بازدید 118929
تابناک اقتصادی در گفت‌وگو با دکتر امیر حسن کاکایی بررسی می‌کند
برای راه اندازی این سایت در کشور سنگال اولاً خط رنگی را بردند که ما خودمان هنوز از این خط رنگ نداشتیم و ثانیاً وقتی خواستند این کارخانه را راه اندازی کنند گویا برق شهر قطع می‌شود و برق شهر کشش راه اندازی این کارخانه را نداشته است! ثالثاً کارخانه سنگال گفته می‌شود در یک بیابانی راه اندازی شده است که جاده درستی هم ندارد...
کد خبر: ۹۸۰۳۸۸
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰ 24 May 2020

دسته گل ۹۰ میلیون دلاری که احمدی‌نژاد در سنگال به آب داد/ ادعای احمدی نژاد برای داشتن یک کارخانه کامل خودروسازی در داکار/ ساخت کارخانه در بیابان با دلار‌های نفتی/ ۱۵۸ میلیون دلار کجاست؟

نظر به مشکلات موجود در صنعت خودرو کشور و همچنین ضرورت بررسی علل ناکارآمدی صنعت خودرو، طرح تحقیق و تفحص از صنعت خودروی کشور مطرح شد و در جلسه هفتم شهریور ماه ۱۳۹۷ به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

به گزارش «تابناک اقتصادی» عمده محور‌های این طرح عبارت بودند از: بررسی علل زیان‌دهی شرکت‌های خودروساز، برنامه‌های تولید خودرو با قیمت مناسب و سطح کیفی استاندارد، بررسی چگونگی عقد قرارداد با شرکت‌های خودروساز خارجی و دستاورد‌های آن، فرآیند انتصابات خصوصاً در هیات مدیره و مدیران عامل شرکت‌های خودروسازی و شرکت‌های تابعه، بررسی فرآیند‌های تأیید کیفی مواد و قطعات و محصول نهایی با توجه به استاندارد‌های تعریف شده، بررسی فرآیند‌های فروش و خدمات پس از فروش خودروسازان و علل نارضایتی مردم از آن، فرآیند‌های مرتبط با تأمین قطعات و مواد و فرآیند‌های مالی موجود، دخالت خودروسازان در امور صنفی و در نهایت وضعیت واردات و تخلفات موجود.

در نهایت سعید باستانی در جلسه علنی روز سه شنبه (سی ام اردیبهشت ۹۹) مجلس گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره تحقیق و تفحص از صنعت خودرو را قرائت کرد.

در بخشی از اهم یافته های این گزارش در مورد نیروی انسانی مازاد آمده بود: بررسی‌ها نشان می­ دهد که بیش از ۱۲ درصد بهای تمام‌شده مربوط به هزینه­ های حقوق و دستمزد است (حدود سه برابر استاندارد‌های جهانی). افزایش روند استخدام‌­ها در ماه ­های نزدیک به انتخابات و انتصاب افراد بدون تخصص و بعضاً مساله­ دار از لحاظ مالی و مدیریتی صرفاً به دلیل دخالت مراجع دولتی و امنیتی، این صنعت را با مشکلات عدیده ­ای مواجه نموده است.

همچنین در بخش دیگری که مربوط به هزینه های سیاسی از کیسه خودروسازان بود، آمده بود: «هزینه‌­های سرمایه‌­گذاری­ های خارجی بدون توجه به مطالعات بازار در کشور‌هایی نظیر سنگال، موجب خروج منابع از بنگاه اقتصادی گردیده است. مثلاً در سنگال ۹۰ میلیون دلار تحت شرایطی سرمایه­‌گذاری شده است که این کشور امکان تأمین برق برای فعالیت این کارخانه را نداشته است و اکنون نیز هیچ امکانی برای فروش و واگذاری این کارخانه وجود ندارد. در مجموع طی سنوات ۱۳۸۶ لغایت ۱۳۹۲ این سرمایه گذاری‌ها بالغ بر ۱۵۸ میلیون دلار شده است.»

دسته گل ۹۰ میلیون دلاری که احمدی‌نژاد در سنگال به آب داد/ احمدی‌نژاد: ما یک کارخانه کامل تولید خودروسازی در داکار خواهیم داشت/ ساخت کارخانه در بیابان با دلار‌های نفتی!

بر اساس این گزارش یادآور می شود در آذرماه 1388، پایگاه اطلاع رسانی دولت با اشاره به دستاورد سفر رییس جمهور به سنگال  نوشت: "در مسیر کاخ ریاست جمهوری سنگال مورد استقبال پرشور مردم داکار قرار گرفت و مردم داکار با سرود و آواز محلی از رئیس جمهور و هیات همراه جمهوری اسلامی ایران استقبال کردند. رئیس جمهور کشورمان با اشاره به حرکت رو به جلوی سنگال در بخش های مختلف و همکاری فعال شرکت های ایرانی در این مسیر گفت: به زودی کارخانه تولید خودرو در سنگال، به خط تولید بدنه و رنگ هم مجهز خواهد شد و ما یک کارخانه کامل تولید خودروسازی در داکار خواهیم داشت. محمود احمدی نژاد پس از نشست مشترک عبدالله واد در جمع خبرنگاران افزود: با راه اندازی کارخانه کامل و مدرن خودروسازی در سنگال، این کشور می تواند خودروهای تولیدی را به کشورهای منطقه صادر کند... اگر فشردگی سفر نبود علاقه مند بودم با آقای واد در میان مردم برویم و با آنها باشیم و امیدارم این فرصت در سفر بعدی فراهم شود."

خبرنگار تابناک اقتصادی در گفت‌وگو با دکتر امیر حسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو و عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت، نظر وی را در مورد کلیت گزارش تحقیق و تفحص منتشر و دو بند ذکر شده در بالا جویا شد.

امیرحسن کاکایی با بیان اینکه گزارش تحقیق و تفحص منتشر شده از صنعت خودرو، گزارش بدی نبود، گفت: روح این گزارش این بود که دخالت سیاسیون در صنعت خودرو این صنعت را به نابودی کشانده است.

وی در مورد درصد حقوق و دستمزد در بهای تمام شده نیز گفت: درصد حقوق و دستمزد در بهای تمام شده در مقاطعی در ایران حدود ۷ درصد و در مقاطعی نیز حول و حوش ۱۴ درصد نیز بوده است. کاکایی با بیان اینکه زمان محاسبه سهم حقوق و دستمزد در بهای تمام شده در میزان عدد اعلام شده نقش موثری دارد، افزود: تورم در کشور ما در سال‌های بسیاری دو رقمی و تنها در یک سال به گواه آمار تورم تک رقمی بوده و این مساله روی آن عدد حقوق و دستمزد در بهای تمام شده تاثیرگذار است.

عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه فارغ از مباحث صنعت خودرو، سیستم کارگری ما که مربوط به قانون کار ماست، دارای اشکال است، ادامه داد: متاسفانه در این سیستم به عوامل بهره وری خیلی توجهی نشده و سیستم فقط مبتنی بر ساعت کاری است.

کاکایی گفت: در دهه هفتاد شاهد بیشترین استخدامی در صنعت خودروسازی بودیم و با توجه به اینکه در این صنعت کارگران بعد از حدود ۲۰ تا ۲۵ سال بازنشسته می‌شوند؛ بنابراین هم اکنون که در اواخر دهه ۹۰ می‌باشیم باید این افراد بازنشسته شوند. لزوماً این افراد که در حال بازنشستگی می‌باشند دارای بهره وری بالایی نیستند، اما قطعاً حقوق و دستمزد آن‌ها در این سال‌ها افزایش یافته و هم اکنون حقوق و دستمزد بالایی دارند. به عبارت بهتر یعنی اگر کیفیت کار یک کارگری در طول سال تغییری نکند، قطعا حقوق وی به سمت افزوده شدن تغییر می‌کند و این یک اشکال است که به سیستم کارگری کشور باز می‌گردد.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: حتی با خصوصی سازی هم این مشکل رفع نشده است. وقتی شما یک شرکتی را خصوصی اعلام می‌کنید، بدان معناست اگر کسی بهره وری خوبی داشت حقوق بالاتر و اگر بهره وری کمی داشت حقوق پایین تری دریافت نماید. در صنعت خودروسازی که هم اکنون حدود ۲۸ شرکت خصوصی سازی وجود دارد باز هم این مورد رعایت نشده است.

استخدام های زوری در ایام انتخابات

امیرحسن کاکایی در مورد وضعیت استخدام ها در ایام انتخابات در این صنعت نیز گفت: من اسم این استخدام ها را استخدام های زوری می گذارم و این استخدام های زوری مربوط به یک مقطع خاص هم نمی باشد و در همه مقاطع وجود دارد و دیده می شود.

