بازدید 20589
۶

قیمت زنجبیل سقوط کرد

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران از سقوط قیمت زنجبیل از هر کیلوگرم ۱۱۰ هزار تومان به ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان خبر داد و پیش بینی کرد کاهش قیمت این محصول تا هر کیلوگرم ۲۰ هزار تومان ادامه داشته باشد.
کد خبر: ۹۷۶۹۸۸
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵ 08 May 2020

به گزارش «تابناک»، اسدالله کارگر در گفتگو با ایلنا با اشاره به افزایش مصرف برخی از محصولات کشاورزی در پی شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: در پی شیوع ویروس کرونا تقاضا برای مصرف سه محصول زنجبیل، سیر و لیمو ترش افزایش یافت این امر موجب شد قیمت این محصولات روند افزایشی به خود گرفته و در مقطعی نجومی شود.

وی ادامه داد: به طور مثال قیمت هر کیلوگرم زنجبیل تا ۱۱۰ هزار تومان و حتی بیشتر رشد داشت.

به گفته کارگر؛ ورود اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی به کنترل توزیع زنجبیل موجب شود که شاهد سقوط قیمت آن در بازار باشیم.

وی تاکید بر اینکه در حال حاضر قیمت سیر نیز متعادل شده است، افزود: با عرضه سیر تازه به بازار قیمت این محصول پر تقاضا نیز کاهش یافته و اکنون هر کیلوگرم سیر ۲۹ تا ۳۵ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

کارگر اضافه کرد: انتظار می‌رود با ادامه عرضه سیر تازه، قیمت‌های بیش از این کاهش یابد.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران تنها محصول پر تقاضای روز‌های کرونایی که همچنان با مشکل نوسان قیمت روبه‌رو است را لیموترش عنوان کرد.

کارگر با اشاره به حاشیه‌های پیش آمده درباره انحصار توزیع لیموترش و تاثیر آن بر افزایش قیمت‌ها، اظهار کرد: با طرح موضوع احتمال انحصار در توزیع و بازار لیموترش فروش آن ممنوع شد و قرار بر این است که این وظیفه به اتحادیه‌ها واگذار شود.

وی از تعیین قیمت مصوب برای لیموترش خبر داد و گفت: به‌رغم تعیین قیمت مصوب برای لیموترش همچنان وضعیت این محصول در بازار بلاتکلیف است.

کارگر خواستار تعیین تکلیف لیموترش و سرعت در واگذاری توزیع آن به اتحادیه‌ها شد.

وی یادآور شد: تجربه زنجبیل نشان داده است که حضور اتحادیه می‌تواند قیمت‌ها را در بازار کنترل کند.

کارگر قیمت مصوب هر کیلوگرم لیموترش را برای اتحادیه‌ها ۱۵ هزار تا ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت عرضه آن برای مصرف کننده را ۱۸ هزار تومان اعلام کرد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۶
وای خدا را شکر. یعنی داشتم از ناراحتی میمردم اینهمه ارزونی یکدفعه این زنجبیل این محضول بسیار بسیار پر مصرف به تنهایی گردنکشی کرد و گرون شدو مسئولین عزیز ببخشید کرونا فتیله اش را پایین آورد کاش کرونا فتیله اختلاص و دزدی و جپاول منابع ایران را هم بکشد پایین یعنی میشه؟
نقش اتخادیه چه بوده است . اتحادیه و عمده فروشان از گران فروشی این اقلام صدها میلیارد از جیب مردم بردند و حالا با عرضه محصول جدیدو فصل تولید قیمت کاهش یافته است . این اقلام تاره زا نمی توان انبار کرد و به همین دلیل با ورود محصول جدید قیمت کاهش می یابد. اتحادیه اگر هنری داشت با ید و قتی محصول و به بازار نیامده بود قیمت را کنترل می کرد. ما که در محل خودمان همیشه شاهد این هستیم که قیمت اعلامی اتحادیه از قیمت میوه فروشان بیشتر است و انها مشوق گرانی هستند و نه ارزانی و اگر کسی ارزان بفروشد با او برخورد هم می شود. اتخادیه ها د ر ایران اصلا تشکیلاتی انحصاری برای تامین منافع صنف هستند و نه تامین منافع مصرف کننده و تنظیم بازار.
خدا رو شکر، کل زندگیم لنگ زنجبیل بود، بالاخره یه چیزی ارزون شد. البته در ایام کرونا و خانه نشینی گرمی زیاد خوب نیست!!
......تجربه زنجبیل نشان داده است که حضور اتحادیه می‌تواند قیمت‌ها را در بازار کنترل کند.!!!!........مگه اون موقع که به بالای صدهزار تومن رسید اتحادیه نبود؟!!!حالا که به دلیل کاهش تقاضا قیمت کم شده اتحادیه اون رو ناشی از عملکرد خودش می دونه؟!!! عجب نقش موثری داره اتحادیه که در زمان گرانی هیچکارس ولی در زمان ارزانی همه کاره!!!
بازگشت قیمت زنجبیل به قیمت قبلی خود، صحیح است.
قیمت لیمو ترش در بازار سر به فلک کشیده وکسی هم نیست به این وضع سرو سامان دهد.درجائیکه با افزایش شدید قیمت آن مواجه هستیم کاش وزارت جهاد کشاورزی واردات آنرا آزادکند.
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
وب گردی