بازدید 21160

جزییات طرح دو فوریتی اصلاح قیمت بنزین در مجلس

کد خبر: ۹۴۷۹۶۵
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲ 31 December 2019

بهرام پارسایی، درباره پیگیری طرح دو فوریتی تک نرخی شدن قیمت بنزین، گفت: باتوجه به شرایط کشور و محقق نشدن برخی از وعده‌هایی که به واسطه افزایش قیمت بنزین داده شده بود؛ طرح دو فوریتی تک نرخی شدن قیمت بنزین را چهارم آذر ماه به هیأت رئیسه مجلس تقدیم کردیم و بعد از آن بیش از ٦٠ امضا برای در اولویت قرار گرفتن طرح، جمع‌آوری شد که تا این لحظه اقدامی صورت نگرفته است.

به گزارش  تابناک به نقل از ایلنا، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چاره‌ای که برای اعلام وصول شدن این طرح دیدیم این بود که آن را در قالب پیشنهاد به کمیسیون تلفیق مجلس ارائه دهیم که هفته گذشته این کار صورت گرفت و امیدواریم با توجه ادله قوی و قانع‌کننده که وجود دارد این کمیسیون همکاری کند تا این پیشنهاد تصویب و به صحن مجلس بیاید.

وی درباره این‌که برخی از نمایندگان در پی این بود که طرح‌هایی را ارائه دهند تا مثلا بنزین به صورت تک‌نرخی ۲ هزار تومان باشد و یا این که به صورت دیگری در اختیار مردم قرار گیرد، اما از سوی برخی از افراد با این پاسخ روبه‌رو شدند به دلیل آن‌که رهبری در خصوص افزایش قیمت بنزین دستور‌هایی داده‌اند، باید از این طرح تمکین شود، گفت: اولاً این را بگویم که بنزین بالای هزار و ۵۰۰ تومان مجدداً نارضایتی و اعتراض‌های دیگری در کشور ایجاد خواهد کرد.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دوماً اینکه در حال حاضر تاکسی‌ها، آژانس‌ها، وانت‌بار‌ها و تاکسی‌های اینترنتی و قایق‌های صیادی از این قبیل سهیمه هزار و ۵۰۰ تومانی استفاده می‌کنند و اگر ما بیایم یک شوک دیگر وارد کنیم قیمت را از این بالاتر ببریم قطعا تبعات اجتماعی دیگری به وجود خواهد آمد.

وی با بیان این‌که دستور رهبری هم در قضیه افزایش قیمت بنزین کاملا مشخص بود، ایشان فرمودند: من کارشناس موضوع نیستم، اما باتوجه به نظر کارشناسی از این طرح حمایت می‌کنم، خاطرنشان کرد: امروز به نظر کارشناسی در خصوص افزایش قیمت بنزین نقد وارد است، مشاهده می‌کنید هیچ کدام از سران قوا مسئولیت این کار را مستقیماً بر عهده نمی‌گیرند و توپ را در زمین دیگران می‌اندازند.

پارسایی ادامه داد: رهبری برای حمایت از این طرح مواردی را مانند این‌که طرح مذکور باعث ایجاد تورم و نارضایتی مردم نشود و در مقابل آن‌چه که به دست می‌آید به مستمندان برسد، در نظر داشتند که هیچ کدام محقق نشد.

وی با بیان اینکه هر جا صحبت از دونرخی شدن به میان آید چه ارز باشد و چه بنزین قطعا فساد صورت خواهد گرفت، گفت: در نظر داشته باشید کنترل اقتصاد و تورم یک علم است و دستوری نیست، اما بعضی‌ها فکر می‌کردند با بخشنامه و دستور می‌تواندن مانع از تورم ناشی از گرانی بنزین شوند که عملا نشد.

این عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی افزود: بعد از گرانی بنزین ما شاهد تورم شدید و نارضایتی مردم هستیم، حالا به این فشار اقتصادی که به وجود می‌آید را اضافه کنید؛ بر اساس همین بود که طرح دوفوریتی ۴ آبان ماه تقدیم هیأت رئیسه شد.

وی تاکید کرد: افرادی که نمی‌خواهند این افزایش قیمت به نفع مردم اصلاح شود، مدام تکرار می‌کنند که رهبری مخالف است در صورتی که نظر ایشان کاملا مشخص بود.

پارسایی ادامه داد: پیشنهاد تک نرخی کردن بنزین را با تعداد امضا بالا به هیات رئیسه دادیم تا در اولویت قرار گیرد که محقق نشد و همین موضوع را در بودجه ٩٩ پیشنهاد دادیم و در کمیسیون تلفیق در تبصره ۱۴ مطرح خواهد شد که ظاهرا به این تبصره هنوز نرسیده‌اند، هر زمانی که از ما دعوت کنند آن‌جا توضیحات لازم را خواهیم داد هرچند که خود اعضای کمیسیون به حقایق آگاه هستند و می‌دانند مردم تحت فشارند.

وی با اشاره به اینکه گفته می‌شد گرانی بنزین به خاطر مردم است، گفت: امروز مردم می‌گویند بسته‌های معیشتی را نمی‌خواهیم و بنزین را گران نکنید، پیشنهاد ما این است که بنزین هزار و ۵۰۰ تومان شود بسته‌های معیشتی به جای آن که به ۶۰ میلیون نفر داده شود به ۱۰ میلیون نیازمند واقعی داده شود.

