بازدید 14196
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون ادامه ریزش شاخص‌های بورس در اروپا و آمریکا، افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی دولتی کلید خورد، وزیر وعده بازگشت قیمت تخم مرغ را داد، روسیه همچنان به ذخیره طلا و افزایش ذخایر ارزی خود ادامه می‌دهد، اقتصاد جهان تحت تاثیر پاندمی کرونا ۴.۵ درصد آب می‌رود و ریزش شاخص بورس با بازگشایی پالایشی‌ها را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۰۳۶۸۴
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۸ 19 September 2020

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون ادامه ریزش شاخص‌های بورس در اروپا و آمریکا، افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی دولتی کلید خورد، وزیر وعده بازگشت قیمت تخم مرغ داد، روسیه همچنان به ذخیره طلا و افزایش ذخایر ارزی خود ادامه می‌دهد، اقتصاد جهان تحت تاثیر پاندمی کرونا ۴.۵ درصد آب می‌رود و ریزش شاخص بورس با بازگشایی پالایشی‌ها را در بر دارد.

ریزش شاخص بورس با بازگشایی پالایشی‌ها

شاخص کل با ۴۵۹۷ واحد کاهش معادل منفی ۰.۲۷ درصد به یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۵۱۰ واحد، شاخص قیمت وزنی - ارزشی با ۱۲۰۵ واحد کاهش معادل منفی ۰.۲۷ درصد به ۴۴۵ هزار و ۷۳۰ واحد، شاخص کل هم وزن با ۲۴۷۷ واحد کاهش معادل منفی ۰.۵۸ درصد به ۴۲۷ هزار و ۷۲۴ واحد، شاخص قیمت هم وزن با ۱۶۲۳ واحد کاهش معادل منفی ۰.۵۸ درصد به ۲۸۰ هزار و ۳۶۴ واحد، شاخص آزاد شناور با ۸۸۲۱ واحد کاهش معادل منفی ۰.۳۸ درصد به دو میلیون و ۲۸۶ هزار و ۶۴۵ واحد، شاخص بازار اول با ۱۳۸ واحد افزایش معادل ۰.۰۱ درصد به یک میلیون و ۲۶۶ هزار و ۲۸۴ واحد و شاخص بازار دوم با ۲۳۴۰۹ واحد کاهش معادل منفی ۰.۷۰ درصد به ۳ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۵۸۸ واحد رسید.

گزارش بورس امروز شنبه 29 شهریور 99/ کدام نمادها بیشترین متقاضی را داشتند؟/ کانال 1.7 میلیونی با بازگشایی پالایشی ها از دست رفت

گزارش بورس امروز شنبه 29 شهریور 99/ کدام نمادها بیشترین متقاضی را داشتند؟/ کانال 1.7 میلیونی با بازگشایی پالایشی ها از دست رفت

ادامه ریزش شاخص های بورس در اروپا و آمریکا

تمامی شاخص های مهم بورسی اروپا و آمریکا با کاهش بسته شدند. تنش ها بین آمریکا و چین کماکان یکی از اصلی ترین دلایل نگرانی معامله گران در جهان است. 

در وال استریت، همه شاخص‌ها نزولی بودند، تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۴۳ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و  ۶۵۷.۴۷ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲.۰۷ درصد کاهش تا سطح ۳۳۱۹.۴۷ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۳.۷۲ درصد ریزش در سطح ۱۰ هزار و ۷۹۳.۲۸ واحدی بسته شد. در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۷۱ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۰۷.۰۵  واحد بسته شد.  شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۷۰ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۳ هزار و ۱۱۶.۲۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۱.۲۲ درصدی در سطح ۴۹۷۸.۱۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۲.۲۱ درصد پایین رفت و به ۶۹۲۹.۸۰ واحد رسید.

افزایش سرمایه شرکت های بورسی دولتی کلید خورد

اجرای قانون افزایش سرمایه شرکت های وابسته به دستگاه های اجرایی، پذیرفته شده در بورس از طریق «صرف سهام»، با ابلاغ رئیس جمهور به وزارت اقتصاد و سازمان بورس، رسما کلید خورد. /مهر

وزیر وعده بازگشت قیمت تخم مرغ را داد

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی گفت: نرخ مصوب ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی برای مصرف کنندگان دو روز قبل برای تخم مرغ اعلام شد و پس از آن با تمهیدات صورت پذیرفته، شاهد کاهش قیمت تخم مرغ در بازار هستیم، اما هنوز این کاهش به نرخ مصوب نرسیده و دلیل آن این است که کاهش صادرات این محصول و رسیدن قیمت آن به میزان مصوب طی شدن فرآیندی را می‌طلبد که در حال انجام است و تا دو روز آینده، تخم مرغ در بازار به نرخ مصوب می‌رسد. قیمت‌های اعلام شده مورد توجه تولیدکنندگان نیز قرار گرفته و امیدواریم با روند فعلی، شاهد افزایش میزان تولید تخم مرغ توسط مرغداری نیز باشیم.

روند نزولی نرخ دلار در اولین روز هفته

امروز هر اسکناس دلار آمریکا در این صرافی‌ها به قیمت ۲۶۳۵۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت ۲۶۴۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود که نسبت به آخرین نرخ هفته قبل، ۳۵۰ تومان ارزان‌تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، به قیمت ۳۱۱۰۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت ۳۱۲۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود که همانند دلار، با کاهش ۳۵۰ تومانی، به ثبت رسیده است.

عقبگرد قیمت سکه به کانال ۱۲

امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش قیمت ۳۰۰ هزار تومانی به بهای ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در حال معامله است. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز به ارزش ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش رسید. همچنین نیم سکه به بهای ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، ربع سکه به قیمت سه میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز به ارزش یک میلیون و ۹۸۰ هزار تومان معامله شد. علاوه بر این در بازار طلا نیز امروز بهای یک گرم طلای خام ۱۸ عیار به ارزش یک میلیون و ۲۰۲ هزار تومان فروخته شد و هر مثقال طلا نیز ارزش پنج میلیون و ۲۰۹ هزار تومان را ثبت کرد.

پیش بینی قیمت طلا؛ عبور از مرز ۲۰۰۰ دلار؟

جدیدترین نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد، هرچند بیشتر تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران نسبت به روند قیمت طلا در هفته جاری خوش بین بودند، در فقدان عوامل مثبت جدید، این فلز ارزشمند در پایین مرز ۲۰۰۰ دلار خواهد ماند. به گزارش ایسنا، با اینکه اکثریت هر دو گروه تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران نسبت به بالا رفتن قیمت طلا خوش بین بودند، نظرات خنثی به شکل قابل ملاحظه ای در این نظرسنجی مشاهده شد. جیم ویکاف، تحلیلگر فنی ارشد کیتکو اظهار کرد: خریداران بازار طلا به اخبار بنیادین جدیدی نیاز دارند تا روند صعودی کوتاه مدت جدیدی را راه بیندازند.

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته جاری از کارشناس وال استریت، ۱۴ نفر شرکت کردند که از میان آنها هفت نفر معادل ۵۰ درصد به افزایش قیمت طلا و شش نفر معادل ۴۳ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و یک نفر معادل هفت درصد نظری نداشت. در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران، ۱۳۶۷ نفر شرکت کردند که از میان آنها، ۸۲۹ نفر معادل ۶۰ درصد به افزایش قیمت طلا و ۲۹۰ نفر معادل ۲۱ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و ۲۴۸ نفر معادل ۱۸ درصد نظر خنثی داشتند. جورج گرو، مدیرکل شرکت" آر بی سی ولث منیجمنت" به کیتکونیوز گفت: اگرچه نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین نیست اما انتظار ندارد مقاومت در مرز ۲۰۰۰ دلار به این زودی شکسته شود. وی در ادامه افزود: به حد کافی مشکلات در جهان وجود دارد که قیمت طلا را بالاتر ببرد اما مادامی که بانک مرکزی آمریکا به دنبال اقدامات محرک مالی جدیدی نیست، طلا آماده شکستن محدوده قیمت مذکور نخواهد بود.

روسیه همچنان به ذخیره طلا و افزایش ذخایر ارزی خود ادامه می‌دهد

بر اساس جدیدترین آمار بانک مرکزی روسیه، ذخایر طلا و ارز خارجی این کشور در مجموع به ۵۹۱.۸ میلیارد دلار افزایش یافت. دارایی‌های بین‌المللی حدود ۰.۰۲ درصد در هفته ۴ تا ۱۱ سپتامبر رشد داشت. آمار‌ها نشان داد، از ابتدای ماه ژانویه، روسیه ذخایر فورکس خود را ۳۷.۴ میلیارد دلار افزایش داده است. این ذخایر در سال گذشته ۱۸.۳ درصد رشد داشت. به نوشته راشا تودی، روسیه ۴ سال است که این ذخایر خود را تقویت می‌کند. سال گذشته، رشدی نزدیک به ۸۶ میلیارد دلاری و سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب رشد حدود ۳۳ و ۵۵ میلیارد دلاری داشت. همچنین این کشور در حال تغییر ذخایر بین المللی خود است و سهم دلار آمریکا را به نفع ارز‌های دیگر و طلا تغییر داده است. رکورد افزایش اخیر قیمت طلا سبب شد تا ذخایر بین المللی روسیه در ماه آگوست به بالاترین رقم در تاریخ این کشور برسد و از ۶۰۰ میلیارد دلار عبور کند.

اقتصاد جهان تحت تاثیر پاندمی کرونا ۴.۵ درصد آب می‌رود

پس از سقوط سنگین اقتصاد جهان در نیمه اول ۲۰۲۰ تولید ناخالص داخلی جهان در با کاهش محدودیت‌های قرنطینه‌ای در حال ریکاوری است؛ اما همچنان انتظار می‌رود از لحاظ سالانه افت کند. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (اوای‌سی‌دی) در گزارش جدید خود اعلام کرده است، اقتصاد جهان امسال ۴.۵ درصد آب خواهد رفت. این در حالی است که این سازمان در گزارش قبلی خود در ماه ژوئن تخمین زده بود که اقتصاد جهانی امسال ۶ درصد آب برود. اوای‌سی‌دی در این گزارش اعلام کرد: سقوط اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۰ از آن‌چه قبلاً انتظار می‌رفت، کمتر خواهد بود، اما با این حال همین میزان سقوط هم بی‌سابقه خواهد بود. ما انتظار داریم اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ با رشدی ۵ درصدی روبرو شود. با این همه در این گزارش آمده است که با توجه به شرایط کنونی چشم‌انداز اقتصادی جهان مبهم مانده است.

دلیل افزایش قیمت مسکن از زبان وزیر راه

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی گفت: تحولات پر التهابی که امروز بازار مسکن با آن روبه روست، صرفا به فعل و انفعالات این بازار مرتبط نمی‌شود بلکه حجم نقدینگی لجام‌گسیخته موجود در کشور این بلا را بر سر بازار مسکن آورده است. کافی است سوداگران احساس کنند یک بازار از بازدهی خارج شده، سریع نقدینگی‌ها را از بازاری خارج و به بازاری دیگر منتقل می‌کنند. به طور مثال زمانی که قیمت مسکن در منطقه‌ای از تهران، پایین‌تر از حد "مقایسه‌ای" باشد، سودجویان بلافاصله نقدینگی را به آن منطقه سرازیر می‌کنند یا به قولی به آنجا هجوم می‌برند و بعد از مدتی این نقدینگی را به جای دیگری انتقال می دهند، این اتفاق به دلیل حجم زیاد پول سرگردان در بازار روی می‌دهد و هدف ایجاد تلاطم در یک بازار است. از این روی، زمانی به بازار مسکن و زمانی هم به بازارهای دیگر مانند طلا، سکه، خودور و...هجوم می برند.

وزیر راه و شهرسازی راهکار حل مشکل مسکن و ساماندهی نقدینگی‌های سرگردان در جامعه را اعمال سیاست و برنامه های کاربردی از سوی دولت اعلام کرد و گفت: دولت باید بتواند نقدینگی را کنترل و با جمع کردن آن از سطح جامعه، این پول‌ها را به سمت تولید هدایت کند.

احیای اقتصادی مجارستان تنها به کشف واکسن کرونا بستگی دارد

بر اساس اظهارات وزیر دارایی مجارستان، در صورتی که واکسن کرونا کشف نشود، اقتصاد این کشور در سال آینده برای رشد تقلا خواهد کرد. به گزارش ایبِنا از رویترز، «میهالی وارگا» در گفت‌وگو با یک نشریه داخلی گفت که اگر تا اوسط سال آتی واکسن کرونا در دسترس نباشد، «آنگاه براساس بدبینانه‌ترین محاسبات ما، احتمال دارد رشد اقتصادی کشور به سختی از صفر تجاوز کند.» به گفته وی، بر اساس یک سناریوی خوشبینانه، در صورت کشف واکسن در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱، اقتصاد مجارستان می‌تواند با رشد ۴ تا ۵درصدی مواجه شود؛ سناریوی سوم این است که احیای اقتصادی طولانی مدت با دامنه ۳ تا ۴ درصد رشد کند که البته این اتفاق هم به کشف واکسن بستگی دارد. انتظار می‌رود، اقتصاد مجارستان در سال جاری به اندازه ۵ تا ۶درصد کوچک شود. به دنبال افزایش شمار موارد ابتلا به کرونا در هفته های اخیر، مجارستان با گزارش ۸۰۹ مورد جدید، شمار مبتلایان به کووید-۱۹ را ۱۶ هزار و ۹۲۰ تن اعلام کرد که از این تعداد ۶۷۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۵
متذکر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
کدام نقدینگی؟!!!
آنچه در بازار مسکن اتفاق می افتد دلالی و طماعی و سودجوئی در خلاء مدیریتی کاراست. قیمت مسکن لحظه ای به بهانه افزایش قیمت دلاز ولی با چند برابر قیمت دلار تعیین میشود! قیمت مسکن آنقدر سر به فلک کشیده که حتی اگر بیش از 90% هم کاهش یابد باز هم فضائی است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
تابی جون اون موقع که قیمت سکه روزانه یک میلیون تومان افزایش داره هیچ صحبتی از قیمت سکه وطلا نمی کنی ولی به محض اینکه ده تومان میاد پایین توی بوق وکرنا می ذاری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
دلارامروز تا ۲۶۵۰۰ وسکه تا ۱۲۸۰۰۰۰۰ پایین امد اما خیلی سریع دوباره. وندصعودی گرفت ودراین لحظه دلار ۱۲۷۰۰ وسکه ۱۲۹۵۰۰۰۰ تومان هست
samarej
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
صرف نظر از ارزش ريال كه سقوط كرده اگه يه قانون مالياتي درست و حسابي داشتيم هيچ دلال بازي و سفته بازي تو ايران سود نداشت و اين همه بلا سر مردم نمي آمد. دقيقآ بازار خودرو و مسكن دست دلالان هست و بين خودشان معامله مي كنند تا مردم حريص شوند براي خريد. قانون ماليات ايران فقط توانايي اخذ ماليات از حقوق بگير وكاسبان جزء را دارد و هرگر حريف دلالان بازار نشده است يا درست تر نمي خواهد كاري كند چون اكثرآ از اين وضعيت سود مي برند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
چی میگی. دلار کاهش یافت! برای یک روز توانستند جلوشو بگیرن؟!!!
عالیه واقعا!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
ما تو کار قطعات هستیم گفتن 10 تا 20 درصد افزایش قیمت دارن بعضی کارخونه ها
چند ماه اخیر صد بار قیمتا افزایش پیدا کرده
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
رشد قیمت پنجاه درصد ریزش سه درصد
ناشناس
|
Switzerland
|
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
متاسفم برای مسوولانی که توان کنترل تخم مرغ را هم ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
قیمت واقعی دلار ۲۶۷۰۰ تومان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
۱۲۹۵۰۰۰۰ میشه عقبگرد؟!!!!
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
گرانی ها چند قدم به جلو عقبگرد چند میلیمتر به عقب!!!!!!!!!!!! خوشحال باشیم که دولت خواب نیست بیدار شود و ببیند که قیمت ها بالا رفته بلکه در جلوی چشمانش قیمت ها بالا می رود و ایشان هم دست روی دست نگذاشته اند بلکه دست از پا درازتر دارند سال آخر ریاست جمهوری را می گذرانند. خانه هایی را که سال آخر دارند می سازند در طول هفت سال نمی توانستند، برق را مجانی کردن برای عده ای که اصلاً مصرفی ندارند را در طول هفت سال نمی توانستند و ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
یکشنبه ۳۰ شهریور ساعت ۹:۴۰
علی رغم تبلیعات شبانه روزی و بسترسازی برای برگزاری جشن بزرگ !!! تنها۳۰ دقیقه پس از شروع به کارتالاربورس شاخص کل ۲۵۰۰۰ واحد دیگر هم سقوط کرد و دوباره به کانال یک میلیون ششصدهزارواحدی پرتاب شد
همه فروشنده اند وخریداری نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
هروقت روحانی صحبت از جشن وپیروزی میکنه تن من میلرزه چون فرداش بورس سقوط میکنه و ضرر من وامثال من بیشترمیشه
اقاجان هرکس دوست داری این چندماه باقیمانده هیچی نگو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
یکشنبه ۳۰ شهریور ساعت ۱۱:۱۸
دلار ۲۷۱۰۰
سکه ۱۳۱۵۰۰۰۰
بورس ۴۳۰۰۰ ولحد منفی
جشن مبارک !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
تنها راه ساماندهی یازار مسکن و سایر بازارها تصویب و اجرای فوری قانون مالیات بر عایدی سرمایه با نرخ موثر ۷۰ الی ۸۰ درصد است که باعث می شود سود دلالی از سود تولید کمتر و دست دلالان و سوداگران از بازار قطع و نقدینگی به سمت تولید هدایت شود مثل تمام دنیا که این قانون ۱۰۰ ساله را اجرا بازارهای خود را از تلاطم دور نگه داشته و مردم را به سمت تولید هدایت کرده اند کافیست فقط قانون آنها ترجمه و از تجربیات آنها استفاده کرد در حال حاضر کسی که سازنده بوده به علت اینکه سود دلالی و احتکار بیشتر است پروژه جدید شروع نمی کند و واحدهای قبلی را احتکار می کند و چند برابر سودی که قرار است از تولید به دست آورد از احتکار و دلالی به دست می اورد . ای کاش مجلس قبل و دولت همان ۲ سال پیش این قانون را اجرا می کردند هرچند که اکنون نیز هیچ چشم انداز خوبی برای این قانون متصور نیست
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
علائم کرونا طرح وان مذاکرات سودان و اسرائیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 مهدی رسول پناه ایرج مسجدی
آخرین اخبار