بازدید 3061
سال 98 با دو نیمه متفاوت برای نرخ تورم؛
نرخ تورم نقطه به نقطه که در اردیبهشت ماه سال گذشته به 52.1 درصد رسیده بود در آخرین ماه سال 1398، با کاهشی 3 درصدی نسبت به ماه بهمن، 22 درصد گزارش شد. این عدد یعنی اینکه خانوارهای کشور در اسفند ماه سال جاری به طور میانگین 22 درصد بیشتر از اسفند ماه سال گذشته برای خرید یک "مجموعه کالا و خدمات یکسان" هزینه کرده اند.
کد خبر: ۹۶۷۱۱۰
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۲ 20 March 2020

نرخ تورم از جمله نرخ هایی است که مستقیم با سفره مردم سر و کار دارد و از این رو افزایش و کاهش آن می تواند برای مردم کاملا ملموس باشد. همچنین از این نرخ به عنوان سیاسی ترین نرخ اقتصاد یاد می شود و همواره مسئولین اقتصادی دولت ها در تلاش بوده اند تا این نرخ تورم را در کنترل خود داشته باشند.

به گزارش تابناک اقتصادی، سال 1398 در حالی آغاز شد که این سال روند صعودی نرخ تورم را از سال 1397 به ارث برده بود و حتی در اردیبهشت ماه سال گذشته تورم نقطه به نقطه با عبور از 52 درصد رکورد تازه ای را در اقتصاد ایران به نام خود ثبت کرد. این روند صعودی نرخ تورم تا شهریور ماه سال گذشته ادامه داشت، به طوری که در ماه مذکور نرخ تورم سالانه به قله 42.7 درصد رسید. از مهرماه 1398 اما ترمز رشد شتابان نرخ تورم توسط مسئولین اقتصادی دولت کشیده شده و از این ماه روند نرخ تورم با تغییر جهت به سمت نزولی شدن حرکت کرد.

همان گونه که از نمودار زیر ملاحظه می گردد، در مهرماه سال گذشته پس از 17 ماه صعود مداوم نرخ تورم، این نرخ سرانجام نزولی شد. روند کاهشی نرخ تورم ماه به ماه با شیب تندتری دنبال شد و تا بهمن ماه 98 این نرخ به 37 درصد رسید.

به تازگی مرکز آمار ایران گزارش نرخ تورم مربوط به اسفندماه 1398 را منتشر کرده است. این گزارش نشان می دهد که نرخ تورم 12 ماه منتهی به اسفند ماه با کاهشی 2.2 درصدی نسبت به بهمن ماه به 34.8 درصد رسیده است. نرخ تورم آخرین بار در اردیبهشت ماه سال گذشته در کانال 34 درصد قرار داشت و حالا یک بار دیگر این نرخ در پایان سال 98 به این کانال بازگشته است. همچنین با اعلام نرخ تورم اسفندماه و تداوم روند کاهشی این نرخ، حالا می توان گفت که سال 98 شاهد دو نیمه متفاوت برای نرخ تورم بوده ایم. نیمه اول 98 روند نرخ تورم صعودی و نیمه دوم روند این نرخ کاملا نزولی بوده است.

نرخ تورم به کانال 34 درصد بازگشت

تندتر شدن شیب کاهش نرخ تورم این امیدواری را ایجاد کرده است که پیش بینی های بانک مرکزی مبنی بر رسیدن نرخ تورم به 20 درصد در سال 99 محقق شود. عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در آخرین اظهارنظر درباره نرخ تورم سال 99 در نشست دوره ای خود با اقتصاددانان که در مورخه 7 اسفندماه سال جاری برگزار شد، با اشاره به پیش‌بینی‌ها و فرضیات مطرح شده توسط حوزه معاونت اقتصادی این بانک برای نرخ تورم در سال آتی گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های به عمل آمده، تورم زیر ۲۰ درصد دور از ذهن نیست، هر چند باید این امر را در نظر داشت که سال ۹۹، سالی دشوار است که تنها با انسجام و همدلی می‌توانیم از شرایط خاص آن عبور کنیم.

پیش بینی نرخ تورم سال 98 محقق شد

شایان ذکر است که در ابتدای سال گذشته وحید شقاقی شهری عضوو هیات علمی دانشگاه خوارزمی و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی در پاسخ به این پرسش که نرخ تورم را در سال 98 چگونه پیش بینی می کنید، گفت: برای نرخ تورم در سال 98 می توان دو سناریو را متصور بود. اولین سناریو این است که به دلیل آن که هنوز ارز 4200 تومانی محل مناقشه می باشد و برخی معتقدندکه این ارز باید آزاد اعلام شود و دولت ما به ازای آن یارانه بدهد، بنابراین اگر دولت بتواند موضوع ارز 4200 تومانی را به درستی تعیین تکلیف بکند و نظام توزیع، نظام نظارت و نظام تولیدی را به درستی سامان بدهد آن گاه تورم ما بیش از 20 درصد برای سال 98 متصور نخواهد بود. سناریو دوم این است که اگر همچنان روند سال 97 ادامه داشته باشد یعنی همچنان مشکلات نظام نظارت، توزیع و تولید ادامه داشته باشد و مشکلات ارز 4200 تومانی حل نشود آن گاه نرخ تورم ما برای سال 98، احتمال قرار گرفتن در بازه 35 تا 40 درصدی را دارد.

نرخ تورم نقطه به نقطه به 22 درصد کاهش یافت

نرخ تورم نقطه به نقطه نیز که در اردیبهشت ماه سال گذشته به 52.1 درصد رسیده بود در آخرین ماه سال 1398، با کاهشی 3 درصدی نسبت به ماه بهمن، 22 درصد گزارش شد. این عدد یعنی اینکه خانوارهای کشور در اسفند ماه سال جاری به طور میانگین 22 درصد بیشتر از اسفند ماه سال گذشته برای خرید یک "مجموعه کالا و خدمات یکسان" هزینه کرده اند. نمودار زیر روند نرخ تورم نقطه به نقطه از فروردین ماه سال گذشته تا اسفند ماه سال جاری را نشان می دهد. 

نرخ تورم به کانال 34 درصد بازگشت

کاهش 0.4 درصدی نرخ تورم ماهانه

نرخ تورم ماهانه نیز در اسفند ماه سال جاری به 1.5 درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل کاهشی 0.4 درصدی را نشان می دهد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مجلس یازدهم سامانه سعدی منطقه حفاظت شده خاییز فوت آسیه پناهی جورج فلوید