بازدید 22110
اظهارات ظریف در نشست مجازی شورای امنیت
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نشست شورای امنیت درباره قطعنامه ۲۲۳۱ سخنرانی کرد و به انتقاد از سیاست‌های آمریکا و اروپا در قبال برجام و ایران پرداخت.
کد خبر: ۹۸۷۶۵۲
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۱ 01 July 2020

ظریف: یا باید حاکمیت قانون حفظ شود یا به قانون جنگل بازگردیم/آمریکا نه با اتهام، نه با تحریم و نه با ترور نمی تواند ایران را به زانو در آورد/در صورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران پاسخ قاطع خواهیم داد

بین الملل تابناک: محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نشست شورای امنیت درباره قطعنامه ۲۲۳۱ سخنرانی کرد و به انتقاد از سیاست‌های آمریکا و اروپا در قبال برجام و ایران پرداخت.

متن کامل این سخنرانی به شرح زیر است: «مایلم سخنرانی خود را با همان عباراتی آغاز کنم که نخست‌وزیر مصدق ۵۹ سال پیش در این شورا به کار برد. "شورای امنیت تأسیس شد تا ملل بزرگ و کوچک بتوانند یکسان دور یک میز بنشینند و برای حفظ صلح مطابق با اهداف و اصول ملل متحد همکاری کنند. شورا نمی‌تواند وظیفه خطیر خود را انجام دهد، مگر اینکه قدرت‌های بزرگ به اصولی که شورا برای محقق کردن آنها ایجاد شده احترام بگذارند." دو سال بعد وی در کودتا سیا برکنار شد.

آقای رئیس،

چنانچه بار دیگر شورا تعلل‌ورزی کند به منزله یک نسل عقب‌گرد در چندجانبه‌گرایی و حاکمیت قانون خواهد بود.

همه ما طی سال‌های گذشته شاهد بوده‌ایم که چگونه یکجانبه‌گر‌ایی بدخواهانه ایالات متحده به صورت هدفمند به نهادها و همکاری‌های بین‌المللی هجمه کرده است. تلاش موازی برای جایگزین کردن حقوق داخلی ایالات متحده با حقوق بین‌الملل مستقیم صلح و امنیت جهانی را خدشه‌دار کرده است.

متأسفانه خودکامگی است که این بی‌پروایی را ایجاد و ترغیب کرده است. در واقع خودکامگی دلیل ریشه‌ای نشست امروز است.

برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل متحد یک عضو دائم شورای امنیت به مجازات دولت‌های قانون‌مدار و اشخاص خصوصی به اتهام عدم نقض قطعنامه شورای می‌پردازد

از ۸ مه ۲۰۱۸ به بعد، ایران و سایر اعضای جامعه بین‌المللی شاهد بوده‌اند که دولت ایالات متحده - که از جمله بانیان قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بود- مدام قطعنامه را نقض کردند و در عین حال سایر کشورها را برای پیوستن به خودش در نقض متنی که خود ارائه داده تشویق می‌کند. از این خطرناک‌تر برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل متحد یک عضو دائم شورای امنیت به مجازات دولت‌های قانون‌مدار و اشخاص خصوصی به اتهام عدم نقض قطعنامه شورای می‌پردازد؛ قطعنامه‌ای که بر ارتقا و تسهیل توسعه تعاملات اقتصاد و تجاری عادی و همکاری با ایران تأکید می‌کند.

با این حال، حتی یک جلسه شورا برای نکوهش دولت آمریکا یا حداقل برای بررسی نقضهای مکرر آن تشکیل نشده است. درعوض، برخی از اعضای اروپایی شورا در فکر تخریب بیشتر قطعنامه و شورا هستند، در حالی که نسبت به تعهدات خود در مورد برجام به پایبند نیستند.

برای سرپوش گذاشتن بر این مساله، ایالات متحده - با برخی از عمال خود- به دبیرخانه فشار آورد تا یک خوانش گمراه کننده از قطعنامه ۲۲۳۱ را اتخاذ کند، که این نقطه خلاف تصدیق آشکار شورای امنیت است «که تفاهم برجام نشان دهنده یک تغییر بنیادین در بررسی این موضوع توسط شورای امنیت است»؛ رویکردی که از جانب سه دولت طرف برجام رد شده است.

