اشتباه محاسباتی کردیم می‌خواستیم داعش را بزنیم تا دیگه از این غلط ها نکنند که راکت پرت کنند یا پهپاد بفرستند .
سلام بی شک از اسراییل هرکاری بر می اید احتمالا" این پهباد مجهز به سیتم شنودو ردیاب است عمدا" به ایران فرستاده شده چون میدانند ایران ان را انالیز خواهد کرد پس اانرا نباید جایی برد کا از مکانهای مهم واستراتزیک است که ان محل مرد شناسایی قر گیرد
سلام.بااین‌کارمیخواستند‌لادار‌مرزی‌امتحان‌کنن‌موفق‌شدند‌چون‌پدافندهوایی‌نتونسته‌ببینه‌این‌یک‌ضعف‌هس‌باید‌رسیرگی‌شود.۱۰۰کیلومترخاک‌ایران‌امده‌‌من‌بجای‌شمانظامی‌هاخجالت‌میکشم.حتما‌مسیرش‌هم‌فیلم‌برداری‌کرده
من برام سواله که با این همه ادعا در زمینه داشتن رادار و پدافند هوایی قوی چطور یه پهباد اسراییلی که حتی به عنوان رادار گریز هم ازش اسمی برده نشده تونسته راحت شصت کیلومتر وارد ایران بشه تازه فک کنم اگ خودش سقوط نمیکرد راحت میرفت تا تهران.با این شرایط باید قبول کنیم حتی ضعیفترین پهباد اسراییل هم میتونه به راحتی وارد اران بشه و کارشو انجام بده.به نظر من حادثه تاسیسات هسته ای نطنز هم کار همین پهبادای اسراییلیه حتی خودشونم گفتن که با پهباد از راه اذربایجان وارد ایران شدن.
مرگ بر آمریکا
کاشکی یک بهانه ای میشد تا جنگ بشه حوصله مون سرامده این دوتا کشور برای ایران مثل اسباب بازی هستن تا از این طریق قدرتمون را به جهان نشان بدیم ما اماده ایم
حواستون باشه اینجا کار های است ک داره ب نفع اسرائیل تموم میشه
امیدوارم بزودی علی اف شهرهای تحت سلطه ایران رو هم آزاد کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
خیلی مشتاقی برو آذربایجان. اون شهرها را ایران باید آزاد کند نه علیا ف
ایشالا اوندفعه وایندفعه ودفعه های بعد و.....بار آخرشون باشه والامثل آمریکاواسراییل نابودشون میکنیم
بریم جنگ
مگه میشه صد کیلو متر خطا داشته باشه
واقعا همه مردم ایران کارشناس شدن.لطفا به نقشه ایران مراجعه کنین ببینین این روستاهای خدافرین با مرز چقدر فاصله داره.۱۰۰ کیلومتر؟واقعا این خوندن متن شما عزیزان جای تعجب داره.این پهباد لب مرز کنار روستا زمین خورده.
انسان اشرف مخلوقات است و صاحب افکار و انتخاب .
باید انسانها از موجودات زنده بیاموزند که جنگ چیز خوبی نیست . زندگی کردن در آرامش آسایش خوبی به بار می آورد . صلح و صفا برای همه زنده ها باید یکسان باشد تا خدا را خوشنود سازند .
۱۰۰کیلو متر عجب!
هرگونه تجاوزی قبل اینکه واردایرات بشه توی همون هوای مرز باید ازطرف. ایران تیکه تیکه بشه قبل فرود پس یاایران خودش خبرداره یا چنین امکاناتی رونداره که روی هوا تجاوز رو منحدم کنه
یک زمانی عده ای میگفتند تنها مرز امن ما با آذربایجان است که هیچ اتفاقی نیوفتاده. حالا موشک و پهباد که میفته آنجا.
این اسراییل هم بدش نمیاد کشورهای منطقه را درگیر کند.
از همه چیز سخن گفتید ولی نگفتید که از کجا فهمیدید که این پهباد آذربایجانی هستش؟
ظاهرا عادت کرده اید که بدون سند و مدرک حرف بزنید و ادعا کنید
به اعتبار حرفه ای خود ارزش قائل نیستید، حداقل تقوای الهی داشته باشید و ادعای بدون سند و مدرک نکنید ادعا ی بدون سند و مدرک مسئولیت شرعی د اخلاقی و حقوقی دارد. حداقل صبر کنید تا سازمان های مسئول نظر کارشناسی بدن بعد شما کاسه داغ تر از آش بشید
نیرو های نظامی ایران باید جواب محکمی به متجاوز بدهند
هر چند که چشمم از دولت آب نمیخورد۱۱۱۱11
اقا جان برید ببینید هر سلاحی کم دارند به دو طرف بفروشید تا نرن از اسراعیل بخرن اینجوری لااقل تحریم تسلیحاتی رو پیچوندیم و ارز اوری شده تو این اوضاع.
۱۰۰کیلومتر خیلی زیاده ،تعمدی باید احتساب کرد.....چرا پدافند هوایی ایران اقدام نکرده!!!!!!!
والا ایران هواپیمای جاسوسی آمریکا با اون تجهیزاتش انداخت پایین یعنی این پهباد فسقلی چطور 100تا اومده داخل خاک متوجه نشده فک نکنم این خبر راست باشه ؟!!
از کجا معلوم مال آذربایجان بوده با چ مدرکی مگ اسرائیل فقط برای آذربایجان تجهیزات و ادوات جنگی میده چرا نمیگید مال ارمنستان اشغالگره تازه اینو مطمئن باشید آذربایجان هیچ وقت این کارو نمیکنه حتا شده هم بخاطر با همزبان های ک داره تو ایران
اولأ ارمنستان باید از قره باغ فورأخارج شود چون تعرض شده به کشور آذربایجان، فرق نمی‌کند آذربایجان باشد یا سوریه یا فلسطین، هر کشوری خاک کشور دیگه‌ایی رو بخاطر هم‌دین یا هم‌زبان بودن تصرف کند اشغالگر تلقی می‌شود و باید باهاش برخورد شدید صورت بگیرد، دومأ این بار پنجم یا ششم است که از کشور آذربایجان در این چندسال پهباد شناسایی اسراییلی به ایران روانه کرده اند که حاکمیت کشور آذربایجان انکار کردند و گویا اسراییل سرخود از خاک آذربایجان استفاده نموده که صد در صد بعید است، یادم هست که ایران مدارک و مسیر طی شده را ارائه دادند ولی در سکوت خبری، کشور آذربایجان خود طعم تلخ اشغالگری را چشیده است پس چگونه است با رژیم کودک کش و اشغالگر دست میدهد و همپیمان است و حتی با آن جنایتکاران همکاری می‌کند و اجازه میدهد از آسمانش بر علیه ایران و شناسایی استفاده شود!؟ سومأ شبکه های مهم خبری دنیا خبر دادند و میدهند تکفیریها را منتقل کردند به مناقشه قره باغ؛! مردم آذربایجان مراقب باشید که چه کسانی در کنار شما ایستاده اند، بخدا این دو ظالم: تکفیری و اسراییل هم دین هم دنیا و هم شرافت شما را خواهند گرفت، مردم آذربایجان بسیار با شرف و دیندار هستند ولی حاکمیت آذربایجان کشور آذربایجان عزیز را به سمتی میبرند که آخر خوبی در آن متصور نیست، در کنار ظالمان ایستادن عاقبت می‌شود ظلم کردن و راه نیستی، برادرانه می‌گم مراقب باشید که حاکمیتتان شما را به ناکجا آباد سوق می‌دهند، مستقل باشید و مراقب کشور ترکیه نیز باشید که خود سلفی تکفیری فکر میکنند و حتی پرورش میدهند و به سوریه، لیبی، عراق و اخیرأ قره باغ فرستادند، با این وضع آخر عاقبت خوبی را برای کشور آذربایجان نمیشود دید، مراقب باشید که شما را به کجا میبرند، یا حق
بمب ها را گروهک های تروریستی که ترکیه آورده می زنند
جالبه نود درصد نظرات غلط املائی دارن.ولی همشون ادعای کارشناسی نظامی هم دارند.خدابخیر کنه.
بی خیال دم مرزبانان شجاع وعزیز گرم
سیاست در اصل یعنی تدبیر امور ولی امروزه یعنی حیله و نیرنگ و دروغ و کلاه و شیره سر مردم مالیدن . مردان دولتمند و بر کرسی اقتدار نشسته همه سر در یک لاشه دارند و برای تصاحب سهم بیشتر با هم جنگ و آشتی می کنند و مستند ادعا هم ایمیلهای هیلاری و .. برای درست کردن داعش و دعوا در عراق و.. را بخوانید .
دارن فکر ما رو به سمت جنگ میبرن جنگی در کار نیست فقط جنگ داخلی
هدف نهایی این جنگ ایرانه.باید هر خطری رو با پاسخ جدی جواب داد،وگرنه سواری همچنان ادامه داره.
واقعا ایران خیلی صبوره...
ایران باید از این فرصت استفاده و پهباد آنها را سالم فرود بیاورد تا بتواند از آن کپی برداری کند
این پهپاد فرانسوی است
توی عکس شرکت توتال فرانسه مشخصه
به نقشه ایران نگاه کنید.مرز بین کشورها خط مستقیم نیست . در نقشه کشور ما به شکل گربه هستش.تصور کنید یکی از گوش ه‍ای ابن گربه بین دو کشور قرار گرفته.خودتآن قضاوت کنید.........
بی خیال
نویسنده محترم این نوشتار اشتباهی مرتکب شده است که احتمالاً بی منظور بوده است . ایشان ساخت این پهباد را به صنایع دفاعی رژیم صهیونیستی نسبت میدهد !!!!
دقت بفرمایید "" صنایع دفاعی ""!!!
از کی تا حالا صنایع نظامی رژیم صهیونیستی که کاملاً در جهت اهداف تجاوزگرانه این رژیم قراردارد تبدیل به صنایع دفاعی شده است ؟؟!!
گوشورک آذربادمجان نوکر صهونیست جهانی ومزدور خود فروخته استکبارجهانی است ودشمن امت جهان اسلام ومسلمین وننگ دونیا وعقبا است.
نمی‌دانیم این برادران به اصطلاح فارس ما در مرز ازربایجان هر اتفاقی رخ دهد سریع مچسبانند به اسرائیل این راکت‌ها ساخت فرانسه و هدیه به ارمنستان برای قتل عام ازربایجان است
بنظر من سیستم پدافند ایران خواسته این رو سالم بگیره تا از سیستم پهباد کپی برداری کنه. و صد در صد از مرز که رد شده تحت کنترل ایران در امده و از دسترس مرکز هدایت اذربایجان خارج شده. و اینکه سیستم انتحاریش رو از کار انداختند واقعا نشانه پیشرفت ایران تو پدافند هست
پهباد تو پاساباد سقوط کرده
راکت در هریس آذربایجان شرقی
میخان جنگ را اینجوری شروع کنند
مرگ برآمریکا مرگ براسراییل مرگ برضدولایت فقیه مرگ برمنافقین کفار مرگبر آل سعود خائن مرگبرسازشگر
شما بگین شیطان بزرگ امریکا ..صهیونیست کثیف ..اروغان عقب مانده ...الهام علی اف ضد اسلام و ضد شیعه ..خلاصه تمامی صفات منفی عالم برعلیه تورک ها را هم یکجا جمع کنین ...و از ارمتی ها فرشته هم درست کنین .....بازهم تورک های ایران جانب آذربایجان را خواهند گرفت ..یاشاسین آذربایجان
با یه کلاغ چهل کلاغ جنگ شوخی نیست شماها که دارید دم ازجنگ میزنید شاید تجربش ندارید جنگ خانمان سوزه بالاخره اونها دوتا کشوری هستند که باهم میجنگند شاید سیستمشو ازکارانداختن اومده اینور جنگ حلوا که خیرات نمی کنند راکت وگلوله خیرات میکنند.
آدم یاد ماجرای آرکیو میفته! اینکه سیستم انهدام خودکار آن عمل نکرده از یک پهپاد های تک خیلی بعیده مگر اینکه ماجرا از سنخ شکار جانور قندهار باشد!!!!
برادرا راجب اقتدار نیروهای مسلح کشورمون بد وبیرا نگین خواهشا کلامون تو هم میره خودم بچه تبریز اذری اصیل هستم مادر نزاییده احدی از قوم بنی اسرائیل و داعش پا تو سرزمین ما ایران زمین بزاره گرچه طرفدار اذربایجان هستم پاش برسه این رابطه قوم وخویش که داریم باهاشون از اقوام رو زیر پا لح میکنم به شخص خودم.
پاسخ ها
علیرضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
احسنت جناب آقای حامد تبریزی . نشان دادی یه ایرانی باغیرتی . دمت گرم . خیلی خوشم اومد از کلامت . من یه کرمانی ام . همشهری حاج قاسم سلیمانی . . منم حاضرم جانم را برای تمامی سرزمین بدم . ایران با تمام اقوام . گویش ها شهرهاش کوههاش دشتهاش و دریاهاش . ایرانه . غلط می کنه کسی که بخواد نگاه چپ به سرزمینمون بکنه . وطن من همونجوری که کرمان هست تبریز زاهدان خوزستان خراسان و... هم هست برای تمامی وطنم باید غیرت داشته باشیم . دمت گرم با این طرز تفکرت . اصلن تعصبی و قومی نگاه نمکنی . احسنت
باید. ایران. یک. زهر. چشمی. به. این. دو. کشور. فسقلی. نشان. دهد. وبه. این. دوکشور. نشان. دهند. که. این. خاک. حاج. قاسمها. دارد
اونهایی که عاشق و دلباخته ترکیه و آذربایجان هستن . اصلا کشور سازنده پهباد مهم نیست مهم سیاست پشت پرده آن هست که با برنامه اسرائیل و آمریکا و روسیه بدست دو دلقک معروف (الهام خانم علی اف و اردوغان احمق) برای کشاندن جنگ و تاسیس داعش در منطقه اجرا می شود. اینجاست که سیاست (تدبیر و امید )باید خودی نشان بده!!!! و به این دو دلقک که بارها در سالهای گذشته خودشان و نمایندگان مجلسشان به کشورمان و مسئولانمان توهین کردن تذکر و گوشمالی جدی بدهند تا دیگه حتی فکر تعرض به خاک ما را نکنند
ارمنستان اشغالگر
دوستان احتمال جنگ الکترونیک رو هم درنظر بگیرید.به احتمال زیاد سیستم پدافند ایران وجودپهپاد رو تشخیص داده و موفق به قطع ارتباط بین پهپاد و اپراتور شده.دراینصورت پهپاد که دستوری برای کنترل دریافت نمیکنه به راهش ادامه میده تا یه جایی سقوط کنه.اینم همینجوری رفته تا یه جایی به زمین خورده.
مردم ایران دیوونه شدنه تا یه یه جیزی میشه هی میگن جنگ جنگ جنگ چون جنگ ندیدن یه مشت دهه هفتادی و هشتادی اگه جنگ شه همه بدبخت میشن چون با جنگ بهونه میدن به اسرائیل و آمریکا اینقدرا هم فکر نکنید ایران شاخه به دو تا جمله نمیشه قدرت رو توصیف کرد اما خیلی کشورا که میگیم مرگ بر اونا به جا شعار الان دارن عمل میکنن کاری که ما اصلا نمیکنیم
لطفا وقتی جنگ نرفتین نگین جنگ کنیم
جنگ جنگ خیری در ان وجود ندارد مردم بیگناه از هر دوطرف درگیر ان میشوند این درست نیست که مذهب زبان قومیت در ان دخالت دهیم زیرا ما کشوری هستیم از اقوام مختلف که در صورت جانبداری از هر کدام از طرفین درگیر بی دلیل کشورمان را درگیر میکنیم که عاقبت ان نا معلوم میباشد. هر دوطرف صدمات جانی مالی میدهند.خودمان را جای مردم غیر نظامی بگذاریم به جز صلح وتمام کردن جنگ ورفراندوم از خود مردم غره باغ زیر نظر سازمان ملل چاره ای برای پایان این جنگ نیست
قابل توجه بعضیا که میگن به خاطر نقص فنی پهباد وارد ایران شد:دوستان امروز با این همه پیشرفت از موشک بگیر تا راکت و خمپاره و ..همه رو میشه با دقت به هدف زد .پهباد هم که کلا از دور داره کنترل میشه اگه نقص فنی بود خب باید همونجا تو اذربایجان سقوط میکرد ولی چون این همه راخ رو تا صد کیلومتر تو ایران اومده این یعنی تحت کنترل بوده و داشتن هدایتش میکردن به هر حال این که خمپاره نیست که بگی شلیکش کنی بره تا ببینی کجا فرود بیاد پهباد تا لحظه ای که سقوط کنه تحت کنترل اپراتورشه پس این پهباد به طور عمدی وارد ایران شد و متاسفانه علیرغم این همه ادعا در زمینه داشتن رادارها و پدافند قوی حتی نتونستیم یه پهباد معمولی رو شناسایی کنیم و این چند وقت دیدیم که بیش از صدتا راکت و خمپاره به روستاهای ایرانی برخورد کرده
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022