بازدید 12823
تابناک اقتصادی بررسی می‌کند
بودجه سال آینده بودجه خاصی است؛ از یک سو کشور با تحریم‌های شدیدی رو به روست و از سوی دیگر شرایط کرونایی بر کشور و دنیا حاکم است؛ بنابراین، تحقق درآمد‌های نفتی و درآمد‌های مالیاتی تا حدودی در هاله‌ای از ابهام است. از دو سال پیش رهبر انقلاب برای رهایی از بودجه نفتی و برخی معضلات بودجه‌ای، دستور انجام اصلاحات ساختاری در بودجه را صادر نمودند.
کد خبر: ۱۰۰۵۴۳۵
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴ 27 September 2020

اصلاح ساختاری بودجه به کجا رسید؟

پس از اعمال تحریم‌ها علیه کشورمان در سال ۱۳۹۷ موضوع اصلاحات ساختاری بودجه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و رهبر انقلاب در دو مرحله در سال ۱۳۹۷ بر این موضوع تاکید کردند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ در ابتدا و در آذرماه سال ۱۳۹۷ بود که رهبر انقلاب مقرر فرمودند نقشه راه و برنامه کلی اصلاح ساختار بودجه عمومی و کاهش کسری بودجه با افق دو سال (۹۹-۱۳۹۸) تدوین و مصوب شورای عالی هماهنگی اقتصادی شود و بودجه سال ۱۳۹۸ نیز در چارچوب این برنامه تنظیم شود.

مهلت چهار ماهه رهبری برای اصلاح ساختاری بودجه

سپس در هفدهم بهمن ماه ۱۳۹۷ بود که علی لاریجانی، رئیس مجلس طی مصاحبه‌ای اعلام کرد: مقام معظم رهبری دستور دادند که ظرف چهار ماه آینده اصلاح ساختاری در کشور صورت گیرد، شاید این اصلاح ساختاری به اصلاح بودجه نیز بینجامد.

در بیستم فروردین ماه سال ۱۳۹۸ برای نخستین بار "طرح اصلاح ساختار بودجه" توسط سازمان برنامه و بودجه رونمایی شد.

 

رهبر انقلاب: دولت و مجلس برای برطرف کردن مشکل ساختاری بودجه همکاری کنند

پس از این رونمایی و به دلیل آنکه دیگر اقدام جدی در زمینه اصلاحات ساختاری بودجه صورت نگرفت، رهبر انقلاب در دیدار رمضانی خود با مسئولان در مورخه ۲۴ اردیبهشت ماه ۹۸ با تاکید دوباره برای اصلاح ساختار بودجه، به مقامات کشور فرمودند: قرار بر این شد که در چهار ماه اول سال ۹۸، مجلس و دولت با همکاری همدیگر، این مشکل ساختاری بودجه را برطرف و حل کنند؛ دو ماهش گذشته، الان دو ماه بیشتر باقی نیست.

پس از گذشت حدود یک ماه از سخنان رهبری، سرانجام در بیستم خردادماه سال گذشته سازمان برنامه و بودجه گزارش "چارچوب اصلاح ساختاری بودجه" را منتشر و اعلام کرد: چارچوب کلی برنامه اصلاح ساختار بودجه عمومی با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت ارائه شده است.

اظهار بی اطلاعی نمایندگان مجلس از اصلاحات ساختاری بودجه

پس از انتشار چارچوب اصلاح ساختاری بودجه، برخی نمایندگان مجلس با اظهار بی اطلاعی نسبت به رویکرد و جزئیات اصلاحات ساختاری بودجه، انتقاداتی را نسبت به عملکرد سازمان برنامه و بودجه در این زمینه داشتند. سازمان برنامه و بودجه نیز با انتشار اطلاعیه‌ای در نوزدهم تیرماه سال ۱۳۹۸ اعلام کرد: مقرر است که این طرح در مجلس و شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مطرح و در نهایت با تنفیذ رهبر معظم انقلاب ابلاغ و اجرایی شود.

تیرماه ۹۸و جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی اصلاح ساختاری بودجه

در مورخه ۲۳ تیرماه سال ۱۳۹۸ در مجلس جلسه غیرعلنی برگزار شد و علی لاریجانی رئیس مجلس در مورد این جلسه غیرعلنی گفت: موضوع مهمی در جلسه غیر علنی مطرح بود و مسئولان سازمان برنامه و بودجه، مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات به دلیل بررسی اصلاح ساختار بودجه به مجلس آمده بودند و این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در دوم شهریور ماه ۱۳۹۸ در چهارمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور گفت: از نظر ماهوی و ماهیتی، بودجه سال ۱۳۹۹ با بودجه سال‌های قبل متفاوت خواهد بود و آن لحاظ کردن اصلاحات ساختاری در بودجه است.

 

انتقاد دوباره رهبر انقلاب از عدم پیشرفت در اصلاحات ساختاری بودجه

بعد از این مصاحبه باز هم بحث اصلاحات ساختاری بودجه مسکوت ماند و همین موجب شد تا یک بار دیگر رهبر انقلاب در دیدار خود با کارآفرینان و تولیدکنندگان در مورخه ۲۸ آبان ماه سال گذشته به این مساله اشاره‌ای داشته باشند. ایشان فرمودند: در ابتدای سال چهار ماه فرصت داده شد تا نظام بودجه ریزی کشور اصلاح شود، اما متأسفانه این کار انجام نشد.

به هر صورت بودجه ۹۹ هم به دلیل شیوع ویروس کرونا و شرایط خاص مجلس، به تصویب نمایندگان رسید، اما گویا در این بودجه باز هم خبری از اصلاحات ساختاری نبود و بودجه ۹۹ تفاوت چندانی با بودجه سال‌های گذشته نداشت.

 

نماینده کرمان: در ساختار بودجه هیچ اصلاحی انجام نشد

در همین باره محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در جلسه علنی مجلس در سیزدهم خرداد ماه سال جاری گفت: سوال بنده از رئیس سازمان برنامه و بودجه این است که آیا بودجه‌ای که امروز در کشور در حال اجراست، تفاوتی با بودجه سالهای قبل دارد؟ این در حالی است که علیرغم تأکید مقام معظم رهبری در سال ۹۷ در ساختار بودجه، هیچ اصلاحی انجام نشد و بودجه‌ریزی ما با سالهای قبل فرقی ندارد.

هفدهم خرداد ۹۹ برنامه ساختاری به مجلس ارسال خواهد شد

بعد از این پرسش نماینده کرمان از رئیس سازمان برنامه و بودجه، نوبخت در مقام پاسخ در حساب کاربری خود در توئیتر طی توئیتی در چهاردهم خرداد ماه سال جاری نوشت: برنامه اصلاح ساختار بودجه با رویکرد قطع وابستگی به نفت که با همکاری صاحب نظران در سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه و پارسال به شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارسال شد، به منزله جراحی بزرگ نظام اقتصادی و اداری است که نیاز به اجماع دارد. پیرو اعلام در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، شنبه (۱۷ خرداد) این برنامه را برای بررسی به مجلس ارسال خواهم کرد.

نظر نماینده تهران: سند ارسالی به مجلس به هیچ وجه برای اصلاح ساختار بودجه سند گره گشایی نیست!

طبق وعده داده شده رئیس سازمان برنامه و بودجه، اصلاحات ساختاری بودجه در روز شنبه هفدهم خرداد ماه سال جاری به مجلس رفت.

سیداحسان خاندورزی، نماینده مردم تهران طی مصاحبه ای در 22 خرداد ماه سال جاری درباره برنامه ای که سازمان برنامه و بودجه پیرامون اصلاح ساختار بودجه در مجلس ارائه کرد، گفت: مستندی که سازمان برنامه و بودجه شنبه ۱۷ خرداد به مجلس ارسال کرد سندی است که در پاییز ۹۸ تهیه شده و خود آن منتخبی است از یک سند مفصل تر که اوایل تابستان ۹۸ توسط سازمان برنامه منتشر شده بود. جمع بندی بنده این است که به هیچ وجه برای اصلاح ساختار بودجه، سند گره گشایی نیست.

وی ادامه داد: بنابراین سندی که سازمان برنامه ۱۷ خرداد تقدیم مجلس کرد، همان سند سال گذشته است، برای اینکه بتواند لایحه بودجه ۹۹ را به نحو اساسی متحول کند ناتوان است و برای مجلس یازدهم نیز سند قابل قبولی نخواهد بود.

رهبر انقلاب: اصلاح ساختار بودجه، کاری اساسی که برای بعد می ماند

رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود با دولت دوازدهم در دوم شهریور ۹۹ فرمودند: بعضی کارهای اساسی را که در دولت شما ممکن است جواب ندهد، برای دولت بعد به یادگار بگذارید؛ بگذارید با نام نیک و با تشکّر از شما در دولت‌های بعدی یاد شود. مثلاً فرض کنید اصلاح ساختار بودجه؛ این کار بلندمدّتی است، کار مهمّی است یا اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام مالیاتی یا اصلاح قانون اجرای سیاستهای اصل ۴۴؛ اینها کارهای ماندگار است، کارهای اساسی‌ است که برای بعد می‌ماند.

مجلس برای اصلاح ساختاری بودجه دست به کار شد

سرانجام کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم دست به کار شد و به تازگی دست به اقدامی پیش دستانه برای ملزم کردن دولت جهت ایجاد برخی از اصلاحات ساختاری در بودجه ۱۴۰۰زد. این کمیسیون طرحی را با عنوان "طرح احکام کلی بودجه ۱۴۰۰" تقدیم مجلس کرد.

طراحان در توجیه طرح مذکور آورده اند:"نظر به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم اصلاح ساختار بودجه به عنوان یکی از اولویت‌های مجلس و دولت و نظر به ضرورت اصلاح بودجه به عنوان یک عامل اصلی در بهبود معیشت مردم و ارتقای شاخص‌های حکمرانی مطلوب، این طرح ناظر بر اصلاح بودجه ۱۴۰۰ تنظیم و ارائه می‌گردد".

محسن زنگنه، رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس، یکم مهر ۱۳۹۹ طی مصاحبه‌ای گفت: دولت اعلام کرد، برای انجام اصلاحات ساختاری در بودجه سال ۱۴۰۰ قطعا خلا قانونی وجود دارد و باید مجلس برای ما الزام قانونی قرار دهد؛ بنابراین، در جلسه با نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه مقرر شد، طرحی را با نام احکام کلی بودجه ۱۴۰۰ با یک ماده واحده برای الزام دولت به اصلاح بودجه سال آینده ارائه کنیم.

محسن زنگنه، رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس طی مصاحبه دیگری در پنجم مهرماه ۱۳۹۹ درباره این طرح گفت: شیوه مطلوب این بود که بخشی از اصلاح ساختار بودجه تحت یک لایحه از دولت دریافت می‌شد. سپس مجلس بررسی روی آن را ادامه می‌داد، اما متأسفانه دولت لایحه نداد و در نهایت با توجه به محدود بودن زمان، بخشی از احکامی را که در این زمان امکان جمع بندی داشت و دولت و سازمان برنامه می‌توانستند قول لحاظ کردن آن در لایحه بودجه را بدهند، در قالب طرحی تحت عنوان «طرح احکام کلی بودجه ۱۴۰۰» اعلام وصول شد که طی آن در دوازده محور از دولت خواسته شده مواردی را در بودجه ۱۴۰۰ مدنظر قرار دهد.

زنگنه با اشاره به جزئیات دوازده بند این طرح، اظهار داشت: این دوازده بند در حقیقت چند محور اصلی را مدنظر قرار می‌دهد که شامل پایدارسازی درآمدها، شفافیت، چابک سازی و انقطاع بودجه از درآمد نفت و میعانات گازی است.

این ۱۲ بند عبارتند از:

اصلاح ساختاری بودجه به کجا رسید؟

از بودجه سال ۱۴۰۰ چه خبر؟

روز گذشته پنجم مهر ۱۳۹۹ سومین نشست ستاد بودجه سال ۱۴۰۰ با حضور اعضا در محل سازمان برنامه و بودجه برگزار شد. در این جلسه، جزییات مصارف با توجه به وضعیت موجود از جمله تحریم‌ها و شرایط کرونا مورد بحث اعضا قرار گرفت. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز گفت: امروز آخرین بررسی‌هایی که برای صدور بخشنامه بودجه لازم داشت، انجام شد.

وی در حاشیه این جلسه به خبرنگاران گفت: رويكرد اصلي بودجه در شرايط ركود تورمي براي سال آينده ضمن مهار تورم  خروج از ركود است كه براي اين مهم بايد سياست رشد اقتصادي از طريق افزايش ارزش افزوده طرح هاي توليدي و طرح هاي عمراني و زيربناي را دنبال كنيم. براي بخش نخست (طرح هاي توليدي) از برنامه هاي جهش توليد از طريق تفويض منابع به استان ها استفاده و در اين راه با استانداران موافقت نامه مبادله كرديم و براي سال آينده نيز تلاش داريم سياست صادارت غير نفتي جدي در پيش بگيريم.

وي در ادامه درخصوص مقابله با محدوديت درآمدهاي ارزي ناشي از صادرات نفت گفت: سياست افزايش صادرات غيرنفتي تنها راه خروج از ركود است تا بتوانيم ارز مورد نياز براي كالاهاي اساسي را تامين کنیم. بدين منظور كالاهاي اساسي مورد نياز مردم با همان نرخ ارز ۴۲۰۰ توماني عرضه مي شود.

نوبخت در این خصوص اظهار داشت: سال آینده آنچه از فروش نفت به دست می‌آید به دو شیوه است یکی فروش و صادرات نفت است که امسال با شرایط سخت آن را صادر کرده ایم و سال آینده نیز چنین خواهیم کرد و درآمد‌های ارزی آن را با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، ریالی آن را در بودجه بیاوریم و ارز آن را به کالا‌های اساسی اختصاص دهیم و در بخش دیگر، نفت برای استفاده غیرصادراتی در نظر گرفته شده که پیش فروش آن مدنظر است که هم اکنون در شورای عالی هماهنگی این موضوع نهایی شده است که در ۶ ماه پیش آینده آن را اجرایی می‌کنیم که سال آینده اجرایی خواهد شد، که این یک روش دور زدن و بی اثر کردن تحریم هاست.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: قیمت هر بشکه نفت برای پیش فروش،  ۴۰ دلار و نرخ تسعیر آن نیمایی خواهد بود.

وي همچنين افزود: ما سال آينده مصمم در اجرايي كردن اصلاح ساختار بودجه در روح و كالبد بودجه سال ۱۴۰۰ هستيم و به مجلس محترم ارائه خواهيم داد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
بنظر من اگر دولت موفق به این کار نشد باید خودش را برای استیضاح آماده کند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
متاسفانه عملکرد نوبخت و واعظی یکی از دلایل مشکلات اقتصادی موجود است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
تازه اولشه
. ترامپ رییس جمهور بشه شاخص بورس به زیر یکمیلیون چیه به زیر 500هزار واحد هم میرسه . پس الفرار از بورس
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
وای برحال مردم وکشوری که فردایش به اگر اما وابسته باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
از این به بعد به جای تعریف نرخ دلار در بودجه سالیانه، باید شاخص بورس را در بودجه تریف کنند تا بتونند بودجه را خوب و راحت ببندند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
کنار اصلاح بودجه باید نگاه دولت و مردم به دلار واقعی شود. قیمت واقعی دلار از طریق مبادله کالا به کالا بدست می آید مثلا چند نوع کالا که به آن هیچ یارانه ای نه در ایران و نه در آمریکا تعلق نگرفته و در شرایط نرمال است را در داخل کشورهایشان قیمت گذاری می کنند و از میانگین آنها برابری دلار و ریال بدست خواهد آمد و این مبلغ با توجه به تورم باید هر شش ماه یا سه ماه مجدداً بررسی و بروزرسانی شود و هم در بودجه لحاظ شود و هم مبنای بازار قرار گیرد.
خواسته و ناخواسته و به غلط اقتصاد کشور و معیشت و زندگی مردم وابسته به دلار شده است و باید این موضوع در صدر موضوعات باشد و حل شود و بی توجهی به آن به معنای بی توجهی به تولید و اقتصاد و اشتغال و معیشت مردم است که زیربنای همه نیازها است و دولت نباید منفعت زودگذر و جناحی و ... را فدای آن کند
دلار
|
Canada
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
هر چه فساد و. تبعیض است از. دلار.۴۲۰۰ و رانت خواری عده ای که سوء استفاده کنندگان از این فرصت است بالا گرفته و حذف آن این مسائل را محدود تر می کند.
ناشناس
|
Canada
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
آقا ما بالاخره نفهمیدیم تحریم ها اثر دارند یا بی اثراند؟!!!! یکی میگه کاغذ پاره یکی میگه امتحان الهی یکی میگه بی تاثیر یکی میگه با تاثیر ...
پاسخ ها
ناشناس
| Romania |
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
خیلی باهوشی که هنوز نفهمیدی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
هر جور دوست داشتی تفسیرش کن داداش، کی به کیه! هیچ کی نمی‌دونه تأثیر داشته یا خیر.
نرخ
|
Canada
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
دلار باید تک نرخی و آزاد باشد حتی اگر خیلی بالا برود. بانکها باید انرا به هر مقدار تقاضا مبادله کنند انگاه دلال ها زیر قیمت بانک می فروشند و تعدادشان که مثل قارچ رشد می کنند کم می شود و نرخ رفته رفته پایین می آید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
درود بر دکتر نوبخت
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
این صفحه امروز باید صفحه اقای نوبخت باشد:
۱- پارسال کلی ادعا درباره نوشتن جدید بودجه ۹۹ فرمودند
۲-قیمت کره کف بازار موید تخصیص ارز ۴۲۰۰ است و البته وعده سال اینده
۳-برنامه ریزی قیمت نفت پارسال ایشان و تیم ایشان در سازمان برنامه از یادها نرفته که میگفت برای تقویت روحیه مسئولین ماهی ۱ میلیون بشکه نفت را گذاشته اند در بودجه و یعنی از روز اول بودجه ۹۹ اقایون با کسری بودجه مواجه بودند

اقای نوبخت ارز ۴۲۰۰ شده فقط سواستفاده دولتی ها.
لیست کنید ارز۴۲۰۰ به چه کالایی تعلق میگیرید؟
دارو که ۲ سال به قیمت ازار محاسبه میشود
تخم مرغ و کره هم که اخیرا گران شد
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
آقای نوبخت عزیز .... با صداوسیما چه مشکلی دارید که بودجه افزایش حقوق تمام اداره ها را داده اید اما کارکنان صداوسیما را نمی دهید؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
پول یامفت چرا باید به شما بده!!!

یک کار یا می صرفه یا نمی صرفه
اگر می صرفه که هیچ، حقوق باید از درآمد کار پرداخت بشه
اگر نمی صرفه پس باید جمع بشه

42 ساله با انحصار و پول قبض برق و تبلیغات تلویزیونی و درج تبلیغ در صداوسیما باز هم سودده نیست!

دولت هرگز نیاید بودجه برای این سازمان در نظر بگیره، بلکه باید مالیات سنگین هم براش ببره و تلویزیون خصوصی با پخش وسیع روی کار بیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
در شرابط فعلی هیچ نسخه ای به غیر از مالیات بر دارایی ثروتمندان وجود ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
یک اقتصاد رانت خوار درست کردند
یک صنعت رانت خوار درست کردند
یک کشاورزی رانت خوار درست کردند
اینها کافی نبود اخیرا یک بورس رانت خوار هم درست کردند که در دنیا بی نظیر است
وجود دلار 4200 یک معضل است خذف ان هم معضل دیگری است
یک اقتصاد سراسر معضل درست کردند
مشاور۹۹
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
مگر شما در دوره بعدی هم هستید که برای بودجه دولت بعدی تصمیم می گیرید.
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
رهبری 4 ماه فرصت داد برای اصلاح ساختاری بودجه آقای نوبخت قوب 1400 را داده تا شاید دوباره اصلاح طلبان بیایند روی کار و .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
دلار 3 هزار تومانی از دولت قبل تحویل گرفتید 30 هزار تومان هم نمیتونید تحویل دولت بعد دهید
فرزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
تا زمانیکه ارز 4200 تومانی وجود دارد رانت، اختلاس و دزدپروری هم است!!!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محدودیت های کرونایی آبسرد ترور محسن فخری زاده مجید شهریاری محسن فخری زاده