بازدید 31148
محروم کردن نوزادان از ‎یارانه، خلاف سیاست‌های کلی نظام است
اگر دولت اقدام به حذف یارانه سه دهک بالای جامعه ـ که حدود ۲۰ میلیون نفر هستند ـ کند، از این طریق ۱۰.۹ هزار میلیارد تومان سالانه در منابع صرفه جویی خواهد شد که حدود هفده برابر صرفه جویی منابع حاصل از حذف یارانه نقدی موالید جدید است.
کد خبر: ۹۸۲۲۹۰
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵ 03 June 2020

یارانه

تابناک اقتصادیدر این سال ها زیاد با این جمله مواجه شده ایم که نرخ رشد جمعیت ایران به سمت صفر در حال میل کردن است و در آینده ای نه چندان دور، جمعیت ایران به یک جمعیت سالخورده تبدیل خواهد شد و این یک تهدید جدی برای جامعه خواهد بود.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ از این روی، در مصاحبه های مسئولین بارها از سیاست های تشویق به فرزندآوری گفته شده، اما در عمل عکس این موضوعات در حال رخ دادن است. از بدو تولد نوزادان، خانواده ها درگیر هزینه های سنگین می باشند و همین میل به فرزندآوری را در خانواده ها به خصوص خانواده های جوان کمتر کرده است و این خانواده ها تنها به یک فرزند و در حالت خوشبینانه به دو فرزند اکتفا می کنند.

از سوی دیگر، علاوه بر افزایش شدید هزینه‌های فرزندآوری، درآمد‌های حداقلی مانند پرداخت یارانه نقدی به فرزندان تازه متولد شده نیز در این سال‌ها تکلیفی نامشخص داشته است. از سال ۱۳۹۷ به بعد، یارانه نوزدان تازه متولد شده با چالشی جدی مواجه شده و دولت در این زمینه تصمیمات جالبی گرفته است. از ابتدای سال جاری نیز پرداخت یارانه نقدی نوزادان متولد ۱۳۹۹ در هاله‌ای از ابهام قرار داشته و به تازگی و با تصمیم هیات وزیران، پرداخت یارانه به نوزادان مشروط اعلام شده است.

هیات وزیران در جلسه روز یکشنبه یازدهم خرداد ماه سال جاری با تصویب آیین نامه اجرایی منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد که موالید جدید صرفاً با تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در صورت وجود منابع به تشخیص سازمان هدفمندی یارانه‌ها مشمول دریافت یارانه خواهند بود.

این تصمیم با واکنش های مختلفی همراه بود؛ از جمله اینکه دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام طی توئیتی نوشت: تولد هر نوزاد در خانواده‌های ایرانی، یعنی تولّد نور، برکت و شادی. دولت کنار مردم‌ باشد. ثروت دولت متعلق به همه مردم و همه نسل‌هاست؛ نوزادان ایرانی که متولد می‌شوند، آینده‌سازان کشورند. محروم کردن آنها از همین ‎یارانه محدود خلاف سیاست‌های کلی نظام‌ است.

یارانه

این تصمیم با کدام سیاست های کلی نظام در مغایرت است؟

به تازگی مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر خود را پیرامون آیین نامه اجرایی بند (الف) تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور درباره اعطای یارانه به موالید جدید مشروط به وجود منابع منتشر کرده است.

در متن اظهارنظر این مرکز آمده است: مصوبه دولت محترم با بندهای مختلفی از سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب، مغایرت دارد.

در بند یک سیاست‌های کلی جمعیت، بر «ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیّت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی» تاکید شده است. در بند دوم سیاست‌های کلی جمعیت بر «رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد» تصریح شده است. در بند ۴۵ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه نیز دستگاه‌ها ملزم به «فرهنگ‌سازی و ایجاد زمینه‌ها و ترتیبات لازم برای تحقق سیاست‌های کلی جمعیت» شده‌اند.

ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه به استناد سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب، دولت را موظف کرده است که به منظور «تقویت و تحکیم جامعه‌ای خانواده‌محور و تقویت و تحکیم و تعالی خانواده و کارکرد‌های اصلی آن با رعایت شاخص‌های الگو و سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی با ایجاد سازوکار‌ها و تأمین اعتبارات لازم در قالب بودجه سنواتی»، جهت افزایش «نرخ باروری (TFR) به حداقل ۲.۵ فرزند به‌ازای هر زن در سن باروری در طول اجرای قانون برنامه» زمینه‌سازی نموده (بند ت) و از طریق تمهید و سازوکار‌های قانونی و اعطای تسهیلات و امکانات، از فرزندآوری حمایت و پشتیبانی نماید (بند ث).

چرا پرداخت یارانه نقدی موالید جدید مشروط شد؟

همان گونه که ملاحظه گردید، در متن آیین نامه اجرایی منابع و مصارف هدفمندی یارانه ها در این باره اعلام شده است: موالید جدید صرفاً با تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در صورت وجود منابع به تشخیص سازمان هدفمندی یارانه‌ها مشمول دریافت یارانه خواهند بود.

بنابراین به نظر می رسد، تنها دلیل دولت برای مشروط کردن پرداخت یارانه نقدی به موالید جدید نبود منابع کافی است.

هر چند درآمدهای دولت در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا با چالش های جدی مواجه شده، پرسش از دولت محترم این است که یارانه نقدی پرداختی در یک سال برای متولدین جدید حداکثر چقدر است که پرداخت آن منوط به وجود منابع شده است؟

کل یارانه نقدی پرداختی در یک سال به هر نفر ۵۴۶ هزار تومان می‌باشد. در سال گذشته و بر اساس اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور، در مجموع یک میلیون و ۱۹۶ هزار و ۱۳۵ نوزاد متولد شده است. اگر فرض بگیریم که کل متولدین سال جاری برابر با سال گذشته باشد و همه این نوزادان به فرض مثال در همان ماه ابتدایی سال (فروردین ماه) متولد شده باشند (که قطعا این گونه نیست و این نوزادان در ماه های مختلف متولد می شوند اما برای راحت تر شدن محاسبه این فرض گذاشته شد) و در ۱۲ ماه یارانه دریافت کنند در مجموع، در یک سال میزان یارانه نقدی پرداختی به این نوزادان از ۶۵۳ میلیارد تومان تجاوز نخواهد کرد و به عبارت بهتر حداکثر یارانه نقدی پرداختی به نوزادان در یک سال ۶۵۳ میلیارد تومان خواهد بود!

نکته اینجاست که در سال تعدادی از یارانه بگیران نیز فوت می شوند و یارانه نقدی آن ها هم قطع می گردد. بنابراین می توان یارانه نقدی موالید جدید را جایگزین این یارانه بگیران فوت شده کرد.

پرسش دوم از دولت این است که اگر یارانه موالید جدید به دلیل تمکن مالی خانوارهای آن ها قطع می شود، چرا به صورت کلی یارانه خانوارهای این نوزادان قطع نمی شود؟

اگر پاسخ دولت این است که اطلاعات کافی در این زمینه جهت شناسایی خانوارهای ثروتمند وجود ندارد، باید گفت که پس چگونه و با چه شیوه ای دولت در آبان ماه سال گذشته و با اجرایی شدن پرداخت یارانه معیشتی، عده ای از افراد (حدود 20 میلیون نفر) را از دریافت این یارانه (معیشتی) کنار گذاشت؟ مگر در آن زمان اعلام نشد که حساب های بانکی افراد برای کنار گذاشتن آن ها از صف یارانه بگیران معیشتی بررسی شده است؟  

شایان ذکر است در چهارم آذرماه سال گذشته احمد میدری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برنامه زنده تلویزیونی گفت: متقاضیان بسته حمایتی معیشتی، چه برای ۶۰ میلیون نفری که اخیراً دریافته کرده‌اند و چه سایرین که متقاضی دریافت بسته معیشتی هستند، تمام حساب‌های بانکی و تراکنش‌های مالی آن‌ها بررسی می‌شود.

چرا یارانه خانوارهای ثروتمند به جای یارانه موالید جدید حذف نمی شود؟

هر چند که هیات دولت در بخشی از همین مصوبه اخیر خود آورده است: هم‌چنین، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی نسبت به شناسایی سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران، با ارائه دلیل و مدرک به افراد، اقدام کند. سازمان هدفمندسازی یارانه‏ ها نیز پس از اعلام وزارت تعاون می بایست نسبت به حذف یارانه خانوارهای اعلامی (در اولین نوبت) اقدام نماید.

اما این تصمیم سال‌هاست (از سال ۱۳۹۴ به بعد طبق قانون باید یارانه افراد ثروتمند حذف می‌شد) که به بهانه نبود اطلاعات کافی از خانوار‌های ثروتمند اجرایی نمی‌شود.

در سال جاری، اما دولت بهانه‌ای برای حذف یارانه این خانوار‌ها ندارد، چون همان گونه که عنوان شد دولت در سال گذشته و با توجه به مستنداتی که داشت یارانه معیشتی ۲۰ میلیون نفر را حذف کرد. هم اکنون هم می‌تواند به جای آن که یارانه حدود یک میلیون نفر موالید جدید احتمالی در سال جاری را حذف کند یارانه ۲۰ میلیون نفر را با کمترین خطا و لغزشی حذف کند.

اگر دولت اقدام به حذف یارانه سه دهک بالای جامعه که حدود ۲۰ میلیون نفرند کند، از این طریق ۱۰.۹ هزار میلیارد تومان سالانه در منابع صرفه جویی خواهد شد که حدود هفده برابر صرفه جویی منابع حاصل از حذف یارانه نقدی موالید جدید در یک سال (۶۵۳ میلیارد تومان) است.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
که به واحد جدید پول میشه 4 تمن و 55 قرون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
در آینده مشخص میشه که این حرکت ها با چه نیتی بوده.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
یارانه ثروتمندان را نمیشه قطع کرد به یه بچه فسقلی داد، به هر حال آنها ثروت دارند، قدرت دارند، رای دارند هیاهو دارند، نوزاد آدم بدبختی که لنگ این ۴۵هزاره چی داره؟ هیچی
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
مردم با این یارانه ۳ دلار در ماه هم بچه نمیارن چه برسه بخواد قطع بشه. بدون حمایتهای اساسی تر نه ازین حرفها، وضعیت فرزند آوری همینطوره. طبیعت راه خودشو میره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
اگه نیازمند 45 تومن پول هستی بهتره بچه نیاری که فقط اذیتش میکنی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
بحث نیازمندی نیست، موضوع عدالت هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
یارانه فرزند بنده رو با ۴ ماه تاخیر برقرار کرذن از پارسال هم کل خانواده رو قطع کردن! خیلی ممنون که سهم من و خانواده ام رو از ثروت ملی کشور قطع کردید!
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
فرزندان سوریه و لبنان و فلسطین مهمترن. تازه ونزوئلا هم بهش اضافه شد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
احتمالا درآمدتون بالاست که قطع کردن.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
ناشناس ۱۹۲۴امثال شما با انحراف افکار عمومی، دنبال رسیدن به برنامه تون هستید در حالی که برنامه حذف یارانه نوزادان، زاییده همفکرای تو هست، که تضعیف این کشور در دراز مدت هست که اونم کاهش نیروی انسانی توانمند هست. د
تقی معمولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
این هم یک مشوق جدید برای فرزند آوری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
بهتر شد که این پول نمی دون. اون کسی که بخاطر 45 تومن میخواد بچه دار بشه میخواد یک گشنه و بدبخت دیگه رو به دنیا بیاره که نیاره خیلی بهتره.قرار نیست بشیم بنگلادش که فقط گدا و گشنه داشته باشیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
نخیر استاد، این به نوعی کمک هزینه است که حق عر ایرانی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
نوزادی که به خاطر یارانه بخواد به دنیابیاد
همون بهتر که اصلا به دنیا نیاد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
مشخصه که نگاه غربزدگی داری
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
هر کس از روی منطق حرف بزنه غربزده است
به همین دلیل است که مملکت ما که به دست امثال شما اداره می شود اوضاعش افتضاحه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
هیچ کسی گمان نکنم به خاطر یارانه بچه دار بشه که شما داری این جوری می نویسی.
a.b.m
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
اگر فعل خواستن رو صرف کنن
این کار و هر کاری شدنیه
وگرنه با شعار و‌ حرف
کاری پیش نمی ره
که تا حالا هم چنین بوده
و ادامه آن هم
در حد حرف
و روی کاغذ
باقی می مونه
و ادامه این دور تسلسل
راه به جایی نمی برد...
شاوردی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
به کدوم دولت میگی دولت روحانی که کاره ای نیست یعنی آب میخواد بخوره بایستی ازدولت انتصابی مجوز بگیرد به کی میگی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
اینهمه اشتباهی که دولت در رابطه با ویروس کرنا انجام داد و انجام میدهد و بر آن اصرار هم دارد کاره کی است؟
پویا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
اگه کاره ای نیست پس چرا خودش رو کشت تا رای بیاره؟
اگه دولت ها کاره ای نیستند چرا فتنه 88 اتفاق افتاد؟
چون چه موسوی رای میاورد چه احمدی نژاد فرقی نمی کرد، پس چرا فتنه اتفاق افتاد؟
لابد دولت ها کاره هستند که عده ای به بهانه تقلب کشور رو به آشوب کشیدن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
رفتی رای اشتباه دادی حالا داری جر میزنی؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
بهتره مسئولیت انتخاب و خرابکاری تون به عهده بگیرید، خواهشن توی انتخابات آینده هم شرکت نکنید تا یک نفر که بتونه شرایط مدیریت کنه رئیس جمهور بشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
تنها راه نجات ایران منفی شدن رشد جمعیته...
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
فرزند کمتر زندگی بهتر
مجرد بودن = پادشاهی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
یارانه دادن به همه از ابتدا اشتباه بود و دولت تدبیر هم به این اشتباه ادامه داد مثل اینکه همیشه شرایط باید ما را وادار به تصحیح اشتباهاتمان کند
وکیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
به عقب بر نمی گردیم.
خوب شد احمدی نژاد کارهایی کرد که این مملکت مدت بیشتری دوام بیاره وگرنه تا حالا الفاتحه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
دعای امام زمان علیه السلام باعث محافظت شده چه مستقیم چه غیرمستقیم و جلوی عوارض خیلی از اشتباهات ما مردم و مسئولان رو گرفته.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
صرفه جویی در یارانه نیست دزدی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
این دولت اول بیاید جواب بدهد که بقیه پول این 45 هزار تومانی چی کار کرده با توجه به این که در دولت احمدی نژاد ارزش این پول معادل 300 هزار تومان الان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
ان زمانی که با الگو گیری از فرهنگ غلط غربی زن ها را می اوردین به بیرون از خانه که در کنار مردان کار کنند و به دنبال ان حس استقلال به انها دست می داد و از نتایج ان می شود توقعات بالا وبعد هم ازدواج ها کم می شود ونتیجه بعدش هم خیانت ها وطلاق رشد پیدا می کند به واسطه این حضور بی مورد در جامعه معلوم است که فرزند اوری هم کم می شود
بهانه اقتصادی هم برای رد گم کنی است چون در خیلی از کشورها و یا خانواده های ثروتمند فرزند اوری کم است نسبت به کشورهای فقیر و یا خانواده های قشر ضعیف و همیشه هم مشکلات اقتصادی در این کشور ما بوده و دنبال بهانه نباشید در مورد ان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
شما آرزوی به پستو بردن زنها را فراموش کن
اگر حق و حقوق برابر بین زن و مرد برقرار نشه بیشتر از پیش باید شاهد تلاش زنها برای خارج شدن از خانه و مستقل شدن باشید
اگر خانه داری و مادری و همسری را بی ارزش تر از کار بیرون قلمداد نمی کردین الان اینطور نبود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
دوست عزیز قراره طرف ازدواج کنه در راستای تکامل، نه اینکه اسیر بیاره. اوم هم به زور پول!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
احسنت، دقیقا یکی از دلایل کاهش فرزند آوری همین هستش،
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
اگه فرزند آوری ربطی به رفاه اقتصادی داشت الان کشورهای که اقتصاد های اول جهان هستند رشد جمعیت منفی نداشتند،کاهش فرزند آوری محصول تفکرات فاسد غربی در خصوص دیدگاه نسبت به زنان جامعه هستش.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
این سیاستهای کلی نظام خیلی چیز خوبیه هر کس میخواد با اقدامات و مصوبات دولت مخالفت کنه به اون اسنتاد میکنه!!
شیرازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
محروم شدن چهل میلیون نفر از سهام عدالت...ایا با سیاست های کلی نظام موافق است...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
بله خوب است چون مستحق نیستی و افراد بی بضاعت باید داشته باشند
شیرازی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
...من کارگر هستم و الان بیکار شده ام...من مستحق نیستم.اما انهایی که شغل و حقوق نجومی دارند مستحق هستند.. م
هموطن
|
Germany
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
چنانچه میخواهیم از خطر پیری جمعیت رها شویم باید دولت یارانه بخشی را که 45500 تومان در زندگیشان اثری ندارد که تعدادشان هم کم نیست قطع کند و برای هر تولد 100 هزارتومان یارانه بدهد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
با صد هزار تومان می شه بچه بزرگ کرد ؟؟
حالت خوبه ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
به این مردم چند سالیه که صدقه میدید - حالا وعده نوزادها هم روش.
پلنگ
|
United States
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
بهتر اصلن باید جمعیت ایرانی کاهش پیدا کنه حداقل به یک سوم . هر چی جمعیت بیشتر رفاه و آسایش انسان ها کمتر . ازون مهمتر جمعیت زیاد باعث نابودی حیات وحش و محیط زیست هست و از بین رفتن منابع آبی و خاکی . ایران کشش بیشتر از سی میلیون نفر جمعیت رو نداره
کاش زودتر مردم به این موضوع پی ببرن
پاسخ ها
ناشناس
| Afghanistan |
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
مهمتر از رفاه قدرت ملی است و جمعیت از عناصر اصلی قدرت یک کشور است.
پلنگ
| United States |
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
قدرت ملی رو کیفیت جمعیت تضمین میکنه نه کمیت . مسلم هست سی میلیون جمعیت مرفه و با سواد و کارامد خیلی قدرتمند تر از هشتاد میلیون جمعیت گدا
گشنه و بی سواد هست .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
فکنم جز خودتو خانوادت بقیه واست مهم نیستن نفست از جای گرم در میاد ، ایران بشه ۳۰ میلیون....
اسیر رویا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
سلام و خداقوت. پیشنهاد می کنم عزیزان هدفمندی را بدین روش انجام دهید. گروه اول شامل از بدو تولد تا پایان خدمت سرباری یا 22 سالگی گروه دوم از شروع دوران یازنشستگی تا مرگ و گروه سوم از 22 سالگی تا زمان بازنشسنگی است. مهمترین گروه همان گروه اول است که تغذیه او بسیار مهم است. و بعد گروههای بعدی. اهمیت تغذیه گروهای بعدی با دستیاران آقای دکتر نمکی است. مقدار یارانه هم برای گروه های فوق باید تفاوت باشد. حالا خود دانید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
تحریم ها بی اثره چون کاغذ پاره هست
پاسخ ها
ایرانی
| United States |
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
مگه همش با برجام لغو نشده بودن ؟ن
ناشناس
|
France
|
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
سیاستهای پوپولیستی پخش پول در هیچ کجا جوا ب نداده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
دهه60 در مدرسه 4نفر روی یک میز مینشست
دهه 60در دانشگاه مجبور شد سهمیه ای از هر4نفر یک نفر قبول بشه بره چون زیاد بودیم
دهه60 با بیکاری مواجه شد چون جمعیت زیادی بودیم
دهه60 در جنگ به دنیا اومد
دهه60 محدودیتها دید
دهه60 کلا زجر کشید برای همین حواسشون هست که اولا ازدواج نکنن و اگر متاهل شدن یه بچه رو مثل خودشان بدبخت نکنن
برای کدوم آینده؟کدوم کار؟کدوم اقتصاد؟کدام آزادی بچه دار شویم؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
دولت لطف کردید واسه نوزادا یارانه در نظر گرفتید ، واقا لطف کردید آینده این نوزادارو تامین کردید ، ایشالله یارانه هاشونو جمع میکنن بزرگ شدن خونه ، ماشین ، مغازه ، و به هر چی که آرزو دارن میرسن ..
حمید
|
United States
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
ارزش پول نسبت به سال اول یارانه ها 17 برابر کمتر شده بعد دولت هنوز هم به فکر حذف یارانه هاست ، ابتدا دولت مابه التفاوت این 17 برابر را توضیح بده که چکار کرده چنانچه قانع کننده بود بعد همه یارانه ها رو قطع کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
دولت باید یارانه تمام خانوارهای دو کارمند رو که حداقل رو هم ماهی 8 نه میلیون درآمد دارند رو قطع کنه. همین امسال فقط حدود 2 میلیون رفته رو حقوقاشون جمعا. جالبه یارانه و معیشتی هم می‌گیرند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
۴۵تومن یارانه این همه ادا در آوردن نداره ...
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سایت غنی سازی نطنز پرونده اکبر طبری سند همکاری 25 ساله ایران و چین