بازدید 45635
«تابناک اقتصادی» بررسی می‌کند؛
با توجه به اینکه حجم قابل توجهی از شکر‌های وارد شده به کشور با ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است، حالا این دغدغه ایجاد می‌شود که دولت چگونه می‌خواهد با حذف دلار دولتی از واردات شکر، بر توزیع شکر‌های وارد شده با ارز دولتی نظارت داشته باشد، به گونه‌ای که این شکر‌ها با قیمت ارز نیمایی به دست مصرف کنندگان نرسد؟
کد خبر: ۹۵۵۹۴۵
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸ 01 February 2020

حذف دلار ۴۲۰۰ برای واردات یک کالای اساسی چند هفته مانده به شب عید/ آیا تجربه تلخ جهش قیمت چایی تکرار خواهد شد؟

تابناک اقتصادیبه تازگی اعلام شده است که ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات شکر حذف شده و گویا زین پس باید این قلم کالای خوراکی با ارز نیمایی وارد شود؛ اقدامی که در راستای حمایت از تولید داخلی بوده، ولی به نظر می‌رسد با عواقبی چون افزایش قیمت آن همراه باشد. آیا باید در روزهای پایانی سال شاهد جهش قیمت شکر و کالا‌های وابسته به شکر باشیم؟

به گزارش تابناک اقتصادی، در ۲۷ آذر ماه سال جاری بود که عباس کشاورز، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی طی مصاحبه‌ای گفت: پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات برنج و شکر با هدف حمایت از تولید کنندگان ارائه شده و مطمئن هستیم که با شکر موافقت می‌شود، اما درباره حذف برنج باید با وزارت صنعت مذاکره بیشتری کنیم.

در ششم بهمن ماه سال جاری، نامه‌ای از سوی محمد قبله، مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت به راوشی، مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی ارسال شد که در انتهای این نامه ذکر شده بود: ضمناً به استحضار می‌رساند مطابق تصمیمات متخذه کالای شکر از گروه یک به گروه دو تغییر یافته و مستدعی است کلیه ثبت سفارشات معرفی شده که تاکنون ارز دریافت ننموده اند، ابطال و از فهرست دریافت تخصیص ارز بانکی حذف گردد.

شکر

محمد قبله در گفت وگویی با رادیو در دوازدهم بهمن ماه سال جاری در مورد این نامه گفت: هم اکنون جای شکر در گروه یک عوض شده و در اولویت‌های بعدی همین گروه برای مثال ذرت قرار گرفته، نه اینکه شکر تغییر نرخ پیدا کرده و به گروه دو رفته است.

وی افزود: برای اینکه وزارت صمت کالا‌های اساسی را مدیریت کند، هرچند وقت یک بار، سبدی را به بانک مرکزی اعلام می‌کند که این کالا‌ها در اولویت هستند، ابتدا به آن‌ها ارز اختصاص دهد.

قبله بیان داشت: منابع ارز ۴۲۰۰ تومانی محدود است و از طرفی هفت تا هشت قلم کالای اساسی زیر نظر وزارت صمت است و باید این اقلام را به نحوی مدیریت کرد که در کالایی کمبود یا بیش بودی وجود نداشته باشد؛ با این حساب هر چند وقت یکبار، با بررسی بازار میزان و عددی را به بانک مرکزی اعلام تا بر اساس ردیفی که وجود دارد به این اقلام ارز اختصاص پیدا کند.

هر چند مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت تنها موضوع تغییر گروه و اولویت شکر را مطرح کرده است، شواهد و مصاحبه‌های انجام شده توسط مسئولین مربوطه نشان می‌دهد، این اقدام در راستای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات شکر بوده است.

رشد ۸۵۹ درصدی واردات شکر، آیا واردکنندگان از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی شکر آگاه بودند؟

بررسی آمار‌های منتشره توسط وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد، در ۹ ماهه سال جاری میزان واردات قند و شکر ۱۴۷۷ هزار تن به ارزش ۵۱۹ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۸۵۹ درصد و به لحاظ ارزشی ۷۵۱ درصد رشد کرده است.

