بازدید 4580
طبق گزارش مرکز آمار ایران، بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفندماه 1398 مربوط به استان ایلام با نرخ تورم 42 درصد و کمترین نرخ تورم مربوط به استان فارس با نرخ تورم 30.7 درصد بوده است. به عبارت بهتر می توان گفت در سال 1398 ارزان ترین استان در مقایسه با سایر استان ها برای زندگی استان فارس و گران ترین استان برای زندگی استان ایلام بوده است.
کد خبر: ۹۶۸۱۰۹
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۳ 25 March 2020

در سال 98، نرخ تورم کدام استان ها بالای 40 درصد ماند؟

در سال 98، نرخ تورم کدام استان ها بالای 40 درصد ماند؟به تازگی مرکز آمار ایران گزارش نرخ تورم 12 ماهه منتهی به اسفند ماه سال 98 برای کشور را منتشر کرد. این گزارش نشان می داد که نرخ تورم سالانه کل کشور 34.8 درصد بوده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، همچنین در مورخه 6 فروردین ماه سال جاری نیز مرکز آمار گزارش مربوط به شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان ها در اسفند ماه سال 98 را منتشر کرد. در این گزارش نرخ تورم در استان های مختلف اعلام شده است.

از این رو با توجه به همین گزارش می توان به این پرسش پاسخ داد که در سال 98 کدام استان دارای کمترین و کدام استان دارای بیشترین نرخ تورم بوده است؟

قبل از پاسخ به این پرسش باید گفت نرخ تورم عبارت است از افزایش سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات مشخص در یک بازه زمانی مشخص. مرکز آمار برای محاسبه نرخ تورم، سبدی از کالاها و خدمات را در نظر می گیرد که در این سبد 475 قلم کالا و خدمت وجود دارد. همچنین همان گونه که گفته شد برای محاسبه نرخ تورم، بازه زمانی مشخصی در نظر گرفته می شود که طول این بازه عموماً نرخ تورم را به سه نوع مختلف تقسیم می کند: نرخ تورم سالانه، نرخ تورم نقطه به نقطه و نرخ تورم ماهانه.

دو استان با بیشترین نرخ تورم ماهانه در اسفند 98

طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای کل کشور 1.5 درصد بوده است. در اسفند ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان های خراسان رضوی و همدان با 2.7 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با 0.5 درصد  افزایش بوده است.

کردستان دارای کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (نرخ تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور 22 درصد بوده است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه متعلق به استان هرمزگان (29.8 درصد) و کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کردستان (15.1 درصد) بوده است.

ایلام گران ترین استان در سال 98

همان گونه که عنوان شد نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه 1398 برای خانوارهای کشور به عدد 34.8 درصد رسیده است. همان گونه که از نمودار زیر پیداست، بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفندماه 1398 مربوط به استان ایلام با نرخ تورم 42 درصد و کمترین نرخ تورم مربوط به استان فارس با نرخ تورم 30.7 درصد بوده است. این اعداد بیانگر آن است که خانوارهای ساکن استان ایلام به طور متوسط 7.2 درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان فارس به طور متوسط 4.1 درصد کمتر از میانگین کل کشور در اسفندماه سال 1398 برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده اند. به عبارت بهتر می توان گفت در سال 1398 ارزان ترین استان در مقایسه با سایر استان ها برای زندگی استان فارس و گران ترین استان برای زندگی استان ایلام بوده است.

نرخ تورم سالانه دو استان بالای 40 درصد

همان گونه که از نمودار زیر پیداست نرخ تورم در دو استان ایلام و لرستان به ترتیب 42 درصد و 40.2 درصد گزارش شده است و بدین ترتیب نرخ تورم این دو استان در سال 1398 بالای 40 درصد باقی ماند.

نمودار زیر نشان می دهد نرخ تورم 12 ماهه منتهی به اسفندماه سال 98 در 11 استان کشور پایین تر و در 20 استان کشور بالاتر از نرخ تورم سالانه کل کشور بوده است.

در سال 98، نرخ تورم کدام استان ها بالای 40 درصد ماند؟

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس نوروز 99 جهش تولید مناجات شعبانیه روز جمهوری اسلامی