بازدید 14609
۴

اجاره خانه امسال چقدر گران شد؟

متوسط افزایش اجاره‌بها تا ۳۱.۶ درصد برای خانوار‌های که اجاره خود را تمدید کردند افزایش یافته است، این رقم در دو سال گذشته بالاترین حد رشد اجاره است.
کد خبر: ۹۷۶۲۷۴
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۱ 04 May 2020

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، بررسی تازه‌ترین آماری که مرکز آمار ایران در رابطه با شاخص قیمت اجاره بهای واحد‌های مسکونی خانوار‌های شهری منتشر کرد نشان می‌دهد که از زمستان ۱۳۹۶ تا زمستان سال گذشته متوسط افزایش اجاره‌بها بین ۱۶.۸ درصد تا ۳۱.۶ درصد متغییر بوده است که کمترین آن مربوط به زمستان ۱۳۹۶ می‌شود.

براساس این گزارش، متوسط افزایش اجاره بها برای خانوار‌های که تمدید قرارداد داشته‌اند، در سال ۱۳۹۷ به ۱۷.۲ درصد در بهار، ۲۶.۳ درصد در تابستان، ۲۵.۴ پاییز و در روندی کاهشی به ۲۱ درصد در زمستان می‌رسد. اما در سال ۱۳۹۸ اجاره‌بها افزایشی بوده و از ۲۷ درصد در بهار به ۲۷.۱ تابستان، ۳۱.۲ درصد پاییز و در نهایتا ۳۱.۶ درصد در زمستان می‌رسد.

همچنین بررسی وضعیت اجاره‌بها واحد‌های مسکونی در مناطق شهری بیانگر آن است که در زمستان سال گذشته شاخص قیمت به ۱۶۹.۳ رسیده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴ درصد افزایش یافته است.

در زمستان گذشته این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی به استان سمنان با ٧.٧ درصد افزایش و کمترین آن به استان آذربایجان غربی با ٠.٦ درصد افزایش اختصاص دارد. درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ٢٢.٩ درصد است که نسبت به پاییز ١٣٩٨ (٢١.٦ درصد)، ١.٣ واحد درصد افزایش دارد.

اما بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان با ٣٥.٧ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با ٩.٤ درصد افزایش است. به عبارتی خانوار‌های استان لرستان به طور متوسط ١٢.٨ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوار‌های استان آذربایجان غربی ١٣.٥ درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۴
افزایش 32 درصدی فقط یک قلم اجاره مسکن و از آن طرف حذف 4 صفر پول.... تا آخر سال چهار صفر به پول 4 صفر حذف شده اضافه خواهد شد.
افزایش حقوق 15 درصد و افزایش اجاره بیش از 30 درصد....
به خدا مسئولین کشور ما کارهایی می کنند که فقط جای افسوس دارد . الان درست در همین ماه مبارک رمضان همه مستاجران به دنبال جا به جایی هستند. اگر در بازار فعلی دیر بجنبید در تیر و مرداد دیگر جای خالی وجود ندارد . بعد در این شرایط واقعی جامعه مسئولین ما صحبت از اجبار به تمدید دو ماهۀ جاره نامه ها می کنند! از طرفی اگر الان به بنگاه ها سر بزنید همه به اتفاق می گویند دوباره اجاره بها بعد از ماه مبارک باز هم افزایش خواهد یافت.!
واقعا وقتی با در نظر گرفتن تمامی جوانب اقدام به صدور دستور بی فایده و بی تأثیر تمدید قرارداد اجاره می کنند، آیا واقعا فکر قشر مستاجر را کرده اند؟ آیا این پولها و حقوق ها برای چنین تصمیمات بی ارزش و مسخره ای حلال است؟ آیا خدا و اسلام و عقبی و پاسخ روز آخرت فقط برای افراد کف جامعه است و مسئولین ما مبرا هستند؟؟
اگر عرصۀ درمان ندارید حداقل آنقدر جوانمرد باشید که روی این چگرهای سوخته نمک نپاشید؟؟
بی دروپیکرترین جای دنیا داریم زندگی میکنیم
مسکن سربه فلک کشیده
اجاره سر به فلک کشیده
خودرو سربه فلک کشیده
موادغذایی سربه فلک کشیده
میوه سربه فلک کشیده
وووووو‌
ارزش پول ملی صفر
اینجور مملکت بی دروپیکری مدیر نمیخاد دیگه
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم