بازدید 4593
رحیم‌پور ازغدی:
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: انقلاب اسلامی حاصل وحدت حوزه و دانشگاه است.
کد خبر: ۹۴۵۰۵۶
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۷ 18 December 2019
به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم، حسن رحیم‌پور ازغدی عصر امروز در همایش وحدت حوزه و دانشگاه که در مدرسه علمیه عباسقلی خان برگزار شد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی در ابتدا نظام سیاسی را تغییر داد و با ایجاد انقلاب اسلامی، نظام‌های مختلف باید شکل گیرد چرا که انقلاب اسلامی با پیدایش خود تنها موانع نظام سازی اسلامی را بر طرف کرد.

وی افزود: انقلاب اسلامی حاصل وحدت حوزه و دانشگاه است در حال حاضر باید به سطحی بی‌اندیشیم که نازل به تمدن‌سازی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه در تمام علوم نگاه تمدنی باید داشت، گفت: اگر اجتماعی بی‌اندیشیم باید در راستای خداوند شکل بگیرد ما می‌توانیم به روش‌های مختلف تمدن‌ها را انجام دهیم که اگر این‌ها ارتقا پیدا کرد علوم عقلی و ... در سطحی برای پروژه واحد برای ایجاد تمدن جدید اسلامی تلاش می‌کنند.

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به اینکه با ایجاد نگاه تمدنی معیار، سطح و نمره دادن‌ها به رفتار‌های نظام سازی فرق می‌کند، خاطرنشان کرد: وحدت حوزه و دانشگاه یعنی تقسیم‌کار در جهت تمدن‌سازی جدید اسلامی و حل مشکلاتی که جامعه نتوانست در طول ۴۰ سال آن‌ها را حل کند.

وی اضافه کرد: عزم تمدن سازی در حوزه و دانشگاه به‌طور عام وجود ندارد، مسئله اول اراده تاریخی در جهت خدمت به بشریت که شرط‌های درونی تربیت دینی و زمینه‌های بیرونی دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام در راستای ایجاد تمدن اسلامی عزمی راسخ داشتند، با وهن نمی‌توان تبلیغ دین کرد به همین جهت نظام‌های آموزش و تبلیغی که قدرت ابلاغ ندارد کارآمد نیست.

بیشتر بخوانید
رحیم‌پور ازغدی: اگر به جوان انقلابی در مدیریت کشور بها ندهیم از عدالت دور می‌شویم

رحیم‌پور ازغدی: افزایش قیمت بنزین باید طی چندسال انجام می‌شد

رحیم‌پور ازغدی: استفاده ابزاری از آرایش زنان مصداق خشونت است

رحیم‌پور ازغدی بابیان اینکه اگر از دین به‌نوعی صحبت می‌کنید که هیچ‌کس دشمن شما نیست به درد نمی‌خورد، عنوان کرد: اگر کسی هیچ‌کس علیه او نیست و برای هیچ‌کس خطر ندارد معلوم است با هیچ ظلم و فسادی در نیفتاده است.

وی در ادامه گفت: گاهی برخی فکر می‌کنند روحانی بودن این است مؤمن و کافر همه تأیید کنند این خلاف است عادل عارف اخلاقی دشمنان حق، دشمنش و دوستان حق هم دوستش‌اند و این سیره پیامبر و ائمه اطهار (ع) بود.

رحیم‌پور ازغدی در ادامه خاطرنشان کرد: کسانی که الآن در وسط میدان فرهنگی و جهاد نباشند اگر در زمان امام حسین (ع) حاضر بودند همراه امام هم نبودند و در زمان قیام حضرت حجت (عج) هم نخواهند بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برخی فضا‌های دوگانه، تاکید کرد: در حوزه کاری خود کسانی می‌بینم در خصوصی چیزی می‌گویند و در جلسه خلاف عمل می‌کنند، این‌ها جزو مسؤولین هم هستند بیرون چیزی می‌گوید، اما در شورا چیزی نمی‌گوید و بهانه مصلح اندیشی می‌آورد.

وی به جلوداری طلاب در مسئله‌ها تأکید و ادامه داد: طلبه‌ای که آیه جهاد بخواند و جلو حرکت نکند به درد نمی‌خورد اگر جزو نیرو‌های جلودار نیست، اما می‌خواهد جلودار باشد حداقل باید هدایت‌گر باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در واکنش به دعوت نشدنش به جلسات اخیر این شورا گفت: در اصل نباید این کار صورت بگیرد، اما وقتی دعوت نکنند و بروم که راه نمی‌دهند، وظیفه شرعی من این است اگر رفتم حرف می‌زنم اگر دعوت نکنند وظیفه شرعی ندارم.

رحیم‌پور ازغدی بیان کرد: حوزه و دانشگاهی که عزم راسخ نداشته باشد و به دنبال معذورات باشد نمی‌تواند تمدن سازی کند باید توکل کرد از هیچ‌کس و هیچ‌چیز نترسید و اقدام کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه بیان کرد: مگر لباس شغل و هدف است؟ دانشگاه و حوزه وسیله‌اند هدف اسلام توحید و عدالت است حکومت جمهوری اسلامی وسیله است هر میزان که به اسلام عمل کند، مشروع است

وی ادامه داد: اقتصاد غیرعلمی و توسعه که درون آن علم و تجربه پاسخگو نباشد عقلانیت ندارد فراهم کردن این‌ها برنامه‌ریزی می‌خواهد، حوزه‌ای که خود را در برابر مردم مسوول نداند اسلامی نیست این که می‌گویند هنر برای هنر درست نیست عده‌ای می‌گویند فقه برای فقه دانشگاه می‌گوید پزشکی برای پزشکی این همان چیز‌هایی که علم نافع نیست.

رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: هیچ دین و آیین معنوی به‌اندازه قرآن یا یک‌صدم قرآن دعوت به عقل نکرده دیگر ادیان دعوت به جدا شدن از عقل می‌کنند در صورتی که قرآن از خود مردم و عقل مردم برای حل مشکلات و درک مفاهیم کمک می‌گیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه خاطرنشان کرد: گاهی، ولی فقیه صریح می‌گوید باشد یا نباشد که باید اطاعت کرد حتی اگر تشخیص مطابق میل ما نباشد غلط این است چیزی که ایشان موافقت کند شما مخالفت کنید.

رحیم‌پور ازغدی خاطرنشان کرد: کشور ما دشمن بسیاری دارد سرویس‌هایی سازمان‌دهی شدند که اوضاع را تعویض کنند پول بنزین را چرا قبل از گرانی به مردم نمی‌دهید مگر شبیخون مانند زمان جنگ به مردم می‌زنید که این‌گونه به‌جای توضیح دادن اظهار بی‌اطلاعی می‌کنید.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
قیام مردم تبریز کرونا در ایران انتخابات افغانستان سپندارمذگان آزادراه تهران شمال رامین پرچمی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب