بازدید 1428
۱
عکس یادگاری، طلب حلالیت و دفاع تمام قد لاریجانی از عملکرد 4 ساله نمایندگان از پررنگ ترین اتفاقات آخرین برگ دفتر مجلس دهم است.
کد خبر: ۹۷۹۷۳۳
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۸ 20 May 2020

عکس یادگاری، طلب حلالیت و دفاع تمام قد لاریجانی از عملکرد 4 ساله نمایندگان از پررنگ ترین اتفاقات آخرین برگ دفتر مجلس دهم است.

به گزارش تابناک، آخرین جلسه علنی مجلس دهم همزمان با روز پایانی اردیبهشت ماه سال 1399 تشکیل شد؛ روزی بارانی که دلیلی بر تاخیر 20 دقیقه شروع نشست مجلس بود.

جلسه با طلب حلالیت احسان قاضی زاده عضو هیات رییسه مجلس شروع شد و نمایندگان در آخرین روز دو مصوبه داشتند؛ یکی رفع ایراد شورای نگهبان در طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی و دیگری طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول. طرح هایی که به سرعت و بعضا بدون بررسی دقیق به تصویب رسید و باعث اعتراض برخی از نمایندگان همچون نصرالله پژمان فر نماینده فعلی مشهد و منتخب مجلس یازدهم شد.

پژمان فر از سرعت مجلس در بررسی طرح مربوط به ثبت اسناد انتقاد کرد واین نوع قانون گذاری را باعث بروز مشکلاتی برای مردم دانست. تذکری که پس از مخالفت با مسکوت ماندن این طرح بیان شد ، پزشکیان رییس جلسه آن را وارد ندانست و مجددا در زمان ریاست لاریجانی به نحو دیگری بیان شد. در نهایت لاریجانی هم که در نیمه جلسه ریاست مجلس را به دست گرفته بود، تلویحا از بررسی این طرح در آخرین دقایق مجلس انتقاد کرد و حتی گفت که چرا طرحی با این همه بحث امروز در دستور کار مجلس قرار گرفته است، در نهایت با وجود تمامی واکنش ها 16 ماده این طرح تصویب شد و بررسی ایرادات احتمالی شورای نگهبان به مجلس یازدهم موکول می شود.

نشست امروز مجلس صحنه خداحافظی و بازار داغ عکس یادگاری نمایندگان در گروه های دو و یا چند نفره بود. هر کدام با تلفن های همراه خود در جمع های چند نفری عکسی را به یادگار از همکارن شان در چهارسال گذشته ثبت می کردند تا با نگاهی به آن در آینده خاطرات خود را تداعی کنند.

البته در ثبت این عکس ها هم ملاحظات و پروتکل های بهداشتی به خصوص فاصله گذاری اجتماعی رعایت نمی شد چه اینکه علی کاظمی نماینده اردل که با لباس بختیاری در جلسه حاضر شده بود بنا به درخواست تعدادی از همکارانش لباس خود را به آن ها می داد تا عکسی به یادگار بگیرند که این کار خلاف تمام پروتکل های بهداشتی است.

نمایندگانی که برای جلوگیری از ابتلا به کرونا مجهز به ماسک و دستکش بودند و با فاصله از یکدیگر می نشستند، انگار همه موارد را برای خداحافظی و عکس یادگاری فراموش کرده بودند تا جایی که در عکس دسته جمعی پایان جلسه بیش از قبل به یکدیگر نزدیک شده بودند.

همین اتفاق در جایگاه خبرنگاران تکرار شد. خبرنگارانی که به خاطر کرونا اخبار مجلس را در سال جدید از طریق رادیو پوشش می دادند، امروز در مجلس برای پوشش مراسم اختتامیه مجهز به ماسک و دستکش حاضر شدند اما حضور پر تعداد نمایندگان در جایگاه خبرنگاران برای مصاحبه با رسانه های تصویری باعث رعایت نشدن فاصله گذاری شد.

پایان مجلس دهم با تغییراتی در محل برگزاری جلسات همراه بود. سقف های کاذب صحن علنی و گلدان های مصنوعی که استقرار آن ها در زمان خود انتقاداتی را به دنبال داشته بود، برداشته شده و دفتر روابط عمومی،اداره اخبارو حتی دفتر خبرگزاری خانه ملت تغییر کرد و همه در یک جا تجمیع شد؛ به قول یکی از خبرنگاران، علی لاریجانی می خواهد مجلس را همان طور که 12 سال پیش تحویل گرفته بود به رییس آینده تحویل دهد!

علی لاریجانی رییس سه دوره مجلس این بار در پایان دوره دهم در نطق یک ساعته از عملکرد همکارانش دفاع تمام قد کرد و گفت که در حق مجلس جفا و ظلم شده است.

او حتی گفت که این همه مصاحبه و تکرار فساد فساد نسبت به نمایندگان چیزی جز ورژن جدید همان بگم، بگم‌های سابق به ذهن متبادر نمی‌کند؛ جمله ای که نمایندگان با گفتن احسنت بر آن صحه گذاشتند.

در نهایت رییس مجلس آخرین جلسه مجلس را با این شعر به پایان رساند « مجلس تمام گشت ولی باید گفت در تو پایانی نیست و آغازی دیگر باید تو را»

جلسه مجلس با عکس یادگاری نمایندگان در محل برگزاری نشست های علنی بر خلاف رویه مرسوم هر دوره به پایان رسید . معمولا عکس های یادگاری پایان دوره در بیرون از مجلس گرفته می شود که بارندگی شدید مانع این کار شد.
دفتر مجلس دهم بسته شد و نمایندگان دفاتر خود را به نمایندگان تازه نفس مجلس یازدهم تحویل دادند تا آن ها فصل تازه ای را شروع کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مشاور۹۹
|
-
|
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
مشک آنست که خود ببوید. نه آنکه عطار گوید.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سامانه سعدی غلامرضا تاجگردون اعتبارنامه نمایندگی کاظم دلخوش حسین محمد صالحی