بازدید 17283
ورزش ایران برای پس گرفتن اعتبار بین المللی چهار دهه قبل، دست به کار شد
فوتبال ایران در وقت اضافه ناشی از شیوع کرونا، خواستار میزبانی تورنمنتی شد که آخرین بار چهار دهه پیش برگزارش کرده بود، اما این نامزدی فقط ارسال یک نامه به زبان انگلیسی نیست. ورزشگاه، هتل، فرودگاه، جاده، مترو، اینترنت، امنیت، اقتصاد و ده‌ها پارامتر دیگر ما باید در بالاترین سطح استاندارد باشند. در این میان، تماشاگر بزرگترین عامل برتری کشور بر عربستان است، اما شش سال پیش AFC، امکانات امارات را به این امتیاز ما ترجیح داد.
کد خبر: ۹۷۵۰۱۲
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹ 28 April 2020

فدراسیون فوتبال ایران رسما وارد رقابت با عربستان سعودی بر سر کسب میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ شد.

به گزارش «تابناک ورزشی»؛ فدراسیون فوتبال ایران، که اکنون بدون رییس و تحت نظر سرپرست موقت اداره می‌شود، به رغم مشکلات مالی و اقتصادی زیاد، با گرفتن تایید از مقامات رده بالای دولتی، درخواستی رسمی برای میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ ارائه کرده که در این راه باید با عربستان سعودی رقیبی پرانگیزه و ثروتمند رقابت کند.

هرچند برخی کارشناسان داخلی، اعلام کاندیداتوری ایران را با توجه به شرایط مالی و زیرساخت‌های کنونی کشورمان، در حد شعار می‌دانند، عده‌ای بر این عقیده اند که این نامزدی حتی در صورت ناکامی می‌تواند باعث حفظ ظاهر و پرستیژ فوتبال ایران به عنوان یکی از قدرت‌های بزرگ فوتبال قاره شود. همچنین گروهی بر این باورند که نقطه قوت ایران نسبت به رقبای عربی عامل تماشاگر است که پر شدن بیشتر سکو‌های تماشاگران، می‌تواند برگ برنده کشورمان برای مانور نزد تصمیم گیران AFC باشد.

Important statement of the media committee of the Asian Cup 2019

سخنگوی فدراسیون فوتبال می‌گوید این درخواست، رسما به AFC ارائه شده است. گویا این طرح از زمان روی کار آمدن مهدی محمدنبی در فدراسیون فوتبال مطرح شده و به تایید رسیده است. پیش از این، از کشور عربستان به عنوان تنها داوطلب میزبانی یاد شده بود. کنفدراسیون فوتبال آسیا پیش از این اعلام کرده بود که ۳۱ مارچ (۱۲ فروردین) آخرین زمان کاندیداتوری برای جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ است، اما با شیوع کرونا این زمان را برای مدت سه ماه آینده تمدید کرد.

دومین تلاش پس از شکست شش سال قبل از اماراتی‌ها

فدراسیون فوتبال کشورمان پیش از این در اسفندماه سال ۹۳ رقابت برای کسب میزبانی جام ملت‌های ۲۰۱۹ آسیا را به امارات واگذار کرد و نتوانست نظر کشور‌های رای دهنده را برای در اختیار گرفتن میزبانی این رقابت‌ها جلب نماید. آخرین میزبانی ایران در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا به سال ۱۹۷۶ برمی‌گردد که در آن مسابقات تیم ملی ایران، یکی از اصلی‌ترین قدرت‌های فوتبال آسیا، با انبوهی از ستاره هایش برای سومین بار متوالی قهرمان قاره شد و از آن زمان تاکنون تیم ملی کشورمان نتوانست میزبانی و قهرمانی را تجربه کند.

البته تعداد تیم‌های شرکت کننده در آن رویداد تنها شش کشور بود و بازی‌ها تنها در دو شهر تهران و تبریز میزبانی شد، اما مهمترین تورنمنت فوتبال قاره کهن، اکنون تفاوت بسیاری با پنجاه سال پیش داشته و در ابعاد مختلف میزبانی از این رخداد دشوارتر شده و نیازمند پشتیبانی وسیع‌تر و بودجه‌ای به مراتب بیشتر است.

پارامتر‌هایی نظیر داشتن استادیوم‌های مدرن، هتل‌های پنج ستاره، فرودگاه‌های مجهز، ناوگان هوایی جدید، جاده‌های زمینی، سیستم راه آهن درون شهری (مترو) و قطار بین شهری، توانایی برقراری امنیت، شبکه حمل و نقل بین شهری با اتوبوس، نیروی انسانی متخصص در برگزاری مسابقات، قابلیت پذیرایی از تیم‌های شرکت کننده و کادر برگزاری رقابت‌ها از جمله داوران و چندین مورد بسیار مهم دیگر، جزو ضروریاتی است که برای پیروزی در این رقابت به آن‌ها نیاز داریم.

باید دید آیا همه این مقدمات در وضعیت فعلی جامعه ایران مهیاست یا اینکه تقاضای میزبانی جام ملت‌ها تنها در حد نگارش و ارسال یک نامه انگلیسی و پر کردن چند فرم تعهد دولتی است.

عربستان با بودجه رویایی دربار؛ دنبال فرصت تبلیغاتی برای بن سلمان

عربستان با علاقه مثال زدنی بن سلمان ولیعهد فوتبالدوست خود، بودجه‌ای نجومی برای در اختیار گرفتن امتیاز میزبانی جام ملت‌ها و فتح جام قهرمانی آن اختصاص داده و با توجه به نفوذ خارق العاده اش میان تصمیم گیران و ارکان اصلی کنفدراسیون فوتبال آسیا و همچنین پول‌هایی که تحت عنوان کمک به اعضای ضعیف‌تر‌ ای اف سی پرداخت می‌کند، از هم اکنون بخت بیشتری از ایران خواهد داشت. بن سلمان با ولخرجی کم نظیرش در رده باشگاهی، تیم های عربستانی را مملو از ستاره های اروپایی و آمریکایی نموده و لیگ قهرمانان آسیا را نیز توسط الهلال فتح کرده است.

ایران در وقت اضافه، کاندیدای میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ شد / رقابت در اوج تحریم با بودجه نجومی عربستان و بن سلمان / ورزشگاه‌ها و شهر‌های ما برای میزبانی کدامند؟

دعوت چندین باره از رییس فیفا، بر عهده گرفتن میزبانی جام جهانی باشگاه ها، اسپانسری فینال جام‌های حذفی اسپانیا و ایتالیا و این اواخر تلاش برای خرید باشگاه لیگ برتری نیوکاسل انگلیس، همگی جزو اقدامات خبرساز فوتبالی است که از عطش شاهزاده سعودی برای کسب شهرت و محبوبیت در جهان فوتبال خبر می‌دهد.

همچنین استادیوم‌های فوتبال در عربستان به مراتب مدرن‌تر و مجهزتر از ورزشگاه‌های دولتی فوتبال در ایران است و تنها مشکل این کشور برای میزبانی رقابت‌های بزرگ، یعنی ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها هم دو سال پیش با حکم ولیعهد لغو شد و حالا حتی گروه‌های موسیقی غربی نیز در مقدس‌ترین شهر‌های مسلمانان در عربستان کنسرت موزیک پاپ و راک برگزار می‌کنند.

در زمینه ورزشگاه، فوتبال ایران طی چند دهه گذشته به جز یکی دو مورد نادر همچون ورزشگاه امام رضای مشهد که از محل اعتبارات آستان قدس ساخته شد، فعالیت چشمگیری نداشته و از امکانات روز فوتبال دنیا عقب مانده است. همچنین نحوه پذیرش مهمانان خارجی از جمله زنان کشور‌های مختلف در شهر‌های مختلف ایران نیز خود یکی از موانع پیش روست که مشخص نیست چه فکری برای آن شده است.

شورای تامین مجوز داد؛ زنان تماشاگر ایران- بولیوی :: ورزش سه

یکی از الزامات میزبانی بین المللی، حضور تماشاگران زن در ورزشگاه هاست که برای میهمانان خارجی باید مختلط باشد

آیا هشت ورزشگاه مدرن برای برگزاری ۵۱ مسابقه داریم؟

میزبانی جام ملت‌های آسیا ـ که در دوره اخیرش با ۲۴ تیم افزایش شرکت کننده داشته است، در مجموع ۵۱ مسابقه را در جدول خود دارد که حداقل هشت ورزشگاه استاندارد برای برگزاری مسابقات مورد نیاز است؛ اما ورزشگاه از نگاه مدیران AFC با مفهومی که در ذهن مدیران ماست، فرق دارد. این تفاوت تا جایی است که آن‌ها برای برگزاری بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا در استادیوم آزادی با حضور پرسپولیس، بیش از بیست مورد اصلاحات ضروری را ابلاغ کردند که انجام آن هم هزینه سنگینی برد و هم زمان زیادی طول کشید.

