بازدید 19410

فرمول نرخ کمیسیون مشاوران املاک برداشته شد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری گفت: تمامی فرمول های تعیین نرخ حق الزحمه مشاوران املاک برداشته شده و تنها ۰/۲۵ درصد از هر دو طرف در معاملات اخذ می شود.
کد خبر: ۱۰۰۶۲۸۷
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰ 01 October 2020

به گزارش «تابناک»، قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه تمامی فرمول‌های مربوط تعیین نرخ کمیسیون در تصمیم جدید حذف شده است، گفت: هم اکنون طبق تصمیم گیری‌های جدید برای معاملات مسکن و خرید و فروش‌ها نیم درصد یعنی ۰/۲۵ هر طرف از معامله باید پرداخت کند.

او ادامه داد: در معاملات رهن و اجاره هم نرخ‌های کمیسیون کاهش یافته به طوری که در معاملات رهن کامل نیم درصد و در اجاره ۰/۲۵درصد باید هرطرف از معاملات پرداخت کند.

خسروی اظهار کرد: در حوزه مشارکت هر طرف از معامله باید ۲ دهم درصد پرداخت کند در تمدید قرارداد اجاره هم باید ۱ دهم درصد پرداخت کند؛ و متم و تمدید قرارداد‌ها هم رایگان شد.

خسروی با بیان اینکه این میزان نرخ کمیسیون باعث ناراحتی و اعتراض تمامی اعضای مشاوران املاک شده است،گفت: ۲ ماه پیش جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی و رئیس کل بانک مرکزی برگزار کردیم و در آن جلسه پیشنهاد افزایش نرخ کمیسیون را مطرح کردیم، اما در آن جلسه معاون اول رئیس جمهور اعلام کردن با توجه به افزایش نرخ مسکن نرخ کمیسیون هم باید کاهش یابد که در همان جلسه اعتراض کردیم که با این روند افزایش قیمت مسکن باید حق الزحمه مشاوران املاک رایگان شود.

او تاکید کرد:کاهش یا افزایش حق الزحمه مشاوران املاک هیچ تاثیری در حوزه قیمت مسکن ندارد و ما اعتراض خود را به دیوان عدالت اداری و سازمان حمایت از مصرف کنندگان ارائه کرده ایم.

خسروی توضیح داد: پس از صادر شدن دستور معاون اول، جلسات و بازدید‌های میدانی آن، منجر به تعیین نرخ ۰.۳ درصد از ارزش ملک برای هر طرف معامله شد، اما پس به نرخ ۰.۳ درصدی برای هر طرف معامله شد و ما طی اعتراض‌های که کردیم نرخ ۰.۴ درصد را پیشنهاد دادیم، اما در نهایت و طبق تصمیم دولت نرخ حق الزحمه به ۰/۲۵ درصد رسید.

دولت، معترض به تعداد بالای مشاوران املاک


او با اشاره به اینکه متاسفانه مسئولان دولتی به جذب بالای مشاوران املاک هم اعتراض دارند، گفت: تاکنون چندین بار اعلام کرده ایم که سقف مشاور املاک برای استان تهران تعیین کنند و یا انتخاب مشاور املاک با تایید اعضای هیئت مدیره مشاوران املاک و اتاق اصناف باشد که تمامی این درخواست‌ها رد شده است.

خسروی بیان کرد: با توجه به افزایش نرخ بیکاری بسیاری از جوانان ترجیح می‌دهند که در این حرفه جذب شوند و این رشد بالای مشاوران املاک دیگر تقصیر من نیست چرا که تاکنون چندین بار درخواست‌های مختلفی ارائه کرده ام که تمامی آن‌ها رد شد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک توضیح داد: تمامی نظارت‌ها بر اقدامات مشاوران املاک در این حوزه توسط اتحادیه مشاوران املاک، اتاق اصناف، تعزیرات و سامانه ۱۲۴ انجام می‌شود و در صورتی که فردی شاهد تخلفی در این بخش بود به اتحادیه مشاوران املاک اعلام کند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۱
انتشار یافته: ۱۳
هه. دلتون رو خوش کنید به این چیزا.
هیچ مشاور املاکی با نرخ و تعرفه کار نمیکنه. همه چیز توافقی هست. یعنی از قبل طی میکنن مثلن بابت یه ملک یه میلیاردی پنجاه تومن میگیرن. دیگه نرخ و فرمول و این ادا اطوارها معنی نداره. دولت هرچی دوست داره تعیین کنه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
مشاور املاک تنها کاری که نمی کنه مشاوره دادنه، ، به بهونه دلالی پولش را می گیره و ناپدید می شه و هیچ مسئولیتی نمی پذیره
مشاوران املاک
مشاوران خودرو
صرافی ها
همه فقط دلال هستند و بیشتر گرانی هم از همین حالا ناشی شد
با کمترین زحمت بیشترین سود را می برن و برای سود بیشتر مرتب بر گرانی افسار گسیخته دامن می زنن
مشاوران املاک عامل اصلی نابسامانی مسکن در حداقل 20 سال گذشته هستند . بیشتر آن ها مگر این درصد ها را رعایت می کنند ؟ هر کدام برای خودشان قاعده ای دارند و هر ملک یا ساختمانی را که بتوانند از فروشنده بز خر می کنند . خودشان ملک اجاره ای دارند و نمی گذارند در محل وقوع ملکشان قیمت اجاره پایین بیاید البته تعداد کمی هم کاسب معمولی هستند.
این هم غلط است ...از هر معامله .باید یک میلیون . یا کمتر دریافت کنند نه در صد ..این درصد باعث بالا رفتن کرایها و قیمت خانه ها شده حالا چه نیم درصد چه یک درصد ...درصد باید بر داشته شود ..این شغل بشود شرافت مندانه مثل شغلهای دیگر ..نه دزدی و کلاهبرداری ... در 5 دقیقه 20 الی 30 میلیون از هر جراحی بیشتر کاسبی کنند ..از ان طرف هم مردم را وادار به حاشیه نشینی . یا بی خانمانی ..یا پشت بام خوابیدن وادار کنند .........تمام بدبختی مردم از این درصدهها است ...........هرچه قیمت بالاتر ....درصد بیشتر ..پس این 0/25 خودش باعث می شود دوباره قیمتها را بالا ببرند بدون هیچ کاری که انام می دهند
شما وقتی کشور را نجات می دهید که کشور را از دست دلالان کثیف بیرون بیاورید .. این شغل نیست ..مفت خوری دزدی ..بردن مال مردم ..خیانت ..جنایت است ...داریم به قهقرا می رویم ...شما نباید برای مفت خور و دزد و کلاهبر دار دلسوزی ببنندید که بیکار می شوند ..بشوند عدهای که نخبگان و زحمتشکان بیکار شدند دل نسوزانیدید ...برای این دروغ گویان مفت خوران دلسوزی نکنید .. منحل کنید این صنف را ....دست دلالان را ز سر مردم کوتاه کنید از سر مشاورز ..از سر وووووووووو...باید درب این دلالی و دلال بازی را را تخته کنید .. چه خانه چه دلار ..چه مسکن ..چه خودرو ...بس است اشتباه ..کشور ویران شد ....
باید مشاوران املاک کلا تعطیل شده و با یک سیستم مکانیزه طراحی شده از سمت دولت مردم بتوانند بصورت اینترنتی کارهای خود را انجام دهند.
این چه وضعشه الان همه چیز چند برابر شده بجای اینکه تعرفه را زیاد تر کنید هی کمش میکنید
پيش نهاد: كليه دكان دستك املاكي ها جمع بشه و خريد و فروش از سايت و سامانه دوليت بشه
درستش اینه که نرخش بشه 0.1% ینی یک در هزار معامله چون نرخ املاک بصورت نجومی و توانی، افزایش یافته ولی هزینهای دلالان خیر.
سلام، اگر آژانس های املاک از این کمیسیون جدید راضی نیست. ...می توانند شغل خود را تغییر دهند....در خیابان اختیاریه لااقل ۴۸ بنگاه معاملات املاک وجود دارد....در خیابان دولت چیزی حدود ۸۷ دفتر املاک وجود دارد. ...آیا نیازی به این همه دفتر املاک هست؟
مشاوران به این قوانین تره خورد نمیکنند همیشه در این بین یکنفر است که رول اصلی را بازی میکنه به مالک میگه از نرخی که تعیین کرده ای یک میلیون بیشتر اجاره میدم اینقدر مال من به مستاجر میگه نرخی که مالک تعیین کرده یک میلیون تخفیف میگرم این قدر مال من مستاجر فلک زده تحت فشار صاحبخانه است مجبور است تن بده تازه بعد از نوشتن قرارداد ورد پول تاز می فرمایند انعام ابدارچی شاگرد مفازه وغیره را از طرفین میگیرندوبا اینکه اکثر قراردادها هم بدون کد رهگیری نوشته میشود تازه 9درصد مالیات ارزش افزوده هم به قرارداد اضافه میشود که روح امور مالیاتی هم خبر نداره.
الان وقتی اپلیکیشین هایی مثل دیوار می توانند فروشنده و خریدار را به هم نزدیک کنند چه نیازی به مشاور املاک است.
خود دفترخانه ها پس از بررسی اسناد می توانند کار تنظیم قرارداد اولیه را می توانند انجام دهند.
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
وب گردی