به گفته این نماینده مجلس شورای اسلامی بسته‌های معیشتی راهکار قانونی ندارد و مشخص نیست که چگونه در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد و امروز بسیاری از مردم می‌گویند که آن را دریافت نکرده‌اند!

وی ادامه داد: برای رفع ابهامات و شبهات موجود، جلوگیری از تورم افسار گسیخته که اگر بدون شک اصلاح نشود تا پایان سال سیر صعودی پیدا خواهد و همچنین شفاف شدن درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین بهتر است سیاست تک نرخی صورت گیرد تا درد‌های مردم التیام پیدا کند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۲۰
انتشار یافته: ۱۵
باز به انتخابات نزدیک شدیم نمایندگان بیکار مجلس یاد مردم افتادن مردم عمرا اگر رای بدن این مجلس اگر تعطیل شود قطعا به سود مردم و کشور است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۰
شما ها جیب ما را نزنید یارانه و کمک های معیشتی پیش کش
اگر قرار است اصلاح شود باید بیشتر از 1500 تومان نباشد چون خیلی ها با 60 لیتر در ماه کارشان حل میشود در غیر اینصورت باید بالا تر از 1500 تومان بایدمابه التفاوت بپردازند یعنی بیشتر بدهند
نظر بسیا رخوبیه که تک نرخی بشه .همانطور که اعلام شد 1500 تومن بشه ولی 60 میلیون نفر معیشتی دریافت نکنن. میگویند به تاکسی ها آژانس ها وصیادن وغیره بنزین 1500 تومنی میدهند .شخصی ها چکارکنند .60لیتر نهایت برای یک ماه جوابگو منی هست که 100 کیلومتر از محل کار تا منزل فاصله هست اگه مسافرت بخواهیم بریم باید بنزین آزاد استفاده کنیم یه شمال بریم باید 300 هزار تومن بنزین مصرف کنیم با این وضعیت گرانی
راهکار اساسي اين هست که قيمت همه کالاها و خدمات اعم از توليدات خدمات حقوق و دستمزد همه و همه واقعي شود و هيچ يارانه اي هم به هيچ کس ندهند و جلوي رانت خواري و فسادهاي اقتصادي هم گرفته شود و هر آنچه درامد دولت هست به طور يکسان در تمام نقاط کشور براي عمران و آباداني و توسعه زيرساختهاي اقتصادي و اجتماعي و آموزشي و... شود.غير اين باشد همين آش هست و همين کاسه
چه فایده؟!حالا که بالا رفتن قیمت بنزین اثر خود را بر روی قیمت سایر اجناس هم گذاشته و باعث گرانی شده تازه یادتان افتاده طرح بدهید معیشت را بردارند؟!اگر می خواستید کاری کنید باید قبلش انجام می دادید نه حالا!پس لطفا اگر به بهانه مردم می خواهید کاری کنید دست نگه دارید و کاری نکنید.اگر هم این طرحها دلایل دیگری دارد که خود می دانید هر کار دوست دارید انجام دهید.
کسی خوشحال یا نگران نشه. مصوبات مجلس دیگه اهمیت نداره. چون سه نفر دیگه با هم میشینن و تصمیم دیگه ای می گیرن که کاملا مغایر با مصوبات مجلس هست. لذا مجلس در ته امور است.
مجلس فقط هزینه سنگین مالی برای بیت المال دارد و دیگرهیچ.
نوش داروئی و بعد مرگ سهراب آمدی
سلام امروز رفتم پمپ بنزين وقتي خواستم بنزين بزنم كسي كه مسئول پمپ بود گفت آزاد ميزني يا با كارت خودت گفتم ازاد يه كارت از جيبش درآورد گذاشت توي كارت خوان پمپ .وقتي بنزين زدم تمام شد كارت را يك مقدار كشيدم بيرون كه بتونم از طريق پز پول آن را پرداخت نمايم ديدم كارت جايگاه نيست كارتيكه داخل دستگاه گذاشته متعلق به يك دستگاه نيسان وانت است پس نتيجه ميگيريم رانت وجود دارد.
اینقدر به مردم دروغ گفتین که ملت هیچ حفتان را باور نمکنند.
بخدا اگر بنزین به لیتری 10 ریال هم برسد من رای نخواهم داد
چیه دندون تیز کرده بودین برا اینکه ملت بنزین ۳ تومنی بزنن و با پرداخت ناچیز یارانه معیشت با بقیه اش حال کنین؟دیدین ملت دارن یجورایی مدارا میکنن و چیزی گیرتون نیومد از بنزین حالا به بهانه تک نرخی کردن میخوایین از زیر پرداخت یارانه در برین اینهمه اسمون ریسمون نبافین،در ضمن با اینکارا نه رای میدیم نه پا تو جنگ احتمالیتون میزاریم!
ما بجای رئیس جمهور و مجلس و سازمانهائ انتخابی از این قبیل
فقط به یک معاونت امور اجرائی انتصابی نیاز داریم که هیئت دولت را سرپرستی کند
خدا شاهده :
همونطوری که نیروهای دفاعی ما با وجود تمام کمبودها ،تا این حد سر حال باقی مانده اند
همه امور مملکت هم ،صاحب اصلی خودرا پیدا میکند و در زمان بسیار کوتاهی ،این کشور ،واقعا گلستان میشود
باز هم می خواهید یه بهانه دیگه برای ایجاد شورش در کشور ایجاد کنید؟
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی