بازدید 10952
سخنگوی وزارت بهداشت

کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی بستری‌های کرونا/ ارائه خدمت به افراد بدون ماسک در ادارات و اصناف ممنوع است/ هزینه هر بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها چقدر است؟/ عزاداری در فضا‌های سربسته ممنوع/ هنوز هیچ واکسنی مورد تایید نیست

تقریبا در موج دوم کرونا هستیم. بسیاری از استان‌ها موج دوم را تجربه می‌کنند. برخی از استان هایمان موج دوم را شدیدتر تجربه کردند، برخی استان‌ها خیلی ملایم موج دوم را رد کردند. در برخی استان‌ها مانند، خوزستان ۱۰ هفته در پیک قرار داشتیم. خوزستان دوران سختی را گذراند.
کد خبر: ۹۹۷۷۰۱
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷ 19 August 2020
تابناک اجتماعی
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: همگی می‌دانیم که می‌توانیم در بحران‌ها تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کنیم. هوشمندانه‌ترین روش این است که خودمان را با شرایط تطبیق دهیم و یک سبک زندگی جدید کرونایی را انتخاب کنیم.

به گزارش «تابناک»، دکتر سیما سادات لاری، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، بیان کرد: شش ماه است که از شیوع کرونا در کشورمان می‌گذرد؛ بیماری‌ای که همه جهان را درگیر خودش کرده و مهمان ناخوانده ایست که شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را تحت تاثیر قرار داده است.

وی افزود: تاکنون میزان ابتلا به کرونا در دنیا از مرز ۲۲ میلیون نفر گذشته و ۷۸۰ هزار نفر در دنیا براثر این بیماری فوت شده اند. در کشور ما نیز میزان فوتی‌ها در آستانه ۲۰ هزار نفر است. البته هنوز هم نادانسته‌های ما در برابر دانسته‌های ما درباره این ویروس بسیار زیاد است و مطمئنا مردم و کادر بهداشت و درمان متحمل رنج‌های زیادی شده اند. بسیاری از هموطنان عزیزانشان را از دست داده اند. این سردرگمی و بلاتکلیفی که برای برنامه ریزی‌های اقتصادی و زندگی مان وجود دارد، ممکن است همه ما را آزار دهد. در عین حال همگی می‌دانیم که می‌توانیم در بحران‌ها تهدید‌ها را به فرصت بدل کنیم. هوشمندانه‌ترین روش این است که خودمان را با شرایط تطبیق دهیم و یک سبک زندگی جدید کرونایی را انتخاب کنیم.
 
کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی بستری‌های کرونا/ ارائه خدمت به افراد بدون ماسک در ادارات و اصناف ممنوع است/ هزینه هر بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها چقدر است؟/ عزاداری در فضا‌های سربسته ممنوع/ هنوز هیچ واکسنی مورد تایید نیست

لاری با بیان اینکه همه دنیا از جمله کشور ما به شدت با آخرین متد‌ها درگیر تهیه واکسن برای این بیماری هستند، تصریح کرد: البته هنوز هیچ واکسنی مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نیست. البته نباید ناامید باشیم، اما ممکن است مانند بسیاری از بیماری‌ها از جمله ایدز، هیچ واکسنی هم برایش پیدا نشود. بنابراین، بهترین راه این است که سبک زندگی مطابق با کرونا را درپیش بگیریم. آنچه که مسلم است این است که با اصول پیشگیری مانند فاصله گذاری، استفاده از ماسک و شست و شوی مداوم دست‌ها می‌توانیم از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم.

وی ادامه داد: به هر حال به دلیل مسائل اقتصادی، بازگشایی‌ها باید انجام می‌شد و بنابر اقتضای بازگشایی، پروتکل‌های بهداشتی تدوین شدند. حال برای اینکه سلامت بمانیم و بازگشایی‌ها هم ادامه یابد، باید پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود. ما همواره در پی این بودیم که قانون از افرادی که ماسک می‌زنند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، در برابر کسانی که این کار را انجام نمی‌دهند و سلامت دیگران را با مخاطره مواجه می‌کنند، حمایت کنیم. بر این اساس، یکسری تمهیدات قانونی در مصوبه ستاد ملی کرونا در ۲۵ مرداد ماه در نظر گرفته شده است.

وی در این باره افزود: به این ترتیب این تفویض به بالاترین مقام دستگاه و مدیرکل‌ها داده شده که اگر در ادارات کسانی پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، می‌توانند بدون اینکه این افراد به هیات‌های بدوی رسیدگی به تخلفات ارجاع شوند، بند‌های مجازات توبیخ کتبی و حتی تا کسر حقوق برایشان اعمال شود.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: در واحد‌های صنفی نیز کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، ابتدا اخطار می‌گیرند و بعد از ۵ و سپس ۱۰ روز، تعطیلی صنف اتفاق می‌افتد. از همه مردم می‌خواهیم پروتکل‌ها را رعایت کنند. در عین حال ماه محرم را در پیش داریم که فرصتی برای بزرگداشت امام حسین (ع) است، اما با توجه به شرایط کرونا این روند نمی‌تواند مانند سال‌های گذشته انجام شود. بر این اساس امیدواریم همه به پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی محرم عمل کنند.

کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی بستری‌های کرونا/ ارائه خدمت به افراد بدون ماسک در ادارات و اصناف ممنوع است/ هزینه هر بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها چقدر است؟/ عزاداری در فضا‌های سربسته ممنوع/ هنوز هیچ واکسنی مورد تایید نیست
 
لاری درخصوص هزینه هر بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها و میزان پرداخت سازمان‌های بیمه گر در این زمینه، عنوان کرد: در هزینه‌های درمانی کرونا تمام سعی بر این شده است که به بیماران کمترین فشار وارد شود. اگر کسی نیاز به بستری در آی سی یو نداشته باشد، در بیمارستان دولتی حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه می‌کند. اگر نیاز به آی سی یو داشته باشد، اما داروی خاصی نخواهد، به طور متوسط ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه اش می‌شود. البته این هزینه برای کسانی است که پوشش بیمه‌ای ندارند. اگر کسی بیمه داشته باشد، ۱۰ درصد این مبالغ را می‌پردازد. در عین حال افرادی که بضاعت مالی ندارند، می‌توانند از طریق مددکاری بیمارستان کمک دریافت کنند. در بیمارستان‌های خصوصی این هزینه بین دو تا ۲.۵ برابر است.

وی افزود: افرادی که جزو گروه‌های آسیب پذیر بودند و یا از طریق مراکز ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته اقدام کردند، تست مولکولی شان رایگان بوده است. در عین حال، کسانی که جزو گروه‌های آسیب پذیر نبودند، نرخ دولتی تست برایشان ۲۳۰ هزار تومان بوده است و نرخ مراکز خصوصی هم حدود ۴۵۰ تا ۵۲۰ هزار تومان است.

وی ادامه داد: تاکنون ۹۱ هزار مورد از مدارک بیماران بستری مبتلا به کرونا به بیمه سلامت ارسال شده که به طور متوسط ۵۴۰ هزار روز بستری را بیمه سلامت پوشش داده است؛ یعنی هر بیمار شش روز به طور متوسط در بیمارستان بستری بوده است. در عین حال بیمه سلامت تغییراتی در گایدلاین‌ها ارائه داده و محدودیت‌هایی را برداشتند و تغییراتی در آزمون‌های وسع داده اند.

وی درخصوص وضعیت رعایت پروتکل‌ها در کنکور سراسری، بیان کرد: حدود ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ ناظر بهداشت محیط در سراسر حوزه‌های کنکور حضو دارند. طبق تصاویری که از استان‌های مختلف ارسال شده، پروتکل‌ها به خوبی رعایت شده است. از آنجایی که تجربه این کار در آزمون دکترا وجود داشت و شاهد رضایت ۹۰ درصدی بودیم، آزمون سراسری نیز به خوبی برگزار می‌شود. به هر حال فاصله گذاری بیشتری انجام و قرار شد حوزه‌های بزرگتری در اختیار قرار گیرد. به نظر می‌رسد در روز‌های آتی هم این آزمون با کمترین آسیب و به خوبی برگزار شود. باید توجه کرد که داوطلبان با کد ملی در سامانه سیب ثبت می‌شوند و می‌توان آن‌ها را رصد کرد.

کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی بستری‌های کرونا/ ارائه خدمت به افراد بدون ماسک در ادارات و اصناف ممنوع است/ هزینه هر بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها چقدر است؟/ عزاداری در فضا‌های سربسته ممنوع/ هنوز هیچ واکسنی مورد تایید نیست
 
لاری در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت شیوع کرونا در کشور، یادآور شد: تقریبا در موج دوم کرونا هستیم. بسیاری از استان‌ها موج دوم را تجربه می‌کنند. برخی از استان هایمان موج دوم را شدیدتر تجربه کردند، برخی استان‌ها خیلی ملایم موج دوم را رد کردند. در برخی استان‌ها مانند، خوزستان ۱۰ هفته در پیک قرار داشتیم. خوزستان دوران سختی را گذراند. در عین حال درباره کرونا نمی‌توان اظهار نظر قطعی ارائه داد. زیرا هر رفتاری که انجام دهیم و هر تغییر در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، دو هفته بعد تاثیرش را بر روی پروتکل‌های بهداشتی نشان می‌دهد و چهار هفته بعد بر روی میزان فوتی‌ها تاثیرش را نشان می‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر نسبتا روند نزولی باثبات و آهسته‌ای را طی می‌کنیم و بستری‌ها ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش داشته است. وقتی میزان بستری کاهش می‌یابد، یک نویدی برای ما است چراکه در دو هفته آینده، آمار فوتی هایمان هم سیر کاهشی خواهد داشت.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: بخشی از آمار ابتلاها، به میزان تست و بیماریابی وابسته است. برای برخی استان‌هایمان نگرانیم. مانند فارس که هنوز پیک خیلی شدیدی را تجربه نکرده است. البته مدیریت خوبی انجام می‌دهد. استان سیستان و بلوچستان را مرتبا رصد می‌کنیم که فعلا ثبات خوبی دارد. یزد برایمان مهم است. از آنجایی که گیلان و قم موج شدیدی را تجربه کرده بودند و اکنون کمی روند صعودی دارند، برایمان مهم است. اکنون مازندران بدترین وضعیت را دارد. مسافرت‌ها به این استان هم این وضعیت را دامن می‌زند. به محض اینکه رفتارمان تغییر کند، آمار می‌تواند در نوسان باشد. به طور کلی روند بیماری شیب نسبتا ملایم و نزولی را طی می‌کند.

لاری در پاسخ به سوالی درباره برگزاری مراسم در فضا‌های سربسته در محرم، گفت: به هر حال زمانی که یک بحران پیش می‌آید، ممکن است خیلی فرصت هماهنگی نباشد و تناقضاتی در بخش‌های مختلف ایجاد شود. محرم برای ما بسیار مهم است. بسیاری از هیات‌ها و مداحان اعلام کردند که تغییرات کرونایی در برگزاری مراسم‌ها داده اند. حتی مخارج مراسم شان را صرف امور خیریه کردند. بحث نذر ماسک مطرح شد و اقدامات خوبی انجام شد. البته فصل الخطاب ما همانطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند، دستورالعملی است که ستاد ملی کرونا تصویب کرده و وزارت کشور آن را ابلاغ کرده است. متن دستورالعمل واضح است. در ستاد ملی کرونا هم تاکید شده که عزاداری در فضای سربسته ممنوع است و بهتر است نذورات در قالب جیره‌های خشک باشد.
 
کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی بستری‌های کرونا/ ارائه خدمت به افراد بدون ماسک در ادارات و اصناف ممنوع است/ هزینه هر بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها چقدر است؟/ عزاداری در فضا‌های سربسته ممنوع/ هنوز هیچ واکسنی مورد تایید نیست

وی همچنین درخصوص نحوه مجازات افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را در محرم رعایت نمی‌کنند، اظهار کرد: جلساتی با سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد که متعهد به رعایت پروتکل‌ها شدند و وزارت کشور پروتکل‌ها را ابلاغ کرده و وزارت بهداشت ناظر بر رعایت پروتکل‌ها است. وزیر بهداشت اعلام کردند که سلامت مردم شوخی بردار نیست. کادر بهداشتی و درمانی واقعا فشار وحشتناکی را تحمل کردند، خیلی از آن‌ها مبتلا شدند و خیلی از آن‌ها را از دست داده ایم. برخی از کادر بهداشتی و درمانی در مکان‌های دیگری ساکن شدند و همراه خانواده هایشان نمی‌روند.
 
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: کادر بهداشت و درمان خسته اند و در عین حال نگران مردم و نگران پاییز هستند. کادر درمانی نیاز به تجدید قوا دارند. اصلا از این موضوع کوتاه نمی‌آییم. از نظر شرعی و انسانی هم درست نیست که عزاداری که جنبه عقلانیت و معنویت دارد، منتهی به این شود که سلامت مردم را تهدید کند. این شور باید با شعور همراه باشد، قطعا نظارت زیادی روی این موضوع داریم.
 
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۱
روحانی ادعامیکنه برای درمان کرونا هزینه ای اخذنمیشود ودرمان کاملا رایگان است !
تابناک عزیز لطفا این امکان راایجادکنیدکه من هزینه های اخذشده ازخواهرم راکه دچار کرونا بود و متحمل هزینه سنگین چند میلیونی شد را در سایت شما منتشرکنم
اول روسای اداراتتان را آموزش دهید تا درک کنند این بیماری چقدر خطرناک است بعد ممنوعیت اعلام کنید .اکثر ادارات بویژه در شهرستانها هم برخی کارمندان و هم ارباب رجوع رعایت نمی کنند و خدمات هم ارایه می شود.
شما را به خدا ديگر شعار ندهيد اگر امكان است فردا از هراداره اي كه خواستيد حتي بيمارستانها عكس مراجعه كنندگان بدون ماسك را بفرستم هيچ اداره اي كنترل كامل ندارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
تمام مراکز دوربین دارند و همه چیز ضبط میشه
خويي
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
من نگفتم ضبط نميشود از بانكها پرجمعيت تر جايي هست دهها مورد هست به چشم خودم ديدم بدون ماسك حتي پيش رييس بانك هم رفتم اعتراض كردم دركمال خونسردي از پشت پلاستكي محافظ گفتم من موسسه خيريه نيستم ماسك بخش كنم
اگر در دستگاههای اجرایی رییس واحد به مصوبات ستاد کرونا اهمیت نده و یک سوم کارکنان رو دورکاری نفرسته و فاصله اجتماعی کارکنان رو رعایت نکنه و باعث فشردگی محیط کارمندان ( چیدن میز در یک راهرو بزرگ و برداشتن پارتیشن های تفکیک اتاق ها) بشود ،مجازات این مدیر چیست وچگونه قابل پیگیریست .
ایشان کارکنان رسمی با ۲۷ سال سابقه رو بردگان خودش محسوب میکند
اگر رئیس دو تا اداره را که پروتکلها را رعایت نمیکنند برکنار کنید بقیه حساب کار دستشان میاید.
اینطوری که امار رو پایین می آورند تا پایان محرم منفی میشه
پس چطور برای اتباع خارجی درمان کرونا کاملاً رایگان است . . ؟؟؟؟!!!
خواهش میکنم با جون مردم و البته اموال مردم بازی نکنید و زیر بار واکسن تائید نشده روسی نروید
در این دو هفته بر اساس آمار همین خانم دکتر تعداد بستری از 23 هزار رسیده 28 هزار. این رو خوده تابناک هم هر روز محاسبه کرده.
حالا چطور فرمودند 30 درصد کاهش بستری نه تو دانی و نه من
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
وب گردی