بازدید 14139

سال ۹۸، کمترین میزان تولد‌ها در ۵۰ سال اخیر!

در شرایط اقتصادی و معیشتی کنونی مردم و در روز‌هایی که پس از گرانی بنزین، بخشی از جامعه درگیر حذف نامشان از فهرست دریافت کنندگان مبلغ کمک معیشتی دولت هستند شاید صحبت از کاهش جمعیت کمی عجیب به نظر برسد.
کد خبر: ۹۴۰۳۶۱
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶ 28 November 2019

در شرایط اقتصادی و معیشتی کنونی مردم و در روز‌هایی که پس از گرانی بنزین، بخشی از جامعه درگیر حذف نامشان از فهرست دریافت کنندگان مبلغ کمک معیشتی دولت هستند شاید صحبت از کاهش جمعیت کمی عجیب به نظر برسد.

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه خراسان، چنان که همین روز‌های قبل که گزارشی در این باره نوشته بودیم، شهروندی تماس گرفته بود و می‌گفت: «شما فکر می‌کنید ما دوست نداریم فرزند بیشتری داشته باشیم؟ آیا با این وضعیت می‌شود به این مسائل فکر کرد؟!» آن جا حق را به او دادم و این را هم به او گفتم که «هرکه دندان دهد نان هم دهد...»، اما نباید از حق بگذریم که به هرحال مسئولان جامعه نیز در قبال فرزندان ما مسئولیت‌های مهمی دارند. مسئولیت‌هایی همچون ارائه آموزش و پرورش باکیفیت، پرورش استعداد‌ها و مواردی از این دست که متاسفانه امروز چندان مورد توجه آن‌ها نیست. به طور قطع، وجود همین آسیب است که بخشی از جامعه را از موضوع مهم فرزند آوری غافل می‌کند.

اما آینده چه می‌شود؟ طبق آمار اگر به همین گونه پیش رویم در سه دهه آینده جزو کشور‌های پیر جهان خواهیم بود بنابراین توجه به این مهم و چاره اندیشی درباره آن جز با تدبیر مسئولان کشورراهکار دیگری ندارد.

آمار نگران کننده یک گزارش تحلیلی
کمیته رصد و پایش سیاست‌های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز گذشته گزارشی را از وضعیت فعلی جمعیت و میزان موالید کشور منتشر کرده است که برآیندآن آمار بی سابقه کاهش موالید درسال ۹۸ طی ۵۰ سال اخیر به حساب می‌آید.

۸۰ تا ۹۴ درحال افزایش اما...
در این گزارش آمده است که از سال ۸۰ تا ۹۴ در کشور افزایش موالید در حال رخ دادن بوده است، اما پس از سال ۹۴ به علت خالی‌شدن توان درونی جمعیت تعداد تولد‌ها با شیب تقریباً تندی شروع به کاهش کرده و در سال ۹۷ میزان موالید کشور نسبت به سال قبل با کاهش بیش از ۸ درصدی مواجه شده که در دو دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. ضمن این که در شش ماه اول امسال (۹۸) نسبت به شش ماه اول سال ۹۷ این تعداد با ۱۳ درصد کاهش مواجه بوده که کاهش بیش از ۹۲ هزار تولدی را به همراه داشته است.

در این گزارش آمده است که تخمین زده می‌شود در پایان امسال میزان تولد کشور به رقم یک میلیون و ۲۰۵ هزارو ۹۰۴ تولد برسد که کاهش بی سابقه‌ای نسبت به سال‌های گذشته دارد. در این گزارش آمده است؛ تعداد تولد‌های سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۴ نشان دهنده کاهش ۲۰۳ هزار و ۷۱۰ نفری جمعیت است. همچنین، میزان موالید از حدود ۲۰ در هر هزار نفر جمعیت در سال ۹۴ با کاهشی محسوس به ۱۶.۷ در هر هزار نفر جمعیت در سال ۹۷ رسیده است و تخمین زده می‌شود که در سال ۹۸ نرخ زاد و ولد با ۱۴.۵ تولد به ازای هر هزار نفر جمعیت به کمترین حد خود در طی ۵۰ سال گذشته رسیده است.