وی ادامه داد: در صنعت خودرو باید این مساله بررسی شود که در این چند سال چند نفر بازنشسته شدند و چند نفر جایگزین آن ها شده اند. قطعا جواب این خواهد بود که تعداد کمی بازنشسته شدند اما از آن سو تعداد بسیار زیادی هم استخدام شده اند و این در حالی است که در این سال ها اصلا آگهی استخدامی برای صنعت خودروسازی منتشر نشده است. پس حالا پرسش این است که این افراد چگونه استخدام شده اند؟ قطعا زوری بوده است.

کاکایی گفت: این مورد استخدام های زوری متاسفانه در خودروسازی های خصوصی هم ملاحظه می گردد. دولتمردان و یا انسان های ذی نفوذ محلی خودروسازی های خصوصی را که در شهرستان ها حضور دارند مجبور می کنند که تعدادی از نفرات را استخدام کنند و اگر این کار توسط خودروسازی ها انجام نشود، متاسفانه این افراد عواملی را در اختیار دارند که می توانند به راحتی باعث تعطیلی کارخانه و آن خودروسازی شوند.

قوانین شفاف نیستند؛ بعضاً متناقض یکدیگر

این کارشناس صنعت خودرو، با بیان این که دلیل رخ دادن این اتفاقات چیست، پاسخ داد: یک علت این است که قوانین شفاف نیستند. به عبارت بهتر حجم زیادی از قوانین وجود دارد که حتی بعضاً متناقض یکدیگر هستند. چون متناقض است، حالا افرادی که مجری این قوانین هستند به راحتی می توانند با تفسیرهای متفاوت از قوانین سر راه شرکت ها مانع ایجاد کنند.

وی ادامه داد: در این وضعیت کارآفرینان و صنعتگران چون حوصله پیگیری ندارند مجبورند برای رفع موانع رشوه بدهند. رشوه انواع مختلفی دارد که یکی از آن رشوه ها خیلی محترمانه که جرم هم محسوب نمی شود، همین استخدام های زوری است. وقتی شما یک شغل برای یک فرد دارای لیسانس پرستاری در یک کارخانه تولیدی ایجاد می کنید، کسی به شما معترض نخواهد شد که چرا این کار را انجام داده اید و فردی غیرمرتبط را به کار گرفته اید. حتی فردی که این کار را انجام داده است را نیز به دلیل ایجاد اشتغال تشویق هم می کنند. این استخدام های زوری بیشتر توسط وکلای مجلس انجام می شود و حتی بخاطر این استخدام های زوری و بی ربط و ایجاد شغل، این وکلا تشویق هم می شوند و رای هم جمع می کنند. این کار باعث ایجاد نابسامانی در صنعت مورد نظر می شود.

راه اندازی سایت خودروسازی در مکانی که هیچ توجیه اقتصادی ندارد

کاکایی گفت: حتی گاهی کار فراتر از استخدام صد نفر است و بعضاً با رایزنی، سایت خودروسازی را در یک مکان کاملا نامناسب راه اندازی می کنند که هیچ توجیه اقتصادی ندارد اما ایجاد شغل برای هزاران نفر می کنند! یک نمونه ایران خودروی مازندران است.

مکان یابی کارخانه ایران خودرو کرمانشاه کجاست؟

شما بررسی کنید ببینید این کارخانه کجا قرار گرفته و بر چه اساسی این جا یابی برای راه اندازی این کارخانه انجام شده است. نمایندگان مجلس بپرسند این جا یابی کارخانه های خودروسازی بر چه مبنایی انجام شده است؟ بپرسند که گزارش مکان یابی کارخانه ایران خودرو کرمانشاه کجاست؟ چگونه این مکان یابی انجام شده است؟

کاکایی ادامه داد: نکته جالب اینجاست این کار جرم که حساب نمی شود هیچ، حتی افراد برای راه اندازی این سایت ها که اصلا جایگذاری مناسبی هم ندارند، تشویق هم شده اند. بیشتر این کارها همان گونه که گفتم توسط وکلای مجلس انجام می شود و حتی اگر وزیر همراهی نکند، ممکن است وزیر را به بهانه های مختلف استیضاح کنند. این بده، بستان های سیاسی همواره وجود داشته و در هنگام انتخابات این بده و بستان های سیاسی هم بیشتر می شود.

کیفیت خودرو متناسب با پولی که می دهیم، نیست

این کارشناس صنعت خودروسازی گفت: نهایتاً نتیجه این موارد را در تورم نیروی انسانی، تورم هزینه ها، بهره وری و کیفیت پایین کالای ساخته شده می بینید. جمع این موارد می شود خودرویی که از نظر ما گران قیمت است. یعنی کیفیت خودرو متناسب با پولی که می دهیم نیست.

کاکایی گفت: به نظر من، وکلای مجلس به جای اینکه این همه تحقیق و تفحص انجام بدهند، یک بار پول تحقیق را بدهند به یک عده ای که قوانین متناقض را شناسایی و قوانین متناقض را رفع کنند و شرایط کسب و کار را بهبود ببخشند.

وی افزود: همین تحقیق و تفحص ها هم داستانی دارد و یک عده ای به دلیل اینکه یک مجموعه اطلاعات محرمانه از یک صنعت به دست می آوردند، سال ها از همین اطلاعات محرمانه به اصطلاح عامیانه نان می خورند.

عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت در مورد هزینه های سیاسی خارجی از کیسه خودروسازان مانند راه اندازی سایت در سنگال هم گفت: نمونه هایی مانند سنگال بسیار است؛ از جمله این موارد می توان به ونزوئلا (علیرغم تولید خودرو در این کشور، پول مناسبی بازنگشت)، سوریه (سرمایه گذاری بدی نبود)، مصر، آذربایجان و بلاروس اشاره کرد. البته که سنگال مورد بسیار عجیبی در میان همه این موارد بوده است.

وی ادامه داد: در مورد سنگال مطالعه اقتصادی و فنی که وجود نداشت، بماند حتی مسئولین وقت ایران خودرو در آن زمان با راه اندازی این سایت در کشور سنگال مخالفت کردند اما مسئولین بلندپایه اجبار کردند که این سایت راه بیفتد.

اما چه اتفاقی افتاد؟

برای راه اندازی این سایت در کشور سنگال اولاً خط رنگی را بردند که ما خودمان هنوز از این خط رنگ نداشتیم و ثانیاً وقتی خواستند این کارخانه را راه اندازی کنند، گویا برق شهر قطع می شود و برق شهر کشش راه اندازی این کارخانه را نداشته است! ثالثاً کارخانه سنگال گفته می شود در یک بیابانی راه اندازی شده است که جاده درستی هم ندارد و رابعاً اصلا سنگال بنزین ندارد و اینها قصد تولید خودروی بنزینی را در آنجا داشتند!

