بازدید 3045
کد خبر: ۹۶۱۶۱۵
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲ 25 February 2020

دادگاه رسیدگی به اتهامات گروه عظام خودرو آغاز شد.

به گزارش مهر، دادگاه رسیدگی به اتهامات عباس ایروانی و همدستانش در دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.

پیش‌تر چندین جلسه دادگاه محاکمه متهمان گروه عظام به اتهام در قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.

این پرونده ۷ متهم دارد؛ متهم ردیف اول عباس ایروانی فرزند رضا، مدیر گروه عظام، تولید کننده قطعات خودرو متهم است به افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان، رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از اسناد مجعول، معاونت در پرداخت رشوه و مشارکت در فراری دادن متهم.

ایروانی در پرونده جدیدی که دارد در حال محاکمه است.

این پرونده جدید ۶ متهم دارد که اتهام عباس ایروانی متهم ردیف اول، اخلال عمده در نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی به میزان ١۵ هزار و ۷۵۳ میلیارد و ۲۶۶ میلیون و ۶۱۵ هزار و ۴۲۸ تومان است.

در این پرونده شکایت بانک‌های مسکن، سپه، صادرات، توسعه صادرات، ملی و سازمان بازرسی کل کشور مطرح است.

عباس ایروانی فرزند رضا، عبدالرحیم گرامند فرزند غلامرضا، فریدون ساعی فرزند محمدعلی (مدیرعامل شرکت بازرسی مشاورین)، همایون نکونام فرزند محمدرضا (مدیرکل وقت دفتر نظارت سازمان ملی استاندارد ایران)، حسین زارع میرک آباد، منصور مسعودی فرزند شهیداله متهمان این پرونده هستند.

شاه‌محمدی نماینده دادستان در رابطه با اتهامات جدید عباس ایروانی گفت: وی و مرتبطانش به جای پیروی از سیاست‌های بانک مرکزی، منابع تجهیز شده بانکی را به طریق نامشروع تصاحب کرده و با دور زدن سیاست‌های پولی به کشور خدشه وارد کردند.

وی افزود: بر اساس تحقیقات صورت گرفته و محتوای پرونده متهم با علم و خواست مجرمانه مرتکب جرم شده است.

نماینده دادستان به اتهامات ایروانی اشاره کرد و گفت: وی متهم به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی از طریق دریافت اموال و وجوه نامشروع و غیرقانونی و معاونت در جعل ۳۶ فقره گواهی‌های بازرسی و جعل ۶۹ فقره بارنامه از طریق ارائه به بانک مسکن است.

نماینده دادستان ادامه داد: همچنین عبدالرحیم گرامند متهم ردیف دوم و سهامدار گروه عظام در دوبی با مراجعه به بانک‌ها صورت‌های مالی و مدارک بانکی شرکت عظام را دریافت می‌کرده است و ۲۰ هزار دلار به فریدون ساعی به منظور صدور بارنامه‌های جعلی و خارج کردن ارز به نفع گروه اعزام اقدام کرده و نامبرده متهم است به معاونت در اخلال نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام پولی و ارزی کشور.

شاه‌محمدی همچنین با اشاره به فریدون ساعی متهم ردیف سوم این پرونده، گفت: نامبرده مدیرعامل شرکت بازرسی کاویان است که پیرو دریافت ۲۰ هزار و ۴۰۰ دلار آمریکا ۳۶ فقره گواهی بازرسی مجعول صادر و موجب خروج نقدینگی از کشور شده است.

شاه محمدی ادامه داد: ساعی متهم به معاونت در اخلال عمده از طریق صدور ۳۶ فقره گواهی بازرسی مجعول، تحصیل مال از طریق نامشروع، پرداخت رشوه به میزان ۵۰ میلیون تومان و جعل اسناد شرکت سوئیسی بازرسی است.

نماینده دادستان در ادامه به اتهامات همایون نکونام دیگر متهم این پرونده اشاره کرد و گفت: وی متهم به دریافت رشوه به مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال، معاونت در جعل جوابیه و تحویل اسناد دولتی به اشخاص غیر صلاحیت دار است.

شاه محمدی افزود: اتهامات حسین زارع دیگر متهم پرونده دریافت رشوه به مبلغ ۲۵ میلیون تومان، معاونت در جعل جوابیه شرکت سوئیسی و تحویل اسناد دولتی به اشخاص غیر صلاحیت‌دار است

وی افزود: نامبرده با تبانی فریدون ساعی و مافوق خود نامه سازمان ملی استاندارد را در جهت جوابیه جعلی در اختیار فریدون ساعی می‌گذارد.

نماینده دادستان ادامه داد: اتهامات منصور مسعودی متهم ردیف ششم این پرونده هم معاونت در جعل جوابیه شرکت سوئیسی و وساطت در پرداخت رشوه به همایون نکونام است.

وی گفت: نامبرده به عنوان واسطه در ازای چک ۵۰ میلیون تومانی اصل نامه استاندارد را دریافت کرده و جهت جعل جواب تحویل فریدون ساعی می‌دهد.

نماینده دادستان تصریح کرد: عباس ایروانی به عنوان مغز متفکر عملیات با اقدامات صوری و غیرواقعی موجب خروج ارز از کشور شده است و اقدام به تأسیس شرکت در کشور امارات کرده و از این شرکت‌ها به عنوان صادرکننده غیرایرانی استفاده کرده است.

شاه‌محمدی افزود: تمام بارنامه‌ها و گواهینامه‌های صادره نظارتی جعلی بوده و کالایی در ازای آن‌ها وجود نداشته است و هدف متهمان غارت و چپاول ارز در زمان تحریم‌ها بوده است.

وی در رابطه با تخلفات گروه عظام گفت: این گروه در سال ۹۰ با ارتکاب جعل، ارتشاء و تحصیل اموال نامشروع اقدام به خروج ۴۷۵ میلیون و ۲۴۴ هزار و ۲۰۱ درهم از منابع بانک مسکن کرده و تعهدات این شرکت هنوز پابرجاست.

شاه محمدی در رابطه با دیگر اتهامات ایروانی گفت: متهم در اغلب ال سی‌ها کالایی وارد کشور نکرده است.

نماینده دادستان با اشاره به بند الف. ماده یک قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور گفت: بسیاری از رفتار‌هایی که در این قانون نیامده با جمع بودن شرایط می‌تواند سبب اخلال در نظام اقتصادی کشور شود لذا رفتار متهمان پرونده مذکور تحت عنوان اخلال در نظام اقتصادی کشور قابل پیگرد است.

وی در ادامه با اشاره به اظهارات متهم ساعی گفت: ۶۰ درصد لوازم یدکی سایپا و ایران خودرو بر اساس اظهارات متهمان توسط گروه عظام تأمین می‌شده و عظام با فریبکاری درخواست گواهی بازرسی می‌کرده است.

شاه محمدی تصریح کرد: در اظهارات متهم ساعی آمده است بدون اینکه نیت و امری در کار باشد بر اساس توافق آن زمان حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ازای هر گواهی دریافت کردم و شرط کردم که باید کالا وارد شود و بازرسی مجدد صورت گیرد قرار نبود کالایی وجود نداشته باشد. پس از گذشت ۵ سال از بانک مسکن مستنداتی دریافت کردم که متوجه شدم مدارک گروه عظام و دیگر مشتریان معدوم شده است.

وی افزود: پس از گذشت چندین ماه فهمیدم بارنامه‌ها جعلی بوده و کالایی وارد نشده است.

شاه محمدی در ادامه با اشاره به اهمیت بارنامه‌ها در ال سی‌ها گفت: بارنامه از جمله مدارک مهم و حیاتی در تجارت است و قانون دستورالعمل و سیاست‌های بانکی در خصوص ال سی می‌گوید که تاریخ بارنامه از مهمترین مستندات است.

وی در ادامه با اشاره به اظهارات متهم بابک هاشمی بیان کرد: در اظهارات این متهم آمده است که من گرامند را می‌شناختم و با مبلغ شرکت کاویان موافقت شد. نحوه پرداخت حق گواهی بازرسی بیشتر به صورت نقدی بود. متهم عبدالحمید گرامند پس از رؤیت استعلام بانک مسکن اظهار می‌دارد سهام تمامی شرکت‌ها به نام ایروانی بوده است و من به بانک‌ها مراجعه می‌کردم و وام‌ها را به نام شرکت‌ها دریافت می‌کردم.

وی افزود: متهم اعلام کرده اسناد را رؤیت نکرده و نمی‌تواند تأیید کند بارنامه‌ها را از ایروانی دریافت می‌کرده و ۴۹ درصد سهام شرکت‌های دوبی مربوط به ایروانی و ۵۱ درصد آن مربوط به شریک وی بود که از وی نیز وکالت تام الاختیار داشته است.
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس گرجستانی قانون سزار سقوط ایرباس ایران دهه کرامت سایت غنی سازی نطنز ادوار فیلیپ