بازدید 10930
کد خبر: ۹۸۳۶۳۳
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸ 10 June 2020

تاج در برنامه زنده فوتبالی شبکه سه با تاکید بر مواضع قبلی خودش همچنان با قاطعیت از قرارداد ویلموتس دفاع کرد و گفت: قرارداد با ویلموتس بسیار خوب بود. ما مدتی سکوت کردیم. دلیل سکوت این نبود که جواب نداشتیم، بلکه می‌خواستیم با آرامش صحبت کنیم. در دعوا با ویلموتس بودیم و هنوز هم هستیم، اما گویا مشکلات همه حل شده بود و فقط مشکل ویلموتس بود. آب و برق و گرانی و کرونا حل شد و فقط ویلموتس مشکل کشور بود.

این پاسخ البته موضوع تازه‌ای را به همراه نداشت و با توسل به موضوعات بی‌ارتباطی همچون گرانی و کرونا، فرافکنی به نظر می‌رسید، همانطور که رییس سابق فدراسیون پیش از این هم در اعتراض به مواضع و انتقادات نمایندگان مجلس مواضع مشابهی داشت و از آنها می‌خواست به جای اظهار نظر در خصوص فوتبال، درباره موضوعاتی همچون گرانی گوشت و مرغ تحقیق و بررسی کنند.

سوالات بی‌پاسخ در ماجرای انتخاب ویلموتس
مهدی تاج گزارشی از روند بررسی شرایط گزینه‌ها، مذاکره با لوپتگی و رنار، همچنین انتخاب ویلموتس ارائه داد که قانع‌کننده به نظر نمی‌رسید. تاکید بر این نکته که بررسی پیشنهادات از نهادهای غیرمرتبط ازجمله سفارت‌ها و مرکز فرهنگی ایران و هلند امری طبیعی است مورد اعتراض مجری قرار گرفت و البته تاج باز هم به این موضوع پاسخ نداد که چرا در این مساله تخصصی از نظرات اعضای کمیته فنی فدراسیون فوتبال استفاده نشده و آنها مورد مشورت قرار نگرفته‌اند؟
تاج در پاسخ به انتقادات به رقم بالای قرارداد ویلموتس گفت: «ویلموتس در بلژیک 890 هزار یورو قرارداد بسته بود که برای سال 2012 بود. با ساحل عاج 1.4 میلیون یورو و با پاداش 1.8 قرارداد امضا کرد که برای سال 2017 بود. به ما گفت 2.5 میلیون یورو می‌خواهد که در نهایت با 2.2 قرارداد بستیم و 20 درصد روی قراردادش با ساحل عاج اضافه کردیم. ویلموتس در رنکینگ 19 مربیان جهان است که این رتبه را با لیپی مشترک دارد. ویلموتس معمار نسل جدید فوتبال بلژیک است و بلژیک اکنون در رنکینگ اول دنیاست. اگر او دقیقه 94 از عراق گل نمی‌خورد، الان سرمربی ما بود و همه می‌گفتند بهترین مربی است. او با رقم 2.2 میلیون یورو می‌ارزید. قرارداد کی‌روش 1.4 میلیون یورو بود که 8 سال ما را «سوراخ سوراخ » ‌کردند و همه انتقاد ‌کردند.»

چرا ویلموتس از کی‌روش گران‌تر بود؟
اظهارات تاج در این بخش نشان می‌دهد که او همچنان با جدیت از انتخاب ویلموتس و حتی مبلغ قرارداد این مربی دفاع می‌کند حال آنکه بر خلاف نظر تاج، کارشناسان و اهالی فوتبال ویلموتس را معمار نسل طلایی فوتبال بلژیک نمی‌دانند بلکه او را به‌عنوان مربی‌ای می‌شناسند که با یکی از بهترین و پرستاره‌ترین تیم‌های ملی تاریخ بلژیک موفق به کسب نتایج مطلوب نشد و پس از برکناری هدایت تیم ملی ساحل عاج را با قرارداد 1.4 میلیون یورویی در دست گرفت و بعد از برکناری از این تیم طبیعتا مربی شکست‌خورده‌ای که با دو تجربه ناکام مدتی خانه‌نشین شده و هیچ ‌پیشنهاد تازه‌ای دریافت نکرده نه‌تنها نباید با افزایش 800 هزار دلاری قرارداد برای هدایت تیم ملی ایران انتخاب شود بلکه حتی اگر فدراسیون او را گزینه مناسبی دانسته باید با مبلغ کمتری نسبت به قرارداد با ساحل عاج انتخاب می‌شد چرا که رزومه و پیشینه ویلموتس با سوابق و افتخارات کی‌روش قابل قیاس نبوده که این مربی با قراردادی به مراتب گران‌تر از کی‌روش برای فوتبال ایران انتخاب شود.

افزایش غیر‌قانونی پاداش کی‌روش
ابهام تازه‌ای که در صحبت‌های جدید تاج مطرح شده موضوع افزایش غیر‌قانونی پاداش کی‌روش در جام جهانی است. رییس پیشین فدراسیون در واکنش به اینکه طبق قرارداد کی‌روش باید 10 درصد پاداش می‌گرفت و چرا به او 20 درصد پاداش پرداخت شد، اظهار کرد: «بله مبلغ پاداش 10 درصد بود، اما توافق کردیم و هیات‌رییسه هم موافقت کرد به او 20 درصد پاداش بدهیم.»
در واقع هیات‌رییسه مصوبه‌ای بر خلاف قرارداد قانونی تنظیم شده با کی‌روش به تصویب رساند که موجب شد فدراسیون نزدیک به 15 میلیارد تومان (800 هزار یورو) بیش از تعهد خود به سرمربی پرتغالی تیم ملی پاداش پرداخت کند و رییس سابق فدراسیون اشاره‌ای نکرد که چه کسی چنین پیشنهاد غیر‌منطقی و غیرقانونی را مطرح کرده و چگونه این پیشنهاد مورد تایید و تصویب اعضای هیات‌رییسه قرار گرفته است؟
استناد به موضوع مشکلات انتقال پول در زمان تحریم‌ها بخش دیگری از صحبت‌های تاج بود که نشان می‌داد فدراسیون در شرایط ویژه‌ای برای انتقال دستمزد سرمربی بلژیکی قرار داشته است. رییس سابق فدراسیون در این خصوص گفت: من با ترامپ صحبت نکردم ببینم آیا تحریم جدید می‌گذارد. 6تحریم جدید برای ما بعد از قرارداد با ویلموتس ایجاد شد که سه تحریم بانکی و سه تحریم اعتبار اسنادی بود. این تحریم، بانک ویلموتس را هم شامل می‌شد. زمان کی‌روش هم تحریم بودیم اما از فیفا پول می‌گرفتیم و به او می‌دادیم. از AFC سفارت ما پول می‌گرفت و تبدیل به رینگت می‌کرد. بعد از آن فیفا گفت ما دیگر نمی‌توانیم پول بدهیم.
تاج عدم فسخ قرارداد ویلموتس را پوئن مثبت فدراسیون دانست و گفت: پس از مشورت با آقای بیگلری که رییس کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیاست به ویلموتس گفتیم ما فسخ نکردیم، اما شما فسخ کردید که ما آن را قبول نداریم و نامه زدیم که باید به ایران برگردید. اگر فسخ را قبول می‌کردیم برای ما مشکل می‌شد.

پناه‌بردن به وجهه عادل و برنامه 90
رییس سابق فدراسیون فوتبال در بخش پایانی برنامه و زمانی که می‌خواست امتیاز طلایی بازی را به نام خودش ثبت کند از نام عادل فردوسی‌پور و برنامه 90 خرج کرد. تاج تلاش می‌کرد در تقابل میثاقی و عادل خودش را در موضع نزدیک به افکار عمومی قرار بدهد تا با پنهان‌شدن در سایه، از متن بگریزد. این ترفند البته با بدل میثاقی همراه شد؛ زمانی که مجری برنامه در پاسخ به تاج گفت: شما که پشت صحنه چیزهای دیگری می‌گفتید. به گزارش تابناک، میثاقی که مقابل تعریف و تمجیدهای تاج به سود فردوسی‌پور سکوت کرده بود، ناگهان بعد از گفتن این جمله که این حرف‌ها برای پخش در فضای مجازی است، گفت: «شما در پشت صحنه برنامه روبه‌روی مهدی هاشمی صحبت‌های دیگری درباره ایشان (فردوسی‌پور) مطرح کرده بودید؛ چه شد که تغییر نظر دادید؟» اینجا بود که بینندگان متوجه ‌شدند رییس سابق فدراسیون فوتبال برخلاف ادعای ظاهری‌اش، در پشت صحنه با انتقاد از مجری برنامه 90 خیلی از مشکلات در فوتبال ایران را تقصیر او دانسته و همچنین از نوع رفتار فردوسی‌پور انتقاد کرد، اما در مقابل دوربین برنامه موضعش ۱۸۰ درجه تغییر کرد.
افشای این موضوع توسط میثاقی باعث حیرت تاج شد و او این بار نتوانست جواب میثاقی را بدهد که خود نشان‌‌دهنده صحت موضوع و همچنین رویه عجیب و متناقض تاج در مواجهه با اشخاص است. این رفتار برای مدیری مثل تاج گران تمام شد.
او در مصاحبه با 20:30 هم تلاش کرده بود مسوولیت قرارداد را به گردن وزیر بیندازد؛ سیاستی که البته حاصلی به همراه نداشت و باز هم افکارعمومی خود او را مقصر اصلی در این قرارداد دانستند. این‌بار آخرین امید تاج در برنامه زنده، پناه بردن به عادل بود که میثاقی این تلاش را به چالش کشید و به تلافی گفته‌های او پرسید: ناراحتی شما از این است که دیگر آن سپر رسانه‌ای سابق را ندارید؟ مثل همان زمانی که مصاحبه اختصاصی با اینفانتینو را هماهنگ کردید تا در ماجرای بازنشستگی آن یک جمله را بگوید و مانع از کنار رفتن شما بشود. اشاره مجری برنامه فوتبال برتر به مصاحبه خبرساز 90 با رییس فیفا در سال گذشته است که با هماهنگی روابط عمومی فدراسیون انجام شد و شاه‌کلید این مصاحبه جمله معروف اینفانتینو درخصوص بازنشستگی بود که تاکید کرد اشخاص زیر 65 سال مشکلی برای فعالیت در فدراسیون ندارند. در برخی رسانه‌ها اینطور مطرح شده بود که مصاحبه فردوسی‌پور با اینفانتینو هماهنگ شده تا با همین جمله به نجات تاج و اعضای هیات‌رییسه از اجرای قانون کمک کند. تاج البته این ادعا را تکذیب کرد و بر این موضوع تاکید کرد که چنین مصاحبه‌ای را شخص او هماهنگ نکرده است.

رییس پیشین فدراسیون فوتبال در حالی مصاحبه را به اتمام رساند که مجری برنامه قصد پرسش سوالات مردمی را داشت، اما تاج اعلام کرد به اینکه سوالات برای مردم باشد شک دارد و به همین دلیل پاسخ نداد و مجری برنامه هم ترجیح داد گفت‌وگو را به پایان برساند تا این مصاحبه جنجالی پایان خوشی برای دو طرف نداشته باشد.

منبع: روز نو

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محسن فخری زاده طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها مصباح یزدی لایحه بودجه 1400