شاید مهر تایید ‌ای اف سی بر میزبانی ایران بتواند حرکتی بین مدیران و دستگاه‌های مرتبط از جمله شهرداری‌ها در کشورمان ایجاد کند و بتوان با استفاده از روحیه کار جمعی در راستای منافع ملی، قسمتی از کم کاری‌های گذشته را در بازه زمانی پنج سال باقی مانده تا ۲۰۲۷ جبران کرد و با جذب بودجه ملی از دولت و مجلس، زیرساخت‌های فوتبال ریشه دار ایران را بار دیگر نوسازی نمود.

در حال حاضر فوتبال ایران به زحمت دارای چهار یا پنج ورزشگاه نزدیک به استاندارد است که مهمترین آن یعنی ورزشگاه آزادی تهران، عمری بیش از نیم قرن دارد و از کاستی‌های بسیاری رنج می‌برد. به جرات می‌توان در این زمینه، کشور جنگ زده و همسایه یعنی عراق را موفق‌تر از ایران دانست که چندین ورزشگاه فوق مدرن را طی دو سه سال اخیر در کربلا، بغداد، نجف، اربیل و بصره به اتمام رسانده و با آن از لیگ قهرمانان آسیا و مسابقات داخلی و ملی میزبانی کرده است.

گزینه‌های ایران برای معرفی به بازرسان ‌ای اف سی

ورزشگاه امام رضای مشهد، یکی از استادیوم‌های نادر شیک در ایران است که می‌توان آن را دومین ورزشگاه معتبر کشور دانست که در شمایلی مدرن ساخته شده و اتمام آن ثابت کرد، اگر بودجه و تمرکز باشد، می‌توان چنین پروژه‌ای را هم سریع استارت زد و ضربتی به پایان رساند.

تصاویر زیبا از ورزشگاه مدرن امام رضا(ع) - مشرق نیوز

نمایی از ورزشگاه مدرن و زیبای امام رضا(ع) در مشهد

استادیوم فولاد آره نای اهواز نیز دیگر گزینه ایران برای معرفی به کنفدراسیون فوتبال آسیاست و بعد از آن ورزشگاه نیمه کاره نقش جهان اصفهان قرار دارد که هنوز بخش‌های زیادی برای تکمیلش مانده است، اما با راه اندازی قسمت‌های کاربردی، اکنون دو سالی است مورد بهره برداری تیم سپاهان قرار می‌گیرد.

ورزشگاه بزرگ یادگار امام تبریز نیز که مثل اغلب استادیوم‌های پس از انقلاب ایران، تکمیلش نزدیک به دو دهه طول کشید، حالا می‌تواند با تخصیص بودجه مناسب و بموقع، آراسته و نو نوار شود و برای جام ملت‌ها از بازی‌های مهم پذیرایی کند. استادیوم بنیان دیزل که با سرمایه بخش خصوصی ساخته شده، برای بازی‌های کم تماشاگر گزینه بدی نیست و به اندازه کافی تجهیز شده است، ولی نیازمند برخی اقدامات تکمیلی است. فوتبال ایران در غرب کشور تقریبا هیچ گزینه دیگری برای معرفی به بازرسان‌ ای اف سی ندارد.

در شیراز ورزشگاه جدید پارس بالاخره افتتاح شده که با وجود برگزاری جشن بهره برداری، هنوز شاهد برگزاری یک مسابقه رسمی بزرگ نبوده و گفته می‌شود، وزارت ورزش برای افتتاح آن تعجیل کرده است، چون کار‌های زیادی برای تکمیل این ورزشگاه و امکانات ضروری و حرفه‌ای اش باقی مانده است!

به جرات می‌توان گفت، سایر استادیوم‌های جدید فوتبال در ایران ـ که عمدتا با قول‌های عجیب محمود احمدی نژاد و توسط دولت او ساخته شده ـ از یک تیپ و یک نقشه مشابه و کپی بوده اند و نه تنها فاقد کیفیت لازم برای میزبانی از مسابقات خارجی هستند، بلکه برای برگزاری بازی‌های لیگ دسته اول داخلی هم مورد استفاده قرار نمی‌گیرند!

بازگشت به میزبانی‌های تاریخی بعد از چهار دهه

ایران در آخرین سال‌های پیش از وقوع انقلاب اسلامی میزبانی رقابت‌های بزرگ بین المللی از جمله بازی‌های آسیایی و جام ملت‌های آسیا را بر عهده داشت و حتی اگر کشوری، توان برگزاری رقابت‌های تعهد شده را نداشت، میزبانی را ضربتی به ورزش ایران واگذار می‌کردند.

