بازدید 21391
بر هیچ ایرانی پوشیده نیست که روز‌های اخیر، یکی از غمبارترین و ناگوارترین روز‌ها و لحظاتی است که ایرانیان سراسر عالم ـ چه در داخل و چه در خارج از کشور ـ می‌گذرانند. شهادت سردار سلیمانی و مورد اصابت قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی بر فراز آسمان تهران در صبحگاه چهارشنبه هجدهم دی ماه وقایعی بودند که موجب تالمات شدید و زایش سوالات و ابهامات فراوانی برای بسیاری از ایرانیان شدند.
کد خبر: ۹۵۱۱۷۰
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۰ 13 January 2020

بر هیچ ایرانی پوشیده نیست که روز‌های اخیر، یکی از غمبارترین و ناگوارترین روز‌ها و لحظاتی است که ایرانیان سراسر عالم ـ چه در داخل و چه در خارج از کشور ـ می‌گذرانند. شهادت سردار سلیمانی و مورد اصابت قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی بر فراز آسمان تهران در صبحگاه چهارشنبه هجدهم دی ماه وقایعی بودند که موجب تالمات شدید و زایش سوالات و ابهامات فراوانی برای بسیاری از ایرانیان شدند.

به گزارش «تابناک»؛ هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ هواپیمایی کشور اوکراین به شماره پرواز شماره ۷۵۲ صبحگاه چهارشنبه گذشته هنگام پرواز از فرودگاه امام خمینی (ره) و در دقایق اولیه پرواز و بر طبق آنچه ستاد کل نیرو‌های مسلح اعلام کرد، بر اثر یک «خطای انسانی» از سوی نیرو‌های پدافند مستقر در محل مورد اصابت قرار گرفته و ساعت ٦:١٨ در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرده و تمامی ۱۷۶ مسافر آن کشته شدند.

پس از این حادثه بسیاری از مقامات مسئول در ابتدا با بیان اینکه علت اصلی حادثه نقص فنی بوده سعی داشتند که تمامی مدارک و مستندات ارائه شده در شبکه‌های اجتماعی را رد کرده و اظهار دارند که علت اصلی ماجرا نقص فنی و سپس سقوط این هواپیما بوده است؛ اما پس از مدتی ستاد کل نیرو‌های مسلح و مقامات نظامی مسئول با صدور اطلاعیه و بیان سخنانی به بخش زیادی از تردید‌ها و ابهامات مطرح در روز‌های اخیر پاسخ دادند و مسئولیت مورد اصابت قرار گرفتن این هواپیما را پذیرفتند.

بر طبق اطلاعات رسمی موجود هواپیمای بوئینگ ٨٠٠-٧٣٧ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال که با علامت ثبت UR-PSR و با شماره پرواز ٧٥٢ در ساعت ٦:١٢ روز چهارشنبه ١٣٩٨/١٠/١٨ از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کیف پرواز کرده بود، حامل ١٦٧ مسافر و ٩ نفر خدمه پروازی بوده است.

این حادثه تالم بار باعث شکلی گیری سوالات زیادی در اذهان عمومی جامعه شد. سوالاتی که از نگاه‌ها و نگرانی های گوناگون مردم نشات می‌گرفت. برخی به دنبال معرفی و مجازات مقصر حادثه بودند. برخی به دنبال چرایی شکل گیری چنین خطایی بوده و برخی دیگر هم این سوال را مطرح کردند با توجه به حضور مسافرانی از اتباع کشور‌های مختلف که البته اکثر آن‌ها ایرانی یا دارای تابعیت ایرانی کانادایی بوده اند، پیگیری حقوقی و قضایی و جبران خسارت وارد شده چگونه خواهد بود؟ برخی از این سوالات در مطلب گذشته مورد بررسی قرار گرفت و به برخی از ابهامات ماجرا از نگاه حقوقدانان کشور پاسخ داده شد. اما سوال دیگری که مطرح شد این بود که با توجه به موارد دیگری که قبلا و حتی اخیرا رخ داده است، آیا این مسافران شهید محسوب می‌شوند؟ مثلا هنگام وقوع ناآرامی‌های آبان ماه گذشته هنگامی که برخی از هموطنان به علت حضور غیرمستقیم و غیرعامدانه در صحنه‌های اغتشاشات جان خود را از دست دادند بر اساس استیذانی که از سوی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از محضر رهبر انقلاب صورت گرفت این افراد شهید محسوب شده و بر اساس دستورات رهبری قرار بر این شد که از خانواده‌های آنان هم به صورت کامل دلجویی شود.


حال با توجه به موارد پیش گفته این سوال مطرح می‌شود که آیا می‌شود مسافران جانباخته در این ضایعه بسیار غمبار را هم شهید محسوب کرد یا خیر. در جستجو و تدقیق در قوانین و مقرارت موجود کشو متوجه خواهیم شد که برای پاسخ به این سوال باید به «آیین نامه تعیین مصادیق عملی شهید، درحکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری» مراجعه کرد. این آیین نامه که آخرین آیین نامه صادره درباره این موارد در سال ۱۳۹۳ است، کامل درباره مصادیق عملی شهید و در حکم شهید اظهار نظر داشته است.

لازم به ذکر است که هیات وزیران به پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کل نیرو‌های مسلح و به استناد تبصره (۱) ماده (۴) اصلاحی قانون اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران ـ مصوب ۱۳۸۷ ـ و تبصره بند (الف) ماده (۱) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران ـ مصوب ۱۳۹۱ ـ، آیین‌نامه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری (مفقودالاثر، جانباز، آزاده و اسیر) را ر. تاریخ دهم دهم خردادماه سال ۱۳۹۳ تصویب کرده است.
 
در ماده ۲ این آیین نامه گفته شده است:

افراد و کارکنان مشمول بند‌های زیر، شهید محسوب می‌شوند

۱ ـ. رزمندگانی که در میدان نبرد توسط دشمن کشته می‌شوند.

۲ ـ. رزمندگانی که در حین نبرد و درگیری با دشمن فوت می‌کنند.

۳ ـ. افرادی که به سبب ماموریت‌های محوله در داخل منطقه عملیاتی توسط دشمن و عوامل آن کشته می‌شوند.

تبصره ـ. افرادی که در زمان جنگ به سبب انجام ماموریت‌های مرتبط با جبهه و جنگ در اثر حوادث و سوانح در داخل منطقه عملیاتی کشته شده یا فوت می‌کنند نیز مشمول این بند می‌باشند

لذا با تدقیق در این ماده و تبصره مربوط به بند ۳ آن متوجه خواهیم شد که می‌توان در شرایطی این افراد را شهید محسوب کرد. در توضیح کامل تر باید گفت با توجه به شرایط خاص سپری شده در آن روز‌ها یعنی ترور سردار سلیمانی یکی از ارشدترین مقامات نظام و رسمی ایران در کشور عراق و به استناد قوانین بین المللی و ایجاد «حق دفاع مشروع» برای ایران و همچنین و پاسخ به این اقدام آمریکا و مورد اصابت قرار دادن پایگاه این کشور در کشور عراق در اصل حالتی از تخاصم بین دو کشور برقرار بوده و فضای کشور را از حالت عادی خارج کرده و باعث به وجود آمدن شرایط خاص جنگی برای ساعاتی در کشور شده است.
 
به لحاظ حقوق بین الملل فقط ممکن است این سوال مطرح شود که آیا وضعیت جنگی یا وضعیت مخاصمه مسلحانه تحقق یافته یا نه. با توجه به تعریفی که از کمیته بین المللی صلیب سرخ ارایه شده است با شلیک اولین گلوله یک دولت علیه حاکمیت دیگر، مخاصمه آغاز شده است. از نگاه امریکا هم، چون به دفاع از خود استناد کرده است پس می‌توان تلقی را داشت که از نظر ایالات متحده حمله مسلحانه تحقق یافته است. دیدگاه دیگری می‌گوید، هدف قرار دادن یک فرمانده عالی نظامی یک کشور به لحاظ اهمیت نظامی و سیاسی که دارد به منزله ورود به مخاصمه مسلحانه است و لذا می‌توان قایل شد ایران در وضعیت جنگی قرار داشته است. در نهایت اینکه با توجه به مانور‌های جنگنده‌های امریکایی و شرایط خاص و حساس زمان پس از حمله به پایگاه‌های نظامی، باید هر جای قلمرو ایران را، چون بالقوه به عنوان هدف نظامی می‌توانست باشد به عنوان منطقه جنگی دانست.
 
همچنین باید توجه داشت که با توجه به اینکه شهید سلیمانی از عالی‌ترین شخصیت‌های نظامی و سیاسی کشور قلمداد می‌شد، لذا اقدام نظامی ایالات متحده مبنی بر آماج قرار دادن کاروان ایشان در خاک عراق را باید به منزله حمله مسلحانه علیه دولت جمهوری اسلامی ایران تلقی کرد و از این رو در چارچوب حقوق توسل به زور و به استناد ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد ـ. همان گونه که در نامه وزرات امور خارجه ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد قید شده است که ایران حق توسل به دفاع مشروع را برای خود محفوظ می‌داند ـ. پس جای تردیدی نمی‌ماند که اقدام ایران در هدف قرار دادن پایگاه‌های نظامی امریکا خلاف حقوق بین الملل نبوده است.
 
همچنین با نگاه دیگر به موضوع می‌توان به بند ۱۸ ماده ۳ مراجعه نمود که درباره مصادیق افراد «در حکم شهید» صحبت به میان آورده است. در این ماده گفته شده است «افرادی که در حین درگیری بین نیرو‌های مسلح و دشمن یا گروه‌های معارض کشته می‌شوند» در حکم شهید محسوب می شوند. به هر حال آنچه مهم به نظر می‌رسد، این است که با توجه به تالمات روحی بسیار شدید حادث شده بر بازماندگان و ایرانیان سراسر دنیا به جهت وقوع این حادثه بهتر است مسئولان هرچه سریعتر نسبت به جبران خسارت حادثه، پیگیری قضایی مقصرین و دلجویی از خانواده‌های بازماندگان برآیند.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۱
در انتظار بررسی: ۱۲
انتشار یافته: ۸۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
بسمه تعالی
کلمه شهید صرفا یک لفظ است است که از طرف ما اطلاق میشود باید رفت اون طرف دید واقعا چه تعداد از افرادی که ما شهید مینامیم توانستند از گیت های عالم برزخ به عنوان شهید عبور کنند . که امیدوارم غالب افراد عبور کرده باشند......
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
دقیقا درسته
حساب اون دنیا با این دنیا خیلی فرق میکنه
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
با چندتا کلمه که نمی شه همه چی رو بفهمی ناشناس 07:14. طرف جانش رو می ده در راه خدا باز می گه خدایا گناهانم را ببخش، کجا سیر مکنی جناب ناشناس، قدم به قدم.
ناشناس
| - |
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
بنیاد شهید زیر بار نمی رود.
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
روزنامه همشهری تیتر «شرمساری» را در حالی برای تمام صفحه‌ اول خود انتخاب کرد که طی دو سال گذشته و در قبال انبوه سوءمدیریت‌های شهرداری تهران و هنگام بارندگی برف و باران و راهبندان و آلودگی هوا، هرگز ابراز شرمساری و عذرخواهی نکرده است.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اونا می خواستن برن کانادا برای کار و زندگی بهتر خودشون.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
نیازی نیست که شما بری اونور تا ببینی کسی شهید شده است یا خیر!