طبق برآورد‌های انجام شده بر مبنای نتایج سرشماری، جمعیت ایران در پایان نیمه اول امسال به ۸۲ میلیون و ۷۷۶ هزار و ۲۷۰ نفر رسیده است. مطابق نتایج سرشماری، نرخ رشد جمعیت ایران از ۱.۲۹ درصد در سال ۹۰ به ۱.۲۴ درصد در سال ۹۵ رسیده است و برآورد‌ها نشان می‌دهد که نرخ رشد جمعیت هم اکنون حدود یک درصد رسیده باشد ضمن آن که پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده با کاهش بیشتر نرخ رشد جمعیت مواجه باشیم.

۲ نمونه مشوق در بلاتکلیفی
گزارش‌های متعدد خراسان به ویژه در چند مدت اخیر که آمار‌های جمعیتی با چالش‌ها و نگرانی‌های جدی مواجه است، حکایت می‌کند که دوای این درد جز با عمل به قوانین موجود درباره فرزندآوری راهکار دیگری ندارد. نمونه اول قانون تسهیل ازدواج جوانان در سال ۸۴ برای رفع موانع اقتصادی، فرهنگی و معیشتی پیش روی ازدواج جوانان توسط مجلس به تصویب رسید. این قانون در بر دارنده تمامی خدماتی است که نهاد‌ها و سازمان‌های مختلف باید در زمینه تسهیل ازدواج جوان همچون در نظر گرفتن وام ازدواج، مسکن، شغل انجام دهند، اما با گذشت ۱۴ سال از تصویب هنوز اجرایی نشده است و در بایگانی‌ها خاک می‌خورد و تنها در این مسیر وام ازدواجی از سوی دولت پرداخت می‌شود که با وجود افزایش روز به روز تورم و قیمت‌ها این وام هم برای تامین هزینه‌های ازدواج جوانان کافی نیست. نمونه دوم نیز موضوع مرخصی ۹ ماه فرزندآوری است که در بخش‌های مختلف به ویژه در مجموعه تامین اجتماعی اجرا نمی‌شود؛ بنابراین چه از موضوع تشویق برای فرزندآوری خوشمان بیاید یا نیاید، باید بدانیم که کشور در آینده نه چندان دور دچار کهن سالی و پیری می‌شود اگر به همین رویه پیش رود؛ و آیا با یک کشور «پیر» می‌توان به رشد و توسعه رسید؟

مشوق‌های فرزند آوری به دلیل بار مالی، روی زمین می‌ماند

محمد اکبری- حسینعلی شهریاری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت: وگو با خراسان می‌گوید: قوانینی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای فرزند آوری تصویب شده بود به مجلس ارائه شد، اما این قوانین ۵۶ ماده‌ای پس از بررسی مجلس با مخالفت دولت در صحن به تصویب نرسید. وی می‌افزاید: دولت به دلیل این که نمی‌تواند از عهده منابع مالی آن برآید با قانونی شدن این مواد مخالفت کرده است و از آن جایی که منابع مالی آن روشن نیست در صورت تصویب مجلس این مواد در شورای نگهبان به دلیل مبهم بودن منابع مالی رد می‌شود.
شهریاری می‌گوید؛ کمیسیون فرهنگی مجلس با اصلاح موادی که مشوق‌های آن بار مالی زیادی داشته، طرحی را آماده کرده است که در صورت نهایی شدن به صحن آورده می‌شود، اما بعید می‌دانیم نهایی شدن آن به عمر این مجلس برسد. وی یادآورمی شود: مشکلات معیشتی و مسائل مالی و کاهش ازدواج در جامعه، افزایش سن ازدواج به دلیل بیکاری و مشکل مسکن دلایل عمده کاهش رشد موالید است بنابراین باید برای حل آن مشکلات اقتصادی را رفع کرد. نماینده زاهدان در مجلس خاطرنشان می‌کند: هم اکنون بیمه زیر بار مالی مرخصی ۹ ماهه زایمان نمی‌رود و زنان مجبورند که برای حق و حقوقشان به دیوان عدالت اداری رجوع کنند.

قوانین تشویقی در اجرا با مشکل مواجه است

پوربافرانی دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی می‌گوید:متاسفانه تمامی قوانین مربوط به افزایش رشد موالید درحوزه اجرا با مشکل مواجه می‌شود. مجلس در حوزه نظارتی این اقدام را باید داشته باشد تا مجری اهتمام بیشتربه اجرای قوانین مربوط به فرزندآوری داشته باشد. نماینده نائین در مجلس تصریح می‌کند: متاسفانه در همین بحث سهمیه بندی بنزین هم دولت اعلام کرد سهمیه خانوار‌های پنج نفر به بالا با خانوار کم جمعیت یکسان است. ما این موضوع را طی تذکری به دولت ابلاغ کرده ایم. وی می‌گوید: باید دستورالعمل‌های مصوبات مجلس در زمینه فرزند آوری در ادارات ذی ربط نوشته شود و کمیسیون‌های مربوط در نظارت براجرا اهتمام ویژه داشته باشند. معاونت نظارت مجلس و شخص نمایندگان هم باید با جدیت براجرای آن نظارت داشته باشند.

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۲۹
انتشار یافته: ۳۳
مردم خودشون بدبخت هستند،نمی خواهند فرزندان بدبخت تر از خودشان داشته باشند.
وقتی بچه ها مدرسه ندارن - مدرسه ها معلم ندارن - فارغ تحصیلان دانشگاه کار ندارن - کار دارها امنیت شغلی و حقوق مکفی ندارن نتیجه می شود این
وقتی امید به آینده و گشایش اقتصادی سرابی بیش نیست و هیچ چشم انداز روشنی برای رونق اقتصادی متصور نیست آیا فرزند آوری منطقی است ؟
بچه بدنيا بياريم كه با دنيا بجنگه و هيچ چيز از زندگي نفهمه
عاقبت تماشای برنامه های مبتذل ماهواره ای که مروج اصلی روابط آزاد خارج از چهارچوب خانواده و تشویق به زندگی مجردی و عدم تعهد در جامعه است همین است
پاسخ ها
آشنا
| United States of America |
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
با افکار شما باید پشت پا به تکنولوژی روز زد و در عصر شترها زندگی کرد دوست من ما با برنامه های صدا و سیما به اینجا رسیدیم حالا اگه ماهواره آزاد بشه شاید تغییر کنه
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
خدا زن و بچه هاتو زیاد کنه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
واقعا متاسفم که شما تصمیم برای فرزند دار
شدن را در ادامه تصمیم برای رابطه جنسی میبینید
این همه افرادی که سالهاست متاهل و به همسرشان متعهد هستند ولی هنوز فرزندی ندارند و این حرف شما توهین به همه آنهاست
این ضعف حکومت هست که افراد نمیتوانند مسئولیت زندگی مشترک و یا مسئولیت یک فرزند را بپذیرند
بقول وزیر برای افزایش موالید" باید ازدواج انجام میشد که نشد"
با بدبختیهایی که سر ملت اوردن چطوری مردم بچه دار بشن؟ با چه ریسکی اخه ؟
این بهترین هدیه ی ما دهه پنجاهی ها شصتی های متراکم که بر اثر بی فکری پدران مان به ما و کشور تحمیل شد به نسل بعد و فرزندان متن است تا کشوری با جمعیت کنترل شده و کاهشی به ومود بیاوریم . بی کفایتی مدیران ما باعث شده تت آثار جنگ و تحریمها تمام منایع طبیعی و درامدهای کشور برای نسل بعد به اتمام برود و حتی برای تهیه اب از روشهای بدون هزینه نتوانیم عمل کنیم . . . من دهه پنجاهی هستم . با تک و دو فرزندی کشور را تحویل دهه شصتی ها دادیم و آنها راه ما را ادامه می دهند . پیش ب سوی کشور ۴۰ میلیونی برای ۲۰ سال اینده به بعد.
با وضعیت اقتصادی کنونی و حرف مسئولین که تشویق به ازدیاد نسل دارند ، برای رو کم کنی هم شده ، سال 99 به زیر 0.8 درصد رشد جمعیت خواهد رسید.
همه دارند از گرسنگی می میرند بچه را از کجا نگهدارند
پس كسي چرا براي سال رونق توليد تره هم خورد نميكند ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
تولید کنی به کی بفروشی ؟ صادر کنی چطوری پولشو بگیری ؟ مردم هم که دیگه پول ندارن کالای داخلی بخرند . تازه این به کنار که پولی تو مملکت نمیاد هیچ همینجوری ملت در حال فرارند و همینجوری ارز هم هست که خارج میشه . ارزش پول ملی کم میشه قیمت آهن آلات و یکسری مواد اولیه میره بالا . و همین تو قیمت ماشین آلات تاثیر میزاره نیروی کار متخصص بخش تولید فناوری پول بیشتر میخواد برای تولید ماشین آلات صنعتی و برنامه نویسی و اگه پولی ندن میزاره میره از ممکلت اگرم بدن قیمت ساخت یک کارخانه میره بالا باید وام بگیری کالاتو نمیتونی بفروشی کارگرها بیکار میشن . همه چیز میبینی ربط به رابطه با دنیا داره . تو مملکتی هم تو هر شهر صد تا رییس داریم که اگه نگاه چپ کنی حسابتو میرسند هیچ وقت نمیشه جلوی فساد رو گرفت . پس اینکه حرف از مبارزه با فساد کنی شوخیه . تولید کننده کلان هم نمیتونه بزرگ شه چون اگه بزرگ شه یکی روش دست میزاره . سرمایه گذار میدونه یه چیزی که نمیاد تو مملکت
تنها راه فقط ایجاد وزارت قاچاق کالاست که بتونیم کالاها رو با مرزنشین ها بصورت خرد صادر کنیم . نیروها هم آموزش دیده دولت و کارمند و کارگر دولت باشند . که پول بیاد تو جیب دولت وگرنه هیچ راهی نداریم . گرچه راه های کثیف و پر درامدتری هم هست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
تنها راه رونق تولید و توسعه صادرات غیر نفتی تأسیس وزارت کولبری و ساماندهی کولبران در شهرهای مرزی است!!
مسولان کلاهشون رو بزارند بالاتر با این آمار ها
حتي اگر منظور از رونق توليد ، توليد مثل هم باشه بازم مي بينيم اونم پايين اومده
رفع موانع ازدواج.... شما مانع نذارید نمیخواد زحمت بکشید مانع رو وردارید..
بچه دار بشی،هزارتا مشوق هم بدن،اخرش میگن اینا مال فلان کس ها هست،متعلق به دهک فلان هست،یعنی کشک
ما با یک کشور جوان هم نتوانستیم به توسعه دست پیدا کنیم چه برسه به یک کشور پیر.
البته ذکر این نکته ضروریه که وقتی مسئولان از افزایش فرزندآوری صحبت میکنند، روی صحبتشون با من یا آحاد جامعه ایرانی نیست. منظورشون افزایش فرزندآوری هم نظران و هم عقیده هاشون هست تا تعادل برقرار بشه و نیروهای موافقشون رو بتونن بیشتر کنن
ده سال دیگه مملکت رو ربات ها میگردونند از تولید و دفاع . پس هر چی حمعیت کمتر بهتر . دولت بجای افزایش جمعیت باید از صنایع رباتیک و مهندسین نرم افزار حمایت کنه که کم نیاریم . برفرض یه کشور پرجمعیت اگه حمله کنه دو تا بمب اتم قاچاقی میبریم کشورش از اونها ده میلیون میمیرند ولی از ما یکی دو میلیون . گرچه جنگ بده جیزه . پیرمرد و پیرزنها رو هم ربات نگه میداره تا سی سال دیگه میره میاره غذا درست میکنه میشوره .
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
چرا رییس جمهور نشدی؟ به رباتهات بگو پراید اسپرت جی کلاس هم تولید کنن
واقعا مسئولین ما می بینند و می دانند اوضاع و احوال مردم را؟
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
اگه میدونستن وضعمون این نبود
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
مگه لزومی داره ببینن؟
خدارو شکر که حداقل مسولین عزیز نمیگن این هم کار امریکا و اسراییل و استکبار جهانیه. آخه ما راستش عادت کردیم
با این اوضاع اقتصادی یه بچه هم زیادیه
اگر همینطور پیش برود جامعه ایران به سرنوشت ژاپن و بقیه کشورهای غربی دچار می شود. مسوولین بجای شعار دادن عمل کنند و زمینه ازدواج و فرزندآوری را فراهم سازند. پیر شدن جمعیت از همه نظر برای کشور مضر است. کشوری مثل آلمان برای جبران کمبود جمعیت مجبور است هر کس و ناکس را به این کشور بیاورد و این امر مشکلات امنیتی زیادی برای آلمان پدید آورده. در کشور آلمان اگر به سگ و گربه کسی چپ نگاه کردید دمار از روزگارتان درمیآورند اما توهین به بچه هایشان برایشان خیلی مهم نیست. شنیده ام در ایران هم علاقه به نگهداری سگ و گربه زیاد شده. متاسفم.
بنده یک فرزند دارم و تصمیم داشتم با تمام مشکلات تعداشان را زیاد کنم که یک عالمی گفت بچه میاری که نوکر آقازاده ها بشه؟؟!!!! اولش بهم برخورد، بعد که فکرشو کردم دیدم مغز کلامو گفته!!!!
خیلی از افرادیکه تمکن مالی کافی دارند هم علاقه ای ندارند فرزند دیگری داشته باشند.
اینکه فرزند آوری رابطه مستقیم با مسائل مالی دارد یا خیر باید توسط محققان بررسی شود. و نباید بر اساس حدس و گمان چنین مطالبی بیان کرد. چه بسا شاهد هستیم کسانی که فقر بیشتری دارند برای مسائل درآمدی و استفاده از فرزندان کار، فرزند بیشتری می آورند.
بسیاری از افراد هم به خاطر مسائل سختی های برزگ کردن فرزند، فرزنددوم را نمی آورند
یکی دیگر از مشکلات این است که تسهیلات لازم برای نگهداری فرزند برای زنان شاغل فراهم نمی شود. مثلا در ارگان خود ما به دلیل عدم مدیریت مناسب مهد کودک مادران که داخل سازمان بود حذف شد. آیا بچه ها بعد از 9 ماه مراقبت نیاز به مراقبت ندارند؟ آیا می توان اعتماد کرد و فرزند زیر یک سال را در مهد کودک گذاشت؟
وقتی جوانها موقعیت ازدواج ندارند
وقتی جوان کار نداره که ازدواج کنه
وقتی پدر ومادرها شغل ندارند
وقتی پدر ومادرها خونه ندارند
وقتی امنیت شغلی نیست
وقتی بیمه های درمانی هیچ هزینه ای را نمیدن
وقتی اینده ای برای کشور وجود نداره
و.....ایا درسته که بچه دار بشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟و بچه اینده نداشته باشه؟؟؟
دارم تمام ثروتم ومالم را دقت کنید تمام 20 سال کارم را جمع میکنم که اولین وتنها بچه ام را بتونم تو کانادا به دنیا بیارم
مسئله ناامیدی است. اینکه آمریکا در حال نابودیست و آینده درست میشه اثر نداره.
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # پردیس افکاری # مجلس خبرگان
وب گردی