بازدید 4717
عربستان به کاهش تولید نفت خود ادامه می‌دهد

رقابت تزارها با «شیل»

کد خبر: ۹۶۴۴۶۴
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹ 08 March 2020

یک کارشناس انرژی گفت: پیش بینی می شود عربستان به کاهش تولید نفت خود ادامه دهد، اما اوضاع سعودی ها را باید طی ماه های آینده رصد کرد.

محمد دیالمی، کارشناس حوزه انرژی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تأثیر عدم توافق اوپک و غیر اوپک (درباره کاهش تولید نفت) بر بازار نفت گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که آهنگ رشد اقتصاد جهان ناشی از ویروس کرونا کاهش داشته است و بر همه بازارها تأثیر گذاشته و مختص بازار نفت نیست.

وی افزود: در مورد نفت اما تغییر قیمت منتظر نتیجه تصمیم گیری اوپکی‌ها و غیر اوپکی‌ها نماند و ما دیدیم که افت قیمت قبل از تصمیم نهایی اوپک شروع شده بود.

به گفته این کارشناس انرژی، بلافاصله پس از اینکه روسیه تصمیم خود مبنی بر عدم کاهش تولید را اعلام کرد، قیمت شاخص نفت WTI( وست تگزاس اینترمدیت) بلافاصله با ۱۰ درصد کاهش به ۴۱.۱ دلار رسید. البته زمانی که قیمت به نرخ ۴۲ دلار برای هر بشکه رسید پیش بینی می‌شد که مجدداً تا حدی افزایش یابد ولی شکسته شدن قیمت ۴۲ دلار نشان داد که بازار انتظار دارد که قیمت افت بیشتری را تجربه کند.

دیالمی با بیان اینکه در بلند مدت التهاب شیوع ویروس کرونا کاهش یافته و اوضاع عادی می‌شود، اظهار داشت: در آن شرایط ما با چالش‌های همیشگی بازار نفت رو به رو خواهیم بود. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد اوپک پلاس هنوز به کار خود پایان نداده باشد اما پیش بینی می‌شود عربستان به کاهش تولید خود ادامه می‌دهد، اما اوضاع سعودی‌ها را باید طی ماه‌های آینده رصد کرد.

وی درباره اوضاع نفتی روسیه نیز توضیح داد: به نظر می‌رسد فشار اقتصادی وارد بر روسیه و رقابت صنعت نفت این کشور با شیل مانع از کاهش تولید روسیه می‌شود. گفتنی است روسیه با مشکل دیگری هم در بخش تولید نفت روبرو است که بر میزان تولید آن بی تأثیر نیست.

این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به اینکه درباره اوضاع آینده نفت شیل پیش بینی می‌شود که با آینده نامطمئنی رو برو است، ادامه داد: بدهی زیاد در بخش شیل ممکن است بخشی از تولید را کاهش دهد، اما این روند کاهشی پایدار نیست.

دیالمی با تاکید بر اینکه مؤلفه تقاضای بازار، نقش به سزایی در کاهش قیمت طلای سیاه ایفا می‌کند، تصریح کرد: علت تأثیر بالای این مؤلفه بر قیمت این است که پیش از شیوع ویروس کرونا به دلیل پیش بینی‌های کاهش رشد اقتصادی چین، انتظار کاهش قیمت آن نیز وجود داشت.

وی گفت: باید به روابط روسیه و عربستان نگاه کنیم، دشمنانی که اکنون دوست شده اند. در این بین آن چیزی که برای روسیه علاوه بر سرمایه گذاری عربستان، اهمیت بالایی دارد، خرید بخشی از سهام آرامکو است. نکته‌ای که می‌تواند بر آینده عربستان تأثیرگذار باشد درگیری بین خاندانی است که این کشور را وادار می‌کند تا تصمیم عاقلانه ای بگیرد.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم