بازدید 49790
۴

موضع‌گیری عربستان نسبت به درگیری‌های قره‌باغ

وزیر امور خارجه عربستان در گفت‌وگوی تلفنی با همتای خود در جمهوری آذربایجان با بیان اینکه ریاض از تمامیت ارضی این کشور دفاع می‌کند به طور تلویحی در مناقشه اخیر قره‌باغ جانب باکو را گرفت.
کد خبر: ۱۰۰۸۵۴۴
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵ 12 October 2020

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا خبرگزاری دولتی عربستان (واس) می نویسد: مواضع عربستان در جریان گفت وگوی تلفنی فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان با جیحون بایراموف همتای او در جمهوری آذربایجان بیان شد.

این گزارش افزود : جیحون بایراموف در این تماس تلفنی در ارتباط با مناقشه مرزی قره باغ با ارمنستان بر « لزوم اجرای قعطنامه های شورای امنیت سازمان ملل به منظور تضمین صلح و امنیت منطقه » تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، بایراموف اظهار داشت: علیرغم برقراری آتش بس به منظور اهداف بشردوستانه ، نیروهای مسلح ارمنستان با موشک شهر « گنجه» دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان را که از میدان نبرد دور است، هدف قرار داده اند که در نتیجه آن ۹ غیرنظامی کشته و ۳۴ تن دیگر از جمله چند کودک زخمی شدند.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان افزود: " هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان و خانه های مسکونی و تاسیسات غیرنظامی و کادرهای پزشکی از سوی ارمنستان بخشی از سیاست های خصمانه بکار رفته از سوی ایروان علیه جمهوری آذربایجان به شمار می رود . این امر بار دیگر ثابت می کند که ارمنستان برای قوانین بین الملل و توافقنامه ژنو هیچ ارزشی قائل نیست."

از سوی دیگر فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی نیز نسبت به اوضاع متشنج در منطقه ابراز نگرانی و تاکید کرد که کشورش از یکپارچگی سرزمین جمهوری آذربایجان حمایت می کند .

وی همچنین بر اهمیت حل و فصل مناقشه قره باغ از راه گفت وگوهای سیاسی تاکید کرد.

ششم مهرماه جاری برابر با ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای، نیروهای ارمنستان را آغاز کننده عملیات و نخست وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را آغازکننده حمله دانستند.

طی مذاکرات طولانی‌ که بامداد شنبه (۱۹ مهر) در مسکو به پایان رسید، طرفین در مورد آتش‌بس در قره‌باغ از ساعت ۱۲ شنبه ۱۰ اکتبر (۱۹ مهر) به توافق رسیدند.

پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه ژوئیه (اواسط تیرماه) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قره‌باغ با یکدیگر اختلاف دارند.

مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ میلادی به درگیری‌های نظامی تبدیل شد.

بر اثر این مناقشه هفت شهرستان جمهوری آذربایجان به اشغال نیروهای ارمنستانی درآمد.

در سال ۱۹۹۴ میلادی با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، ولی تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشته است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۲۹
انتشار یافته: ۴
اخه بگو به تو چه ...
ممنون از عربستان ممنون از پاکستان ممنون از افغانستان ممنون از ایران. اروپایی های پست فطرت در حمایت از اشغال سرزمینهای اذربایجان که سازمان ملل با چهار قطعنانه به رسمیت شناخته است صف کشیده اند. همانهایی که در جنگ ایران و عراق از صدام دیوانه زنجیری حمایت می کردند امروز از رژیم تروریستی ارمنستان حمایت می کنن
اذربایجان در صف مقدم مبارزه با کفار هست، کشورهای اسلامی نباید اجازه تکرار اسرائیل دیگری را بدهند
عربستان قطعادنبال جاپایی هست برای انجام جنایت‌های شنیع
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022
آخرین اخبار