وی در پایان گفت: متاسفانه منطق سیاسی است که سال ها به جای منطق اقتصادی بر صنعت خودروی کشور حاکم است. حتی اگر بخواهیم سیاست را قاطی این مسائل کنیم، بهتر است از اقتصاد سیاسی استفاده کنیم نه اینکه سیاست را بر اقتصاد حاکم کنیم. کاکایی ادامه داد: ناگفته نماند که در صنعت خودرو زحمات بسیاری کشیده می شود اما تصمیمات غلط باعث می شود این زحمات دیده نشود و افراد کارآ هم از انجام کار ناامید شوند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳۶
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۹۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
خوب که چی...داستان مال ۱۰ ساله پیشه...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
چرا فقط چسبیدید به احمدی نژاد چرا کسی یقه رییس جمهور فعلی را نمی گیرد که با تصمیمات سراسر اشتباهش مملکت را به باد فنا داده که بعضی اوقات فکر میکنم عمدا میخواهد کشور را نابود کند.
شعارهای انتخاباتی افرادی مثل جهانگیری را کسی فراموش میکند؟
(( مردم فراموش نمی کنند قیمت ها لحظه ای افزایش پیدا میکرد)) چرا کسی این افراد را به یک دادگاه صالح نمی کشند انقلاب کردیم که آسایش و رفاه و عزتمان بیشتر شود یا برگردیم به عصر نوسنگی.
خودرو .مسکن و...... الان میهن بستنی 5000 هزار تومانی کرده 7000 تومان چرا؟ کسی صداش هم در نمیاد
کلا ول شدیم
نکته سنج
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
الان بعد ۱۳ سال دارید میگید این مشکلات فعلی مال ۱۳ سال پیشه؟!
حداقل تا سال ۹۱ قیمت پراید ۷ تا ۸ تومان بود و قیمت کارخونه و بازار هم فرقی نداشت و هر وقت میخواستی از کارخونه میخریدی و به موقع هم میدادن؟!
این حناتون دیگه رنگ نداره؟!
...
ناشناس
| Germany |
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
عملکرد هیچ کدوم جالب نبوده
ولی این یکی از همه بدتر بوده
m.fa
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
میدونید چرا احمدی نژاد اینقدر چرا مورد حمله خیلیاست؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
احمدی نژاد هم یکی مثل بقیه چرا بعضی ها به همه اعتراض می کنند وقت اعتراض دیگران ترش می کنند من هیچ طرفی ام قانون از همه بالاتر است
ناشناس
| Netherlands |
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
پرچم آلمان
با چه معیاری ؟ امیدوارم نگی 800 میلیارد دلار
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
جای تاسف داره که الان همه دارن پناه میبرن به طرز فکر احمدی نژادی و با اینحساب باید گفت سال اینده در انتخابات ریاست جمهوری باز هم شاهد دو قطبی ساختگی خیر و شر خواهیم شد
انسان عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمیشه
اما ما بارها گزیده شدیم و میشیم
be
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
همه مشکلات از تو و امثال تو واحمدی نژاده
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
خودروسازان می خواهند مشکلاتشان را بندازند گردن احمدی تژاد!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
این عقب ماندگی نتیجه دهه ها پارتی بازی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
وقتی یک دکل نفتی رو در حین گم شدن نمی دیدند خوب معلومه نمی دونستند کجا سرمایه گذاری میکنند( البته سرمایه گذاری در خوش بینانه ترین حالت. کسی چه میدونه ...). در ضمن هر سکه پولی که بدون کار و زحمت به دست بیاد به جز بدبختی برای ما ادما چیزی نخواهد داشت در راسش هم همین نفت که بیشتر از نعمت برامون شده نکبت. در سایه اش کار نکردن و حروم کردن رو خوب یاد گرفتیم.
به قول مولانا. کار بخت است و آن هم نادر است کار باید کرد تا تن قادر است.
اگر فکر میکنیم نفت داشتن بخت است بدا به حال ما و نسل آینده. بخت کار کردن و زحمت کشیدنه که خیلی وقته در سایه ی این نفت از یادمون داره میره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
شما که ادعای خوب بودن میکنید و همه مشکلات را مربوط به دوره احمدی نژاد میدونید
یک مورد از کاری که شما در زمینه ی پیشرفت خودروی کشور انجام دادید را بگید ؟
فقط انتقاد کردن درست نیست
بزرگترین مشکل صنعت خودروی ایران رانت است که دولت اجازه واردات خودرو را بدون گمرک نمیده
هر زمان تمامی گمرک ها باز بشه و خودرو بدون گمرک و بدون محدودیت توسط هر فردی که کارت بازرگانی داشته باشه وارد بشه و یا به هر فرد هر سال اجازه ورود یک خودرو برای خودش را بدند
ببنید ظرف مدت 2 تا 3 سال خودرو سازی ایران برای جلوگیری از عقب ماندن پیشرفت خواهد کرد
وقتی یک تویوتا اخرین مدل 15000 دلار است با دلار 20 هزارتومان میشه 300 میلیون تومان
مگر مردم ما دیوانه هستند برن یک پراید 90 میلیون با تکنولوژی 40 سال پیش را بخرن ؟
...
نسل جدید جوانان ما بزودی بزرگ میشن و امیدوارم ان زمان دیر نشه که این نسل جوان ما امکان داره ازما که برای دهه 60 هستیم عبور کنند ...پس از الان به فکر تغییر گسترده باشیم تا دیر نشده...
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
احمدی نژادجزمسکن مهرکه شصت درصدش راهم روحانی ساخت وافتضاح یارانه هیچ کاری نکرد.اگرکردبگومنم بدونم.خودروسازی مابااحمدی به کمارفت سمند ال نود ووو...قبلش دردوره خاتمی انجام شد.احمدی تیبا راکه خاتمی درشان ایرانیان نمی دانست درست هم می گفت احیاکرد فقط اسمش مینیاتوربودشدتیبا.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
آقا رضا ایشالله یه موقع از خواب بیدار شی
شصت درصدش رو روحانی ساخت؟!!!.ا
همونی که می گفت طرح خوبی نیست شصت درصدو ساخت؟ خوبی آقا رضا؟
میلاد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
فاصله طبقاتی در دوران احمدی نژاد کاهش و رزمان این روحانی به شدت افسایش پیدا کردم این ها قدرت دارند ولی قدرت احمدی نژاد مردم هستنداگر رعیس جمهور احمدی نژاد بود تا الان 100 بار بر کنارش کرده بودند.
ناشناس
| Korea, Republic of |
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
رضا تو بسیار کم دانایی . بسیار بسیار شایدم البته ازون سبزایی که تمام هم و غمشون این بود که احمدی نژاد و کشورو بزنن زمین تا دق و دلی شون در بیاد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
مشکلاتی که احمدی نژاد به وجود آورد تمامی نداره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
فکر کنم منظورت حسن روحانی بود
ناشناس
| Germany |
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
این حرفا رو رسانه ها کردن تو گوشت . احمدی نژاد جزو بهترین ها بود
ازرپاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
کل مملکت همینجوری داره اداره میشه !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
عجب. سنگال نه برق دارد نه بنزین؟؟؟ ما رو گرفتید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
آیا خطای مدیران را از جیب مردم باید جبران کنند؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دولت روحانی دارد شستا متعلق به تامین اجتماعی را در بورس می فروشد و
بدهکاریش به صندوق را نمی پردازد
از آنطرف میلیونها بازنشسته که صاحبان شستا هستند
باید در فقر و رنج و نداری و شرمندگی زندگی کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
سنگال بنزین نداره؟ پس مردمش با خر این طرف و آن طرف میرن؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
خخخخخخ ایول کلی خندیدم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بنزین کم داره مثل کسانی که دارند می روند قزاقستان و اتیوپی کشاورزی می کنند تا در وقت جنگ گرسنه بمانیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
باز حداقل احمدی نژاد کار کرد و نتیجه نداد این دولت کاری نکرد پس ایرادی هم نمی شه از کارش گرفت چون کاری نکرده . در ضمن از ده تا کار احمدی نژاد 9 تاشم غلط بوده باشه باز یکیش درست بوده
پاسخ ها
احسان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
سرمایه کشور که نابود شد چی؟ این کارخونه با این همه سرمایه گذاری سوخت شده
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
زمان احمدی نژاد واردکننده بنزین بودیم حالا صادرکننده ایم.احمدی نژادمردنذر روغن ریخته بودهیچ کارپایه ای واصولی انجام نداد.امااین دولت باوجود همه مشکلات باقی مانده ازدوره احمدی پوپولیستی وعوامفریبانه کارنکرد..
ناشناس
| Germany |
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بعضی ها بزرگترین خدمتی که می تونن بکنن اینه که اصلا خدمتی نکنن
پاسخ به رضا
| Korea, Republic of |
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
رضا کم و گوی گزیده گوی چون در . روحانی پالایشگاه زد . یه چی بگو بگنجه برو ببین کاراشو کی کرده وکار شکنیشو کی که الان داری پزشو می دی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
این که گفته بشه مدیران ایران خودرو مخالف بودن و مقامات بلند پایه که البته منظور احمدی نژاد هست اصرار کردن بهانه ای بیش نیست چون خبر هایی هم وجود داره که در خود این شرکت ها افرادی به این کار رغبت داشتن از طرف دیگه قضیه سنگال 90 میلیون دلاره و بقیه عمدتا مربوط به عراق و سوریه و ونزوئلاست که خود این کارشناس میگه تولید خودرو دارن اگر قراره واقعا بررسی کنید ببینید در طی 30 سال اخیر کجا کارخونه و سد و ... ساخته شده و چقدر برای کشور عایدی داشته مورد بعد همزمان با این گزارش فساد 3200 میلیارد تومنی در سایپا اتفاق افتاد حالا اگه سیاست زده باشیم بگیم روحانی 3200 میلیارد رو بر باد داد یا قضیه بنزین به ونزوئلا یا فروش مجانی گاز به ترکیه اینم در نظر بگیرید که این پول مربوط به 96 و 97 هست و الان ارزش ریال چقدره اگر واقعا دنبال حل مشکلیم سیاست زدگی و تسویه حساب جایی نداره و اگه دنبال مسائل دیگه بهتره روراست تر باشیم
عمو فرید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
درسته که مملکت هر کی هر کی ـه، اما مگه اون زمان کارشناس نداشتند در ثانی چرا بعد از 10 سال ؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
محمود‌گوش به حرف کارشناس نمیداد خودش تصمیم می گرفت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
کارشناسش اسی مشایی بود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
11:47
شما اونجا بودی گوش نکرده یا همین طور رو هوا حرف میزنی؟
ناشناس
| Germany |
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بنده ی خدا
کارشناس کجا بود تو این کشور
در ضمن
ماها مردمان خودرایی هستیم
خودمونو عقل کل میدونیم
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
همین مسایل و مشکلات خودروسازی توسط یک تیم خداشناس و وطن دوست پیگیری بشه حدود ۶۰ درصد مسایل کشور حل می شود... اما ...
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
دسته گلهای نود میلیون دلاری توضیح بدید 800 میلیارد دلار درامد نفتی کجا رفته
و برید خدارو شکر کتید ملت ایران عدد و امار بلد نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دقیقا من هم متوجه شده ام که بسیاری از ایرانیان فرق میلیون و میلیارد دلار را درک نمی کنند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
مهمتر از خرج کردن 800 میلیارد دلار در اوردن اونه روحانی هم جربزه داشت در میورد . ابادانی روستایی و خارج از تهران تو زمان احمدی نژاد بود که رونق پیدا کرد . این همه خونه ساخت که نبود قیمت خونه الان از اینم گرون تر می شد . همین بنزین صادراتی به ونزوئلا هم از صدقه سر ایشون داریم و حتی
کارخونشم ساختش همون موقع بوده. در ضمن با مابقی پول موندش این دولت هنوز داره خودشو می چرخونه و گرنه این دولت جربزه پول در اوردن نداره . تو که امار و ارقام بلدی راستی برو ببین امار کرونا تو امریکا راسته ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
همین که داری میگی 800 میلیارد دلار نفتی مشخصه چقدر ارقام و آمار بلدی آمار کل فروش نفت 618 میلیارد دلاره که مقدار 150 میلیاردش در برجام آزاد شد وقتی تفاوت دلار نفتی و دلار حاصل از صادرات غیر نفتی رو نمیدونی نظر ندی سنگین تره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بلدیم. صدامون به جایی نمی رسه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ناشناس ۱۰:۰۷بحث جربزه نیست بحث نفت بشکه ۱۴۰ دلاره و روزی ۴ ملیون صادرات هست بحث درامد سرشاری بود که باعث شد این آقا مثل ریگ بیابون پول خرج کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
هجده میلیادر دلار کجاست چهارمیلدیارد دلار همین چند روز پیش معلوم نیست چی شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
پیشنهاد می شود مستند برنامه ثریا در مورد این خط تولید که تا مدتی کار می کرد در همین چند وقت پیش البته بخشی از این خط تولید بی دلیل راه اندازی شده را ببینید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
یعنی میگی گزارش مجلس غلطه؟؟؟
کمالخان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
فقط خدا می‌دونه چند تریلیون از جیب ملت بذل و بخشش شده و داره میشه. بزرگترین مشکل حکومت ساختار دولتی آن است . اگر بخش خصوصی در کار بود به خاطر هزار تومنی هم مدیر رو بازخواست میکردن ولی خوب دولته و دلارها هم ارث پدریشونه ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
هر چند تا صفر جلوی ان اعداد دسته گل بذاری کم هست باز
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
فعلا که این صفر ها رو دولت اصلاحات جلوی قیمت ماشین هایی مثل پراید می ذاره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
معجزه هزاره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
واقعا عجب محققینی پروژه سنگال داشته است !
پاسخ ها
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
درصد میگیرن بابا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
800 میلیارد دلار در آمد کشور را همین طور به باد داده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
دست از سر احمدی نژاد برنمیدارید؟؟؟
خدا هر کی رو بخواد محبوب می کنه هر کی هم نخواد نمیکنه
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
محبوب دل ها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
نگران نباش احتمالا مثل طرح های به زعم شما مسخره ی مسکن مهر و سهام عدالت برا این کارخونه هم کاربردی پیدا میشه . راستی می دونستی اتحادیه اروپا تغییر ساعت سالیانه رو متوقف کرده و دیگه سالی دوبار ساعت هاشون رو عقب و جلو نمی کنن؟ چند سال پیش که دولت اسبق این کار رو تو ایران کرد یادت میاد چقدر مسخره ش کردین؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
من به خاطر طرفدار های احمدی نژاد که بی احترامی می کردند از خودش بدم می اید ولی ای دریغ از مسکن مهر که فاتحه اش را خواندند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
بسیاری از مشکلات فعلی مملکت ریشه در تصمیمات غلط دولت احمدی نژاد دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
چرا آنموقع که احمدی نژاد رییس جمهور بود، از دسته گل هایی که به آب میداد چیزی نمینوشتید؟ کار رسانه های داخلی فقط شده انتقاد بعد از عزل
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
منطقی باشید
یادتون رفته بگیر و ببند مطبوعات در زمان احمدی نژاد چقدر شدید شد یهویی؟ انتظار دارید تو اون شرایط مقامات اجازه انتشار اخبار افتضاح به بار آوردناشون رو میدادن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
عزيز دلم
شما هر کاری كني، محبت احمدي نژاد از دل ملت ايران بيرون نميره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دل ملت نه! دل تو
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
11:44
دل ملت با شماهام نیست
ناشناس
| Germany |
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
چرا انقدر بهت منفی دادن؟
آبدارچی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
شما تعداد منفی مثبتارونگاه کن تا بدونی مردم چقدر از احمدی نژاد متنفرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
می گم می دونستی که اکثر کشورهای دنیا بنزین ندارن و وارد می کنن دیگه؟ راستی اگه راه دسترسی نداشت و بیابون بوده چطور ساختنش؟ جهت اطلاعتون صرفا با سرچ اسم این کارخونه seniran auto می تونستی تو گوگل مپ ببینی که وسط بیابون نیست بلکه نزدیک به ساحله حتی! و در منطقه ی صنعتی شهر داکار که دست بر قضا خیلی هم در دسترسه. که نگی گفته می شود فلان است و بهمان است.
این هم آدرس سایت این کارخونه http://www.seniranauto.sn/
که حتی پژووانت هم که محصول نسبتا جدیدی از ایران خودر رو هست رو برای فروش داره تو سایتش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
منظور اینه که اون کشور خودش بنزین نداره و وارد میکنه و به دلیل ضعیف بودن اقتصادش بنزین خیلی خیلی گرون در میاد برای مردم و استفاده از ماشین بنزینی برای اکثریت مردم عقلانی نیست.متوجه نشدید واقعا؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
هیچ کس به اندازه احمدی نژاد به فکر مردم نبوده.
البته اشتباهاتی هم داشته که این نتیجه کار کردن هست ، زمانی که کار می کنید اشتباهاتی هم رخ می دهد، زمانی که به فکر پیشرفت نباشید و کاری نکنید یقینا اشتباهات خود را نشان نخواهند داد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بفکر مردم بودن تنها کافی نیست !!!!؟؟
مهم این است که ، کار درست و منطقی و علمی برای کشور و مردم انجام گیرد
وقتی اکثر کارهای ایشان در عین داشتن ثروت ۸۰۰ میلیارد دلاری نفت ، اشتباه و خطا و غلط بوده
و صدهاا مدیر نالایق ثروت مردم را تباه کردند و تورم و گرانی و سقوط اقتصادی را برای کشور و مردم کلید زدند
چه فایده ای داشته؟
که ایشان مردم را دوست داشته ؟!؟
و می خواسته که کار مثبتی انجام بدهد ؟؟؟؟!!!؟
به عمل کار براید، به سخنرانی نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
در این که به فکر ملت بود شکی نیست ولی متاسفانه خودسر و خود رای بود و بدون مشورت با خبره هر کاری اون کارو انجام میداد و این باعث شد خیلی از طرحها عملا فاقد کارائی لازم باشن
آبدارچی جهنم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
البته مشکلی که هست همه کارهای احمدی نژاد اشتباه واحساساتی بود مثل ادعای هاله نور وادعای زنده شدن چاورز و ...
البته درآمد هنگفتی هم در زمان او بود مانند نفت 150 دلاری که می‌شد با آن نه تنها ایران بلکه چند کشور مثل ایران رو از دوباره وبه طور کاملا پیشرفته ساخت اما احمدی نژاد همش درگیر کشمکش‌های سیاسی و بگم بگم بود باعث ایجاد بذر تفرقه در کشور شد
ناشناس
|
Bulgaria
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
این ایران خودرو قصد نداره قیافه زشت سمند رو تغییر بده؟؟ بخدا حالمون بهم میخوره از دیدنش در خیابان و بیابان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ای گفتی
ناشناس
|
Canada
|
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
برای تامین برق هم باید به نیروگاه هسته ای براشون میساخت
ناشناس
|
Canada
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
اگه دلتون تنگ شده تعداد زیادی از وابستگان محمود مجلسن! بزودی داستانهای بیشتری میشنوید!
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
برخی که باغ گل داده اند به آب
ناشناس
|
France
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
اگر دولت بعدی سیاسی کاری نمیکرد میتوانست نیروگاه برق هم در آنجا احداث کند و آن تهدید را به فرصت تبدیل میکرد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اقا جان جلوی ضررو از هر جا بگیری منفعته
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
ايا نبايد به حال روز اين كشور گريست ايانبايد حق داد به نخبه گاني كه مهاجرت ميكند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
........ همش درست ولی مسکن مهر 6 میلیون ....الان با 6 میلیون چی می دن!!!!!! گردو 100 هزار تومان انجیر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
شما خودت یا کسی رو دیدی با همون ۶ ملیون که میگی ،فقط با همون ۶ ملیون ها .چیزی تحویل گرفته باشه
مهدى
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
رفتارهاى پوپوليستى معجزه هزاره سوم ! چه ضرباتى را به اقتصاد نيم بند كشور وارد نكرد !؟؟
فرزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
هنوزمانده تا آثار خسارت را متوجه بشید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
کی میخواد بانیان پسرفت و نابودی خودروسازی و هزینه کردن از جیبه مردم رو بده؟چرا کسی پاسخگو نیست بابت این بریزو بپاشها؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
تا موقعی که بخش خصوصی واقعی و رقابت در کار نباشد کاخانه ها حیات خلوت خواهند بود تا منافع از جیب مردم پرداخت شود دولت چپ و راست و میانه هم همه از این سنت پیروی میکنند
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
دولت فعلی چه گلی به سر ملت زده
خدا پدر احمدی را بیامرزد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
این دولت روی ان دولت فجیع را سفید کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
مدیریت جهانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
... خوب یا بد، مردم خیلی در زمان او خانه دار شدند. شاغل شدند. کارمند رسمی شدند. و شاهد بودند چطور مدیران راننده ها و بنزهای دولتیشان را از دست دادند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
در کدوم کشور رو میگی .البته یه عده معدودی ویلا دار و شاسی سوار و شمال شهر نشین شدن اینو قبول دارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
متاسفانه اتخاذ تصمیمات فردی و غیر کارشناسانه و صرفا سیاسی و ایده ئولوژیک و یکجانبه و بدون رعایت منطق و علم و محاسبه سود و فایده برای مردم و کشور
باعث شده هر سال اوضاع مان از سال قبل بد تر و پیچیده تر گردد... با این اوضاع نباید به نجات و اصلاح امور، هیچ امیدی داشت .
حقیقت
|
Canada
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
آقای احمدی نژاد پول این ایران رو ریخت توی سنگال، ونزوئلا، مصر و غیره و حتی توبیخ هم نشد ...!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
فکر نکن مثبتا این سایتو ادما عادی ی دن نصف بیشتر مثبت و منفی ها رو از پایگاه البانی برای جنگ روانی می دن . احمدی نژاد مرد بزرگی بود . جای این حرفها از خدمات و کارهای بزرگ روحانی بگو که هر روز رو با کوبیدن احمدی نژاد شروع می کرد و با کوبوندن اون تموم می کرد.
محي الدين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
فرض بر صحت كه احمدي نژاد ٩٠ ميليون دلار دسته گل به اب داده
با دولت هاشمي و خاتمي و روحاني بخواي مقايسه كني از هر سه دولت بهتر عمل کرده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
آقای محی ادین این یک قلم از هزاران قلم دسته گل به آب داده احمدی نژاد هست...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
از چه نظر
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
خب تو همین هفت سال از هزاران هم فراتر رفتیم دسته گل های قبل 84 به خاطر نفوذ کمتر رسانه ها مشخص نمیشد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
یک نمونه شو بگو که سودی به حال عامه مردم داشته باشه من قبول میکنم ولی خواهشا کارای عوام فریبانه و پوپو لیستی مثل اهدای تیم لیگ برتری به شهرها یا استان کردن روستاها یا مسیر ۱۰ دقیقه ای دو ساعت طول کشید و... اینا رو نگو
ناشناس
| Netherlands |
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
15:34
اگه بخوای اگه بخوای پیدا میکنی ولی وقتی چشمتو ببندی هزار تا مورد هم بگیم فایده نداره فقط یه مورد بهت میگم برا نمونه کشته های تصادفات رانندگی قبل 84 رو با 92 و 98 مقایسه کن
علیرضا کاظمی از شیراز
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
آیا نمودارهای اینفوگرافی مقایسه نرخ تورم، ارزش پول ملی با دلار و با سکه طلا و رشد اقتصادی را دیده اید؟
بین همه ی دولت ها دولت خاتمی عزیز بهترین کارایی را داشته است که قابل انکار هم نیست. تازه او شعار توسعه ی سیاسی داده بود نه توسعه ی اقتصادی.

مرید پیر مغانم ز من مرنج ای شیخ
چرا که وعده تو کردی و او بجا آورد
amir
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
الان یاد دوران احمدی نژاد افتادید دوباره؟این همه سال ندید چی شد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
خيلي جالبه كه نظرات در خصوص حمايت از احمدي نژاد را منتشر نمي كنيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
دیگه حالمون از این همه فساد و نناکارآمدی بهم میخوره
یوسف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
پس چرا کسی به خاطر اتلاف سرمایه کشور در سنگال محاکمه نمی شود؟!...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اصل مقصر جای دیگری است
و غیر قابل دسترس و غیر پاسخگو و غیر مسول
همه بدبختی و فلاکتها زیر سر ایشان و مافیای ثروت و قدرت حاکم بر کشور است
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
جواب سوالتون رو قبلا امیرکبیر داده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
این وصله ها به معجزه ی هزاره ی سوم،مرد هاله ی نور دیده،نمی چسبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
قابل توجه سینه چاکان معجزه هزاره سوم!
همین یک مورد نشون میده ایشون ۸ سال با منابع کشور چه کرده!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
اینم یکی از ضربه های اصولگرایان که عیب کارخودشان را نمیدانند اقای احمدی نژاد بدترین انتخاب اصولگرایان بود...
تقی معمولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
در زمان احمدی نژاد دکل نفتی به اون بزرگی غیب شد این صد میلیون دویست میلیون دلارا که نسبت به اون پولی نبود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ارزش دکل 87 میلیون دلار بود دوست عزیز که البته پشت پرده اون همفکران شما هم سهم داشتن
آبدارچی جهنم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ناشناس 10:58 خوب قیمت دستته معلوم میشه خودت هم تو غیب شدن دکل سهم داشتی چقد سهم توشد از اون 87 میلیون؟
آشنا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ناشناس 10:58اینقدر در زمان شما با اون همه درآمد اختلاس بوده که برای شما ظاهرا 87 میلیون دلار پولی نیست
ناشناس
| Netherlands |
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
آبدارچی و آشنا قیمت در سایت هایی مثل تابناک یا هر سایت دیگه اشاره شده کسی هم نگفته چیزی نیست ولی کامنت اصلی فکر میکنه هر چی ارتفاع بیشتر باشه قیمت هم بیشتره شما هم به جای اینکه خودتون رو به خواب بزنید و به من تهمت به فکر رفتار خودتون باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
ادعای مدیریت جهان رو داشتن
مهندس اشکوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
درود براحمدی نژاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
عکس دوم یه دنیا حرف داره
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
تشکر به خاطر این گزارش عالی
قیمت خودرو بر قیمت تمام اجناس تاثیر میگذارد
امان از سوءمدیریت ها...
خودرو سازی ترکیه حتی در صنایع نظامی کمک دست شده ولی ما دنبال جا زدن...
metycpu
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
خیلی سخت میشه پیدا کرد قسمت 90 میلیون دلاریش کجاس!
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
خوب معلومه با داشتن انرژی هسته ای ایران مخالفت می‌کنند جنبه نداریم فوری میخوایم نیروگاه هسته ای در گینه بیسائو بزنیم
محمد تربیز
|
Germany
|
۰۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اگر یک مقام مسئولی، طرحی را عنوان می کند حتما باید امکان سنجی و مطالعه شود رییس جمهور دستور ساخت کارخانه را داده ولی کارهای مربوطه را کارشناسان و مدیران انجام داده اند چرا اشکالات را یادآوری نکرده اند چرا نگفته اند که این طرح قابلیت اجرایی ندارد؟
پاسخ ها
جانباز 70 درصد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
برای اینکه ایشان وقتی دستوری صادر می کردنند حتما بایستی اجرا می شد بدون چون و چرا . مگر عزلل علی دایی از سرمربی گری تیم ملی یادتان رفته .دستور مستقیم ایشان بود والبته مشت نمونه ایی از خروار است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
چه استدلال ضعیفی اوردی بزرگوار چون دایی رو برکنار کرده هرچند که این ادعای خود داییه و کفاشیان چیز دیگه میگه پس این هم کار خودش بوده این طرح ها قبل از هر چیز امکان سنجی میشه و خودروساز و وزارت مطلع میشن و بعد به رییس دولت میرسه مشخصا مدیران خودروساز و وزارت صنعت نقش داشتن ولی بهترین راه برای جواب پس ندادن گردن احمدی نژاد انداختنه چون حزب و دم ودستگاهی پشت سرش نیست
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ماجرای عزل وزرا رو فراموش کردین؟ کم تصمیمات خلق الساعه از ایشون ندیدیم. کدام مدیر کدام مسدول؟ هر کس بفکر کلاه خودشه که باد نبره
جانباز 70 درصد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دست تنگ برای هم وطن و نیازمند ... برای بلوچ و کرد و خوزستانی و بوشهری و خراسانی و .......
دست دل باز برای کشوری که زیربنای محکمی ندارد
دستگاه ماشین ساز هدیه کردی درحالیکه نه برق داشتند و نه زیربنا .... اصلا نیاز به خودرو داشتند ؟؟؟ آن هم از نوع ایرانی ؟؟؟
دستگاه مدرن رنگ پاشی را از خودی دریغ نمودی و به بیگانه اهدا کردی ؟؟؟
این یعنی امانت داری از خون شهید؟؟؟ کجایید شهیدان خدایی ؟؟؟
چه بیگناه رفتید!!
ای تابناک ای کسی که به ن والقلم قسم خوردی .... نگو که قسم ات را باور نداری !! که اگر اینطور باشد وای برمن و ما وای برخون ریخته معصوم وای بر رشادت مردی مردان و زنانی که دیگر نیستند ولی آرزو بر دل داشتند
آرزوهایشان نقش برآب شد ؟؟؟
ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ
می دانم نوشته هایم تلخ است بله اکثر نوشته هایم تلخ و گزنده است
...یاد بگیریم قسمی که خورده ایم امضای دل و دین مان است پایش بایستیم
همان امضایی که من و ما و شهدای گرانقدر هم قسم شدیم.... همه ما با خون خود نوشتیم :
ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ
تابناک عزیز
تمامی مسئولان نظام
ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
چرا برخی افراد حاشیه امنیت دارند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بچه نیتش خیر بوده هاهاهاهاها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
چرا اینقدر بدن با احمدی نژاد؟
منکه واقعا و وجدانا مشکلی تو کاراش نمیبینم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
مشکل تو ای کیوته
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
چون شماها کلا درک دیدن مشکل را ندارید طیف اصولگرایان کبک هستند سرشان همیشه زیربرف
ناشناس
| Germany |
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ادمی که کار نکنه نمی تونی از کارش ایراد بگیری چون کاری نکرده که ایرادی به کارش باشه. از کار کسی می شه ایراد گرفت که کار کرده باشه . در ضمن چون از نظر مشی سیاسی با احمدی نژاد جور نیستند می خوان تمام کم کاری های خودشونو رو سر اون خالی کنند. اگر احمدی نژاد اون همه مسکن نمی ساخت الان مسکن متری 100 میلیون بود تهران . پالایشگاه نمی ساخت بنزینی برای صادرات نداشتیم و...... اینا رو فقط اونی نمی بینه که یاد گرفته فقط از بدی ها نق بزنه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
همین که شماها آی کیو و درک دارید وضعمون اینه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
متاسفانه عواقب عملکرد دولت نهم و دهم هنوز گریبان مردمو گرفته دوست عزیز یه نمونه اش همین هدفمندی یارانه ها که قیمت انرژی تو این ده سال چند برابر شده ولی یارانه همون که اول بود باقی مونده
کوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
واضح هست که دارن توپ مشکلات خودرو سازان رو می اندازن تقصیر احمدی نژاد ، مردم رو چی فرض کردید ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اینکه در دوران هشت ساله دولت آقایان احمدی نژاد و خاتمی وضعیت اقتصادی بهتر بود و در دوره آقای روحانی وضعیت بدتر شده، چندان نشانه خوب کار کردن آن دولتها و بد کار کردن این دولت نیست، بلکه به طور کلی کشور وضعیتی متفاوت با امروز داشته است. در دوران آقای خاتمی ایران سیاست تنش زدایی را در پیش گرفت، نفتش را به آسانی میفروخت و خاورمیانه هم وضعیت امروز را نداشت که نیاز به حضور و نفوذ ایران باشد. درنتیجه پول نفت هرچقدر هم که حیف و میل میشد باز هم آنقدر بود که اقتصاد ایران را با ثبات و محکم نگه دارد. در حداقل چهار سال از هشت سال دولت آقای احمدی نژاد هم وضعیت به همانگونه بود، ضمن اینکه قیمت نفت به شدت اوج گرفت و سرمایه زیادی را به ایران سرازیر کرد. از زمانی که کشور ما در مورد انرژی هسته ای، غرب را به چالش کشید و تلاش کرد نقش فعالی در مسائل خاورمیانه بازی کند و در مقابل نفوذ آمریکا در عراق و سوریه بایستد، تحریمهای شدید علیه ما آغاز شد و ایران را به شرایط اسف بار امروز کشاند. البته قطعا نقش سیاستهای غلط و فساد شدید در اقتصاد ایران را نیز نمیتوان نادیده گرفت.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
احسنت .وضعیت فلاکت بار امروز که دولت مجبوره برای جبران کسری بودجه به دلار فروشی و سهم فروشی در بورس روی بیاره حاصل همون کاغذ پاره هایی که هیچ انگاشنه شدن .
علیرضا کاظمی از شیراز
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
در دوران خاتمی عزیز بله وضعیت اقتصادی خوب بود که حتی نرخ تورم را نزدیک به تک رقمی کرده و تحویل دولت بعدی داد.
اما در دوران آقای احمدی نژاد که تورم 20-40% و آخرش هم جهش 100% ای داشتیم. لطفا سره و ناسره را با هم قاطی نکنید تا حق را پایمال کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
عرضه مدیریت خودرو سازی را ندارند هی گردن این و اون میاندازند گرچه احمدی نژاد هم کارنامه خوبی نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دست گلهایی که احمدی نژاد طی هشت سال به آب داد، 90 میلیون که عددی نیست. او تمام هستی ملت ایران را به باد داد و این ملت بیچاره هنوز تاوان آن اشتباه سال 84 را می پردازند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دم محمود گرم که فقط 90 میلیون به باد داد. اصلاح طلب ها و اصول گرا ها که کل مملکت رو به باد دادند.
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بعد از مرگ آسیابان پیر پسرانش کاری کردند که همه گفتند خدا پدرشان را بیامرزد او با انصافتر بود. و چنین بود که آسیابان از عذاب دوزخ فارغ گشت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ای کیو این فقط یک مورد از شاهکارای معجزه هزاره بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بوی احودی نژاد داره میاد و درود بر محمود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
خدابه احمدی نژاد صبر داده. همین برای شما بس که از حسادت برید خودتونو سربه نیست کنید. هشت ساله چیکار کردید؟ بس نیست، هنوز بی کفایتی خودتونو به گردن 16سال پیش می‌اندازید؟ همین برای این دولت بس باشه که هیچ محبوبیتی نداره ولی دولت16سال پیش تو دل مردم جا داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
متاسفم که نظرات مربوط به حمایت از احمدی نژاد رو پخش نمی کنید
سیدمهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
من طرفدار احمدی نژاد نیستم به خصوص به خاطر اون ۱۱ روز خانه نشینی و... اما گذشت زمان نشان داده که کارهایی که او کرد آرزوهای سایر دولت ها بود و او با کمترین هزینه اجتماعی انجام داد از جمله سهمیه بندی بنزین و سهام عدالت و مسکن مهر و رابطه با آفریقا و آمریکای جنوبی و یارانه نقدی و ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
کمترین هزینه اجتماعی .خیلی خنده داره پدر مردم با طرح هایی که اسم بردی در اومده
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دولت روحانی جربزه داره نفت بفروشه . بنزین بفرشوه و هر چی تونست بفروشه راست احمدی نژاد در بیاره . علت گرونی نفتم تو دوره احمدی نژاد خود احمدی نژاد بود . همین بنزین که الان ایران به ونزوئلا فروخته رو ببینین از صدقه سر کی دارین
پاسخ ها
علیرضا کاظمی از شیراز
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
بی اندازه ساده لوحانه است که علت گرانی نفت آن هم در حد 100 دلار بیشتر را احمدی نژاد بدانید. بسیار زیاد.
ناشناس
| Australia |
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
اره توساده نیستی کاظمی تو پیچیده ای ولی بدون یکی از دلایل مهمش همون احمدی نژاد بود
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
کاری که احمدی نژاد کرده تو این دولت 100برابر بدتر رو انجام دادند در ثانی خودر سازها هنوزنگفتند 250میلیون دلار هزینه ساخت و طراحی صندوق عقب 206 کجا رفت
احمدی نژاد با دادن یارانه و سهام عدالت کاری کرد که بعید بتونیم تو دولتهای آینده ببینیم .
راستی تا حالا کجا بودید برای فرا فکنی .
شهاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
من خودم تو کارخانه سنگال بودم. کارخانه سنگال تو شهر تیئس که شهر دوم سنگال و بسیار عقب افتاده بود ایجاد شد نه در داکار پایتخت سنگال
برای راه اندازی سالن رنگ تا میومدیم یه چیلر رو روشن میکردیم برق سنگال میرفت. کلاً تو تامین برق خودشون مونده بودن چه برسه بخوان 4 مگاوات برق برای سالن رنگ بدن.
فک کنم ما از اونجا که اومدیم خیلی از سنگالی ها که برامون کار میکردن از گشنگی مرده باشن تا الان چون هیچی نداشتن.
بعدشم تو سنگال همه ماشینا موتورشون دیزل بود چون مصرف سوختشون کمتر بود اما ایران خودرو موتور بنزینی با مصرف بالا برده بود اونجا که همه روبصورت تاکسی و قسطی میدادن. طرفم یه هفته ای پس میاورد چون بنزین اونجا حدود یک و نیم یورو لیتری بود. محض اطلاع اونجا فورد ماشینش رو 14 میلیون فرانک سنگالی میفروخت که 7 میلیون فرانک میدادی مابقی قسطی ،قیمت سمند هم اونجا 13 میلیون فرانک بود حدوداً. 14 میلیون فرانک حدوداً میشه 21هزار یورو
Ahmad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
مردم ایران کلا همیشه فراموشکار هستن مشکلات اولیه همه ی تورم و گرونی از زمان احمدی نژاد شروع شد با بی تدبیری هاش مردم رو دچار مشکل کرد دلار گرون شد که دیگه نتونستن جلوش رو بگیرن و دولت بعدی از اول کار مجبور به رفع مشکلات اون دوره شد
پاسخ ها
علیرضا کاظمی از شیراز
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
بله خاتمی کشور را با تورم 40 درصد تحویل گرفت و با تورم 11 تا 12 درصد تحویل داد. نفت آغاز دولتش 7 دلار و تازه در پایانش 30 دلار بود. نرخ رشد اقتصادی بسیار پایین را گرفت و حدود 5% تحویل داد. طوری که در برنامه توسعه بعدی نوشتند که باید نرخ رشد 7% شود و تورم تک رقمی.

شرایط به گونه ای بود که همه کاندیداهای ریاست جمهوری پس از او احمدی نژاد و معین شعار تک رقمی شدن تورم می دادند که هنری هم نبود 1% دیگر را هم کم کردن. اما در عوض احمدی نژاد به جز یک و نیم سال که تورم پایین نگه داشت تورم را به طور معمول حول و حوش 25 تا 30% و در آخر کار هم که 50% تا جهش دو برابری کرد و تحویل داد. نرخ رشد اقتصادی را منفی کرد و تحویل داد، قیمت سکه و خودرو و ... را هم به همین ترتیب و از همه بد تر که هژمونی جهانی و تحریم فلج کننده برای کشور به ارمغان آورد که باعث همه این بدبختی ها بود.

روحانی هم که آمد در چهار سال اول چون کشور از تورم زیاد خیلی آسیب دیده بود بنابر نظر اقتصاد دانان تیمش تورم را زیر 15% در چهار سال نخست نگه داشت. و با برجام چالش های اقتصادی و هژمونی جهانی علیه کشور برطرف شد. اما این دیگر بدشانسی همه بود که یک آدم وحشی مانند ترامپ روی کار آمد و همه چیز را یک طرفه به هم زد.

به هر حال با همه شرایط باید بگوییم که دولت خاتمی قطعا بدون هیچ حرفی بهترین عملکرد کشورداری و اقتصادی را داشته است و این تازه در حالی بوده که ایشان شعار اصلی اشان توسعه اقتصادی نبوده است و توسعه سیاسی بوده ولی از همان راه غیر مستقیم اقتصاد هم آرام ترین و پر رشد ترین دوران را داشته است.
مرید پیر مغانم ز من مرنج ای شیخ
چرا که وعده تو کردی و او بجا آورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
این تیتر نسبت به احمدی نژاد مغرضانه است من رفتم دیدم یه سایت داره تو اون کشور که داره خودروهاشو میقروشه
Ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دعوا سر این دولت و اون دولت نیست،بی شک اونایی که از احمدی نژاد حمایت میکنن،بعد از چهار سال از روحانی حمایت میکنن!
یادتون باشه مشکل ما سیستماتیکه دولتها خیلی نمیتونن کاری انجام بدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
احمدی نژاد شاید بد عمل کرده اما برنامه داشت.ا_سهام عدالت۲_مسکن مهر۳_حمایت بنگاههای زود بازده۴_یارانه ها۵_کارت سوخت و......اما روحانی همه این برنامه ها رو لغو کرد و گفت دولت به اون ۸ سال بر نمیگرده...حالا بعد از ۷سال داره همونارو احیا میکنه این یعنی برنامه نداشتن و ۸ سال در جا زدن و ملت رو سر کار گذاشتن...وقتی تنگ نظر باشی و فکرت را اصلاح نکنی میدونی...امان از خود بزرگ بینی....
پاسخ ها
علیرضا کاظمی از شیراز
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
برنامه هایی داشت و انجام مانند برجام که از طریق رفع هژمونی جهانی و تحریم فلج کننده زیرساخت رشد را آماده کند و امور را بهبود دهد تا جایی هم خوب پیش رفت و بویژه تورم در دوره اولش مهار بود. اما متاسفانه وحشی ای مانند ترامپ آمد و راه را بر همه چیز بست. این که بگوییم پس از آن دیگر برنامه ای نداشت این یک مساله دیگر است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
از جهان بینی و عملکرد احمدی نژاد بدم میاد اما واقعا شجاع بود جلوی همه برای فکر غلطش می ایستاد حتی قانون
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
این سهام عدالتی رو که داری مفت میخوری ،مسکن مهر و رفع تبعیض و ....کوچکترین کارهای دکتر احمدی نژاد هستند
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
رئیس مجلس آینده جناب حاج بابایی یکی از وزیران زبده و عالی دکتر احمدی نژاد هست و انشاءالله رئیس جمهور آینده نیز دکتر احمدی نژاد که در قلب حداقل ۲۵میلیون رای دهنده هست ، قرار دارد.دکتر احمدی نژاد میلیونها ایرانی منتظر آمدنت هستند در سال ۱۴۰۰.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
میلیون بود نه میلیارد دلار.درصورتی که شرکتهای خدروسازی ایران برای یه ابشن که دنا تبدیل بشه به پلاس یعنی جلوپنجره دنا رو عوض کرد چند میلیارد رو هدر داد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
... احمدی نژاد8ساله دوره مدیریتش تموم شده روحانی تواین 7سال چیکارکرده، 7ساله فقط مشگل تراشی کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
درود بر دکتر احمدی نژاد.
ناشناس
|
Belgium
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
.... این کارخانه در حال تولید خودروست
تعداد زیادی از خودروهای پلیس و تاکسی سنگال سمند هستندکه با کمی جستجو عکسهای آن را می توانید ببینید
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
درود برشرف احمدی نژاد وامثال دلسوز او.که گذشته ازچنتا کاراشتباهی که سرراهش بوده هیچ کس کارهای خوب اونوبحساب نمیارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
سلام. صحبت مال سالها پیشه و قضاوت هم یکطرفه. این آقایان که مرتب میگن ما تو زمینه برق و نمیدونم فلان کارخانه مپنا و سازندگی برق و مهندسیش تو دنیا نمونه نداریم. خوب اینا هم برن یک کاری بکنند و اونجا را به نتیجه برسونن تا سرمایه برگرده اگر سودی هم داره نصیب همشون بشه. فقط اینو اونو مقصر دونستن که هنر نیست. ساده ترین مردم هم دیگر این چیزا را میفهمن.
شاهرخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
جناب آقای دکتر احمدی هر کری کرد به نفع ایران و کشور بوده منتها این هشت سال به نحوه کارهای ایشان را اخ نشون دادند ولی بعد از این که به گمان خودشان کار آقای احمدی نژاد از یاد رفت دوباره خودشان یک به یک کارهای ایشان را دوباره احیا کردند. یاد جمله آقای جهانگیری در هفته قبل افتادم که گفت تحرک ساخت مسکن تحرک زیادی در صنوف مختلف در بازار ایجاد میکند که همان حرف های آقای دکتر احمدی نژاد بود در مورد مسکن مهر که الان اسمش مسکن اجتماعی گذاشتند. طرح شاپرک برای جلوگیری از قاچاق بود که اینها کلا ملغی کردند و الان که می روند دوباره فعال کردند. طرح سهمیه بندی سوخت که متوقف کردند و بعد از 6 سال با پرداخت هزینه گزاف به کشور دوباره راه اندازی کردند و خیلی کارهای دیگر که که الان حضور ذهن ندارم. در کل میتوان گفت همه طرح های ایشان اخ بودند ولی برای اینها جزء افتخارات هست.
اگه دولتی هم راستا با آقای احمدی نژاد سرکار می آمد قطعا همین کارخانه بی مصرف که به دنبال فروشش هستند هم درآمد داشت و هم صنایع چندی هم به همراهش در آنجا افتتاح میشد که به نوع هم تاثیر فرهنگی داشت و هم سود اقتصادی. رابطه با ونزوئلا که الان با این تحریم ها ، طلا در اخیار ایران قرار داد و خیلی چیزها که ایشان 16 سال قبل میدیدند. .......
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
توی این 12_13ساله کجا بودین احمدی نژاد این کارو کرد احمدی نژاد اون کارو کرد، گیرم که راست باشه شما تازه از خواب بیدار شدید. چرا هرکس خلاف میکنه همون موقع یا در طول ریاستش رو نمی‌کنید....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
واقعا احمدی نژاد کارکرد
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
هرچی باشه احمدی نژاد از روحانی که بهتره
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
این همه مملکتو رو داغون کردید حالا می خوایید احمدی نژاد بعد جلوه دهید. آره ما هم که... هستیم.
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
فقط ترس از اون روزی باشه که به هر دلیل و منطق بلاخره ایران و امریکا توافق کنن و تحریما برداشته بشه اونوقت سرمایه های میلیارد دلاری که ازاد بشن اونوقت چه اختلاسهایی میشه اونوقت دیگه دستها بازتره
Hossein
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
چرا اینقد سعی میکنین احمدی نژاد رو بکوبین چرا نمیخواین ببینین وضعیت رئیس جمهور فعلی رو
مهرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ناتوانی این دولت با فرافکنی و عطف به ماسبق برطرف نمیشود
شما حقوق بازنشسته های تامین اجتماعی رو بگید به کجا رسید
ناشناس
|
Germany
|
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
نقد عملكرد آقاي احمدي نژاد در صلاحيت من نيست و به خوب بدش هم كاري ندارم اما اين موضوع مال سال ١٣٩٢ است اين آقايان آن زمان كجا تشريف داشتند كه حالا از خواب بيدار شدند و به ياد كارخانه ايران خودرو در سنگال افتادند ؟
قطعا در ده سال آينده شير مردان خواب ديگري هم بيدار مي شوند و بر عملكرد رئيس جمهور فعلي خرده مي گيرند
بي زحمت اگر غم نان اجازه مي دهد و جراتي هم در بساط وجود دارد به وقت خود بر طبل انتقاد بكوبيد
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
احمدی نژاد مرد بود هر کاری کرده دمش گرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
شما را بخدا اسمشو نیارین حالمون بد میشه
علیرضا کاظمی از شیراز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
بله خاتمی کشور را با تورم 40 درصد تحویل گرفت و با تورم 11 تا 12 درصد تحویل داد. نفت آغاز دولتش 7 دلار و تازه در پایانش 30 دلار بود. نرخ رشد اقتصادی بسیار پایین را گرفت و حدود 5% تحویل داد. طوری که در برنامه توسعه بعدی نوشتند که باید نرخ رشد 7% شود و تورم تک رقمی.

شرایط به گونه ای بود که همه کاندیداهای ریاست جمهوری پس از او احمدی نژاد و معین شعار تک رقمی شدن تورم می دادند که هنری هم نبود 1% دیگر را هم کم کردن. اما در عوض احمدی نژاد به جز یک و نیم سال که تورم پایین نگه داشت تورم را به طور معمول حول و حوش 25 تا 30% و در آخر کار هم که 50% تا جهش دو برابری کرد و تحویل داد. نرخ رشد اقتصادی را منفی کرد و تحویل داد، قیمت سکه و خودرو و ... را هم به همین ترتیب و از همه بد تر که هژمونی جهانی و تحریم فلج کننده برای کشور به ارمغان آورد که باعث همه این بدبختی ها بود.

روحانی هم که آمد در چهار سال اول چون کشور از تورم زیاد خیلی آسیب دیده بود بنابر نظر اقتصاد دانان تیمش تورم را زیر 15% در چهار سال نخست نگه داشت. و با برجام چالش های اقتصادی و هژمونی جهانی علیه کشور برطرف شد. اما این دیگر بدشانسی همه بود که یک آدم وحشی مانند ترامپ روی کار آمد و همه چیز را یک طرفه به هم زد.

به هر حال با همه شرایط باید بگوییم که دولت خاتمی قطعا بدون هیچ حرفی بهترین عملکرد کشورداری و اقتصادی را داشته است و این تازه در حالی بوده که ایشان شعار اصلی اشان توسعه اقتصادی نبوده است و توسعه سیاسی بوده ولی از همان راه غیر مستقیم اقتصاد هم آرام ترین و پر رشد ترین دوران را داشته است.
مرید پیر مغانم ز من مرنج ای شیخ
چرا که وعده تو کردی و او بجا آورد
آقای عشقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
سلام شما اقتصاد دونا نفت زمان احمدی 140 دلار بوده با کلی فروش روزانه اونوقت الان رو نمیگید که 300تا بشگه اونم 30 دلار من که دیپلم دارم اما باسوادا رو مدرکشون تجدید نظر کنن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
علت ارزونی نفت در دوره دکتر روحانی ارامش بازار نفت به علت برجام بود که منفعتی برای ما نداشت. مهمترین علت گرونی نفت در دوره احمدی نژادم به علت این بود که بازار نفت به سبب نبود برجام ارامش نداشت. الان که برجامم تنها رعایت قوانینش مونده برای ما و منافعش صفر شده ما به معنای کامل کلمه بدبخت شدیم چون فقط تعهدات برامون مونده. حالا بگین نفت زمان احمدی نژاد گرون بود در صورتی که عامل گرونی خود احمدی نژاد بود و دوره های قبل و بعد نفت ارزونتر بود
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
همینطور اضافه کنید خط تولید در آذربایجان و ونزوئلا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
کی بود که میگفت چنان رونقی ایجاد میکنم که مردم به این 45 تومن یارانه نیازی نداشته باشن
کی بود که میگفت تحریم بر نمیگردد
دلار 3 تومنی زمان احمدی نژاد الان چنده؟؟
سکه چنده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
دورد بر احمدی نژاد
مصطفی قاسمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
همه سر وته یک کرباسند..
پاسخ ها
پژمان کیانپور جوی
| United States |
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
افقط احمدی نژاد
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
آقایون احمدی نژادی یادشون باشه که ایشون با نفت صدو پنجاه دلاری ریاست کردن و این مشکلات رو برای کشور درست کردند و آقای روحانی با نفت زیر شصت دلار که الانم زیر بیست دلاره ،التماس تفکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
دوستان عزیز سر خود را به درد نیاورید اگه چیزی عاید شما هم نمیشه یک ضرب المثل هست که میگه آسیاب کار خودش می کند و صاحبش سر خود را به در دمیاره .....الهی اونهایی که نیتشان برای مردم خیر بوده محفوظشان بدار و ...
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
پرونده اکبر طبری دهه کرامت قانون سزار کلینیک سینا اطهر سند همکاری 25 ساله ایران و چین