بازدید 21106
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون ۴۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم، تصمیمی برای افزایش مشمولان سهام عدالت وجود ندارد، مودیز رتبه اعتباری هند را کاهش داد، خودروسازان موظف به رعایت قیمت‌های شورای رقابت هستند، خسارت کرونا به اقتصاد تا ده سال ادامه دارد، وراث سهام عدالت منتظر اطلاعیه باشند و کاهش صادرات نفت عراق را در بر دارد.
کد خبر: ۹۸۲۲۰۹
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲ 03 June 2020

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون ۴۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم، تصمیمی برای افزایش مشمولان سهام عدالت وجود ندارد، مودیز رتبه اعتباری هند را کاهش داد، خودروسازان موظف به رعایت قیمت‌های شورای رقابت هستند، خسارت کرونا به اقتصاد تا ده سال ادامه دارد، وراث سهام عدالت منتظر اطلاعیه باشند و کاهش صادرات نفت عراق را در بر دارد.

۴۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم

رئیس کل امور مالیاتی کشور فرار مالیاتی را کاری مجرمانه و غیرقانونی دانست و از وجود بین ۴۰ تا ۴۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور خبر داد. امیدعلی پارسا اظهار کرد: اگر مؤدیان تا پایان تیرماه کل اصل بدهی مالیاتی را پرداخت کنند ۹۰ درصد برای بخش تولید و ۸۰ درصد برای بخش غیر تولید معافیت در نظر گرفته می‌شود. ماه‌های بعد این میزان معافیت دو درصد، دو درصد کاهش پیدا می‌کند. امسال بحث هوشمندسازی نظام مالیاتی را به عنوان اصلی‌ترین کار دنبال می‌کنیم که همه اطلاعات و داده‌های اقتصادی در همه دستگاه‌های اقتصادی در اختیار ما قرار می‌گیرد و سازمان با این اطلاعات واقعی مالیات را تعیین می‌کند. دنبال این هستیم تحت عنوان اجرای ماده ۹۷ با حذف مالیات علی‌الرأس برای مشاغل از مؤدیان اطلاعات را بگیریم و با اطلاعات موجود در سازمان تطبیق می‌دهیم که امیدواریم قسمت اعظم آن مورد تایید قرار گیرد.

آخرین وضعیت پرداخت بیمه بیکاری مشاغل آسیب دیده از کرونا

سازمان برنامه و بودجه آخرین وضعیت پرداخت بیمه بیکاری مشاغل آسیب دیده از کرونا را اعلام و تصریح کرد که مقرری ‎بیمه بیکاری برای حدود ۱۰۳ هزار نفر از ثبت نام کنندگان اسفند ۱۳۹۸ به حساب مشمولان واریز شد و بخش دوم واریزی، پس از تایید سازمان ‎تأمین اجتماعی و ارسال با فوریت پرداخت خواهد شد.

تصمیمی برای افزایش مشمولان سهام عدالت وجود ندارد

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت درباره اينکه آیا مشمولان سهام عدالت افزايش مي يابد يا خير گفت: این موضوع در مجلس و دولت به طور جدی مطرح است، اما تاکنون تصمیم قابل ارائه‌ای در این زمینه وجود ندارد. حسین فهیمی افزود: اگر تصمیمی در این باره گرفته شود، آمادگی اجرای آن را داریم و اطلاع رسانی خواهیم کرد.

مودیز رتبه اعتباری هند را کاهش داد

مؤسسه اعتبارسنجی بین‌المللی مودیز رتبه اعتباری هند را از بی ای‌ای ۲ به بی‌ای‌ای‌۳ کاهش داد که این پایین‌ترین سطح اعتبار سرمایه‌گذاری این مؤسسه است. این مؤسسه همچنین اعلام کرد که چشم‌انداز اعتباری هند منفی باقی مانده است. مودیز در بیانیه‌ای در این رابطه گفت: مؤسسات سیاست‌گذار هند در تلاش برای به کارگیری سیاست‌های مناسب برای کاهش ریسک رشد اقتصادی کم در بلندمدت با چالش مواجه خواهند شد و این باعث بدتر شدن موقعیت مالی دولت و فشار به بخش مالی می‌شود. هفته گذشته هند اعلام کرد، اقتصاد این کشور در بازه ژانویه تا مارس ۳.۱ درصد رشد کرده است. اقتصاددانان تخمین می‌زنند که رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه کنونی با پابرجا ماندن قرنطینه کرونا از مارس تا می، به شدت کاهش خواهد یافت.

خودروسازان موظف به رعایت قیمت های شورای رقابت هستند

رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه طرح پیش فروش خودرو توسط کمیته خودرو ارایه شده است و مشابهی در دنیا ندارد، گفت: هر طرحی الزاما نباید مشابهی در دنیا داشته باشد و بگذاریم در برخی موارد نیز دنیا از مشابه ایرانی استفاده کند. وی در پاسخ به این پرسش که در طرح پیش فروش خودرو آیا نقاط ضعف و قوت طرح، بررسی شده است یا خیر، افزود: در این طرح همه جوانب کار سنجیده شده است و ما با آمادگی کامل به استقبال اجرای این طرح می رویم.

معاون وزیر صمت و رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بخش دیگر صحبت هایش را به نحوه قیمتگذاری ها اختصاص داد و گفت: شورای رقابت به عنوان مسئول این کار، یکسری قیمت ها را اعلام کرده است و به زودی برای برخی خودروهای کم تیراژ نیز قیمت گذاری خواهد کرد و خودروساز نیز طبق این دستور، موظف به فروش خودروست. تابش تصریح کرد: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز به عنوان مدافع حقوق مصرف کننده رصد و نظارت بر این قیمت‌ها را انجام خواهد داد. وی با بیان اینکه قیمت تمام شده هر کالا بسته به متغیرها و شاخص‌های خاص خود تعیین می‌شود، بیان کرد: شورای رقابت نیز قیمت خودرو‌ها را بر اساس این متغیرها و بر اساس نرخ تورم حساب می کند و سازمان حمایت نیز به عنوان مرجع رسیدگی به شکایات، این آنالیز قیمتی را دریافت کرده تا کار رصد و پایش را به عنوان عضو کمیته خودرو و عضو ستاد تنظیم بازار بهتر و دقیق تر انجام دهیم.

افزایش ۳۵ درصدی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: ظرفیت تولید پروپیلن در کشور بیش از ۹۵۰ هزار تن است و اکنون کشور با کمبود روبه‌رواست به همین دلیل هدف‌گذاری برای افزایش ظرفیت تولید پروپیلن انجام شده است. تولید ۱۲ محصول راهبردی از پروپیلن را هدف‌گذاری کرده‌ایم و با تولیدی شدن آنها نیاز صنایع پایین‌دستی تأمین خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه امسال سال جهش طلایی صنعت پتروشیمی ایران است، افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده شانزده طرح پتروشیمی در برنامه افتتاح در سال ۹۹ قرار دارد که البته ممکن است، به دلیل موانعی که در پی شیوع بیماری کرونا به وجود آمد، سه تا چهار طرح با تأخیر چند ماهه وارد مدار تولید شود. وی با بیان اینکه تولیدی شدن طرح‌های جدید منجر به افزایش ۲۵ میلیون تنی ظرفیت تولید می‌شود، گفت: با بهره‌برداری از این طرح‌ها در مجموع حدود ۳۵ درصد افزایش ظرفیت تولید تحقق می‌یابد.

خسارت کرونا به اقتصاد تا ده سال ادامه دارد

در شرایطی که آمریکا کماکان اصلی ترین کانون درگیر با کرونا در جهان است، دفتر کنترل بودجه کنگره در گزارش پیش بینی کرد که تا دو سال آینده این بحران تداوم یابد و پیامدهای آن بر اقتصاد آمریکا دست کم تا ده سال اینده قابل مشاهده باشد. این دفتر پیش بینی کرده است اقتصاد آمریکا تا سال ۲۰۳۰ از شیوع کرونا متحمل خسارت ۱۵.۷ تریلیون دلاری شود که معادل ۳.۵ درصد کل تولید ناخالص داخلی آن در بازه زمانی فوق خواهد بود. فیلیپ سواگل، مدیر این دفتر در یادداشتی نوشت: تعطیلی کسب و کارها و فاصله گذاری‌های اجتماعی تاثیر زیادی روی میزان درآمد و مخارج شهروندان آمریکایی گذاشته است و این مساله روی جریانات سرمایه ای نیز اثرگذار خواهد بود. سواگل با اشاره به بیکار شدن ۴۰ میلیون آمریکایی بر اثر شیوع کرونا افزود: این میزان واقعا وحشتناک است و اگر تنها چند ماه دیگر این وضعیت بماند، شاهد پیامدهای جدی آن بر روی رشد اقتصادی خواهیم بود. دفتر کنترل بودجه هم چنین پیش‌بینی کرده است اقتصاد آمریکا که در سه ماهه نخست سال پنج درصد کوچک شده بود در سه ماهه دوم سال ۳۷.۷ درصد کوچک شود که در صورت تحقق، بدترین عملکرد فصلی تاریخ معاصر اقتصادی آمریکا خواهد بود.

وراث سهام عدالت منتظر اطلاعیه باشند

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) اعلام کرد: دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از وراث متوفیان سهام عدالت باید منتظر اطلاعیه‌های این شرکت در خصوص انتقال سهام عدالت اموات باشند. طبق اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، در گام دوم فرایند آزادسازی سهام عدالت، وضعیت انتقال سهام عدالت متوفیان از طریق الکترونیکی فراهم می‌شود. در همین رابطه، کارشناسان شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال انجام تست‌های نهایی روی میز خدمت یکی از سامانه‌های این شرکت هستند تا تمامی فرایندهای انتقال سهام عدالت متوفیان غیر حضوری انجام شود.

قیمت هر لیتر بنزین آزاد در ونزوئلا 50 دلار

طارق العیسمی، وزیر نفت ونزوئلا اعلام کرد خودروسواران در صورت تمام کردن ۱۲۰ لیتر بنزین یارانه‌ای خود، برای هر لیتر بنزین باید ۵۰ دلار بپردازند. این کشور امریکای جنوبی، این هفته، یک سیستم توزیع سوخت جدید به راه انداخت و به چندین دهه پرداخت یارانه سنگین برای سوخت در بحبوحه کمبود این سوخت پایان داد. به گزارش فارس، در بیشتر ۱۸۰۰ پمپ بنزین ونزوئلا، خودروساوران می‌توانند ماهانه ۶۰ تا ۱۲۰ لیتر بنزین با نرخ یارانه‌ای حدود ۲.۵ دلار در هر لیتر خریداری کنند. بیش از این مقادیر دیگر شامل یارانه نمی‌شود و گران‌تر است. بنزین ونزوئلا که روزگاری ارزان‌ترین بنزین جهان به شمار می‌رفت اکنون به گران‌ترین در جهان تبدیل شده است. در ۲۷ آوریل، هر گالن بنزین در ونزوئلا ۷.۵۷ دلار (هر لیتر بیش از ۲ دلار) فروخته می‌شد که یکی از گران‌ترین نرخ‌ها در جهان به شمار می‌رفت.

صادرات نفت عراق کاهش یافت

وزارت نفت عراق اعلام کرد که صادرات نفت این کشور، به استثنای اقلیم کردستان، در ماه می ۶.۶ درصد کاهش یافت، زیرا تولیدکنندگان سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، نفت را با قیمت ۲۱ دلار برای هر بشکه فروختند. این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: صادرات نفت عراق در ماه می به‌ طور میانگین ۳ میلیون و ۲۱۲ هزار بشکه در روز بود. صادرات نفت عراق در ماه آوریل، ۳ میلیون و ۴۳۸ هزار بشکه در روز بوده است. عراق توافق کرده بود که در ماه می و ژوئن به‌عنوان بخشی از توافق کاهش تولید اوپک پلاس، مبنی بر کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز در ماه‌های می و ژوئن، تولید خود را روزانه یک میلیون و ۶۱ هزار بشکه کاهش دهد. عراق که آمار تولید خود را منتشر نمی‌کند، طبق توافق اوپک پلاس باید در ماه‌های می و ژوئن، ۳ میلیون و ۵۹۰ هزار بشکه در روز نفت عرضه کند. این کشور بیشتر سال گذشته در تلاش بوده است سهمیه خود در توافق پیشین اوپک پلاس را رعایت کند. عراق و عربستان سعودی در ۲۳ ماه می (سوم خردادماه) بر تعهد خود بر سهمیه کاهش تولید اوپک تأکید کردند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
قیمت بنزین در ونزوئلا را نوشتی

انصاف به خرج میدادید قیمت خودروهای آنحا را هم مینوشتی ؟!!!

احتمالا قیمت پراید در آنجا با دو کیلو پیاز برابری میکنه .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
از این ۵ کشتی بنزین یک و نیم میلیون بشکه ، که به ونزوئلا ارسال شد
خدا وکیلی ،مسولان عزیز ، آیا همان لیتری ۳ هزار تومن نرخ داخلی اش را هم از انها گرفتید یا نه ؟؟؟؟؟
یا شاید و حتما کاملا مجانی بوده ؟؟؟؟؟
و کرایه کشتی و هزینه بیمه و سوخت و پول بنزین را هم مجانی دادید و رفت !!!!؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
تابناک عزیز چرا بی خودی جو قیمت بنزین در ونزوئلا را میدید؟؟!! حالا مدیران انجا را بنچ مارک قرار میدهند و به سمت فتح این قیمت در ایران میروند؟؟؟!! چون عین اینحالت را من یادمه در مورد قیمت اجناس در ابران و اروپا اتفاق افتاد یادمه میگفتن هر یک عدد پرتغال در اروپا هفتاد تومان است انوقت در ایرا قیمت پرتغال کیلویی ۱۰ الی ۱۵ تومان بود همین شد که شد ؟؟!!هدف گذاری جهت فتح قیمت پرتغال انگونه شده که الان میبینید؟؟؟!!!پس تابناک عزیز اینگونه اخبار را اعلام نکن چون بد اموزی دارد؟؟!!! این مدیران ما فقط افزایش قیمت را دوست دارند ببینید مسکن و ارز و طلا و ارزاق عمومی و.....را؟؟!!! تا حالا من هرگز کاهش را ندیدم؟؟؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
برای همینه که مادرو به ایران میاید چون بنزین مفت میگیرد لیتری ۵۰ دلار میفروشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
آنها هم شکلات و کاکائو برایمان ارسال میکنند
و به قیمت گزاف به ثروتمندان فروخته می شود
و مردم فقیر شده ۶۰ میلیون نفری هم
هیچی به هیچی !!؟؟
...
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
تو اصلا بگو ایران بنزین رو مفت میده و روش پولم میزاره. همین که زد تو پوز امریکا کافیه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
ما به ونزوئلا بنزین مفت میدهیم البته تحویل در بندرمقصد.انها با قیمت 2.5 دلار میفروشند.عجب بخششی ! بنظر من برای حفظ دوست ونزوئلا باید ماهیانه 10 نفتکش با اسکورت برایشان بفرستیم.خود وکیلی کشورما ایران یه دوست داره که بتواند به ما کمک کند؟
سید رسول زنگانلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
قیمت هر لیتر بنزین آزاد در ونزوئلا 50 دلار.
خب حالا خوب شد!!! ما هم بیاییم بنزین رو بکنیم لیتری 100 دلار....
پاسخ ها
اشرف زلده
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
قیمتها به سنت هست نه به دلار. قرار شده هر لیتر آزاد بشه پنجاه سنت که میشه نیم دلار و بنزین سهمیه هم دو نیم سنت که ارزلنتر از ایران هست
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
بنزين 50 دلار شما به چه قيمتي به ونزوئلا تقديم ميكنيد
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
ونزوئلا،كوبا،كره شمالى،عراق،سوريه،يمن
ما دنبال بدبختى ميريم يا بدبختى دنبال ماست؟!
تقی معمولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
کدوم سازمان حمایت از مصرف کننده منظورتان است ما که تاحالا حمایتی از مصرف کننده ندیدیم وفقط از خودروساز حمایت میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
بنزین آزاد در ونزوئلا لیتری 50سنته نه 50 دلار . سهمیه ای هم به هر خودرو ماهی 120 تا میدن لیتری 2 سنت . 50 دلار یعنی لیتری 850 هزار تومن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
افراط و تفریط همیشه مشکل ساز است حصوصا در اقتصاد ، کشوری از ارزانترین بنزین جهان تبدیل شد به گران ترین بنزین جهان
سومدیریت ها باعث میشود اقتصاد در شوک دائمی باشد و ثباتی وجود نداشته باشد
پاسخ ها
نیما
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
سوء مدیریت بخشی از این مشکلات هست ولی تحریمهای ظالمانه امریکا باعث این مشکلات ب ای کشورهای مسقل است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
من الان چک کردم بنزین سهمیه ای ۲ سنت معادل سیصد و چهل تومان و بنزین آزاد مازاد بر صدو بیست لیتر هم ۵۰ سنت حدود هشت هزار و پانصدتومان هست
خوش به حالشون صدو بیست لیتر بنزین میخرن حدود چهل هزار تومان واقعا وضعشون از ما خیلی بهتره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
ملت آماده باشید که ملاک قیمت بنزین بعداز این نرخ اون در ونزوئلا خواهد بود
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سند همکاری 25 ساله ایران و چین سوال از رئیس جمهور رمدسیویر محسن صالحی