بازدید 33112

پذیرش مسئولیت بخشی از کشته‌شدگان آبان توسط ناجا

کد خبر: ۹۴۷۱۹۶
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳ 28 December 2019

جلال میرزایی با تاکید بر اینکه نخبگان جامعه یا کسانی که اهداف خاصی دارند دنبال تعداد کشته‌های حوادث آبان‌ماه هستند گفت: رسانه‌های خارجی با اعلام آمار‌های ضدونقیض کشته‌شدگان حوادث آبان‌ماه در پی این هستند که جنگ روانی راه بیندازند و مسئولان داخلی را وا دارند تا در این باره واکنش نشان دهند.

به گزارش تابناک به نقل از اعتمادآنلاین، جلال میرزایی، رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس، درباره عدم اعلام رسمی آمار کشته‌شدگان حوادث آبان‌ماه از سوی مسئولان داخلی که منجر به سوءاستفاده رسانه‌های خارجی از این موضوع شده است گفت: رسانه‌های خارجی آمار‌های متناقضی از کشته‌شدگان معترض در جریانات آبان‌ماه اعلام می‌کنند تا مسئولان مربوطه کشورمان را مجبور به واکنش نشان دادن کنند.

آمار ضدونقیض بی‌بی‌سی و رویترز از کشته‌شدگان حوادث آبان ایران

نماینده مردم ایلام در مجلس ادامه داد: چند روز گذشته بی‌بی‌سی فارسی گزارشی پخش کرد مبنی بر اینکه یکی از سازمان‌های بین‌المللی آمار دقیق کشته‌شدگان اعتراضات آبان در ایران را ۳۰۴ نفر اعلام کرده است. در گزارشی دیگر، رویترز تعداد کشته‌شدگان این حوادث را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد.

میرزایی تاکید کرد: رسانه‌های خارجی علاوه بر اعلام آمار‌های متناقض به منظور راه‌اندازی جنگ و عملیات روانی، قصد دارند مسئولان ما را مجبور به نشان دادن واکنش کنند؛ بنابراین باید بررسی کرد در مواجهه با این اخبار متناقض که منتشر می‌شود چه واکنشی باید نشان داد.

راهپیمایی مسالمت‌آمیز حق مردم است، اما تخریب اموال پذیرفته نیست

عضو فراکسیون امید مجلس توضیح داد: در آبان‌ماه حوادث و نارضایتی‌های گسترده‌ای در پی افزایش قیمت بنزین در کشور رخ داد که هیچ یک از مقامات و مسئولان به دنبال کتمان این حقیقت نیستند و همگی به این امر اذعان دارند. ضمن اینکه راهپیمایی مسالمت‌آمیز حق مردم است، اما تخریب اموال عمومی را کسی تایید نمی‌کند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم با اشاره به اینکه «اذعان به نارضایتی مردم و اینکه اعتراض حق‌شان است از جمله برنامه‌های دولت و حاکمیت به شمار می‌رود» گفت: حاکمیت این حق را برای مردم به رسمیت می‌شناسد، ولی خشونت و تخریب اموال عمومی به هیچ وجه مورد پذیرش نیست و از نظر همه محکوم و مذموم است.

میرزایی خاطرنشان کرد: دولت قبول دارد که برخی از معترضان در این حوادث کشته، گروهی زخمی و تعدادی بازداشت شده‌اند. ولی درباره تعداد کشته‌ها ابهاماتی وجود دارد. البته در مورد کشته‌شدگان نه به صورت یک گزارش مستند، بلکه در قالب اظهارنظراتی از سوی دستگاه قضایی و برخی مراکز مسئول صحبت‌هایی مطرح شده است، ولی درباره تعداد و چگونگی کشته شدن این افراد ابهاماتی در میان است.

نیروی انتظامی مسئولیت بخشی از کشته‌شدگان آبان را بر عهده گرفته است

میرزایی با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی مسئولیت بخشی از کشته‌شدگان حوادث آبان را بر عهده گرفته است افزود: مسئولیت تعدادی از کشته‌شدگان را نیروی انتظامی پذیرفته است در این باره نیاز داریم گزارشی شفافی از تعداد کشته‌ها و نحوه کشته شدن‌شان ارائه شود. اگر نیروی انتظامی کوتاهی کرده است صراحتاً بیان کند تا از تکرار این اتفاقات پیشگیری شود. قرار نیست هر تحصن و اعتراضی به خشونت کشیده شود.

او اضافه کرد: اگر مقابله دقیق و هوشمندانه نداشته باشیم، هر بار این اعتراضات به چالشی برای نظام تبدیل خواهد شد. پس باید آسیب‌شناسی شود که دستگاه امنیتی و انتظامی ما چه چیزی برای تجهیز و مواجهه کم‌هزینه با این اتفاقات نیاز دارد.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس در پاسخ اینکه چرا مسئولان مربوطه آمار دقیق و رسمی کشته‌شدگان این حوادث را در راستای جلوگیری از شایعه‌سازی‌ها اعلام نمی‌کند گفت: مردم عادی دنبال آمار و تعداد کشته‌شدگان نیستند، برخی نخبگان و افرادی که دغدغه مردم را دارند و فعالان سیاسی خواهان باز شدن این موضوع هستند و می‌خواهند علل و چگونگی کشته شدن معترضان را بدانند.

میرزایی تاکید کرد: کسانی که دنبال این موضوع هستند اهداف خاصی را دنبال می‌کنند، ولی پیگیری‌کنندگان داخلی دنبال حقوق شهروندی هستند. به نظرم باید یک بازنگری در عملکرد نیرو‌های انتظامی صورت گیرد تا برای مواجهه با این شرایط با هزینه کمتری آمادگی لازم ایجاد شود.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۴۷
انتشار یافته: ۱۳
ما هر چه زودتر این موضوع را به صورت شفاف اعللام کنیم زودتر از این مسئله عبور خواهیم کرد.
اگر اشتباه کردیم شجاع باشیم و اعللام کنیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
این مسئله قابل عبور کردن نیست
ابتدا شفاف و سپس حل خواهد شد و آنگاه برای همیشه در یادها خواهد ماند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
این همه کشته مگه عبور کردنی است؟
تعداد کشته ها چند نفر بوده ؟
ما نباید بدونیم ابعاد مسئولیتی که ناجا پذیرفته چقدره ؟؟
از بین رفتن فرزند یا پدر و مادر یک خانواده را قراره چطور جبران کنه ؟؟
مسئولیت بخشی از کشته ها را می پذیریم و تمام ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من یک ایرانی هستم و اجازه نمی دهم یک به اصطلاح نماینده در مورد مردم اینگونه تفکیکی برای اطلاع رسانی انجام دهد. شما وظیفه دارید هر چه زودتر آمار را اعلام کنید. عواقب اعلام آمار دیرتر فکر نمی کنم کمتر از اعلام الان آن باشد. اینکه فکر کنید عواقب ندارد، اشتباه است و حتما عواقب خواهد داشت. نمی شود مردم را مانند دشمن جنگی به ضرب گلوله کشت و گفت که ببخشید اشتباه شده و آنها شهید حساب می شوند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
امار خیلی بالا است بعید میدونم آمار واقعی اعلام بشه
چرا برای کنترل اغتشاشات از گلوله های پلاستیکی استفاده نمیشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
بخاطر تحریم ها شرکتهای سازنده گلوله پلاستیکی از دادن آن امتناع می کنند. بهتر است این موضوع بومی سازی شود مانند انواع سلاح و تانک های دیگر
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
برای اینکه تحریم هستیم و گلوله پلاستیکی بهمون نمیدن
امار بدهید . کسانی که مردم را کشتند را هم دادگاهی کنید این است خواسته ملت ایران
آخرش میشه همون چیزی که رویترز گزارش کرد
صدا وسیما که دائم گزارش میذاره میگه به طرز مشکوک کشته شدن
این کشتارها را دشمن با دشمنش میکنه چرا مردم را کشتید مگر چه می خواستند خوب بنزین را چرا سه برابر گران کردید اگر 500 تومان گران می کردید این اتفاق می افتاد کسی که مردم را کشت دشمن مردم است فقط دشمن !غم از دست دادن عزیزی سخت است نمی شود جبران کرد
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022
آخرین اخبار