ایالات متحده به همراه همدستان خود در جنایات جنگی در یمن پا را فراتر گذاشته و کارزار وقیحانه ای جهت ارعاب نهادهای بین المللی ایجاد کرده است. اخیراً، آنها دبیرخانه را وادار به اتکا به ادعاهای خودساخته و اسناد جعلی برای تهیه یک گزارش کاملاً غیرحرفه ای در خارج از محدوده اختیارات آن ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ می‌کنند. جای تعجب نیست که دبیرخانه - همزمان - ائتلاف سعودی را از کشتار کودکان در یمن که کاملا مستند است، مبرا دانست.

جامعه بین المللی به طور کلی - و شورای امنیت ملل متحد به طور خاص- با تصمیم مهمی روبرو هستند: آیا ما حاکمیت قانون را حفظ می کنیم، یا با تسلیم در برابر هوس های یک متخلف، به قانون جنگل باز می گردیم؟

این وضع موجود نه قابل قبول و نه پایدار است.

جامعه بین المللی به طور کلی - و شورای امنیت ملل متحد به طور خاص- با تصمیم مهمی روبه رو هستند: آیا ما حاکمیت قانون را حفظ می کنیم، یا با تسلیم در برابر هوس های یک متخلف، به قانون جنگل بازمی گردیم؟

آقای رئیس،

علی رغم مخالفت شدید و مشروع ما نسبت به بدرفتاری تاریخی نسبت به ایران توسط شورای امنیت - خصوصاً در طول ۸ سال ـ تجاوز صدام حسین و همچنین در جریان بحران غیرضروری هسته ای، ایران با مشارکت در مذاکرات، حسن نیت خود را جهت دستیابی به یک راه حل دیپلماتیک، همانطور که همه قطعنامه های شورای امنیت در مورد موضوع هسته ای خواستار شده بودند، نشان داد. پس از سیزده سال مذاکرات پیچیده، در سال ۲۰۱۵ ایران و پنج عضو دائم این شورا به علاوه آلمان، برنامه جامع اقدام مشترک را امضا کردند که به قطعنامه ۲۲۳۱ منضم شده و جزء جدایی‌ناپذیر آن است. ایران مواضع خود را بلافاصله پس از تصویب قطعنامه و اخیراً بار دیگر اعلام کرد. با وجود این، به تمام تعهدات خود با حسن نیت پایبند بوده، که این امر توسط گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تأیید واقع شده است.

علی‌رغم این دستاورد بزرگ دیپلماسی چندجانبه، رئیس‌جمهور ایالات متحده در ماه مه ۲۰۱۸ خروج یکجانبه دولتش از برجام و اعمال مجدد غیرقانونی همه تحریم‌های ایالات متحده در نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ را اعلام کرد. پیش از آن ایالات متحده دائم موارد متعددی از عدم پایبندی اساسی به تعهدات برجامی‌اش را مرتکب شده بود، توجه به این نکته حائز اهمیت است که حتی دولت پیشین ایالات متحده نیز برای به حداقل رساندن آثار مثبت رفع تحریم‌ها ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ تمام تلاش خود را به کار گرفت.

همه اینها در نامه های متعدد اینجانب به هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام و دبیرکل ملل متحد ثبت شده که متأسفانه همه اینها با بی‌اعتنایی طرف های اروپایی برجام مواجه شده‌ است.

در پی خروج ایالات متحده از برجام، دبیرکل ملل متحد سایر طرف های برجام و بسیاری دیگر از اعضای جامعه بین المللی، از ایران خواستند تا نگرانی های خود را از طریق سازوکارهای مقرر در برجام پیگیری کرده تا به طرف های باقیمانده برجام اجازه دهد خروج غیرقانونی آمریکا را جبران کنند.

طرف های اروپایی برجام از ایران خواستند که فقط چند هفته صبر کند و به آن ها اجازه دهد، خساراتی که ایران در اثر تحریم های مجدد ایالات متحده متحمل شده است، جبران کنند.

نه تنها پاسخ سه دولت اروپایی به «خویشتنداری راهبردی» ما تناسبی با ادعای بلندپروازانه «استقلال راهبردی» اروپا نداشت،بلکه پاسخ آنها پایبندی بیش از حد به «فشار حداکثری» آمریکا بود که همه ایران را هدف قرار داده است.

ضمن تصریح به محفوظ نگاه داشتن حق مسلم ایران طبق بند ۲۶ سازوکار حل اختلاف ذیل بند ۳۶ برجام در ۱۰ مه ۲۰۱۸ فعال شد. به هر حال ایران با عملکرد مبتنی بر حسن نیت از اعمال این اقدام جبرانی خودداری نموده تا طرف های باقیمانده برجام قادر باشند به وعده های خود عمل کنند. به مدت یک سال تمام، اجرای کامل برجام را ادامه دادیم. من اطمینان دارم که همه شما از ۱۵ گزارش متوالی آژانس بین المللی انرژی اتمی که پایبندی کامل ایران از تعهدات برجامی را تأیید می کند، آگاه هستید.

«متأسفانه، نه تنها پاسخ سه دولت اروپایی به «خویشتنداری راهبردی» ما تناسبی با ادعای بلندپروازانه «استقلال راهبردی» اروپا نداشت، بلکه پاسخ آنها پایبندی بیش از حد به «فشار حداکثری» آمریکا بود که همه ایران را هدف قرار داده است.

در ششم نوامبر ۲۰۱۸ ، من ذیل بند ۳۶ برجام آخرین اتمام حجت را با هماهنگ کننده و طرف های باقیمانده برجام به عمل آوردم. طی نامه ای بیان کردم که ایالات متحده اکنون تمام تحریم های مندرج در برجام و ضمیمه دو آن را مجدداً اعمال کرده است و همانطور که در بالا توضیح داده شد، هیچ اقدام جبرانی توسط باقی طرف های برجام اجرا نشده است. اکثر آن ها به طور مؤثر به اقدامات محدودکننده علیه ایران پیوسته اند ... یا EU/E3+2 که مکرر بر تبعات امنیتی و راهبردی برجام تأکید کرده‌اند - باید با تحقق تعهدات خود در بیانیه‌های ۶ ژوئیه و ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۸ منافع مشروع ایران را به نحوی واقعی و عملیاتی بدون تاخیری بیش از این اقدامات جبرانی « تضمین کنند؛ یا ایران گزینه ای نخواهد داشت، جز اینکه حدی از توازن را برقرار کند - همان «اقدامات جبرانی که طرف‌ها در شرایطی که ساز و کار حل و فصل اختلاف منجر به حل مساله نشود، در نظر داشتند. با توجه به موارد فوق من رسماً درخواست تشکیل یک جلسه وزیران دیگر ذیل کمیسیون مشترک را اعلام می‌کنم.»

هیچ جلسه ای تشکیل نشد و هیچ یک از طرف های اروپایی برجام حتی تا شش ماه بعد، زحمت نگارش یک پاسخ را نیز متحمل نشدند. پس از طی مکرر روند سازوکار حل اختلاف بی هیچ ثمری، دولت متبوع اینجانب هیچ راهی جز اعمال حقوق خود ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام جهت انجام اقدامات جبرانی و توقف اجرای تعهداتش در تاریخ 8 مه ۲۰۱۹ پیش روی خود نداشت.

با وجود تمام این مسائل، اقدامات جبرانی ما تا امروز هیچ تاثیری در نظارت و راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه صلح آمیز هسته ای مان نداشته است، از این روی ادعای هرگونه خطر اشاعه ای بی‌پایه است. قطعا برنامه صلح آمیز هسته ای ایران،تحت «سخت گیرانه ترین»نظام بازرسی در تاریخ قرار دارد. در واقع، از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ بیش از ۹۲ درصد از تمام بازرسی های آژانس در مقیاس جهانی در ایران انجام شده است.

حتی گزارش مناقشه برانگیز اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نهم ژوئن سال ۲۰۲۰ بیان می‌دارد که «آژانس به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده در تاسیسات هسته‌ای و خارج از تأسیسات که به طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند و از سوی ایران در چارچوب پادمان‌های آن اظهارشده، ادامه می‌دهد.»

آژانس باید در برابر فشار خارجی برای دخالت در دستورکار خود، مقاومت کند. هدف اعلام شده سوابق اسناد جعلی نزد آژانس، نابودی همیشگی برجام است. از اینرو خاتمه نظارت سختگیرانه آژانس بر فعالیت های جاری در ایران با احیاء پرونده ای با قدمت ۱۷ سال و بدون هیچ خطر اشاعه ای که در سال ۲۰۱۵ کامل توسط شورای حکام بررسی و مختومه اعلام شده، به نفع آژانس نیست.

آقای رئیس،

مواردی مانند توانایی های دفاعی و سیاست های منطقه ای ایران که با توافق متقابل از حوزه برجام خارج است، به نحو مخرب از جانب دولت آمریکا مطرح شده و توسط تعداد انگشت شماری از متحدان و عمالش طوطی وار تکرار می شود.

در اینجا باید تأکید کرد که توافقی که در برجام صورت گرفت، با درک کامل اختلاف نظر ما با اعضای غربی گروه ۱+۵ در موضوعات خاص بود. فریب نخورید: ما متقابلا توافق کردیم که به این مسائل رسیدگی نکنیم؛ مهم تر از همه به این دلیل که ایالات متحده، آماده - یا احتمالاً حتی قادر به- پاسخگویی نگرانی های جدی ما راجع به سطح غیرقابل قبول فروش اسلحه و ساخت آن ها در همسایگی ما و رفتار بدخواهانه و مداخلات مداومش، که منطقه مان را به ویرانی کشیده، نبودند.

ایالات متحده موارد متعددی از خشونت نظامی علیه ایران و همسایگانش مرتکب شده، طی سه دهه گذشته سه مرتبه به همسایگان ما هجوم برده و منابع منطقه را از طریق فروش تسلیحات بی ثبات کننده دوشیده است، حامی سیستماتیک تروریست ها و پشتیبان اصلی جنایات علیه بشریت در یمن بوده است.

مردم منطقه ما به اندازه کافی حضور بدخواهانه ایالات متحده را تجربه کرده اند و خواستار خاتمه آن هستند. طنز تلخ ماجرا این است که اکثر مردم آمریکا نیز خواهان بازگشت سربازان خود به خانه، همانجایی که به آن تعلق دارند، هستند.

این رژیم به طور احمقانه ایران را به مداخله در منطقه خود محکوم می کند؛ بله، البته ما خواستار تعامل با تمام همسایگان خود هستیم تا منطقه ای قدرتمند که مانع ظهور بلندپروازی های هژمونیک، توسط هر قدرت منطقه ای یا جهانی باشد، ایجاد شود. یک منطقه قوی مستلزم ثبات سیاسی و سرزمینی برآمده از درون منطقه میباشد. منطقه ای قوی که نیازمند اعمال خویشتن داری راهبردی از طرف همه همسایگان است. به همین منظور، رئیس جمهوری اسلامی ایران ابتکار صلح هرمز، موسوم به امید، را معرفی کرده است و ما بدون مداخله ایالات متحده از ۶۰۰۰ مایل دورتر می توانیم این را محقق کنیم.

آقای رئیس؛

دیوان بین المللی دادگستری به وضوح در نظر مشورتی خود در سال ۱۹۷۱ در قضیه نامیبیا اشاره کرد و من نقل قول می کنم: «یکی از اصول اساسی حاکم بر روابط بین الملل که ایجاد شده، این است که طرفی که بدعهدی می کند یا به تعهدات خود عمل نمی کند، نمی تواند به عنوان مستحق به برخورداری از حقوق ناشی از آن روابط شناخته شود.»

پس از اعلام توقف رسمی و صریح مشارکت در برجام توسط ایالات متحده در بالاترین سطح و نقض هر یک از تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ ، آن دولت نمی تواند به هیچ وجه حقی برای خود ذیل آن قطعنامه قائل شود. همچنین عمالش نیز نمی توانند سعی کنند وجهه اش را از طریق به اصطلاح راه‌حل های میانه حفظ نمایند.

چارچوب زمانی رفع محدودیت های تسلیحاتی که در قطعنامه۲۲۳۱ پیش‌بینی شده، بخش لاینفک از تفاهم سخت به دست آمده است، که طرف های برجام را قادر ساخت تا در نهایت درمورد بسته کلی برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ توافق کنند. قطعنامه آشکارا و مصرانه خواستار اجرای کامل چارچوب زمانبندی‌اش است. شورا نباید اجازه دهد که تنها یک دولت این فرایند را مورد سوء استفاده قرار دهد.

همانطور که در نامه رئیس جمهوری اسلامی ایران به رهبران دولت های باقیمانده در برجام در هشتم ماه می مشخص شده است، هرگونه محدودیت جدید توسط شورای امنیت، بر خلاف تعهدات اساسی است که به ملت ایران داده شده است. در چنین سناریویی، گزینه های ایران، همانطور که قبلاً به بقیه طرف های برجام اطلاع داده شده، قاطع خواهد بود و ایالات متحده و هر موجودیتی که ممکن است به آن کمک کند – یا به رفتار غیرقانونی امریکا تن دهد- مسئولیت کامل را بر عهده خواهد داشت.

آقای رئیس،

خروج غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده از برجام و اعمال مجدد تحریم هایش، مسئولیت آن دولت را ذیل قطعنامه ۲۲۳۱  شورای امنیت ملل متحد، منشور ملل متحد و حقوق بین الملل قابل اعمال در بردارد. ایالات متحده همچنین تصمیم دیوان بین المللی دادگستری را نادیده گرفته است.

جامعه بین‌المللی و به ویژه این شورا، می‌بایست مدتها پیش دولت آمریکا را در قبال عواقب اقدامات نادرستش - از جمله تلاش های بدخواهانه اش برای به راه انداختن تروریسم اقتصادی بر کل ملت ایران، محروم کردن عامدانه آنها از غذا و دارو، و وارد آوردن آسیب جبران ناپذیر به اقتصاد و استانداردهای زندگی آن‌ها‌ پاسخگو می‌نمود. ایالات متحده باید تمام خسارات وارده بر مردم ایران را که هیچ دلیلی جز برآورده کردن وعده‌های انتخاباتی داخلی اش و تبختر شخصی نداشته، به طور کامل جبران نماید.

در عین حال که جمهوری اسلامی ایران - با کلام و کردار- تمایل و ترجیح خود به تعامل سازنده با جهان را نشان داده است، ولی برای تأمین امنیت، ثبات یا سعادت خود به دیگران وابسته نیست. ما آموخته‌ایم که فقط خوداتکا باشیم. به همین دلیل است که بیش از ۴۰  سال از فشارهای آمریکا - چه از طریق طرح اتهامات یا جنگ و چه تحریم یا ترور- از جمله ترور بزدلانه قهرمان ضد تروریسم منطقه ما، سردار قاسم سلیمانی نتوانست است «ایرانیان را به زانو درآورد» یا  بر دستگاه محاسباتی ملت ما تأثیر بگذارد.

در پایان، بگذارید دوباره از سخنان نخست وزیر مصدق در شورای امنیت در سال ۱۹۵۱ استفاده کنم که گفت «این شورا نخواهد توانست، در توجه به استدلالهای مستحکم ما به قانون، قصور ورزد. بااین حال، این  شورا یک نهاد حقوقی نیست، بلکه در درجه اول یک نهاد سیاسی است که بالاترین مسئولیت های سیاسی را بر عهده دارد. بنابراین بی تردید درک خواهد کرد که ما به فشار چه از جانب دولت های خارجی و چه از جانب نهادهای بین المللی تن در نمی دهیم.»
متشکرم ، آقای رئیس

