بازدید 22245
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس جمهور نوشت: با توجه به نگرانی جدی دلسوزان جامعه پزشکی و داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها توصیه می‌شود کلیه کنکور‌های سراسری زمانی برگزار شود که بیماری در کل کشور به طور کامل تحت کنترل درآمده باشد.
کد خبر: ۹۹۳۰۹۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲ 27 July 2020

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، حسینعلی شهریاری در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور و رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا در ۱۰ بند به بیان نکاتی پرداخت و اجرای آن را لازم دانست.

متن این نامه به شرح زیر است:

حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم جمهور و رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا

با سلام

احتراما بر اساس اصل ۱۱۳ قانون اساسی و جایگاه جنابعالی به عنوان رئیس شورای عالی سلامت و با توجه به شیوع ابتلا و افزایش مرگ و میر ناشی از این بیماری دستور فرمایید در اسرع وقت به نکات زیر توجه و اقدامات بایسته توسط مسئولان ذیربط صورت گیرد.

۱. با توجه به اهمیت تقویت جنبه‌های انگیزشی پرسنل بهداشت و درمان و عدم تحقق به موقع و میزان با کفایت مورد لزوم بسته‌های تشویقی کارکنان بهداشت و درمان در کنار تاخیر پرداخت مزمن در کارانه‌های پرسنلی خطر فزاینده کاهش جدی انگیزه‌های نیروی انسانی محتمل است. لازم است در اسرع وقت در جهت تامین منابع مورد لزوم و تخصیص بلادرنگ و توزیع عادلانه پرداخت‌های مالی به پرسنل خدوم بهداشت و درمان در خطوط اول مقابله با بیماری کرونا اقدام عملیاتی صورت پذیرد. طبیعی است در صورت بی تفاوتی به این موضوع خدای نکرده ممکن است با بروز نافرمانی‌های مدنی در خدمتگزاران سخت کوش بهداشت و درمان همراه شود.

۲. با توجه به مزمن شدن این بیماری و ماهیت فرسایشی آن و خستگی و فرسودگی فزاینده تیم بهداشتی و درمانی در کنار ابتلای روزافزون این عزیزان که موجب می‌شود از گردونه ارائه خدمات خارج شوند و در حال حاضر خطر کمبود نیروی انسانی ماهر در رسته‌های بهداشتی و درمانی به ویژه بیمارستان‌های درمانی که مستقیما درگیر تقابل با کرونا هستند، معضل جدی و نگران کننده تلقی می‌شود؛ لذا ضروری است در اسرع وقت و بدون فوت وقت و با تسهیلات غیر بروکراسی در زمینه صدور به موقع مجوز‌های استخدامی در گروه‌های بهداشتی و درمانی اقدامات مورد لزوم انجام شود.

۳. با توجه به حجم رو به افزایش بیماران در اکثر استان‌های کشور و در عین حال کاهش پیش رونده درآمد‌های اختصاصی دانشگاه‌های علوم پزشکی که در خط اصلی و مقدم مقابله با عوارض این بیماری قرار دارند به شدت اقتصاد و سلامت دچار چالش‌های نگران کننده شده است؛ لذا لازم است جهت جبران درآمد‌های اختصاصی آسیب دیده و نیز تامین منابع مالی مورد لزوم دانشگاه‌ها اقدام عاجل صورت پذیرد. اهمیت این موضوع از آنجا دو چندان می‌باشد که قبل از بروز بلای دامن گیر کرونا اکثریت قریب به اتفاق دانشگاه‌های علوم پزشکی با کسری جدی و نگران کننده منابع روبرو بوده اند. نقش موثر و مسئولانه سازمان‌های بیمه گر در این زمینه اهمیتی راهبردی دارد.

۴. با توجه به بروز امواج آتی این بیماری در عرصه جهانی و از جمله در کشور ما در فصول پاییز و زمستان لازم است به صورت پیشگیرانه نسبت به تامین ذخایر راهبردی وسایل حفاظت فردی، اقلام دارویی و تجهیزاتی اقدامات موثر و بر اساس یک برنامه زمانبندی منظم و دقیق صورت پذیرد.

۵. با امعان نظر به تنوع اقلیمی کشور و اهمیت مداخلات بومی در هر استان و سیمای متفاوت این بیماری در شهرستان‌ها و استان‌های مختلف و ضرورت اتخاذ تصمیمات به موقع محیطی لازم است نسبت به تفویض اختیار وسیع‌تر به استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی از طرف ستاد ملی اقدامات ضروری صورت پذیرد تا پروتکل‌های تهیه شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حساسیت بیشتری انجام شود.

۶. جهت حصول آمادگی همه جانبه در مقابل امواج ویرانگر این بیماری ضرورت اجتناب ناپذیر و بسط زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی کشور بیش از هر زمان دیگری حس می‌شود؛ لذا لازم است به صورت جهادی کلیه پروژه‌های بهداشتی و درمانی که از پیشرفت فیزیکی مورد قبول و مطلوبی در کشور برخوردار هستند به صورت خارج از نوبت به اتمام رسانده شود.

۷. با توجه به استهلاک روز افزون اقلام سرمایه‌ای در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها لازم است ضمن تخصیص منابع مالی مستقل در اسرع وقت نسبت به جایگزینی اقلام مزبور تمهیدات لازم صورت پذیرد.

۸. از آنجایی که انجام منظم و هدفمند تست‌های آزمایشگاهی کووید ۱۹ به ویژه تست‌های مبتنی بر آنتی ژن می‌تواند در فرآیند غربالگری و درمان بیماران و کاهش منطقی میزان ابتلا و توقف چرخه سرایت ویروس نقش آفرین باشد ضرورت دارد نسبت به تامین کیت‌های مورد لزوم و ابزار مربوطه در کنار ذخیره سازی آن‌ها اقدام عاجل صورت پذیرد.

۹. با توجه به اعمال درست راهبرد اجباری سازی ماسک به ویژه در اماکن عمومی و عرصه‌های خدماتی ساز و کار‌های واقعی و یارانه‌ای جهت تامین ماسک‌های رایگان و ارزان قیمت برای اقشار فرودست و گروه‌های آسیب پذیر و افراد نابرخوردار طراحی و اجرا شود.

۱۰. با توجه به نگرانی جدی دلسوزان جامعه پزشکی و داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها توصیه می‌شود کلیه کنکور‌های سراسری زمانی برگزار شود که بیماری در کل کشور به طور کامل تحت کنترل درآمده باشد. زیرا تجربه نشان داده اجرای پروتکل‌های یکسان با توجه به شرایط اقلیمی متفاوت کشور نمی‌تواند ضمانت اجرایی داشته باشد و متاسفانه ممکن است شاهد همه گیری شدیدتر با مرگ و میر بالا باشیم و کسی نتواند جوابگوی ملت باشد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۰۵
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
آقا خواهش میکنم بزارید این کنکور لعنتی تمام بشه بچه های ما دارن آسیب میبنن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
برگزاری کنکور فقط اضافه شدن مشکلات هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
چرا شما تو هر مسئله ای نظر میدی؟؟
شما کارتون قانون گذاری هست واسه چی تو کارای اجرایی دخالت میکنید؟؟؟
دولت با کدوم سازتون برقصه؟؟؟
یکی میگه کنکور باشه عزاداری باشه یکی میگه این باشه او ن نباشه یکی میکه هیچکدوم بابا چی از جون دولت میخواید.
همه مسئولیت ها گردن دولته و اونوقت شما لم دادین رو مبلاتون و تز میدید. فشار و استرس ریش و مو دولت مردا رو سفید کرده و اونوقت شما مجلس نشینا هر زوز جوون تر از دیروز
گندشو در آوردید.
سلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
لطفاً تعویق بیندازید عقلانی نیست الان برگزار بشه اواخر شهریور مناسب تره تا اون موقع سخت گیری کنید تا بشه برگزار کرد هیچ اتفاقی نمی افته ترم جدید هم بهمن هیچ مشکلی هم پیش نماد از سر لج بازی با این ور اون ور کار دست مردم ندید کادر درمان خستس کشش نداره کم کم ۱۰ هزار مبتلا جدید به بار میاره
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
کنکور لغو نشه فقط تعویق لطفا ورودی جدید از بهمن ماه باشه تا فاجعه انسانی رخ نده...4 ساعت با ماسک توی گرما با استرس کنکور و کرنا واقعا سخته
منصور لهونیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
اگه نمایندگان به فکر مردم و بجه های مردم هستند دخالت نکنند و اجازه دهند کنکور در همان زمان مقرر برگزار شود. تاخیر بیشتر، به دانش آموزان صدمه روحی و روانی میزند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
آخه چرا بیجا از طرف مردم حرف میزنید ؟
مگه قراره سر جلسه ملت بلولن تو هم ؟
یه سر به مترو بزنید ، بعد برای تعویق کنکور نسخه بدید.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
خوب اگر کورونا تا دو سال دیگه هم همینطوری ادامه داشته باشد، کنکور نباید برگزار شود؟؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
قبل از کنکور رضایت کتبی بگیرید هر کی هم نخواست نیاد امتحان بده ، هر کری هم رفت امتحان بده جونش پای خودش
حاتمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
سلام لطفا کنکور به تعویق ندازید چون بچه ها و هم خانواده ها خسته شده اند با به تعویق انداختن کنکور یعنی جیب مافیای کنکوری(کلاسهای کنکور و مخصوصا مشاورین) پر می شود و جیب خانواده ها خالی
فاطمه باقری
|
United Kingdom
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
شرایط بحرانی کرونا واقعا جدیست، به قطع یقین در فضای بسته در طول تقریبا ۵ ساعت، نصف بیشتر دانش آموزان مبتلا به کرونا خواهند شد و ۲ میلیون خانواده درگیر بحران جدی خواهند شد.
لطفا جلوی این فاجعه را بگیرید هیچ چیزی ارزش بخطر انداختن سلامتی عزیزانمان را ندارد.

موافق تعویق کنکور تا کنترل اوضاع هستیم.
م - ا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
تورا خدا هرکس وناکسی درمورد این بیماری اظهارنظر نکنندچون بچه الان یک ساله که درخانه مانده اند ودارند افسردگی می گیرند بزاریند این آزمون انجام بشه تا بچه ها نیز به آرامش روحی برسند .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محسن فخری زاده پروتکل الحاقی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها مصباح یزدی لایحه بودجه 1400