شهید تعریف دارد:

شهید به کسی گفته می شود که در حالی که به حکم ولی عصر خودش در حال جهاد (جهاد اکبر یا جهاد اصغر) باشد به عمد و به جهت مقابله با جهادی که در حال انجام است کشته شود
ناشناس
| United States |
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
کم‌کم فلسفه شهید و شهادت دارد عوض میشود ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
طرف دو تا بچه داشته هر دو رو از دست داده کل زندگیش نابود شده فرقی میکنه شهید در حکم شهید یا اصلا غیر شهید خدا به داد دل این خانواده ها برسه و فقط صبر بده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
حادثه تلخی بود.
به خاطر پروفسور پدرام موسوی و خانمشان که ایشان هم استاد بودند و دو تا دختر کوچکشان که همگی در هواپیما بودند بسیار ناراحت شدم.
B
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
یه عده انسان بیگناه کشته شدن خونواده هاشون روح و روانشون زندگیشون آیندشون از هم پاشیده اونوقت شما دنبال یه اسم.میگردید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
با توجه به ابعاد عمیق این فاجعه، حالا چه فرقی میکنه که قربانیان شهید حساب شوند یا حکم شهید داشته باشند؟! مسئله مهمتر برای تیتر زدن پیدا نکردید؟
Hami
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
واقعا فكر ميكنيد اگر اونارو شهيد محسوب كنن ذره اي از تالمات خانواده داغدارشون كم ميشه؟
ذره اي تسكين محسوب ميشه؟
زنده ميشن؟
اي بابا
كجاي كارين بخدا. اصلا متوجه ميشين چ فاجعه اي رخ داده؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
حسن
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
باید طبق قانون عمل کرد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
پس چیکار باید کرد؟؟
همه مسئولین را برکنار کنند اونها زنده می شوند؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اینکه این عزیزان فقط با یک اشتباه کشته شده اند شکی نیست و خداوند به بازماندگان آنها صبر عنایت فرماید.
اما چرا شهید؟؟
پاسخ ها
قادر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
همینجوری
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
در درگیری با دشمن کشته نشدند که شهید محسوب شوند
موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مهم هم هست؟ واقعا بیایید با مردم صادق باشید... آیا الان مشکل این شهید یا غیرشهید بودن است؟ چقدر خودمان را درگیر القاب پس از مرگ میکنیم!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
منظور این است امکاناتی که به خانواده شهدا داده می شود به خانواده این عزیزان نیز داده شود مثل سهمیه در کنکور کسی با اون دنیا کاری نداره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
من به فکر غربت مسافرام...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شهادت سردار سلیمانی و مورد اصابت قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی بر فراز آسمان تهران در صبحگاه چهارشنبه ۱۸ دی ماه وقایعی بودند که موجب تالمات شدید و زایش سوالات و ابهامات فراوانی برای بسیاری از ایرانیان شدند.