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۳۵
ناشناس
|
United States
|
۰۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
دو خط از حرفهاشو نخوندم چون همون حرفهای تکراری و بی پایه و اساس است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
نخونده میگی تکراریه ؟!!!
ناشناس
| - |
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
پاسخ قاطع : محکمتر از قبل جنازه برجام رو می چسبیم
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
شبیه همون پاسخ قاطعی که به شورای حکام دادید ?!!
ناشناس
|
United States
|
۰۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
شما هم‌مملکت را به چینیها بفروشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
وقتی ظریف صحبت می کنه به ایرانی بودنم افتخار می کنم. او در نوع خودش بی نظیره مرد صلح
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
قطعا تاریخ درباره دکتر ظریف قضاوت می کند همانطور درباره دکتر مصدق قضاوت کرد.
مرد دوست داشتنی و کاربلد سیاست خارجی
ناشناس
|
Canada
|
۰۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
این وسط ملت هم پشم
ناشناس
|
Germany
|
۰۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
آیا دنیا هم به قانون جنگل میرسد !؟
ناشناس
|
Australia
|
۰۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
دو ساله تنها جواب قاطع شما به مردم بوده!
Allianz
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
با سلام
جناب ظریف عزیز مثلا" در قبال تمدید تحریم تسلیحاتی چه حواب قاطعی خواهید داد؟ جواب قاطع شما را هم دیدیم نمونه ش گرانی های سر به فلک کشیده کالاها بیکاری و دلار 21000 تومانی است. بگذارید با هم روراست باشیم
جواب قاطع شما به قیمت له شدن مردم خواهد بود
s
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
اقاى خوش خيال...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
روح مصدق را شاد کردی اما کلید معما خوداتکایی است که نه در زمان مصدق و نه اکنون نمی خواهیم هزینه اش را بدهیم.
از قدیم گفته اند آقایی خرج دارد . خروجش هم مداوم و روز افزون است البته منافعش هم متناسب با خرجش چشم گیر است
ناخدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
بلاخره قدر مصدق خدا بيامرز را فهميدند و اذعان كردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
شما بورو چینت رو بساب.
دوباره بگو: ووهان جایو.
نمیخواد ادای مصدق رو در بیاری.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
خاطرات جان کری در تصویب برجام در کتاب خودش چاپ شده و در آن نحوه فریب ایران را برای پذیرفتن برجام شرح داده.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
بیدار شو عزیزم کری اگر نگه ما بردیم که حزب مخالف مو رو سرش نمی گذاشت شما باید ببینی ما در چه وضعیتی بودیم (یعنی خزانه خالی) انها در چه وضعیتی بودند( یعنی شبیه زمانی که ترامپ تحریمها را شروع کرد) آنوقت یک تفاهمنامه ببندید که فعالیت های هسته ای شما رسمی و عیر نظامی شنخته شود و شما بتوانی فعالیت خود را گسترش بدهیدشما از ذیل فصل 7 سازمان ملل خارج شوی و الان بشود با ان کشورهای امضا کننده را لااقل بخاطر کم کاری یا عدم همکاری بازخواست کرد انوقت متوجه ارزش کار میشوی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
ببینید کی داره از حاکمیت قانون حرف میزنه؟! خدایا تو این مملکت مهمترین اتفاقی که افتاده از بین رفتن معنای واژه هاست!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
همیشه برایم سوال بود چرا برده ها از ارباب هایشان اطاعت می کنند؟
فرهنگ ایرانی این است: تحت هیچ قیمتی برده نمی شود حتی اگر در سخت ترین شرایط باشد.
این را بیشتر برای مقامات ایران می گویم نه خارجی ها. با خودمان با احترام بیشتری رفتار کنیم.
عليرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
ما هم از شما متشكريم جناب آقاي دكتر ظريف كه در جامعه بين الملل هوشمندانه از حقوق ملت ايران دفاع مي كنيد... رئيس جمهور آينده------ محمد جواد پاينده
رضا صدر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
ظریف صدای ایران را به عنوا صدای عقلانیت و منطق در دنیا طنین انداز می کند. پشتیبانی از چنین فردی وظیفه ملی و اخلاقی همه ایرانیان است.
آجرلو
|
-
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
جناب ظریف هم‌اکنون در دنیا قانون جنگل حاکم است ولی شما از آن غافل بوده‌اید. به همین نقد دادید و نسیه گرفتید. تازه حاضر بود روز موشک را توافق کنید، که قطار امتیازدهی‌هی متوقف شد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
در اتاقهای دربسته به شما چی گفتند ؟! چه چیزی را ایران در قبال برجام داده بجز تعهد به عدم ساخت سلاح هسته ای ؟چرا گزارشات سازمان انرژی اتمی را نمی خوانید که ما چندین برابر قدرت سانتریفوژ هایمان بیشتر شده و ده برابر قبل سرعت ساخت مواد هسته ای چرا دائم بدون تحقیق یک حرف را تکرار می کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
جواد اقا از جان چه خبر؟؟؟!!!
آرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
چند سال پیش سخنرانی و مصاحبه آقای ظریف با شبکه های آمریکایی خیلی موثر بود. متاسفانه از اون به بعد ایشون در سکوت به سر میبرن. سیاست خارجی ما نباید منفعل باشه و منتظر بمونیم بقیه ما رو به چالش بکشن. مصدق حق ملت رو در زمان خودش فریاد میزد و یک لحظه ساکت نشد. مهم نیست کسی توجه کنه یا نکنه، باید حق مردم از زبان سیاست خارجی رسا و بلند بیان بشه تا آیندگان در موردش قضاوت کنن.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
جناب ظریف! جامعه بین الملل به قانون جنگل بر نمی گرده،بلکه به قانون جنگل برگشته
هر کی قدرت بیشتر داره، حق بیشتر داره
سخن از عقلانیت، منطق، شرافت، وجدان، وفا به پیمان برای زورمندان در جایی که منفعت براشون نداشته باشه، پوچ و بی ارزشه
Bet
|
United Kingdom
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
ظریف پشت تریبونهای بین المللی چقدر شیک حرف میزنه
آقای ظریف مملکت داره با قانون جنگل اداره میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
ظریف چقدر حقوق میگیری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
ظریف واقعا قهرمان دیپلماسی و مصدق زمان است.
با وجود شکست برجام به دلیل بدعهدی آمریکا و ناتوانی اروپا در مقابله با یکجانبه گرایی ایالات متحده، همچنان ایران مانند تمام ملتهای دنیا نیازمند تعامل با جهان است و مسیر جایگزینی در کوتاه مدت و حتی میان مدت وجود ندارد. نباید خودمان را فریب دهیم و فکر کنیم اگر بلندتر فریاد بزنیم صدایمان شنیده میشود و امورمان اصلاح.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
ما از مسئوولین خودمان دل خوشی نداریم چون به تنها چیزی که فکر نمی کنند ملت ایران و این کشور هست . اما یادت باشد آشغال هایی مثل تو نمی توانند این سرزمین و مردمش را نادیده بگیرند و با ظاهر سازی خود را دلسوز این کشور نشان دهند . مرگ بر آمریکا ، روسیه ، چین ، عربستان .
مرتضی@
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
عالی صحبت کردی پسرر . آفرین
saman
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
با درود

درود بر دانایان عرصه دیپلماسی .آنان که مصالح مملکت را مجدانه دنبال می کنند و اهل حزب و دسته و جناح نیستند .
سخنانی بسیار محکم و دلایلی کاملا غیر قابل خدشه

بدرود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
درود بر شما قوی ترین مردان دیپلماسی تاریخ ایران زمین که تعامل ایران با دنیا را دگر گون کردید و موجب بهبود روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... ایران با غرب وشرق شدید. بهبود معشیت و آرامش مردم در این زمان بر همگان مشهود و روشن است. درود بر شما.
خويي
|
United States
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
شما كه ميگفتيد امريكا نمي تواند ما را تحريم تسليحاتي بكند
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
آقای ظریف شیرت حلالت..
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
پرونده اکبر طبری هشام الهاشمی طاعون خیارکی سند همکاری 25 ساله ایران و چین غلامرضا تاجگردون