بازدید 17435

چه بایدن چه ترامپ، بنای داشتن روابط با آمریکا را نداریم

رییس دفتر رییس‌جمهوری ایران می‌گوید روابط ایران و چین می‌تواند نظمی که آمریکا به دنبالش هستند را به هم بزند.
کد خبر: ۹۸۹۹۰۵
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰ 11 July 2020
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری شامگاه شنبه در برنامه‌ای تلویزیونی درباره برخی مطالب و اظهارات مطرح شده نسبت به موضوع قرارداد راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اظهار کرد: طی دهه اخیر روابط ایران و چین در ابعاد مختلف گسترش یافته است و حتی در مقطعی حجم روابط ایران و چین به ۵۰ میلیارد دلار در سال رسید و در سفری که رئیس جمهوری چین در سال ۹۴ به تهران داشت در مذاکراتی که با آقای روحانی داشتند موضوع اینکه دو کشور الان از نظر حجم روابط اقتصادی، فعالیت‌های فرهنگی، مسائل منطقه‌ای و بین المللی به جایی رسیدند که می‌توانند به عنوان دو شریک آینده همکاری خود روی هم حساب باز کنند، مطرح شد و آنجا بود که دو رئیس جمهور در نشستی خبری اعلام کردند که توافق کردند تا به دنبال سندی برای آینده خود باشند که به روابط دو کشور در بخش‌های مختلف نگاهی راهبردی دارد.

وی با تاکید بر اینکه تهیه و تنظیم اسناد در ابعاد مختلف زمان‌بر است، گفت: در سفر‌ها و دیدار‌های مقامات دو کشور از جمله سفر‌های وزرای خارجه دو کشور به پایتخت‌های یکدیگر و همچنین سفر آقای لاریجانی به عنوان رئیس مجلس به چین درباره این سند بحث شد. این سند در دولت مورد بررسی قرار گرفت و سال گذشته ما یک پیش نویس اولیه به دولت چین دادیم؛ آن‌ها نیز حدود ۵ ماه روی آن کار کردند و نظراتی را ارائه دادند و ما نیز نظرات آن‌ها را بررسی کردیم و الان در مرحله‌ای هستیم که چارچوب این سند روشن شده، ولی هنوز به توافق نهایی نرسیده است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه «در هیچ جایی مرسوم نیست که جزئیات و ابعاد سندی که هنوز بر آن توافق نشده، اعلام شود»، درباره علت اهمیت یافتن این سند در افکار عمومی داخلی و خارجی خاطر نشان کرد: در داخل ایران روابط با چین مورد حمایت است و بار‌ها مسئولان ایرانی و چینی از روابط درازمدت با یکدیگر صحبت و بر آن تاکید کردند؛ ما در چنین شرایطی با روسیه و برخی از همسایگان خود نیز در حال مذاکره هستیم. اینکه الان وضعیت ایران به گونه‌ای است که در منطقه خود با همسایگانش یا به عنوان یک کشور آسیایی با قدرت‌ای آسیا بتواند یک نگاه همکاری دراز مدت داشته باشد، اتفاقی مثبت است و به همین دلیل که این اتفاق یک مزیت برای ما است، دشمنان ما می‌خواهند از آن بعنوان یک فشار استفاده کنند.

واعظی افزود: برای نخستین بار بحث ترکمانچای خواندن این سند همکاری از کاخ سفید مطرح شد و بعد از آن بی بی سی و من‌وتو و یکسری از رسانه‌های خارجی به آن پرداختند؛ پس از آن نیز متاسفانه عده‌ای از روی نا آگاهی یا دلیلی دیگر به این موضوع پرداختند؛ فردی به این مساله پرداخت که اتفاقا زمانی که خودش بر سر کار بود، روابط خوبی با چین داشتند. مطالبی مطرح می‌شود که نه با قانون اساسی و نه با سیاست‌هایی که رهبری ترسیم کرده‌اند، همخوانی ندارد و دولت نیز اعتقادی ندارد که ما بخشی از سرزمین خود را واگذار کنیم.

وی در ادامه با اشاره به انتشار شایعاتی درباره واگذاری جزایر کیش و قشم به چین و همچنین ورود نیرو‌های نظامی چین به کشور بر اساس سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین تصریح کرد: در این سند همکاری ما نقشه‌ی راه همکاری را مشخص کرده‌ایم و به هیچ مصداقی که تعهدآور باشد ورود نکرده‌ایم؛ یعنی اینکه نه وارد موضوع کیش و قشم شده‌ایم و نه قرار است نیرو‌های نظامی وارد کشور شوند؛ اصلا در این سند اشاره‌ای هم به این مباحث نشده و کسانی که این موضوعات را مطرح کردند، کاری با سند نداشتند بلکه حساسیت‌هایی که نظام و مردم ما دارند را پبدا کردند و می‌خواهند روابط ایران و چین را بر هم بزنند؛ اگر ما همین کار را با روسیه کرده بودیم نیز همین مباحث مجددا مطرح می‌شد؛ آمریکایی‌ها با فشار حداکثری به دنبال ایجاد فاصله بین مردم و نظام هستند و، چون از طریق فشار‌های اقتصادی و روانی موفق نشدند، الان متوسل به روش‌های دیگر شده‌اند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه مطالبی که مطرح می‌شود، فقط توهمات و شایعه است، در پاسخ به این پرسش که آیا اینکه گفته شده فروش نفت با قیمت کمتر از قیمت جهانی و فروش انحصاری به چین از موارد مورد توافق دو کشور است، صحت دارد؟ اظهار کرد: به هیچ وجه ایگونه نیست؛ قیمت نفت همواره بر اساس قیمت بازار است ضمن اینکه روابط نفتی در ایران مکانیزم خاص خودش را دارد؛ لذا در سند ۲۵ ساله هیچ گاه وارد مصادیق جزئی نمی‌شوند. ما در حال تنظیم و امضای این سند همکاری هستیم؛ بلکه از این دست اسناد در روابط میان کشور‌ها وجود دارد، اما، چون در گذشته کمتر به این موضوعات پرداخته شده، برخی فکر می‌کنند که این سند با اسنادی که با کشور‌های مختلف امضا کرده‌ایم تفاوت دارد درحالی که ما همواره بر اساس اصول اعتقادی خود و همچنین قانون اساسی و عملکرد ۴۰ ساله نظام در این چارچوب گام برمی‌داریم.

واعظی افزود: روابط ایران و چین می‌تواند نظمی که آمریکایی‌ها دنبالش هستند را تغییر دهد و همین آن‌ها را نگران کرده است. از کی تا به حال آن‌ها ناراحت این هستند که ایران توافق بدی نبندد؟

وی افزود: این سند که هنوز محتوای کامل آن منتشر نشده است را در خارج از کشور به سرعت زیر سوال برده‌اند و درباره آن به طرح موارد نادرست می‌پردازند و همین نشان می‌دهد که آنان از این توافقنامه نگرانند.

واعظی تاکید کرد: اگر این سند مانند خیلی از سند‌هایی که ما با کشور‌های دیگر امضا می‌کنیم و ما در آن تعهداتی به طرف و طرف تعهداتی به ما داشته باشد باید حتما به مجلس برود، اما اگر تعهدی نباشد این سند در هیئت دولت مطرح می‌شود و بعد برای تطابق با قانون اساسی به مجلس می‌رود.

رییس دفتر رییس جمهوری اظهار کرد: اگر بین دو کشور قراردادی نباشد که محرمانگی داشته باشد که منظور ما نه مجلس و شورای نگهبان که برای خارجیان است، پس به طور کامل مطرح می‌شود.

وی تصریح کرد: باید صبر کنیم و ببینیم رفت و آمد این سند بین ما و چین به کجا می‌رسد و چه چیزی در نهایت طراحی می‌شود و آن وقت اگر حتی یک بند تعهد در آن باشد حتماً به مجلس می‌رود.

واعظی یادآور شد: اگر هرچقدر روابط ما با چین و روسیه و سایر همسایگان قوی‌تر باشد برای ما هم بهتر است و هیچکس که زیر چیزی را که برایش منفعتی نداشته باشد، امضاء نمی‌کند.

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به این پرسش که آیا متن ۱۸ صفحه‌ای این توافقنامه پیش از امضا منتشر می‌شود، اظهار کرد: نه. اگر به توافق برسیم حتماً منتشر می‌شود، اما بستگی به این دارد که در مورد قرارداد و منتشر شدن آن با طرف مقابل به چه نتیجه‌ای برسیم که اگر محرمانگی داشته باشد آنوقت تصمیم دیگری می‌گیریم.

وی با اشاره به علت انتشار بیانیه سه کشور اروپایی درباره فعالیت هسته‌ای ایران، گفت: آنچه الان سه کشور اروپایی دارند انجام می‌دهند در مقابل آن چیزی است که چین و روسیه با آن مقابله می‌کنند. هم چین و هم روسیه با بیانیه سه کشور اروپایی مخالفت کردند و با آنچه هفته پیش در شورای امنیت اتفاق افتاد هم مخالفت کردند و به نظر می‌رسد سه کشور اروپایی علاقمندند که برجام را حفظ کنند، اما تحت فشار آمریکا نمی‌توانند این تعهدات را انجام دهند.

واعظی در پاسخ به پرسشی درباره علت تغییر رفتار‌های متناوب اروپا در قبال ایران، ادامه داد: آنچه اروپایی‌ها تا الان از خود نشان دادند به هیچ منطق و اصولی استوار نبوده و بسیار مذبذب عمل کردند و به خاطر ضعفی که تعامل با آمریکا دارند - که نتوانستند در دوره ترامپ به اصولی در روابطشان با آمریکا برسند - در این وضعیت قرار دارند.

وی گفت: به نظرم اروپاییان منتظر هستند تا چندماه باقیمانده تا انتخابات آمریکا طی شود و تصور هم می‌کنند که ترامپ در انتخابات به پیروزی نمی‌رسد و به آینده امیدوار شده‌اند و این شامل اروپا و بسیاری از کشور‌های دیگر که با رفتار‌های ترامپ به مشکل خورده‌اند هم می‌شود.

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه اروپا علاقمند است که برجام حفظ شود، گفت: ما چه ترامپ باشد چه بایدن بنای داشتن روابط با آمریکا را نداریم و منافع ما نیز به هیچ وجه با کسی که در آمریکا به قدرت برسد گره نخورده است، اما آنچه برای ما مهم است این است که تحریم‌های ظالمانه که فشار بر ملت و اقتصاد ما می‌آورد را دور کنیم.

واعظی تاکید کرد: ما نمی‌توانیم بگوییم که دموکرات‌ها بهتر عمل می‌کنند یا جمهوریخواه‌ها، اما براساس اعتقادات دموکرات‌ها و رفتار‌هایی که بعضاً داشته‌اند به نظر می‌رسد اساسأ نوع نگاه آنان به مسائل هسته‌ای، به اروپا و سایر کشور‌ها نیز با حال حاضر متفاوت باشد.

وی با اشاره به تلاش آمریکا برای متهم کردن ایران در قبال فعالیت‌های هسته‌ای با تمسک به برجام اظهار کرد: کسی می‌تواند به برجام استناد کند که عضو برجام باشد و آمریکا که از برجام خارج شد فکر نمی‌کرد بعد از او برجام باقی بماند، اما اینطور نشد و برجام باقی ماند و تلاش آنان برای بیرون کشاندن اروپایی‌ها از برجام هم نتیجه نداد و خود کشور‌های عضو برجام نیز اجازه نخواهند داد که آمریکا از مفاد برجام در حال حاضر علیه ایران استفاده کند.


واعظی با اشاره به فرایند حفظ برجام از سوی ایران، اظهار کرد: اگر برجام به گونه‌ای شود که دیگر منافعی برای ما نداشته باشد - و ما در نامه‌ای که آقای روحانی در سال گذشته به اروپایی‌ها نوشته به آن شرایط اشاره کرده‌ایم - آنوقت بر اساس همان نامه تصمیم می‌گیریم و اروپایی‌ها، چون از آن تصمیم خبر دارند بنابراین در نیویورک نیز با آمریکایی‌ها همکاری نکردند.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه ما به هیچ وجه به آمریکایی‌ها اعتماد نکردیم و این در جریان مذاکرات هم مشخص است که چقدر با بی‌اعتمادی مذاکره کردیم، گفت: در هر مذاکره‌ای آن‌چه برای ما مهم است، منافع ملی ماست. در عین حال به هیچ وجه هم علاقه نداریم که در تحریم زندگی کنیم و حتما تلاش می‌کنیم که تحریم‌ها را برداریم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره آزادسازی منابع ایران در کره جنوبی، اظهار کرد: ما اتمام حجت کرده‌ایم که اگر مذاکرات بانک مرکزی ما در این زمینه به نتیجه نرسد ما حتماً از طریق حقوقی موضوع را دنبال می‌کنیم، اما خود آن‌ها گفته‌اند که اقداماتی را پیش می‌برند و آن را به نتیجه می‌رسانند.

واعظی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور در شرایط فعلی گفت: ما عملاً در مقایسه‌ی سه‌ماهه سال گذشته صادرات‌مان به دلیل موضوع کرونا افت ۹۰ درصدی داشت. در یک دوره‌ای که باید ارز صادراتی می‌آمد نیامد و ارز نیمایی افزایش پیدا کرد، اما از خردادماه صادرات ما افزایش یافته و نسبت به خرداد سال پیش هم وضعیت بهتری دارد و تصور می‌کنیم همانطور که نسبت به هفته گذشته شاهد یک ثبات رو به کاهش در بازار ارز هستیم قطعاً وضعیت ارز ما بهتر می‌شود.

رییس دفتر رییس جمهوری تاکید کرد: برای ما مهم این است که در این شرایط اول نیاز‌های ضروری مردم که بیشتر کالا‌های اساسی است را تامین کنیم تا احساس کمبود نکنند. ما قبول داریم که الان در جامعه به دلیل فشار‌های اقتصادی و تحریم و تأمین ارز، مردم نیاز خود را با قیمت بالاتری رفع می‌کنند و این نگرانی آنان را بالاتر می‌برد، ولی اگر قیمت بالا و کمبود هم وجود داشته باشد آنوقت وضعیت جز این است. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که کمبودی وجود نداشته باشد و بعد در گام بعدی قیمت‌ها را پایین بیاوریم.

وی ادامه داد: ما بسیاری از کالا‌های ضروری و دارو را با همان ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌کنیم و امیدواریم که همین اثر روانی قیمت ارز بر بازار کالا‌ها نیز با تلاش وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برطرف شود.

واعظی در پاسخ به پرسشی درباره نحوه تعامل دولت با مجلس یازدهم، گفت: یازدهم مجلس منتقد دولت است و این چیز پنهانی نیست، اما آنچه ما به آن اعتقاد داریم که هم رییس جمهوری منتخب مردم هستند و هم نمایندگان مجلس، حالا ببینیم که مردم چه انتظاری دارند و از منتخبان خود در دو قوه چه می‌خواهند؟ آنان انسجام و وحدت را طلب می‌کنند و تلاش هردو قوه برای حل مشکلاتشان.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: ما وظیفه خود می‌دانیم که با مجلس بسیار صمیمانه همکاری داشته باشیم و این در سخنان آقای روحانی هم پیش و پس از انتخابات مجلس مطرح شده است و معتقدیم که ما با کلیت مجلس می‌توانیم از نظر سیاسی تفاوت‌هایی داشته باشیم، اما در عین حال نباید در این بخش متوقف شویم بلکه باید بر حل مشکلات مردم تمرکز کنیم.

واعظی در پایان با اشاره به وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: برای اجاره‌بها توانستیم تصمیمی در ستاد ملی مقابله با کرونا بگیریم که بسیار کمک کرد. در عین حال برای حواشی شهر‌ها هم تصمیماتی گرفتیم و زمانی که به جمع‌بندی برسیم این موارد را هم به مردم اعلام می‌کنیم.
تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری