بازدید 5159
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه باید میزان آموزش، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مردم افزایش یابد، گفت: موضوع شیوع ویروس کرونا در کشور ما قابل کنترل است، چون به نظر من ظرفیت‌های علمی، درمانی و تشخیصی کشورمان در حوزه بهداشت و درمان در رده کشور‌های پیشرفته دنیاست.
کد خبر: ۹۶۱۷۰۱
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹ 25 February 2020

 

به گزارش تابناک، به نقل از روابط عمومی سازمان پدافند غیرعامل کشور، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در برنامه انتهای الوند که صبح امروز از شبکه دوم سیما با موضوع بیماری کرونا پخش شد با بیان اینکه در سطح جهان سه فرضیه برای شیوع کرونا وجود دارد، گفت: گمان اول این است که این ویروس از جهش طبیعی در ویروس کرونا به وجود آمده باشد. در واقع به صورت طبیعی و بدون دخالت انسانی این اتفاق افتاده است. سناریو دوم این است که، چون در شهر ووهان یک آزمایشگاه سطح ۳ وجود دارد احتمال فرار آزمایشگاهی و سپس انتقال ویروس به دیگران وجود دارد. گمانه سوم هم احتمال یک حمله زیستی با اهداف اقتصادی از سوی آمریکایی هاست که علیه اقتصاد چین انجام شده باشد.

رویکرد قرارگاه پدافند زیستی پشتیبانی و حمایت همه جانبه از اقدامات وزارت بهداشت است

وی در مورد اقدامات سازمان پدافند غیرعامل کشور پس از شیوع ویروس کرونا نیز گفت: ما با شیوع ویروس کرونا در چین و انتشار اخبار مبتنی بر گسترش آن در سایر کشور‌های جهان، قرارگاه پدافند زیستی کشور را در حالت آماده باش قرار دادیم. اولین اقدام ما رصد، پایش و بررسی گزارشات و همچنین ایجاد آمادگی در حوزه‌های تشخیصی و درمانی کشور بود تا هرگونه گزارش مشکوک به دست آمد مورد بررسی قرار گیرد و پیگیری شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این که تا دو هفته پیش همه گزارشاتی که ما از آزمایشگاه‌های تشخیصی کشور و مراکز درمانی می‌گرفتیم ورود ویروس کرونا به کشور را تایید نمی‌کرد، افزود: ما براساس چرخه اقدامات پدافند زیستی که شامل مراحل پیش‌بینی، پیش‌گیری، پیش‌کنشگری و مقابله است در مرحله پیشگیری به این نتیجه رسیدیم که وضعیت کشور سفید است، اما پس از بررسی نمونه­های مشکوک در آزمایشگاه­های مرجع کشور و بررسی آن توسط پزشکان متخصص در واقع ما از وضعیت سفید خارج شده و وارد وضعیت زرد شده ایم.

وی تاکید کرد: رویکرد قرارگاه پدافند زیستی پشتیبانی و حمایت همه جانبه از اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

سردار جلالی در پاسخ به این سوال که آیا منشاء بیماری کرونا که در کشور شیوع پیدا کرده شناسایی شده است، نیز گفت: سوابق بیماران و حتی فوت شدگان از سوی متخصصان برای منشایابی بیماران انجام شده است، اما هنوز به جمع بندی مشخصی نرسیدیم بنابراین فرض ما همان انتقال به شیوه طبیعی است که در همه کشور‌ها اتفاق افتاده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: آزمایشات ویروس‌شناسی نشان می‌دهد که ویروسی که در ایران شایع شده است همان ویروس شایع شده در چین است و تغییری در آن ندیده ایم.

مهمترین نکته، مقابله با جوسازی و شایعه‌سازی و در نهایت ایجاد آرامش در مردم است

وی با بیان اینکه در اقدامات مقابله‌ای پدافند زیستی سه پایه اساسی داریم، گفت: بحث اول رعایت نکات بهداشتی، درمانی و تشخیصی است. دوم اقداماتی با پایه امنیتی انتظامی است و در پایه سوم اقدامات رسانه‌ای و آموزشی است.

سردار جلالی با بیان اینکه در حوزه بهداشت و درمان برای تشخیص بیماری کیت‌های تشخیصی توسط WHO در اختیار کشور قرار گرفته است، تصریح کرد: در حوزه درمان نیز هنوز در دنیا دارو و واکسنی وجود ندارد بلکه پزشکان به درمان عوارض ناشی از این بیماری می‌پردازند. اما مهمترین موضوع در مقابله با کرونا در حوزه رسانه است. آنچه اهمیت دارد اطلاع رسانی درست، آموزش، پرهیز از ایجاد هراس و تقویت اعتماد عمومی به سیستم‌های بهداشتی و درمانی کشور است.

صداوسیما فعالانه آگاهی بخشی و آموزش عمومی مردم را توسعه دهد

وی با بیان اینکه مهمترین نکته مقابله با جوسازی، شایعه‌سازی و ایجاد آرامش در مردم است، گفت: به نظر من لازم بود صدا و سیما در هفته گذشته در زمینه اطلاع­رسانی در مورد این ویروس اقدامات بیشتری انجام می‌داد، زیرا افزایش آگاهی عمومی، ترس را کاهش می‌دهد و باید اقدامات بهداشتی توصیه شده دستگاه‌های بهداشتی بیشتر اطلاع‌رسانی شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: ۶۰ درصد کار در حوزه رسانه آموزش و اطمینان بخشی و راهنمایی‌های بهداشتی است اگر این موضوع به درستی انجام نشود ممکن است نیاز به رعایت الزامات امنیتی پیدا کنیم که خوشبختانه هنوز چنین اتفاقی نیافتاده است.

ظرفیت‌های علمی، تشخیصی و درمانی ایران همتراز با کشور‌های توسعه یافته است

وی با بیان اینکه اکنون که از فضای انتخابات بیرون آمده‌ایم بهتر است میزان آموزش، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مردم افزایش یابد، گفت: موضوع کرونا در کشور ما قابل کنترل است، چون به نظر من ظرفیت‌های علمی، درمانی و تشخیصی کشورمان در حوزه بهداشت و درمان در رده کشور‌های پیشرفته دنیاست و کمبودی نداریم.

فعلا قرار نیست منطقه یا شهری قرنطینه شود

سردار جلالی همچنین در مورد اقدامات قرنطینه‌ای نیز توضیح داد: در چرخه اقدامات پدافند زیستی احتمال قرنطینه زمانی است که انتشار ویروس از کنترل خارج شود که هنوز ما در مورد قرنطینه کردن جایی به جمع بندی نرسیده‌ایم.

ابلاغ مجدد آئین نامه مرزبانی زیستی به دستگاه­‌ها از سوی سازمان پدافند غیرعامل

وی با بیان اینکه در سال گذشته آیین نامه‌ای را با نام مرزبانی زیستی مصوب کردیم و چند هفته قبل هم مجدد آن را ابلاغ کردیم، گفت: جلسات متعددی تشکیل شده است و دستگاه‎های مختلف مانند نیروی انتظامی، وزارت راه و شهرسازی، تمامی مرز‌های ریلی، زمینی، هوایی و دریایی تحت اقدامات کنترلی قرار دارد و مرکز کنترل بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت هم در همه مرز‌ها مستقر است.

وزارت بهداشت در اعلام اخبار مربوط به کرونا جهت‌گیری سیاسی ندارد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه صداقت و صراحت زیادی در وزارت بهداشت وجود دارد و هیچ گونه گرایش سیاسی در اعلام اخبار مربوط به کرونا احساس نکردم، گفت: به نظر من اولویت وزارت بهداشت سلامت مردم است و برداشت‌ها و گمانه‌زنی‌های برخی در فضای مجازی درست نیست و این بیشتر ناشی از فضای مجازی رها شده است.

وی در پایان تاکید کرد: درخواست من از همه فعالان سیاسی و انقلابی کشور این است که سلامت مردم را وارد مسائل سیاسی نکنند، مساله مقابله با انتشار ویروس کرونا یک مساله ملی و جدی است. همه باید به وزارت بهداشت و درمان کمک کنند تا انشاالله بتوانند با اتکا به قابلیت‌های بسیار ارزشمند بومی کشور با این ویروس مقابله نماید.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
ایران رو قرنطینه کردن کجای کاری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
خداوندا از دست افراد غیر متخصص نجاتمون بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
خدا خودش آخر و عاقبت هممون رو به خیر کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
بس كنيد سردار
به فكر جان مردم باشيد
تحليل هاي سياسيتان را بگذاريد براي بعد از مهار كرونا
فعلا فقط و فقط به فكر مردم و قرنطينه كردن و تعطيلي مراكز كاري باشيد
غیرقابل نشر
|
United States
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
چه کاریه بزارین همه کشوررا بگیره انوقت کل مملکت را قرنطینه کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
1-"به نظر من ظرفیت‌های علمی، درمانی و تشخیصی کشورمان در حوزه بهداشت و درمان در رده کشور‌های پیشرفته دنیاست". حتما به دلیل ظرفیت علمی بالا است که در کل دنیا تلفات کرونا 2% است و در ایران 15%
2-"تا دو هفته پیش همه گزارشاتی که ما از آزمایشگاه‌های تشخیصی کشور و مراکز درمانی می‌گرفتیم ورود ویروس کرونا به کشور را تایید نمی‌کرد". همان دو هفته پیش که تایید شد، چرا به مردم اطلاع ندادید؟
3-"مهمترین نکته، مقابله با جوسازی و شایعه‌سازی و در نهایت ایجاد آرامش در مردم است". بلی قطعا همینطور است. ولی مهمترین عامل عقیم ماندن شایعات، اعتماد مردم به نهادهای رسمی است. آیا واقعا این اعتماد وجود دارد؟ یا اینکه اکثر مردم شایعات را بیشتر از اطلاع رسانی نهادهای رسمی می پذیرند؟ فکر کنید با اعتماد عمومی مردم چه کردید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
""وی با بیان اینکه اکنون که از فضای انتخابات بیرون آمده‌ایم بهتر است میزان آموزش، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مردم افزایش یابد""

یعنی چی؟؟؟؟؟
یعنی لنگ خروج از فضای انتخابات بودیم برای آموزش و آگاهی بخشی؟
اولویت انتخابات بود؟
اگر هنوز تو فضای انتخابات بودیم یعنی نباید اگاهی مردم افزایش پیدا میکرد؟
یکی بیاد یکم توضیح بده من متوجه نشدم
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
هیچکس متوجه نشده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
خسته نباشید واقعا قرنطینه مال صد سال پیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
دیگه لازم نیست همه دنیا کشور ما را قرنطینه کردند
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
اصلا بلدین چجوری قرنطینه میکنن شهر رو؟؟
مانورشو داشتین قبلا؟؟
فعلا قرار نیست بعدا قراره یعنی کی تقریبا؟؟؟
نامی
|
Slovakia
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
واقعا متاسفم. تنها چیزی که ارزش نداره جان مردم است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
یکی نیست به این آقا بگه دیگه چه اتفاقی باید بیفته تا قم و اراک قرنطینه بشه. الان تو اصفهان و بوشهر پر از پلاک خودروهای قمه. یکی نیست بگه حرم حضرت معصومه و امامرضا و شاهچراغ رو ببندین فعلا تجمعات رو کنسل کنین. بجای شعار دادن و پز دادن. جان مردم خیلی مهمه.....
h
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
مردم بدونید این یعنی سیگنال معکوس و اینکه احتمال زیاد قرنطینه در راه هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
پس کی قرار است؟ همینجوری کلی آدم گرفتن و دارن انتقال میدن بعد شما هنوز فکر حفظ ظاهرین؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
يعني همه مسئولين هم اگه بگن بايد قرنطينه بشه اين اقا بگن نه يعني نه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
سازمان پدافند کاملا در موضع انفعال هست و همان چیزی را که همه می دانند می گویند. قرارگاه ریستی که وظیفه دارد در این شرایط اطلاع رسانی کند کجاس؟ چه خاصیتی از این سازمان دیده ایم. برای مدیریت بحران چه کرده اند؟ همه را وزارت بهداشت انجام داده و آقایان فقط با سر تکان دادن تایید می کنند.
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
وقتی کل کشور مبتلا شدن آنگاه انجام می شود. اینجا قم است.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس نوروز 99 مسعود مولوی جهش تولید طرح فاصله گذاری اجتماعی روز جانباز