سند تاریخی: ایران و میزبانی جام جهانی 90 :: ورزش سه

کار به جایی کشید که ایران با اعتماد بنفس ناشی از برگزاری چند تورنمتت بزرگ، برای میزبانی جام جهانی ۱۹۹۰ اعلام آمادگی کرد تا نخستین کشور آسیایی باشد که محبوب‌ترین رخداد ورزشی بشر را در خاک خود برگزار می‌کند؛ هر چند فیفا با شرایط تازه ایران و جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان، میزبانی را به ایتالیا داد، پس از پایان جنگ و پیشرفت در عرصه‌های مختلف، ورزش ایران در جا زد و حالا امکانات و تجهیزاتش در همان سطوح نیم قرن پیش باقی مانده و اکثر آن دیگر قابل بهره برداری نیست.

در یکی دو دهه اخیر ایران با میزبانی از رقابت‌های جهانی چند رشته از جمله کشتی و والیبال، تا حدودی از خواب سنگین بیدار شد، اما بازی‌های کشور‌های اسلامی در تهران که با دسیسه چند کشور عربی لغو شد، نشان داد، برای بازگشت به سطح لازم برای میزبانی رقابت‌هایی نظیر بازی‌های آسیایی و جام ملت‌های آسیا باز هم باید صبر کرد. آیا این انتظار به سر رسیده است؟

نویسنده: مجید کوهستانی

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
جل الخالق!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
سوختی بیچاره خخخش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
تیم های فووتبالشون همین الان باید کشورهای دیگه مسابقه بدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
اعتماد به نفس رو عشقه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
فبفا مگه مغز خر خورده که ایران رو با این وضع، میزبان مسابقات آسیایی بکنه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
با چه امکاناتی کاندید شده؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
ورزشگاه های مشهد اهواز اصفهان تبریز و در آخر تهران!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
تیم های شهرستانی نباید همکاری کنند و در مقابل حق کشی ها و ناداوری های لیگ را اینجا جبران کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
در حد همون حفظ پرستیژه وگرنه خودشون هم میدونن الکی کاندیدا شدن. به فرض که برنده هم بشیم، مساله حجاب رو چکار میکنین؟ به خانمای خارجی میگین باید روسری داشته باشن یا گشت ارشاد میذارین دستگیرشون کنن؟ تماشاگرای کشورهای غیر مسلمون که میان و مشروبات الکلی میخوان چی؟ ساندیس بهشون میدین؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
سالانه 8 میلیون گردشگر میان و مشکلی هم نیست ....
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
ناشناس 1514

واقعاً از این قیاس خجالت نمیکشی ؟

گردشگرای دو نفره و ده نفره کجا ؛ خیل عظیم تماشاچی های یک جام فوتبال کجا !!!!!!!!!!؟!؟

همین تفکر شماهاست که مملکت رو به این روز انداخته
۶۸۶۸
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
گردشگر کجا بود باوا ۴تا عراقی میان مشهد تو به اون میگی گردشگر.!!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
ببخشید میشه بگید کدوم 8 میلیون؟ از کجا درآوردید
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
عقب گرد تاریخی که انگلیس و روسیه وامریکا دنبالش بودن و متاسفانه به اهدافشان رسیدن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
الان ساعت 3 شب آمریکاست
کابوس دیدی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
این دیگر والیبال نیست که با یک ورزشگاه و یک هتل سر و ته کار هم بیاید
باید به سرعت کاستی ها رو جبران بکنیم و مدیران جوان کاربلد و دلسوز رو جایگزین نیروهای غیرکارآمد بکنیم
چون نیازمند اصلاحات ساختاری در بیشتر زمینه ها هستیم
وقتی هدفی نباشد سعی و تلاشی هم نیست
در تمام جنبه ها باید اهداف بزرگ برای کشور ترسیم بشود
بدین صورت عیار مدیران کشور مشخص می شود و ناتوان ها از چرخه حذف می شوند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
فروغی رو میخاین بیارین ؟
ناشناس
| Russian Federation |
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
عیار مدیران همین الآن هم مشخص است و آنها حذف شدنی نیستند
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
بابا ایران همین حق میزبانی خودش تو جام باشگاهای آسیا رو که باید تو ایران انجام بشه بگیره بقیه اش پیشکش.

به امید میزبانی در جام جهانی 4500
پاسخ ها
ناشناس
| Russian Federation |
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
با روحانی تا 4500
شمبلیله
|
Japan
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
از شمبه امکانات ورزشگاهها را درست می کنند. مساله حجاب را هم با برگزاری کلاس های اموزشی برای تماشاگران خارجی از شمبه ی قبل از اغاز بازیها حل می کنند. از شمبه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
فعلا کرونا مسأله تماشاگر زن و مرد رو کنسل کرده .
حتی در اروپا و آمریکا حتی فاصله ها هم باید رعایت بشن .مامور غیبی هست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
من خودم جمعه یهویی فهمیدم ورزشگاه هامون استاندارد نیستند چنان ورزشگاهی برایتان بسازم که دیگر نیاز به همین چند تا ورزشگاه درب و داغون نداشته باشید میزبانی جام ملتها را هم خواهیم گرفت میزبانی جام جهانی هم خواهیم گرفت (از وعده وعید های حسن آقای کلید ساز)
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
چون میدونن انتخاب نمیشن نامزد شدن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
دقیقا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
خواهش می کنم نگید عربستان با دلارهای نفتی تونسته ورزشگاه های مدرن اتوبان های زیبا و در کل ساختار شهری مترقی ایجاد بکنه
ما هم نفت داشتیم دلار داشتیم بشکه ای 140 دلار نفت فروختیم اما به جز خاوری ها زنجانی ها امامی ها در سطح ریز و کلان دستاوردی نداشتیم
از لحاظ نظامی چون خطر رو حس کردیم و همیشه مورد تهدید بودیم پیشرفت کردیم چون رده های بالای کشوری نیروهای متخصص رو به کار گرفتن شوخی بردار نبود
الان هم باید برای اقتصاد ورزش مدیریت شهری و دیگر جاها این اجبار و خطر حس بشود
باور بکنید وقتی ورزشگاه ها چمن و امکانات ورزشی کشورهای همسایه را می بینیم خجالت می کشیم
برای کشور بزرگ ما خجالت آور نیست که تیم های ورزشی ما اردویشان را در دبی بزنند چون ما زمین تمرین نداریم
آیا این امکانات از مولفه های ابرقدرت بودن نیست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
حتما فقط منتظر درخواست ما بودند بعضی ها چرا با ابروی مملکت این کاررا می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
جدی؟ ینی ما قبل از انقلاب میزبان جام ملت ها هم بودیم؟ دم رییس فدراسیون وقت گرم.
پاسخ ها
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
اسمشون آقای کامبیز آتابای بوده که اتفاقا رییس وقت کنفدراسیون فوتبال آسیا AFC هم بوده
دوستدار فوتبال
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
یادش به خیر به زمان اقای آتابای آقای فوتبال اسایا و اقیانوسیه بودیم
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
وزارت ورزش گند زده به مسابقات فوتبال با این تیمهاش که دستشون در جیب بیت الماله، شما اول فوتبال را خصوصی کنید بعد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
متاسفانه اعتماد به نفس کاذب خیلی وقته چشم مسئولین را بسته....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
ورزشگاه کربلا البته ایران ساخته و افتخارش برای عراق
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
ایران نساخته تحقیق کن .
اگه عراق وافغانستان در تحریم .مرزهاشون رو بسته بودند از فقر خفه میشدین
شماها دوست ودشمنتون نمیشناسین
وطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
عربستان نفت داره و میفروشه و کشورشو اباد می کنه ماهم نفت داریم و نمیفروشیمو هر روزم خرابتر میشیم.دیگه اسلام ما از اسلام عربستان که سخت تر نیست چه طور اونا تونستن مسئله حجاب و توریست رو درست کنن چرا ما نتونستیم درست کنیم
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
فرض محال محال نيست
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
فقط یک بی خبر از زمان و زمین ، چنین پیشنهادی را میدهد .
با این حال و روز و مرام ومسلکمان برگزاری مجالس جهانی گریه و زاری را هم نمیدهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
موافقم.فرض محال كه محال نيست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
چی بودیم و چی شدیم؟!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
حرف‌های شعاری زدن و شعار دادن با واقعیات اجتماعی تطبیق ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
شوخی دیگر و ایجاد امیدواری کاذب برای ساکنین این مرز و بوم....
تحریم آمریکا اجازه سفر به اتباع خارجی به ایران را نمی دهد.
عدم وجود زیر ساخت های مالی و اتصال بانک های ایرانی به شبکه های جهانی مثل ویزا و مستر (باید به کسانی که وارد می شوند یک دسته پول بدهند برای خرج کردن)
وجود قوانین حجاب اجباری
وجود دلواپسان و گروه های فشار شبه دولتی
عدم وجود زیر ساخت مناسب برای تماشای بازی خانوادگی
و هزاران دلیل دیگر
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
مثل همه نهادها فقط شو و نمایش الکی.....خخخخخ
آزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
اگه باشه که بعیده
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سامانه سعدی غلامرضا تاجگردون اعتبارنامه نمایندگی کاظم دلخوش حسین محمد صالحی