بازدید 10640

استعفای اعتراضی دیپلمات بلندپایه انگلیس در آمریکا

دیپلمات ارشد برگزیت در سفارت انگلیس در واشنگتن گفت برای اینکه مجبور نباشد دروغ‌های لندن درباره برگزیت را به مردم منتقل کند، استعفا می‌دهد.
کد خبر: ۹۴۲۱۱۴
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۵ 07 December 2019

دیپلمات ارشد برگزیت در سفارت انگلیس در واشنگتن گفت برای اینکه مجبور نباشد دروغ‌های لندن درباره برگزیت را به مردم منتقل کند، استعفا می‌دهد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از شبکه خبری سی‌ان‌ان، «الکساندرا هالهال» دیپلمات ارشد انگلیس در سفارت این کشور در واشنگتن درباره علت استفعای خود گفت که دیگر نمی‌خواهد "دوره‌گرد حقایق نیم‌بند" سیاستمدارانی باشد که اعتمادی به آن‌ها ندارد.

هالهال که فرستاده ارشد انگلیس در امور برگزیت است، گفت که درخواست‌های مطرح شده از کارمندان دولتی انگلیس برای انتقال پیام‌های «نه‌چندان صادقانه» دولت پیرامون برگزیت، او را دلسرد کرده است.

به گفته هالهال، بی‌میلی رهبران انگلیس برای گفت‌وگوی صادقانه با مردم درباره برنامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا، به اعتبار دیپلمات‌های انگلیسی در دیگر کشورها آسیب زده است.

استعفای دیپلمات ارشد انگلیسی در حالی است که این کشور در آستانه انتخابات سراسری در 12 دسامبر (21 آذرماه) قرار دارد و مردم انگلیس برای دومین بار پس از تایید برگزیت در همه‌پرسی سال 2016 به پای صندوق‌های رای می‌روند.

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا کابوس سیاسی سه تن از نخست‌وزیران این کشور بوده که به دلیل ناتوانی در پایان دادن به این بحران و انجام برگزیت، استعفا کرده‌اند.

بوریس جانسون که پس از استعفاd «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس شد، پس از آنکه نتوانست در موعد مورد نظرش انگلیس را از اتحادیه اروپا خارج کند، برگزاری انتخابات زودهنگام را به عنوان راه مطمئنی به منظور تحقق برگزیت پیش روی انگلیسی‌ها قرار داد.

رهبر حزب محافظه‌کار هنوز نتوانسته خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را عملی کند؛ بنابراین او گفته که برای پایان دادن به این وضع «رخوت» باید انتخابات زودهنگام برگزار شود.

پس از آنکه اتحادیه اروپا موافقت کرد که برگزیت تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ (یازدهم بهمن ۱۳۹۸) به تاخیر بیفتد رهبر حزب کارگر هم با برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت کرد.

طرح توافق جانسون و اتحادیه برای اجرای برگزیت همچنان در تعلیق است، زیرا نمایندگان با جدول زمانی سه‌روزه‌ای که برای تصویب این طرح تعیین شده است، مخالفت کردند.
شاید افزایش شمار نمایندگان حزب محافظه‌کار کمک خوبی به جانسون برساند، اما انتخابات زودهنگام خطرهایی نیز برای نخست وزیر و حزبش دارد.

جانسون قول داده بود در صورت رسیدن به نخست وزیری، انگلیس را تا ۳۱ اکتبر (نهم آبان) از اتحادیه اروپا خارج کند؛ اما نتوانست به وعده‌اش عمل کند. بنابراین احتمال می‌رود که رای‌دهندگان به ویژه هواداران برگزیت وی را مجازات کنند.
اگر جانسون در پارلمان بعدی هم اکثریت را نداشته باشد، این بدان معناست که او هیچ دستاوردی نداشته است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو