بازدید 9965
کد خبر: ۹۴۵۶۷۰
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۱ 21 December 2019
رییس‌جمهور گفت: اجلاس مالزی و کوالالامپور یک شیوه نوینی برای اجتماع مسلمان‌ها و متفکرین اسلامی با حضور شماری از سران کشور‌های اسلامی بود و در واقع مبنای این اجلاس همکاری کشور‌های اسلامی برای دستیابی به یک توسعه مطلوب در شرایط امروز بود.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور که به دعوت رسمی نخست وزیران مالزی و ژاپن به این دو کشور سفر کرده بود، عصر شنبه به تهران بازگشت و در فرودگاه مهرآباد به خبرنگاران افزود: حدود ۸۰ کشور، متفکرین و صاحب نظران دعوت شده بودند و حدود ۲۰۰۰ میهمان در این اجلاس حضور داشتند و از سران کشور‌های اسلامی هم ایران و ترکیه و قطر و خود مالزی حضور داشتند.

وی اظهارداشت: در کنار سخنرانی در اجلاس عمومی، در عصر روز نخست اجلاس یک جلسه بحث نیز در این باره بود که چگونه ما باید در دنیای اسلام به توسعه برسیم.

وی به نشست سران کشور‌های مالزی، ایران، ترکیه و قطر در حاشیه این اجلاس اشاره کرد و گفت: در این نشست تصمیمات بسیار خوبی برای همکاری ۴ کشور اتخاذ شد و البته از کشور‌های دیگر هم بنا شد برای مساله توسعه به ویژه در زمینه همکاری در فناوری‌های نو و زمینه‌های صنعت دعوت شود.

روحانی به نشست سران کشور‌های مالزی، ایران، ترکیه و قطر در حاشیه این اجلاس اشاره کرد و گفت: در این نشست تصمیمات بسیار خوبی برای همکاری ۴ کشور اتخاذ شد و البته از کشور‌های دیگر هم بنا شد برای مساله توسعه به ویژه در زمینه همکاری در فناوری‌های نو و زمینه‌های صنعت دعوت شود.

رئیس جمهور افزود: علاوه بر این اجلاس توسعه روابط با کشور دوست مالزی برای ما اهمیت دارد و خوشبختانه از ابتدای دولت یازدهم روابط دو کشور نسبت به قبل گرم‌تر و صمیمانه‌تر شده و در دورانی که آقای دکتر ماهاتیر محمد مسوولیت نخست وزیری را برعهده گرفتند، روابط بسیار نزدیک‌تر شد.

دکتر روحانی اظهارداشت: در این مدت کوتاه، ۴-۳ بار با هم گفتگو و بحث داشتیم و راجع به روابط دوجانبه تصمیمات بسیار خوبی گرفتیم و بنا شد به زودی اجلاس مشترک همکاری‌های دو کشور تشکیل شود و آقای ماهاتیر محمد علاقمند هست در آینده نزدیک از تهران بازدید داشته باشد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: خوشبختانه تصمیمات خوبی برای دو کشور در زمینه صنعت و مخصوصا در بخشی از زمینه‌های مهم صنعتی اتخاذ شد؛ در زمینه مسائل اقتصادی و مالی- بانکی نیز بحث‌های خوبی انجام شد.

دکتر روحانی افزود: پیشنهاد ایران در اجلاس کشور‌های اسلامی موضوع اقتصاد دیجیتال و بازار مشترک در این زمینه، ایجاد صندوق مشترک برای فناوری‌های نو و شرکت‌های دانش بنیان و همچنین مساله رمز ارز‌ها و همکاری در هوش مصنوعی و امنیت سایبری بود که این پیشنهادات هم مورد توجه قرار گرفت و هم سران موافقت کردند که در این راستا همکاری‌های عملی طراحی و برنامه ریزی شود.

رییس جمهور گفت: در حاشیه این اجلاس با آقای اردوغان رئیس جمهور ترکیه ملاقات داشتیم و در آن روابط دوجانبه و همچنین مسائل منطقه از جمله سوریه را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. با امیر قطر هم دیدار جداگانه‌ای داشتیم که در آن درباره همکاری‌های دو کشور مخصوصا طرح صلح هرمز بحث و گفتگو کردیم و این طرح مورد استقبال قطر هم قرار گرفته است.

روحانی با اشاره به اهداف سفر به ژاپن خاطرنشان کرد: امسال نودمین سال روابط سیاسی دو کشور است و خوشبختانه در طول سال جاری ۳ ملاقات بین من و آقای آبه نخست وزیر ژاپن انجام گرفته است، یکبار در تهران که ایشان بعد از ۴۱-۴۰ سال که رئیس دولت ژاپن از ایران دیدار نکرده بود به ایران آمدند و دعوت کردند که من به ژاپن بروم.

رییس جمهور اضافه کرد: تصمیم بر این بود که اگر بتوانیم در همین سال یعنی نودمین سال برقراری روابط سیاسی دو کشور، این سفر را انجام دهیم که خوشبختانه این سفر انجام گرفت. این سفر و دیدار‌ها هم در خصوص مناسبات دوجانبه و روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی است که بین دو کشور وجود دارد.

دکتر روحانی اضافه کرد: شبی که میهمان آقای آبه بودیم به مناسبت شب یلدا یک جلسه‌ای هم ایرانی‌ها با عده‌ای از ژاپنی‌ها داشتند که ژاپنی‌ها در این مراسم به یلدا احترام کرده و سفره را با همان میوه‌هایی که مرسوم است تزیین کرده بودند.

رئیس جمهور با بیان اینکه اصولا از لحاظ فرهنگی اشتراکات خوبی بین ایران و ژاپن وجود دارد که از جمله آن در زمینه عید نوروز و روز طبیعت است، گفت: ریشه‌های فرهنگی مشترکی در آسیا و در شرق جهان موجود است.

دکتر روحانی اظهار داشت: امروز جلسه‌ای با نمایندگان شرکت‌های ژاپنی که در ایران فعالیت می‌کردند و هنوز هم دفترشان در تهران فعال است و روابط اقتصادی را هنوز در شرایط تحریم حفظ کردند، داشتیم؛ این‌ها شرکت‌هایی بودند که بین ۵۰ تا ۷۰ سال سابقه کار در ایران دارند و همه آن‌ها تاکید داشتند به اینکه روابط اقتصادی را ادامه دهند؛ برخی از موارد مشکلاتی داشتند که مورد توجه و بررسی قرار گرفت و در مجموع جلسه مفیدی بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه در دیدار با آقای آبه به غیر از موضوع روابط دوجانبه دو مساله دیگر نیز مورد بحث قرار گرفت، تصریح کرد: راجع به مساله تحریم برخی از کشور‌ها حساس‌تر از کشور‌های دیگر هستند البته به غیر از یکی دو کشور در دنیا همه مخالف تحریم هستند و همه هم می‌دانند که این تحریم خلاف مقررات بین المللی است و به جایی نمی‌رسد و آمریکایی‌ها ناچارند از این راه غلطی که رفتند برگردند و این موضوع مورد اتفاق همه کشورهاست.

روحانی ادامه داد: در اصل تحریم چیزی است که به ضرر همه کشورهاست؛ تنها به ضرر ایران نیست؛ در واقع یک تصمیم باخت- باخت است که آمریکا در این زمینه به غلط تصمیم گرفته و محاسبات غلطی داشته است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ژاپنی ها، اروپایی‌ها و دیگران در این زمینه فعال هستند که تحریم‌ها را بشکنند و پیشنهادات و راه حل‌هایی دارند که با هم در این زمینه رایزنی داریم و معتقدیم شکستن تحریم و از بین بردن توطئه آمریکا در تحریم ایران یک کار ضروری، ملی و انقلابی بوده و وظیفه همه ماست که این تحریم را بشکنیم.

,d ادامه داد: بنابراین با همه کشور‌ها در این زمینه رایزنی داریم و این رایزنی‌ها با برخی از کشور‌های اروپایی و ژاپن بیشتر است؛ دیشب تقریبا یکساعت و نیم جلسه خصوصی و یک ساعت جلسه عمومی داشتیم و در شام کاری هم بیش از یک ساعت بحث بسیار مفصلی داشتیم؛ در مجموع بیشتر از ۳ و نیم تا ۴ ساعت با هم مذاکره کردیم.

روحانی با بیان اینکه هم ژاپنی‌ها و هم ما در زمینه شکستن تحریم یک پیشنهاد جدیدی داشتیم که در این زمینه با هم بحث کردیم و بنا شد رایزنی‌های دو کشور در این زمینه را ادامه دهیم، اظهار داشت: موضوع دیگری که برای ژاپنی‌ها و البته برای همه کشور‌های بزرگ آسیا و اروپا هم اهمیت دارد مساله امنیت انرژی و کشتیرانی در منطقه است؛ به هر حال انرژی این کشور‌ها و نیازشان وابسته به این منطقه و امنیت این منطقه است.

رئیس جمهور افزود: مذاکرات خوبی در این زمینه داشتیم؛ ژاپن اولا از طرح ایران یعنی طرح صلح هرمز و طرح امید حمایت می‌کند و آنجا به صراحت اعلام کردند که ما از این طرح حمایت می‌کنیم؛ دوم اینکه ژاپن اعلام کرده در برنامه ریزی که آمریکایی‌ها برای امنیت منطقه دارند نیز شرکت نخواهد کرد.

روحانی با اشاره به اینکه ژاپن می‌خواهد یک کشتی تجسسی به منطقه بیاورد که این نه در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز بلکه در منطقه باب المندب و بخشی از دریای عمان است، خاطرنشان کرد: نخست وزیر ژاپن برنامه اش را در این راستا تشریح کرد و توضیح داد؛ البته به ژاپنی‌ها اعلام کردیم که نظرمان نسبت به امنیت منطقه یک نظر ثابت است؛ معتقدیم امنیت منطقه باید توسط کشور‌های منطقه تامین شود و بر همین مبنا هم طرح صلح هرمز را ارائه کردیم.

رئیس جمهور ادامه داد: در عین حال می‌دانیم که امنیت منطقه برای همه کشور‌های این منطقه از جمله ژاپن اهمیت دارد؛ بنابراین راجع به کل منطقه مباحث بسیار خوبی داشتیم.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید ناو روزولت مناجات شعبانیه حسن نوروزی کریم همتی