رشد غیرطبیعی میزان واردات قند و شکر، این شائبه را مطرح می‌کند که عده‌ای از واردکنندگان قند و شکر از تغییر گروه شکر و یا حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی شکر آگاهی داشته اند و به همین منظور واردات گسترده‌ای را در ۹ ماهه سال جاری انجام داده اند.

البته محمد قبله به نوعی شائبه رانت اطلاعاتی در زمینه واردات قند و شکر را رد کرده و بیان نموده: با توجه به کمبود تولید داخلی و اعلام نیاز، یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن شکر به کشور وارد شده که هفت تا هشت برابر بیشتر از سال گذشته است.

به هر صورت نهاد‌های ذی ربط با این شائبه وجود رانت اطلاعاتی را مورد بررسی قرار دهند چرا که میزان واردات قند و شکر بسیار بیشتر از سال گذشته بوده است.

شکر

 

آیا با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی شکر، قیمت آن افزایش خواهد یافت؟

بنا بر آخرین اطلاعات منتشره توسط مرکز آمار ایران، قیمت یک کیلو شکر در دی ماه سال جاری، ۵۸۷۸۹ ریال گزارش شده است که این قیمت در مقایسه با ماه قبل ۰.۶ درصد و در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته ۴۰.۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی شکر زمزمه‌هایی مبنی بر رشد قیمت شکر مطرح شده است. محمدرضا کلامی سخنگوی تنظیم بازار طی مصاحبه‌ای در یازدهم بهمن ماه سال جاری، با بیان اینکه تغییر ارز شکر به پیشنهاد جهاد کشاورزی و در راستای حمایت از تولید داخلی انجام شده است، افزود: امسال بیش از ده برابر سال گذشته، شکر در انبار‌ها موجود بوده و جای هیچ گونه نگرانی نیست. موجودی شکر وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، حداقل تا پایان خرداد سال آینده نیاز کشور را با نرخ کنونی موجود در بازار پوشش می‌دهد؛ بنابراین، شکر به اندازه کافی در کشور موجود است و هیچ توزیع‌کننده‌ای نیز حق تغییر و افزایش قیمت را ندارد و همه مکلف به توزیع شکر همچون روال گذشته و با نرخ مصوب تعیین شده هستند. وی ادامه داد: هم اکنون ذخایر شکر به اندازه مصرف چندین ماه کشور است؛ ضمن اینکه به این رقم، باید تولید بیش از یک میلیون تنی در داخل کشور که از مهر هر سال با شکر چغندری آغاز و تا پایان فصل برداشت و تولید شکر نیشکری در خرداد سال بعد، ادامه می‌یابد را نیز اضافه کرد.

در ادامه سخنگوی تنظیم بازار تصریح کرده است: همچنین باید توجه داشت، در کشوری که بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد مصارف شکر آن، از تولید داخلی تامین می‌شود، تعیین نرخ بر مبنای قیمت تمام شده شکر داخلی خواهد بود؛ بنابراین در شرایط فعلی و حتی قبل از طرح موضوع تغییر ارز وارداتی شکر از ۴۲۰۰ تومان به نیمایی، قیمت این کالا در راستای حمایت از تولید داخلی، ۴۰۵۰ تومان درب کارخانه تعیین شده بود که به تناسب آن، نرخ شکر فله و بسته‌بندی نیز تعیین شد.

کلامی افزود: در عین حال، قیمت شکری که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده، از این نرخ متفاوت است که بر این اساس، به منظور حمایت از تولید داخلی و عدم توزیع رانت برای واردکنندگان، مابه‌التفاوت ۱۲۵۰ تومانی از واردات اخذ می‌شود؛ بنابراین، با تغییر ارز شکر، عملا مابه التفاوتی که بعد از واردات از واردکنندگان دریافت می‌شد، به زمان ثبت سفارش و تخصیص ارز منتقل شده؛ فلذا هیچ گونه افزایش قیمتی از بابت تغییر گروه کالایی شکر ایجاد نخواهد شد.

محمد قبله مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت نیز در گفت وگو با رادیو گفت: اگر شکر حتی تغییر نرخ ارز هم پیدا کند تاثیری در قیمت این کالا ندارد، چون هر ساله قیمت شکر بر مبنای تولید داخلی به منظور حمایت از تولید و کشاورزان کشور تعیین می‌شود.

آیا هم اکنون زمان مناسبی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومان شکر بود؟

بهمن دانایی، دبیر انجمن صنایع قند و شکر ایران طی مصاحبه‌ای با بیان اینکه هم اکنون به ایام عید نزدیک می‌شویم و بعد از آن نیز ماه مبارک رمضان را پیش رو داریم، ادامه داد: این اقدام به نفع تولید و صنعت است، اما از نظر تنظیم بازاری شوک سنگینی ایجاد خواهد کرد. اگر چهار ماه قبل این کار را می‌کردند تاکنون تنش آن گرفته شده بود.

دانایی با اشاره به اینکه نرخ مصوب شکر درب کارخانه در حال حاضر ۴۰۵۰ تومان است، اضافه کرد: در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات شکر، نرخ آن به ۶۰۰۰ تا ۶۲۰۰ تومان خواهد رسید و با توجه به اینکه هم اکنون مسئولیت تنظیم بازار شکر با انجمن ماست و باید ۸۲ میلیون مصرف کننده را نیز مدنظر قرار دهیم می‌گوییم که الان زمان مناسبی برای حذف ارز دولتی این کالای اساسی نیست.

دولت چگونه شکر‌های وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی را توزیع خواهد کرد؟

با توجه به اینکه حجم قابل توجهی از شکر‌های وارده به کشور با ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است، این دغدغه ایجاد می‌شود که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات شکر، دولت چگونه می‌خواهد بر توزیع شکر‌های وارد شده با ارز دولتی نظارت داشته باشد، به گونه‌ای که این شکر‌ها با قیمت ارز نیمایی به دست مصرف کنندگان نرسد؟ پرسشی که در زمان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای گوشت، چای و حبوبات نیز مطرح بوده است.

در خرداد ماه هنگامی که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات چای اجرایی شد، یکباره قیمت چای چندین برابر شد و دولت راهکار‌های جالبی برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی توسط واردکنندگان چای با ارز دولتی ارائه کرد.

محمدرضا کلامی، مدیرکل دفتر تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت طی مصاحبه‌ای در بیستم مرداد ماه ۱۳۹۸ در این زمینه بیان داشت: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید‌کنندگان مکلف شده است، تا فهرست موجودی و صاحبان محموله‌های چای ترخیص شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی را به ستاد تنظیم بازار اعلام کند.

وی افزود: مقرر شده تا این چای از طریق شبکه‌های مشخصی مانند هیات‌های مذهبی برای مصارف ماه‌های محرم و صفر، آموزش و پرورش، اتحادیه‌های کارمندی و کارگری و یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع شود که به زودی در رابطه با آن اطلاع رسانی انجام می‌شود.

به هر حال، حالا باید منتظر ماند و دید با توجه به تجربه‌های قبلی این بار دولت چه راهکار‌هایی برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی ارائه خواهد کرد؟ آیا واقعا شکر با ارز دولتی به دست مصرف کنندگان می‌رسد یا کنترل این موضوع مشکل خواهد بود و باز هم در توزیع و کنترل قیمت شکر‌های وارد شده با ارز دولتی، دولت با مشکل مواجه خواهد شد؟

به هر صورت هر چند حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات شکر، اقدامی پسندیده و موجب حذف رانت می‌شود، به نظر می‌رسد اگر این کار چند ماه زودتر انجام می‌گرفت، بهتر بود. همچنین دولت باید راهکاری برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی توزیع شکر دولتی در بازار پیدا کند.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
آقایان اقتصاددان تابناکی اکنون که شکر کیلویی ۶۰۰۰تومان که همه جا داره بفروش میرسه با قیمت گذاری دلار ۴۲۰۰ تومانی است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
خب دلار نیمایی که 11 هزار تومنه، ببین چقدر گرون تر میشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
گیریم که نباشه، بازم یه بهانه است برای افزایش قیمت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
دقیقا هدف همین بوده یکسری دیگه از ژن های خوب رو اینجوری پولدار کنن ، مگه مهمه ملت شکر بخورن یا نه؟ هم من هم شما هم تمام ملت میدونیم دولت نه میخواد نه میتونه همچین نظارتی داشته باشه کما اینکه قبل از این و در موارد دیگه هم نداشته و یک عده اساسی خوردن و بردن
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
با این صحبتها که انبارها پر پر است احتمالا با این اوصاف شکر ارزان هم میشود!!!!!!!!!
منتهی خیلی وقت است شکر به قیمت ازاد دست مصرف کنندگان‌میرسد
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
قیمتها در ایران نه تنها از امریکا پایینتر نیست بلکه برخی موارد بالاتر هم هست. همه این بازیها برای این است که بانک مرکزی می خواد بصورت دستوری قیمت دلار را تثبیت کند. کنترل حسابها بانکی فقط برای تثبیت دستوری قیمت ارز است. نتیجه اینکه نقدینگی مثل سیل داره میره طرف ماشین و خانه و بورس که تقریبا همه دست دولت است و مسئولان و دست اندر کاران اصلی مانند بانکها و موسسات اعتباری و از ما بهتران که صاحب همه این کارخانه های خودرو سازی و برجهای مسکونی و بورس هستند سودهای تریلیاردی می برند و ان را با دلار ارزان تبدیل می کنند و می برند انور اب. . تنها ملت ایران است که ضرر می کند چون هم باید پراید صد میلیونی( تا عید) هم خانه متری صد میلیونی و هم بورسها ی صد هزار شاخصی را تحمل کند و هر روز از محتویات سفره او کم شود تا فقط به نان خالی با شربت سینه برسد!
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
ارز ۴۲۰۰ بلای اقتصاد ایران شد.
همان زمان تصویبش اشتباه بود و هم ادامه دادن ان ارز و همین الان بودن ان در بودجه ۹۹
اقایون ارز ۴۲۰۰ به چه کالاهایی دادند؟؟؟؟؟؟؟لیست کنند
پنیر کیلویی ۲۵۰۰۰ تومان و ان وقت مرغ کیلویی ۱۳۰۰۰ تومان؟؟؟؟؟؟
میشود؟؟؟؟؟
قیمت ها با هم تضاد دارد.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
چرا بودجه ۹۸ بر اساس ارز نیمایی بسته نشود تاجلوی فساد در بودجه کمتر شود؟؟؟؟؟
ناشناس
| United States |
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
گوشتهایی که با ارز نیمایی وارد میشود چرا کیلویی خداتومان است؟؟؟
چند برابر قیمت از توش پول در می اورند.
داروهای موجود در داروخانه ها از ارز نیمایی هم بالاتر زده.
ناشناس
| France |
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
یدونه مرغ در سبد غذایی کمی از مردم باقی مونده
اونم با قدرت حذف کنن که قیمتا منطقی بشه
و مثلا مرغ کیلیویی بشه ۲۵ هزار تومن
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
حقوقت چقدر که داری قمپز در میکنی همین الانم زندگی کردن با این قیمتا غیر ممکنه اصلا چرا باید تو کشوری که خاکش طلاس ما گشنگی بکشیم!؟
ناشناس
| United States |
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
جواب ۱۷۳۸:
نه لبنیات بی رویه گران شده و باید ارزان شود.
چرا این گونه برداشت می کنید؟؟؟؟
لبنیات باید ارزان تر از گوشت باشد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
میخوای مرغو بکنن ۳۰۰۰۰تومان تا خوشحال بشی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
به جای نوشتن این همه مقاله یک جمله بنویسید مثل قدیما" بشتابید بشتابید، توجه توجه، شکر گران شد. بشتابیدبشتابید خبرهای تازه شکر گران شد
م - ا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
به خدا دیگر آدم دارد دیوانه می شود از بس که ارزش پول ملی هر ساعت به ساعت بی ارزش تر و بی ارزش تر می گردد چرا کسی جوابگو و جلودار این امر نیست پس من بازنشسته و بدبخت چکار بکنم ؟خدا یا ظلمی بدترازاین نیست ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
"هیچ توزیع‌کننده‌ای نیز حق تغییر و افزایش قیمت را ندارد....."
تجربه چیز دیگری را می گوید
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
رانت خبری بسیاری را پولدار نموده است. بیابید پرتقال فروش را!!!
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
هر بلايي كه ميخواهيد سر مردم مستضعف دربياوريد عيبي ندارد ما هم خدايي داريم
مشاور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
دادش همتی . خیلی همت کردی. دلار خیلی اوردی پایین. خدا قداردان تو باشه. الانم که خیلی خوب حفاظت می کنی. می بری بالا.
...
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
خدا را شکر دلار ۴۰ تومان نیست.
من خیلی خوشبختم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
می خواهد یک میلیون تومان عیدی بدهدو پانزه درصداضافه حقوق وازاین طریق وطروق دیگرازجیب مردم بیرون بکشند.
حمید کلباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
چرا کسانی که به مرفهین بی درد ؛ صدقه (یارانه نقدی) می دهند به فکر کنترل
قیمت مواد غذایی نیستند تا به اقشار تهیدست جامعه ظلم مضاعف نشود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
چرا غذای سگ و گربه رو با دلار 4200 وارد می کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
بعیده!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
كي همچين چيزي گفته ؟ دلت خوشه ها .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
هر کاری دلتان خواست انجام دهید

من دیگه رای نمی دم

این وضعیت هم درست شدنی نیست
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
دارو مشمول دلار4200 است ... ما بیماران خاص از وزیر بهداشت ونهادهای دیگر عاجزانه تقاضاداریم اجازه دهند دارو باهمان دلار 14000 وارد شود ما خانه وزندگی مان رافروخته ایم تا خرج دوا درمانمان کنیم اگر 4200 نمیدند باشه ولی دیگه حق ندارند بگند واردات کلا ممنوعه مارو زجر کش کنند. عاجزانه تقاضا میکنم اینو منتشر کنید
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
تابناک عزیز چرا پیام بنده رو سانسور کردین؟ وقتی خود وزیر بهداشت درمصاحبه های متعدد علنا اعلام میکند که شخصا دستور اکید ممنوعیت داروهایی که مثلا مشابه داخلی دارند را صادر کرده شما چرا حرف مردم را سانسور میکنید؟؟ مسئله کوچکی نیست الان دهها هزار نفر بیمارخاص با این دستوروزیر زندگیشون به طورجدی به خطر افتاده.حالا بیماران عادی رو نمیدونم.
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
این مسئله یعنی دستور ممنوعیت واردات داروهای مثلا دارای مشابه داخلی حتما باید از طریق قضایی وشخص دادستان کل محترم به عنوان مدعی العموم پیگیری شود تا دیگر کسی جرات نکند برای منافع شخصی وگروهی با جان مردم بازی کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
اینم مثل همه کالایی که 4 برابر شدن دیگه عادت کردیم
اصلا اگه 4 برابر نشه متعجبیم!!!
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
رییس ایرانخودرو فرموده ۹۰۰۰ میلیارد تومان بدهی دارند میخواهند چگونه تصفیه کنند؟؟؟؟؟؟؟؟
دوتا از دوستام هر دو از ایرانخودرو پارسال از دو کافی نت مختلف خودرو یکسان ثبت نام کردند و از او یک ماه جلوتر از دیگری بود و ماه پیش دعوت نامه اش امد با قیمت مصوبشان و این‌ماه برای دیگری امد با همان قیمت در حالی که او ۳ ماه جریمه دیر کرد داشت و دوست دیگر ۴ ماه جریمه دیر کرد شامل حالشان میشده و ایرانخودرو خیلی ّشیک قیمت نهایی را پایین و بالا می کنند تا پولی که باید را بگیرند در حالی که انها یک‌ماه با او بدقولی کرده اند و به تبع ان باید پول کمتری برای پرداخت نهایی میداده .
متاسفانه همه چیز نابسامان شده و بعد میفرمایند مگر برای خودرو سازان صرف میکند خودرو را ندهند و جریمه دیر کرد بدهند به مشتری ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
بازارساز تا وقتی بانک مرکزی و یا خودروسازان هستند هر روز بی نظمی های قیمتی بیشتر میشود ولی اگر واقعا اقتصاد خودش بازار سازی کند تمام کالاها یکنواخت گران و یا ارزان میشوند منتهی بازارسازی معیوب که یک‌تخلف محض است و تقلب در اقتصاد است که ذینفعان بیایند بازارسازی کنند نتیجه اش بازار اشفته فعلی است.
لپ تاپ در بازار بسیار گران ولی یکسری گوشی موبایل که ارز .۴۲۰۰ به ان داده اند و وارد کرده اند ارزان
دولت دست از سر بازارها بردارد تا بازارها به تعادل منطقی برسند الان بازار مسکن چرا نباید سختگیری قیمتی در ان باشد ولی ۴ سال اول دولت اقای روحانی مسکن را منجمد کرده بودند و تمام سازندگان مسکن در اثر رکود ان زمان‌ورشکست شدند؟؟؟؟؟؟؟؟.
اسما
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
بی‌زحمت این کافی‌نت که دوستتان موفق شده خودرو ثبت‌نام کند را معرفی کنید. هرماه ثبت‌نامی میذارن ولی. راه نمیده برا ثبتنام
ناشناس
|
France
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
از قیمت چای همین الات خبر دارید؟
چای دوغزال شده ۶۵ هزار تومن
بک سال پیش همین موقع نزدیک ۲۵ هزار تومن بود
دو سال پیش همین نوقع ۱۶ هزار تومن

این ارز ۴۲۰۰ تومنی رو دقیقا برای چی و کجا خرج میکنن؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
جانا سخن از زبان ما میگویی
نوید
|
Turkey
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
اتفاقا یکی از بهترین کارهاست ما خودمون کارخانه نیشکر هفت تپه رو داریم به ورشکستگی کشوندن که با دلار دولتی بجای دارو شکر از چین وارد کنن؟؟
پاسخ ها
احسان
| Netherlands |
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
عزیزم اینا به اسم دارو چیزای دیگه وارد میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
کسی از مسوولین با حقوق ما زندگی نمیکنه که تغییر اندک قیمت رو زندگیش تاثیر داشته باشه
ناشناس
|
France
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
عده ی زیادی از این تحریما دارن نون میخورن
هم ارج پیدا کردن و مدال افتخار گرفتن
هم به کاخ و ثروت رسیدن
چی بهتر از این
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
دست از سر مردم بردارید بیچا ه کردید مردم را راست میگن سیر از گشنه خبر نداره سواره از پیاده
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
واقعا و انصافا واقعا که با این مدیریت اقتصادی فشل تان در دولت و مجلس.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
شکر بشدت مضر هست اصلا بهتر که حذف شد
سلطان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
دیگه برای گرونی ها چه خوابی دیدید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
بزرگترین خدمت به سلامتی مردم ایران همین حذف یارانه شکر بود. امید است این ماده خطرناک در سبد غذایی مردم ایران کم شود.
پاسخ ها
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
دوست عزیز این گران گران شدن ها که فقط به شکر و قند نیست. دوباره مسلسل وار همه چیز گران و گران تر میشود. هم زمان با شکر نوبت برنج .و بعد از ان روغن. و بقیه ارزاق مردم است. اگر این طور است که شما می گویید باید مردم هیچ نخورند و از گرسنگی بروند بمیرند. بدبختی این است که خیلی ها حرف شما را می زنند و بی تفاوت هستند تا دولتمردان هر کاری که خواستند با ملت بکنند. کمی فکر کردن وتفکر هم چیز خوبی است.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
خب اینا که مجلس فرمایشیشون از حالا نتیجش اومده و نتیجه انتخابات مشخصه و شرکت کردن من و شما هم براشون ارزشی نداره چون راحت رای سازی و میکنن و به ما مردم احتیاجی ندارند و ظاهرا دارن ما رو میریزن دور!
چ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
والله و بالله و تاالله قیامتی هست باید بترسید از دادگاه اللهی

اگر به قران اعتقاد دارید این کارها را نکنید مردم دیگر از این وضعیت له شدند به بهانه های مختلف و واهی در فکر منافع و جیب خود نباشد و آتش جهنم را بر دوش خود نگیرید

قسم به خدا یقین بدانید باید در قیامت پاسخگو باشم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
علی برکت الله
...
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
فقط یه جمله خدا ازتون نگذره بی انصافا فقیر وفقیر تر کنین جیب خودتونو پر تر خدا کجای جلوی این ادما رو بگیری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
از اينها بيش از اين انتظاري نيست
محمدحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
داریم به زمان انتخابات نزدیک میشیماااا
مگ رای نمیخواین که یارانه معیشتی و نقدی رو دارید ادغام میکنید و تهش میزنید و مبلغ یارانه خانواده رو کم میکنید
مگ رای نمیخواین که دارید شکر رو گرون میکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
آقا همین دلار چند نرخی یعنی فساد و رانت،مرگ یک بار ،شیون یک بار ،ارز را کلا تک نرخی کنید تا مردم تکلیف خود را بدانند، خودرو ساز و داروساز و ... با ارز دولتی واردات داره،بعد با ارز آزاد و به روز جنسش را غالب می کنه ،بعد کلی به ریش ملت درمانده می خنده،خداوکیلی کدام یک از افراد عادی می تونن یه دلار دولتی بگیرن؟ این ارز را بین خودشون تقسیم می کنن و دم از حمایت مردم میزنن.
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
خودرو خارجی چرا این قدر گران شده؟
دولت دارد ماشینهای در گمرکش را مجددا میفروشد و بعد بازار را وحشتناک بکشد قیمتهایش را پایین؟؟؟
قیمت ارز که تغییر امروز نکرده پس خودروهای خارجی چرا گران شده اند؟؟؟؟؟؟
گرانی ها عجیب شده!!!!
یارانه ها را کی قراره این ماه پرداخت کنند؟؟؟؟؟
عباسعلی حشمتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
عجب سیاستمدارانی که موقع انتخابات ارز شکر را حذف میکنند یا یارانه را کاهش میدهند !
حال شما خوب است ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
اصلا شکر با دلار ۴۲۰۰ موجود نیست از اولش هم تو جیب یالایی ها می رفت اختلافش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
اینا‌همه‌در‌جهت‌کمک‌بهفشار‌حداکثری‌امریکاست‌‌‌فشار‌از‌بیرون‌وکمک‌داخلی‌‌برای‌ناراضی‌کردن‌ملت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
از سال ۹۶ که ارز ۴۲۰۰ تومانی اعلام شد تا کنون هیچ کالایی با قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی بدست مردم نرسیده است ، همهٔ‌ارز ۴۲۰۰ تومانی مختص رانتخواران گردیده ؟ نرخ جهانی شکر کیلویی ده سنت است که در ایران پنج‌برابر نرخ جهانی عرضه میشود ؟،،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
تابی رفیق شکر فروشت کیه هفت تپه آیه ؟؟
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
بهتر است هر چه سریعتر این کار انجام شود کجای دنیا این همه قند و شکر که از نظر مضرات در حد هرویین است مصرف می شود؟؟؟
علی اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
فکر نمیکنم هیچ جای دنیا از ایران گرانتر باشد. حتی شیطان بزرگ امریکا . مواد غذایی و ماشین وخونه ولوازم منزل توهمه جای دنیا اصلا ارزشی ندارن ومردم حتی نگاه هم به این چیزا نمیندازن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
چرا ریس بانک مرکزی گذاشته 4برابر نیاز کشور شکر وارد کنند و بعد یک دفعه ان را قطع کنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
مگه رييس بانك مركزي اجازه واردات شكر رو ميده ؟
ناشناس
| United States |
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
جواب ۹۴۶؛
تخصیص ارز با چه کسی است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
زاد و ولد نکنید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
اقتصاد مملکت به نابودی کشیده شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
یک نگاه به اسامی وارد کنندگان بندازید چیزهای جالب تری هم دستگیرتان میشود
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
سال دیگر اوج خدمت دولت خواهد بود که این یک قلم کالا رانیز از سفره مردم کم کند دلار این طور شد آنطور شد صرافا مقدمهای است که قیمت این جنس چها ر بنچ برابرزیاد شود وحال حساب بکنید تمام محصولات در ارتباط با شکر چه قیمتهایی خواهند داشت وخدا میداند که مردم این شوک جدید را چگونه تحمل خواهند کرد وچنین است ما باید تاوان سلطان شکر وغیرو را باید از جیب نداشته مان بدهیم که فرزندان آنها به خوبی وخوشی در اروبا وآمریکا زندگی بکنند وما حسرت به دل بمانیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
افایان مسئولین بباین فقط یکماه باّحقوق مستمری بگیران زندگیتون بچرخونین با داشتن دختر پسر جوون بیکار بعد ما تمام سال اینکارو داریم میکنیم مگر مهجزه گریم ما اخه عدل وانصاف هم خوب چیزیه بابا چقدر ناله کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
کالاهای اساسی مثل لاستیک شکر قند بعضی مواد اولیه خوراک دامی وسایر اقلام را از ارز ۴۲۰۰ تومانی خارج نکنید چون مشکلات اجتماعی
بدی را درپی داره مردم واقعا گرفتارن بیشتر از این مردم واقعا نمیتونن تحمل کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
آقا بنظرم کار خوبیه. شکر برای سلامتی مضره. تو کشورای خارج کمترین میزان مصرف شیرینی و شکر وجود دارد. حتی من چین بودم حساس بودن نوشابه ای که میخورن شکر نداشته باشه. نتیجش این میشه که ما ایرانیا از سن پنجاه به بالا خیلیامون قند خون داریم.
13
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
ابنهم سورپرایز و عیدی دولت به مردم در فجر 41 .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
تابناك همه چي تكراري شده. خبر نظرها ... يك كاري بكن داره ملال آور ميشه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
با وجود مدعيان مديريت و طالبان خدمت واقعا جاي تاسفه! خدا رحمت كند امام خميني را.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
شکر چه کاربردی در زنجیره غذایی دارد بجای شکر یارانه به حبوبات وغلات وآجیل بدهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
تجریه تلخ جهش قیمت چایی رو خوب اومدید
شاید به این چیزا شما به چشم کسب تجربه نگاه کنید
ولی جدی جدی چایی و شکر رو از سفره ی خیلی از مردم حذف کردید
...
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
شکر فقط برای خوردن چایی شیرین نیست که بگیم مگه چقدر تاثیر داره . تمام محصولاتی که در تولیدشون از شکر استفاده میشه ، شیرینی ، کیک ، بیسکویت ، کلوچه ، شکلات و ... قیمتشون سر به جهنم خواهد زد و در تمام زنجیره توزیع ، قیمت سایر کالا ها رو با خودش بالا خواهد برد . کارخانه های کوچک تولید کننده ، بخاطر نداشتن نقدینگی لازم بسته میشن و موج بعدی افزایش قیمت بخاطر کاهش تولید ، سوار موج اول میشه . بحمدالله البته ما موفق هستیم که جلوی ابر تورم را بگیریم و چیزی از ارزش هامون کم نمیشه
محسن بشارت
|
-
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
مگه ما چقدر شکر تولید داریم که با این طرح می خوای حمایت کنین...وای به کارای بی کارشناسی ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
دیگه کمرمان شکسته از این همه گرانی....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
خوبه قیمت ارز سه نرخی هست 42000ریال برای آقایان و آقازاده ها و ارز نیمائی برای اقوام و دوستان و آشنایان و نرخ ارز آزاد هم برای بقیه مردم که الیته تعدادشان کمه . ((خدارو شکر ))
البته درمورد شکر فکر کنم پیشهاد وزارت بهداشت بوده که با ارز نیمائی شکر گرانتر و درنتیجه با خرید کمتر این کالای مردم کمتر به دیابت مبتلا میشوند
مالک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
بازم خوبه ،قیمت شیرینی میره بالا،درخاست مردم کم میشه،قمردم کمتر قند خون میگیرنخخخخخخخخخخخخخ
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول وام کرونا