بازدید 26368

آخرین وضعیت برگزاری حج تمتع ۹۹

رییس سازمان حج و زیارت گفت: عربستان تاکنون موضع رسمی خود در رابطه با برگزاری حج تمتع ۹۹ اعلام نکرده است.
کد خبر: ۹۸۶۰۳۴
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰ 22 June 2020
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، علی رضا رشیدیان اظهار کرد: تاکنون علی رغم پیگیری‌های بسیار، هیچ پاسخی مشخصی از مسئولان عربستانی جز دعوت به صبر و شکیبایی و اینکه به زودی اعلام وضعیت خواهد شد، دریافت نکرده ایم.

وی افزود: امروز این گلایه و نقد اساسی به مسئولان عربستانی وارد است که چرا در مسئله مهمی مثل حج که واجب شرعی است برای تشکیل نشست و دعوت از نمایندگان کشور‌های مختلف درمورد راهکار‌ها برای برگزاری حج در شرایط کنونی با رعایت ملاحظات مربوط به سلامت، امنیت و آرامش حجاج نظرخواهی نکردند تا تکلیف این واجب شرعی سریعتر مشخص شود.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: ما به عنوان یک کشور مسلمان خود را مکلف دانستیم که با توجه به فراگیری کرونا در دنیا، پیشنهاداتی را به وزارت حج عربستان ارائه کرده تا در صورت برگزاری حج تمتع زمینه‌های ارتقا ایمنی و سلامت زائران بیشتر و با قوت فراهم شود.

وی عنوان کرد: در این راستا پروتکل سلامت با پوشش همه مراحل حج اعم از غربالگری زائران از بدو حرکت از کشور‌های مبدا تا مقصد، حین انجام مناسک و به هنگام خروج از عربستان تدوین و در قالب پیشنهادی به طرف عربستانی ارائه شد و در این زمینه آمادگی خود را برای همفکری و همکاری اعلام کرده ایم.

رشیدیان با اشاره به اینکه دو، سه روز قبل دستورالعملی را مدیریت حرم‌های مکه و مدینه ارائه دادند که نحوه طواف و ورودی و خروج‌ها را مشخص می‌کرد، افزود: با توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی ارائه شده احتمال می‌رود، عربستان به نوعی خود را برای برگزاری حج آماده می‌کند.

وی با اشاره به قرارداد حج تمتع با طرف سعودی اظهار کرد: دولت عربستان خود را مکلف دانسته تمهیدات لازم برای راحتی، سلامت، عزت، کرامت، امنیت و آرامش حجاج ایرانی وهمه کشور‌ها در مدینه، مکه و مشاعر مقدسه فراهم کند ودر صورت اعلام ظرفیت پذیرش زائران در این شرایط، ما آمادگی لازم را داریم که طبق رقم اعلامی، زائران مان را با عزت، کرامت و سلامت و امنیت به این سفر معنوی اعزام کنیم.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: تمامی تمهیدات لازم برای اعزام زائران ایرانی فراهم و قرارداد‌های مسکن، حمل و نقل، تغذیه وغیره هم انجام شده است.

رشیدیان ادامه داد: امسال با توجه به شیوع کرونا برای حفظ و ارتقا سلامت زائران ۱۵ دستورالعمل شامل غربالگری، معاینات قبل از اعزام تا آموزش و ملاحظات قبل از پرواز حمل و نقل و حتی مناسک تدوین شد و حوزه نمایندگی ولایت فقیه با استفتا از ۱۲ نفر از مراجع عظام راجع به مناسک در ایام بیماری کرونا مجوز‌هایی از بزرگواران برای وقوف اضطراری در منا با رعایت و تامین صحت و سلامت زائران دریافت نمود.

وی با اشاره به تجربه سازمان حج و زیارت در گذشته و تمهیدات قابل توجه برای سلامت زائران گفت: تمامی پیش بینی‌ها با توجه به تجارب گذشته تدبیر و اجرا شده است، چنانکه در جریان حج سال ۸۸ و شیوع آنفولانزای نوع A با تمهیدات اندیشیده شده حتی یک مورد فوتی در این رابطه نداشتیم.

وی ادامه داد: برای حج امسال نیز پیش بینی‌ها و اقدامات بر مبنای تمهیدات و دستورالعمل‌های بهداشتی لازم در اعزام، اقامت و بازگشت زائران انجام شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: برای موضوعات ذکر شده حدود ۱۵۰ صفحه دستورالعمل و پروتکل بهداشتی تهیه شده است که بر مبنای آن اقدام می‌شود و در زمان حضور زائران در هتل‌ها نیز کادر درمانی وپزشکی مستقر خواهند بود و ضمن رصد و کنترل وضعیت حجاج، با مشاهده کوچکترین علائمی از بیماری، افراد مشکوک جداسازی و قرنطینه می‌شوند.

وی ادامه داد: در زمان بازگشت حجاج هم همه پزشکان کاروان‌ها موظفند گزارش کاملی در خصوص سلامت زائران تهیه نمایند که درصورت نبود مشکل باز هم بهنگام ورود طرح تب سنجی اجرا می‌شود.

رشیدیان افزود: افرادی که علائمی داشته باشند و گزارش پزشکی تهیه شده مشکوک بوده و یا بیماری آنان تایید شده باشد به یکی از مراکز وزارت بهداشت منتقل و قرنطینه می‌شوند که بعد از ۴۸ ساعت و انجام آزمایش لازم، در صورت عدم تایید بیماری و نبود مشکلی ترخیص خواهند شد.

وی با بیان اینکه استقبال از زائران را نخواهیم داشت، گفت: در آموزش‌ها و سایر مراحل تاکید کرده ایم که در فرودگاه‌ها استقبال نخواهیم داشت و توصیه می‌کنیم دید و بازدید‌ها را هم حداقل به مدت دو هفته به تاخیر بیاندازند.
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه
آخرین اخبار