بازدید 7698

برهم صالح ضرب الاجل تعیین کرد

به گزارش رسانه‌های عراق، برهم صالح رئیس جمهوری عراق روز چهارشنبه در نامه‌ای هشدار داد اگر پارلمان تا روز شنبه اول فوریه (۱۲ بهمن) نامزد نخست وزیر را معرفی نکند، خود با پذیرفتن همه هزینه‌ها نخست وزیر جدید را تعیین و معرفی خواهد کرد.
کد خبر: ۹۵۵۴۹۳
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵ 30 January 2020

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، صالح در این نامه که به جناح‌های سیاسی و پارلمانی ارسال شده آورده است: عراق با مسایل سیاسی خطرناکی روبه رو است که همه ما باید به مسوولیت خویش در راستای حل آن‌ها عمل و از بروز هزینه‌ها و پیامد‌های منفی بیشتر در صحنه سیاسی و اجتماعی کشور جلوگیری کنیم و تحقق خواسته‌های مشروع مردم را در کانون توجه قرار دهیم تا دولت جدیدی تشکیل شود و راه را برای انتخابات آینده هموار کند.

رئیس جمهور عراق اضافه کرده از آنجا که نخست وزیر، عادل عبدالمهدی استعفا رسمی خود را به مجلس نمایندگان تسلیم کرد، بحث‌های سیاسی و پارلمانی به منظور انتخاب نامزد جدید برای تشکیل دولت آغاز شد، اما متأسفانه به دلیل اختلافات، گفتگو‌های سیاسی و تنش‌های مختلف، این مباحث هنوز منجر به توافق بر سر نامزد غیر بحث برانگیز نشده است.

صالح تاکید کرد که در این برهه که شتاب وقایع و حوادث در حوزه سیاسی و مردمی پیچیده‌تر و تعداد کشته‌ها و قربانیان تظاهرکنندگان و نیرو‌های امنیتی بیشتر شده است، ما معتقدیم که بزرگترین گره نهفته و موجود در این شرایط نرسیدن به توافق معقول در مورد کاندیدای جدید نخست وزیر است و استمرار اوضاع کنونی، کشور را به سمت بحران‌های بیشتر و خطر‌های بزرگ‌تر سوق خواهد داد.

وی افزوده که رئیس جمهور وظیفه ملی و قانون اساسی دارد تا برای حل بحران تلاش کند و من وظیفه خود را برای اعمال اختیارات مشروطه با معرفی افرادی که به نظرم قابل قبول‌ترین گزینه‌ها برای مجلس و مردم هستند انجام می‌دهم و در چارچوب خروجی مشاوره‌هایی که در گذشته با اختیارات انجام داده ام با عنایت به رویداد‌های سیاسی و مردمی به ظیفه خود عمل خواهم کرد.

صالح به نمایندگان پارلمان عراق تا روز شنبه، اول فوریه - دوازدهم بهمن - فرصت داده است تا بر سر انتخاب جانشینی عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر مستعفی به توافق برسند.

وی تاکید کرده است که اگر پارلمان و جناح‌های سیاسی عراق به چنین توافقی دست نیابند، او خود نخست‌وزیر موقت عراق را تعیین خواهد کرد.

عبدالمهدی به دنبال اعتراض‌های مردمی در استان‌های مرکزی و جنوبی دو ماه پیش از سمت نخست وزیری استعفا کرد و تا معرفی جانشین و نخست وزیر جدید عهده دار امور اجرایی عراق شده است.

اعتراض‌های عراق از اول اکتبر ۲۰۱۹ برابر با دهم مهر ۹۸ آغاز شده و همچنان با فراز و فرود در استان مختلف ادامه دارد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی
آخرین اخبار