جانباختگان مراسم در كرمان و چه زود فراموش كردين
ناشناس
|
Australia
|
۰۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شهید کانادایی و انگلیسی ندیده بودیم که دیدیم!!
محمدتبریزی
|
-
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
در حکم شهید.............
d;d
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
...مگه ما باید برای خدا تعیین کنیم این شهید است اون یکی نیست؟ اصلا میدونین معنی شهید چیست؟ برید بپرسید و مطالعه کنید بعد. انشا الله همه شهید و شاهد باشیم.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
چرا جانبخاتگان خاکسپاری سردار سلیمانی را شهید اعلام نمی کنند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
خوب معلوم است كه با اين ايين نامه نه شهيد هستند و نه در حكم شهيد. آا آنها ماموريت مرتبط با جبهه و جنگ داشته اند؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
پس استعفا منتفی است !!!؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
کسانی که در راه کسب علم کشته می شوند، شهید حساب می شوند.
بحارالانوار ج 1 ص186
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مشروط بر اینکه در راه خدمت به جامعه اسلامی کسب علم کنند نه برای خدمت به آمریکا و کانادا
ناشناس
|
-
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
به نکته و قید داخل منطقه عملیاتی نیز توجه بفرمائید
منوچهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اصولاً کسانی که برای تحصیل علم به خارج از ایران رفته اند، اگر در این راه به هر دلیلی کشته شوند، طبق روایات دینی شهید محسوب می شوند.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
واقعا به نظرتون بحث چنین موضوعی الان درسته ؟!
که آیا شهید حساب میشوند یا نه ؟!
به نظرم اگرم اون تبصره نبود هم باید شهید حساب میشدند. مگه قانون از طرف خدا نازل شده که فلانی شهید حساب میشود یا نمیشود؟!
قانونی که انسان وضع کرده و مجری قانونم که انسانه ، بعضی جاها نباید به قانون نگاه کرد که قانون چی میگه . باید دید انسانیت و وجدان چی میگه .
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
این نتیجه جنگ الکترونیک است بعضی ها فکر می کردند جنگ الکترونیک تلفات انسانی ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
امریکا با هک کردن سیستهای ما و به اشتباه انداختن انها باعث شهادت اینها شده
این باید برای مردم روشن بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
امریکا با هک کردن سیستهای ما و به اشتباه انداختن انها باعث شهادت اینها شده
این باید برای مردم روشن بشه
ناشناس
|
-
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
فکر کنم‌ هر کسی که در تصادفات رانندگی فوت کند اگر در خودرو‌ایرانی باشد هم‌شهید است
چون به دلیل تحریم ها، خودرو سازی ما نتوانسته پیشرفت خوبی در ایمنی داشته باشد
در بیمارستان ها هم همینطور به دلیل تحریم ها خیلی ها فوت کرده اند
انشاالله توسعه دهید این حرف را تا حقی از کسی خدای نکرده ضایع نشود
حمیدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ساعت شلیک موشک با ساعت حرکت هواپیما از فرودگاه تطابق داره؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
واقعا چقدر تفکر برای انتخاب این موضوع شده ؟! بهتر نبود تیتر این بود ؟ "چرا شب حمله به پایگاه امریکایی فرودگاه‌ها تعطیل نشد؟" ؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
40 ساله در گير بازي با لغات هستيم بقول دوستان چه تاثيري در زندگي انها و بازماندگانشان دارد.....
ناشناس
|
-
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
دلهایی که سرد شدن از جسدهای توی سردخانه خنک ترن
ناشناس
|
United States
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
دروغ است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شهید چه فرقی میکنه با غیر شهید یعنی شهید باشند ان خانواده ای که کلا 2 نفر بودند از بین رفتن سهمیه میتوانند استفاده کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
باسلام
همه عزیزان می دانندکه دراین چندروز گذشته چه برایران وایرانی گذشته ،همه ما غمگین وناراحت هستیم،نمی دانم شاید این هم یک آزمایش الهی ،یا یک آمادگی کامل برای یک جنگ تمام عیال با آمریکای جنایت کارکه امیدواریم که هیچ زمانی شاهد جنگ درسرتاسردنیا نباشیم،بنظر می رسد مسئولین هم دیگر خسته شده اند با این همه استرس وگرفتاریهای که بوجود آمده ،همه ما می دانیم که وقتی استرس درجامعه وفشارهای که درحال حاضربه مردم وکشور وهمچنین مسئولین واردمی شود شاید می توان گفت از زمان جنگ تحمیلی بیشتر است،بیائید خودمان وفامیل وهمسایگانمان را به آرامش دعوت کنیم تا ان شاالله بعداز به خاک مالیدن پوزه دولت شرور وجنایت کار آمریکا صبر پیشه کنیم زیرا،وقت برای تسویه حساب زیاداست،پس به امید خداوندمهربان که خودش کمک کند تا این غمهای این زمانه مارا از پادرنیاورده به دادهم برسیم واز دولت ومسئولین کل نظام را پشتیبانی کنیم تا از این پیچ خطرناک بگذریم، ان شاالله به امید خداوند وکمک همه مردم خوب ،مهربان ونجیم ایران زمین،زنده بادایران ،زنده بادایرانی ،زنده باد اسلام عزیز
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
انشالله از این آزمایشات اللهی! برای شما هم پیش بیاید تا بقیه شمار ا به آرامش دعوت کنند و بروید تا انشالله پوزه آمریکا را به خاک بمالید.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
تمام عیال ؟؟؟!!!
تمام عیار دلبندم !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شما را به خدا جنگ ودرگیری را متوقف کنید به توسعه علمی کشور بپردازید وپولها را صرف آن کنید تا نخبگان به خارج کشور مهاجرت نکنند. اگر ما مرجعیت علمی در دنیا شدیم، آنگاه دنیا بدون هزینه کردن طرفدار ایران وایرانی خواهد شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
کشته شدگان در مراسم تشییع جنازه ، همگی شهید محسوب شدند،برای آنها می بایست جبران خسارت صورت می گرفت و دیه پرداخت می شد اما دادن سهمیه هایی مثل سهمیه کنکور و استخدامی و... به آنها حق یه عده دیگه رو ضایع میکنه.به خاطر سو مدیریت یه عده دیگه.
مطابق برآوردها جبران خسارت حادثه سقوط هواپیما نزدیک به دو هزار میلیارد تومن می باشد که البته به هیچ وجه جبران خسارت جان آدمها رو نمی کنه و در اصل با هزینه بسیار کمتری جلوی این اتفاقات گرفته میشد.اما بحث شهادت با جبران خسارت فرق میکنه.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
آن عزیزانی که جانشان را در سقوط هواپیما از دست دادند "مظلوم" محسوب می شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
قاتل این مسافران بی گناه آمریکاست. . غیر مستقیم و با دسیسه . یکروزی واقعیت ماجرا روشن می شود که چرا صبح چهارشنبه همه روزنامه های آمریکایی یکصدا تیتر زدن هواپیمای اوکراینی با پدافند خودی سقوط کرد؟ فیلمبردار کی بود؟ حتی ترامپ گفت ممکن است اشتباهی رخ داده باشد!!!!
آمریکاییها استاد دسیسه های هواپیمایی هستن مثل یازده سپتامپر.
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
بابا ولمون کن تو رو خدا ..
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اونهایی که منفی میدن شک دارن که آمریکای جنایتکار و ترامپ تروریست مسئول خون این همه آدم است؟؟
کسی که به اشتباه اقدامی رو انجام داده رو مقصر می دونید ولی اونی که به عمد و دانسته شخصی رو ترور می کنه و بعد از این همه تحریم، جنگی رو به یک ملت تحمیل می کنه که نتیجه اش کشته شدن تعدادی آدم بیگناه است ابدا مقصر نیست لابد؟؟
شماها دیگه چه جور انسانهایی هستید؟!!
ناشناس
| Sweden |
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
حال شما خوبه؟؟؟؟؟
قادر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
همین الان هم که شما دارین حرفهای بی معنی میزنید تقصیر آمریکاست
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اینا میگن 4 روز داشتیم کار می کردیم ببینیم کارخودمون بوده یا دیگرون ، آخرش قبول کردن کار خودی بوده ، شما هنوز شک داری ؟
سید حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
خطابم به افرادی هست که به این کامنت منفی میدید،به نظرتون اگر امریکا اساسا در اتفاقات خاورمیانه دخالت نمیکرد و طالبان و القاعده و داعش به جون مردم این منطقه نمی انداخت، لازم بود سردار سلیمانی ها بیرون از مرزهای این کشور بجنگند تا آسیبی به این مملکت نرسه؟اگر آمریکا سردار سلیمانی رو ترور نمیکرد لازم بود ما متقابلا اقدام کنیم و به شرایط جنگی بریم که به تبع اون هواپیمای مسافربری ما ساقط بشه؟

علت العلل همه مسائل منطقه آمریکاست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
وقتی تصاویر ماهواره ایی دارند معلوم میشه که چطور سقوط کرده مسئولین داخلی از ما پنهان میکنند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
متاسفانه آمریکایی ها در بالاترین سطح از مسئولان کشور منابع اطلاعاتی داشته و از طریق منابع از واقعه مطلع شده بودند و البته برای لو نرفتن منبعشان آنرا به طریقی که نشان دهنده تسلط آمریکایی ها در منطقه باشند با آب و تاب زیاد رسانه ای کردند. شما دنبال این باشید که این منبع کیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اطلاعات جعبه سیاه به صورت آنلاین و ماهواره ای ارسال شده بود و یقین داشتند که این حمله موشکی بوده است. جعبه سیاه هواپیماهای جدید اطلاعات را آنلاین و به وسیله ماهواره منتقل می کند
حمید کلباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
پروانه صفت چشم بر او دوخته بودم / ناگه که خبردار شدم ؛ سوخته بودم .
هرچند مقام شهدا بسیار ارزشمند است اما قبل از مطرح شدن مسائل اعتقادی ؛ باید ابهامات و زوایای پنهان در هدف قرار گرفتن هواپیمای حامل این عزیزان که اکثرا از نخبگان علمی بودند ؛ بر طرف شود . شاید همانطور که ایادی جنایتکار آمریکای خبیث در شهادت مظلومانه حاج قاسم سلیمانی و یاران وفادارش نقش تعیین کننده داشتند ؛ دستشان به خون این کبوتران خونین بال هم آلوده است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
خیلی برام جالبه که همه کاربران لفظ شهید را به آخرت نسبت می دهند. منظور استفاده از امکانات و سهمیه ای است که به خانواده شهدا داده می شود که در مقابل مصیبت وارده هیچ است. واقعا ضریب هوشی ما ایرانیان چند است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شهادت را خدا تعیین می کند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اینها رو باید شهید مظلوم تلقی کرد نه شهید خالی, چون مظلومانه و بدون اگاهی و فرصت انتخاب یا دفاع به این سرنوشت دجار شدن و با توجه به اینکه هواپیما در اسمان به محض اصابت منهدم نشده لذا مرگ انی نبوده پس تز تحمل حرارت زیاد و برخورد توام با وحشت اتش و برخورد, شهید شدند و خدایی مقام بالاتری از اکثر شهدا دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
تعریف شهید این است:

شهید به کسی گفته می شود که در حالی که به حکم ولی عصر خودش در حال جهاد (جهاد اکبر یا جهاد اصغر) باشد به عمد و به جهت مقابله با جهادی که در حال انجام است کشته شود

با این تعریف اصیلی که از شهید ارایه گردید هیچ کدام از سرنشینان این هواپیما شهید محسوب نمی شوند.

من نمیدانم چرا قصد بر تنزل معنای و جایگاه شهید و شهادت تا این حد افزایش یافته است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
آیا عراقی ها که در جنگ با ایران کشته شدن و خانوادها انان هنوز حقوق و مزایا شهدا دریافت کنند از حکومت شیعی شهید واقعی یا شهدا ایرانی هر دو طرف ادعا و اصرار بر شهید بودن دارن چطور میشه نظر و حکم خدا فهمید
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
یعنی مثلا به خانواده هاشون مقرری می دن ؟ یا مثلا بچه هاشون تو کنکور سهمیه می گیرن ؟
ته تهش یه خیابونم به نام هر کدوم کنن !
اینم شد علاج درد ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سلام ... خداوند متعال انشاالله همه را بیامرزد .....ولی انگار درجه شهادت و دادن بهشت به دست مسئولین این کشور است و کارنامه بهشت و دوزخ ما بدست این عزیزان است ......هرکس یه هر طریقی از دنیا میرود که شهید نسیت ...شهید و شهادت فقط اختصاص دارد به میدان نبرد جنگ با دشمنان اسلام و و انقلاب و کشور ایران ....این مسافران عزیز .انسانهای مظلومی بودنده امد............. خداوند رحمتشان کند .....همگی عزیز هستند ...شهادت کلمه با عظمتی است فقط برازند قیامت رزمندگان اسلام که در معرکه نبرد شهید شده اند است ...خواهشا" این کلمه با عظمت را کوچک نکنید
خبرنگار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
پس چرا جانباختگان حادثه دلخراش مراسم تشییع شهدا در کرمان مورد غفلت قرار گرفتند.
اگر قرار است از ذکر نام شهید برای مسافران پرواز اکراین برده شود پس حتما بایستی جانباختگان کرمانی هم شهید محسوب شوند.واقعا اگر نشود ظلم و داغی دیگر بر خانواده داغدارشان خواهد بود .همان طور که اخبار مربوط به کشته شدگان کرمانی متاسفانه انعکاس زیادی و توجهخاصی از سوی رسانه ها ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شهید شدن نیاز به نیت شهادت دارد. نمی توان هر کسی که حتی با مظلومیت کشته می شود را شهید نامید. بهتر است با این کارها واژه ها و مفاهیم مقدس را لوث نکنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
کسی از خانوادشون باقی نمونده که بخواین با سهمیه شهید بهشون بدین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
نوع بحث غلط است. وقتی رییس دانشگاه آلبرتا میگوید میزان خسارت فکری نخبه هایی که از دست دادیم غیرقابل جبران است. پیش کشیدن این بحث که آیا اینها شهید حساب میشوند یا نه یک بحث کاملا بی مورد است. مهم این است که با اشتباهات و سوء مدیریت عد ه ای سرمایه های این مملکت از دست رفتند.
سیدمحسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شهید هستن چون درراه وطن رفتن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
با توجه به اینکه سقوط هواپیما در اثر جنگ الکترونیک تحمیلی از سوی شیطان بزرگ محتمل است از هر گونه قصاوت نهایی باید اجتناب شود.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مسافران الان دیگر زنده نیستند. حالا شما سر اینکه چه لقب و برچسبی به آنها خواهید داد بحث کنید.
اوضاع با شهید اعلام کردن آنها بهتر نخواهد شد.
ناشناس
|
Japan
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ول کنید بابا تروخدا روی زخمشون نمک نپاشید
مهدی
|
Canada
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ارزش کلمات را اینگونه خراب نکنید و با این کار زخم دیگری بر داغ. داغدیدگان نگذارید. اصل مطلب همدردی با بازماندگان قربانی است.نخست وزیر کانادا و معاونان او که در طی این چند روز با تک تک بازماندگان این سقوط شخصا ملاقات کرده اند. و این تنها چیزییت که میتواند آرامش بخش دل های بازماندگان باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
در این مورد ببن علما بحث جدی مطرح است الان بیشتر نگران اونام تا کشته شدگان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
در قرآن کلمه ای به اسم " شهید " با کاربرد رایج آن در ایران وجود ندارد . آن جایگاه والایی که برای گروهی از انسان ها در قرآن مطرح شده است کشته شدن در راه خدا است . لذا اگر این مفهوم را از نبرد به سایر جنبه های زندگی انسان تعمیم دهیم, اگر کسی در خلال فعالیتی که در امتداد اجرای فرامین الاهی است کشته شود , در راه خدا کشته شده و در آن جایگاه ویژه قرار خواهد داشت . به این ترتیب بعید نیست کسی که با نگاه اطاعت از فرمان الاهی هنگام تلاش برای کسب روزی حلال از دنیا برود, به همان جایگاه والایی برسد که یک سرباز اگر در میدان نبرد کشته شود به آن دست می یابد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شهید شدن افتخاری است که تاریخ نصیب برخی می کند و نه حکمی که از طرف عده ای صادر شود.
تتلیتی باهوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
خیلی هاشون بی حجاب بودند حجاب هم حکم خدا است پس بی حجابهای سوار این هواپیما شهید نیستند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
عبدالحسین مجدمی اکبر طبری اجلاس داووس علی دیواندری طرح گام کروناویروس سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا احمد حمزه