بازدید 28088
به گفته وزیر نفت و رئیس سازمان برنامه و بودجه، میزان درآمد‌های دولت از محل این افزایش قیمت، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است که تماماً قرار است به شکل یارانه به ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار ایرانی اختصاص یابد. همچنین نوبخت در گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: ٣ تا ۴ هزار میلیارد نیز برای صادرات پیش بینی کرده ایم.
کد خبر: ۹۳۷۶۸۸
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹ 17 November 2019

تابناک اقتصادیاز مجموع ۱۲۳ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان بنزین، حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان سهم سه دهک پایین (کم درآمد) و حدود ۶۷ هزار میلیارد تومان سهم سه دهک بالا (پردرآمد) بود؛ یعنی سه دهک بالا حدود شش برابر بیشتر از سه دهک پایین از یارانه‌های بنزین نفع می‌بردند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ در سال ۱۳۹۴ بود که قیمت هر لیتر بنزین به هزار تومان افزایش یافت و تک نرخی شد. با تک نرخی اعلام شدن قیمت بنزین عملاً نقش کارت‌های سوخت در فرآیند سوخت گیری رفته رفته کمرنگ‌تر شد و حذف کارت‌های سوخت کلید خورد. حذفی که موافقان و مخالفانی داشت. موافقان معتقد بودند با تک نرخی شدن بنزین، دیگر نیازی به استفاده از کارت‌های سوخت نیست و باید این کارت‌ها حذف شوند، اما مخالفان معتقد بودند که حذف کارت‌های سوخت علاوه بر اینکه باعث از بین رفتن شفافیت و قاچاق بیشتر بنزین خواهد شد، موجب بازگشت مصرف بی رویه بنزین در آینده نیز می­گردد. به هر صورت، نهایتا شورای نگهبان نیز رأی به ماندن کارت‌های سوخت داد، اما همان گونه که عنوان شد با تک نرخی شدن بنزین استفاده از این کارت‌ها به شدت کاهش یافت.

پس از گذشت چند ماه از حذف کارت‌های سوخت از چرخه مصرف سوخت، میزان مصرف بنزین رفته رفته افزایش یافت. آمار‌ها نشان می‌دادند، در حالی که در سال ۱۳۹۴ میزان مصرف بنزین روزانه ۷۱ میلیون لیتر بود، این میزان در سال ۱۳۹۵ به ۷۴.۷ میلیون لیتر در روز رسید. مقایسه مصرف روزانه بنزین در سال ۱۳۹۵ با سال‌های قبل از ۱۳۹۴ نشان می‌داد، مصرف روزانه بنزین رشد قابل توجهی داشته است.

سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین

در سال گذشته و در ادامه روند صعودی مصرف روزانه بنزین، میزان مصرف روزانه به ۹۵.۸ میلیون لیتر رسید که رقمی باور نکردنی بود و مقایسه آمار مصرف بنزین با سال ۱۳۹۶ خبر از رشد ۱۳ درصدی می‌داد. بررسی‌ها نشان می‌داد که کاهش ارزش پول ملی در مقابل دلار، قاچاق بنزین به کشور‌های همسایه را توجیه پذیرتر از گذشته نموده بود؛ قاچاقی که گفته می‌شد میزان آن روزانه به ۴۰ میلیون لیتر رسیده بود.

در نمودار زیر تفاوت قیمت هر لیتر بنزین در ایران و کشور‌های همسایه را قبل از اعلام نرخ‌های جدید بنزین ملاحظه می‌کنید. به عنوان نمونه تفاوت قیمت هر لیتر بنزین در ایران و ترکیه ۱۵ هزار و ۶۰۵ تومان است.

سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین

قاچاق بنزین باعث می‌شد تا یارانه‌ای که بابت بنزین از جیب دولت برای ایرانیان خارج می‌شد به مصرف شهروندان کشور‌های همسایه برسد. آمار‌ها نشان می‌دهد میزان یارانه پرداختی روزانه بابت بنزین ۲۱ میلیون دلار می‌باشد.

همچنین گزارش‌های ارائه شده در زمینه پرداخت یارانه‌های پنهان نشان می‌داد که «میزان یارانه‌های پنهان پرداخت شده» توسط دولت در بودجه ۱۳۹۸ بالغ بر ۶۴۹ هزار میلیارد تومان بوده که بیش از ۹۲ درصد این مبلغ یعنی حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان از آن مربوط به حامل‌های انرژی شامل فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی و برق است.

سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین
همچنین نتایج این گزارش‌ها نشان می‌داد که عمده یارانه‌های پنهان مستقیم به خانوار‌های پردرآمد می‌رسید که برای نمونه، از مجموع ۱۲۳ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان بنزین، حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان سهم سه دهک پایین (کم درآمد) و حدود ۶۷ هزار میلیارد تومان سهم سه دهک بالا (پردرآمد) بود؛ یعنی سه دهک بالا حدود شش برابر بیشتر از سه دهک پایین از یارانه‌های بنزین نفع می‌بردند.

افزایش میزان مصرف و قاچاق بنزین از یک سو و ناعادلانه بودن توزیع یارانه‌های پنهان از جمله یارانه پنهان بنزین از سوی دیگر باعث شد تا در سال ۱۳۹۷، مسئولین به فکر بازگرداندن دوباره کارت‌های سوخت به چرخه سوخت گیری بیفتند و زمزمه‌های آن از زمستان سال گذشته آغاز شد.

در اردیبهشت ماه سال جاری بود که خبر‌هایی مبنی بر آغاز سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن مطرح شد که این خبر‌ها از سوی مسئولین تکذیب شد.

سرانجام دولت از آغازین دقایق بامداد ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ رسماً موضوع افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن را کلید زد.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در همین رابطه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد، بنا بر مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از ساعت صفر بامداد ۲۴ آبان سهمیه بندی بنزین برای همه وسایل نقلیه بنزین سوز به شرح زیر خواهد بود: قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان، قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای هر لیتر ۳ هزار تومان و قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان.

بعد از اعلام این خبر، پرسش‌هایی پیرامون اجرای طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت مطرح شد که در ادامه به مطرح نمودن این پرسش ها و پاسخ به آن‌ها خواهیم پرداخت.

این افزایش قیمت بنزین با چه مجوزی انجام شد؟

در پاسخ به پرسش اول، باید گفت همان گونه که در اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران آمده بود این تصمیم در بالاترین سطح ممکن یعنی توسط شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گرفته شد. همچنین این موضوع در تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸ که به تصویب مجلس رسیده بود، مطرح شده بود. در این تبصره موضوع افزایش قیمت حامل‌های انرژی و منابع ناشی از این افزایش و نحوه هزینه کرد آن دیده شده است که طبیعتاً بنزین نیز جزو این حامل‌های انرژی محسوب می‌شود.  در این تبصره آمده است: "بالغ بر ۱۴۰ هزار میلیارد تومان منابع ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی مصوب شده که بخشی از مصارف آن برای کمک نقدی و غیرنقدی قشر‌های آسیب پذیر و تحت پوشش نهاد‌های حمایتی در نظر گرفته شده است.

میزان درآمد دولت از افزایش قیمت بنزین چقدر خواهد بود؟

در پاسخ به پرسش دوم باید گفت: مطابق با صحبت‌های بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت و محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه میزان درآمد‌های دولت از محل این افزایش قیمت حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان می‌باشد که تماماً قرار است به شکل یارانه به ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار ایرانی اختصاص یابد. همچنین نوبخت در گفت وگوی ویژه خبری گفت: ٣ تا ۴ هزار میلیارد نیز برای صادرات پیش بینی کرده ایم.

دولت درآمد حاصل از این طرح را چه خواهد کرد؟

مطابق با گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، میزان پرداخت به خانوار‌های تک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان خواهد بود که اولین مرحله واریز این طرح حمایت معیشتی حداکثر تا ده روز آینده انجام خواهد شد.

تورم حاصل از این طرح چقدر خواهد بود؟  

قبل از پاسخ به این پرسش باید گفت بر خلاف دفعات گذشته که قیمت گازوئیل هم به همراه قیمت بنزین افزایش می‌یافت، این بار قیمت گازوئیل افزایش نیافته و از آنجا که عمدتاً حمل و نقل‌های جاده‌ای به گازوئیل مربوط است؛ بنابراین این افزایش قیمت بنزین نباید تأثیر آنچنانی بر افزایش قیمت کالا‌ها و خدمات و نرخ تورم داشته باشد. البته این عدم تاثیر آنچنانی، به معنای صفر بودن تاثیر این افزایش قیمت بنزین بر نرخ تورم نیست چرا که مطابق یادداشت رئیس کل بانک مرکزی میزان افزایش نرخ تورم حدود ۴ درصد خواهد بود. عبدالناصر همتی اعلام کرد: محاسبات اداره بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهد که تاثیر افزایش امروز قیمت بنزین در تورم، حدود ۴ واحد درصد در سال خواهد بود. شاید این افزایش نرخ تورم تنها نکته منفی این طرح باشد.
 

برندگان و بازندگان

دکتر سید حمید حسینی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی در گفت وگو با خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: هر چند در شرایط حساس امروز، دفاع از افزایش قیمت بنزین و حامل های انرژی کار بسیار سختی است، اگر بخواهیم در فضای علمی این موضوع افزایش قیمت بنزین را بررسی و تحلیل کنیم، باید بگوییم این تصمیم دارای برندگان و بازندگانی بود. وی افزود: بازندگان این افزایش قیمت بنزین عبارت بودند از اقشار مرفه و صاحبان چند خودرو، قاچاقچیان سوخت، واردکنندگان کالای قاچاق از محل ارز حاصل از قاچاق سوخت، قشرهای متوسط جامعه که به دلیل شغلی که دارند، نیازمند بنزینی بیش از 60 لیتر در ماه می باشند و عموم جامعه به علت افزایش نرخ تورم سالانه به میزان 4 درصد.

حسینی ادامه داد: برندگان این تصمیم هم سه دسته اند: دسته اول قشرهای محروم جامعه که فاقد خودرو هستند و از محل این افزایش قیمت، یارانه اضافه دریافت خواهند کرد، دسته دوم مردم، شهرداری ها و سازمان محیط زیست به علت کاهش ترافیک، بهبود محیط زیست و آلودگی هوا، دسته سوم دولت به دلیل کاهش شدت مصرف انرژی در کشور و عدم نیاز به سرمایه گذاری برای ایجاد پالایشگاه جدید و همچنین کسب درآمد 45 هزار میلیارد تومانی از طریق صادرات مازاد بنزین روزانه که میزان آن 30 میلیون لیتر می باشد.

این کارشناس حوزه انرژی در پایان صحبت های خود گفت: ضمنا ما در مسیر اصلاح ساختار غلط اقتصاد کشور که بر مبنای پرداخت یارانه بنا شده باید اقدام کنیم و همزمان با اجرای طرح جامع مالیاتی، بهبود فضای کسب و کار، کاهش هزینه های دولت وکنترل بودجه نهادهای غیر مؤثر در تولید ناخالص ملی، تشدید اقدامات دیپلماتیک و کاهش مرحله ای تعهدات برجامی از این بحران عبور کنیم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴۲
در انتظار بررسی: ۱۳۷
انتشار یافته: ۱۷۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
خوب با این نمودار پس قاچاق از عراب به ترکیه و ترکمنستان به افغانستان هم سود آوره این کشورها چرا قیمتشون را به قیمت ترکیه نمی راسانند. فقط تو ایران بهانه ای شده برای گران کردن چرا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
چه طوری است حقوق شما از ان سالی که بنزین افزایش دادن و تا حالا افزایش دادن بیش از۳ برابر شده ولی نمی خواهید افزایش قیمت بنزین را ببینید؟
در هیچ کجای دنیا این طوری ثابت نگه نمی دارن وقتی قیمت و تورم بالا است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
ای کاش تو این گزارش دو نکته خیلی مهم را هم می نوشتند : یکی افزایش تعداد خودرو از سال 90 تا 97 و استحلاک خودروهای موجود و دومی هم میزان درآمد عمومی تو این کشورها و نسبت هزینه به درآمد هم گفته میشد . هیچ کارشناسی جوابی برای این دو مورد ندارد ...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
یادمه چندسال پیش نرخ بنزین 50تومان گرانترشده بود از فردای آنروز تاکسیها از هر نفر 50تومان اضافه تر میگرفتند.به راننده گفتم برای یه ذر ره راه اگر هم یک لیتر مصرف کرده باشی که نکردی بجاش 4تامسافر سوارکرده ای چرا از هر نفر50تومان اضافه تر میگیری؟برای اینکه منهم از این به بعد میخوام قطعات یدکی بخرم همینجوری پای من حساب میکنند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
حالا شماره حساب ما را دارند که می خواهند به حساب واریز کنند یا این هم شامل همان یارانه بگیرها می شه . یارانه ما را که خدائیش بدون حساب و کتاب قطع کردند.
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
چرلچرا قیمت این اشغالی که تولید میشه دو برابر بنزین مصرف میکنه با کشور ها یمنطقه مقایسه نمیشه چرا دستمزد ها مقایسه نمیشه فقط قیمت سوخت اونم با
ترکیه که یه چاه نفت نداره دلار بکنن 1000 تومن بنزین میشه هم قیما کشورهای منطقه چرا مردم باید همیشه از جیبوشن بدن مگه دستمزد ها سه برابر کددن تو دوسال که بنزین رو 3 برابر میکنن چرا بنزین با نرخ تورم کشور به ریال کشور ما با کسور های منطقه مقایسه نمیشه قول مسولین 30 درصد حساب نمیشه
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
تکته جالب ترش اینه که وقتی یک ماشین 20 میلیونی رو 100 میلیون میفروشند نمیگن با مابه التفاوتش چقدر میشه
بنزین زد و تو کشورهای همسایه قیمت خودرو چقدره؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اینها همه حرفه بزار واقعی و عملیش رو من بگم کی برنده است!

برنده واقعی = اون پولداری که نشسته تو خونه اش و ثروتش حداقل 30 تا 40 درصد حداقلش میره روش یعنی یه شبه 40 تا 50 میلیارد سود میکنه.

بازنده واقعی = اونی فقیری که باید 180 هزار تومان باک بنزین نیسان و پژو و پرایدش رو پر کنه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
و مطمئنا اون پولدار بقول شما براش مهم نیست که بنزین لیتری 3هزار باشه یا 10 هزار . اونی که تعدادی خودرو داره مطمئنا اونقدر سطح درآمدش بالاست که بتونه به هر قیمتی بنزین مصرف بکنه .
اعتراض ها هم از طرف قشر فقیر جامعه هست که افزایش پانصد تومانی بنزین هم برایشان غیر قابل تحمله .
جواد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
چقدر به حساب شما بریزند بگو همش را بریزند ...
آره داره می ریزه
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
صاحبان ثروت و قدرت همیشه از افزایش قیمت سود میبرند و بینوایان همیشه بازنده این داستان هستند شما بنزین ماشین مالک فلان کارخانه تولید مواد غذایی را گران می کنید از فردا روی هر محصولش بیست درصد میکشه و ادن وقت چند هزار میلیارد از جیب ملت سود می کنه اما اون بدبخت روستایی که ۱۵۰تومان یارانه اضافی بگیره کافی هست یک بار زنش مریض بشه کرایه ماشینی که بده تا دکتر بره و برگرده میشه یارانه ۶ماهش
پاسخ ها
سشثهی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
همین سایتهای معروف فروش کالا دیروز تا کنون حداقل 25 درصد برروی لوازم خود گذاشته اند کسبه که بماند؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
امثال من که شغل مون رو از دست دادیم و فعلا کاری جز اسنب نداریم و با بنزینن 1000 تومانی و مبالغ کم کرایه اسنب چیزی دستمون رو نمیگرفت ولی با قیمت جدید بنزین بیکار شدیم و بدبخت ایا این رو شما درک میکنین . بکار شیم که مثلا یه یارانه 100 تومنی میخواهید به ما بهید واقعا این فکر اقتصادی شماست ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
واقعا خودتون به این آمار و ارقام و حرفهایی که می زنید اعتقاد دارید؟
بدبخت روزگار از دست بعضیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اینجا فهمیدم چقدر من خوشبختم که دولت ایننقدر به فکر منه !!!! درآمد 45 هزار میلیارد تومنی داره بعد من با 30 لیتر بنزین (خودرو پراید دوگانه ) خوشبختم.
خواهش میکنم اگر کسی فهمید خوشبختی من و امسال من کجای این ماجراست به بنده اطلاع بده. متشکرم.
راستی اگر روزی دوساعت توی صف گاز دور از خونواده باشم این دقیقا مصداق خوشبختیه .
خدایا شکرتتتتتتتت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
همینیکه امنیت داری خوشبختی!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
من و امثال من.... آخه امسال من یعنی چی، نه . پارسال تو
شهباز
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
انشالله درست میشه توکل بخدا
کیخسرو
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اون ناشناس که داشتن امنیت رو مسخره میکنه واقعا نمیفهمه که اگه امنیتو از دست بده بقیه مهم نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
وقتی قرار است قیمت ها را افزایش دهند دو نرخی و یارانه نقدی بهترین راهکار و نهایت عدالت است اما بعد از مدتی که قیمت ها تثبیت شدند کم کم شروع می شود دو نرخی فسادآور است و یارانه نقدی گداپروری و توروم زا است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
باعث خواهد شد اختلاف طبقاتی کشور کمتر شود البته تا چند ماه باید صبر کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
مطمئن باش اختلاف طبقاتی بیشتر خواهد شد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
جدی گفتی یا داری شوخی میکنی ؟؟؟؟؟؟؟
محمدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
دولت قیمت دلار برسونه 100 تومان قطعا قیمت بنزین ما می شود 120 دلار ..دیگه کسی قاچاق نمی کنه..اینم یک پیشنهاد سازنده..اون فقیرم وضع مالیش خوب خواهد شد...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
وای خدا
حرف حق
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
البته به شرط اینکه چیزی گران نشود
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
چرا باید در مملکت نفت خیز با داشتن تکنولوژی و دانش فنی از استخراج تا تولید بنزین و گازوئیل و ...

چرا قیمت حاملهای سوخت اینقدر گران است ایا ما مشکل مدیریت تولید در پالایشگاهها داریم؟

به نظر من ایراد اول در هزینه تولید سوخت است که باید وزارت نفت پاسخگو باشد که چرا هزینه های تولید زیاد است؟

ایراد دوم دولت بجای جلوگیری از قاچاق های انچنانی که نباید اتفاق بیفتد صورت مسئله را عوض می کند
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اگر دولت بخواهد طبق نظر اعلام شده خودش عمل کند و تمام درآمد ناشی از این افزایش را به خانوارها برگرداند باید درآمد 45 هزار میلیارد تومانی از طریق صادرات مازاد بنزین را هم به خانوارها بدهد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
چرا باید تو این نقطه از جهان به دنیا میومدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
فقط خدا به داد مردم فقیر برسه دیگه هیچ پناهگاهی نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
مرفه بی درد بازندس؟ به لطف اقتصادتون قشر مرفهی تربیت کردید که براش ابدا فرقی نمیکنه بنزین هزارتومن باشه یا 3 هزارتومن یا 10 هزار تومن
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
لطفا مردم را درازگوش فرض نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
ثروتمندی میگفت، خدایا! کی بنزین میشه لیتری ۵۰ هزارتومان که خیابونها خلوت بشن، کمی نفس بکشم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
چرا هنوز عدالت یارانه ای نداریم پس این طرح هدفمندی یارانه ها که سال ها پیش برای عدالت یارانه ای و کمک به قشر ضعیف جامعه انجام شد چه تاثیری داشت که حالا دوباره از اول با قیمت بسیار بالاتر و با همان بهانه دوباره شروع می شود
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
مصرف زیاد بنزین در ایران فقط ناشی از مردم نیست، عوامل متعددی دارد که مردم یکی از آن‌هاست. یکی از اصلی‌ترین آن‌ها صنعت خودرو داخلی است. متوسط سوخت مصرفی خودروهای تولید داخلی فرضا چهار سیلندر را با متوسط ماشین‌های ۴ سیلندر تولید کشورهای پیشرفته دنیا مقایسه کنید. تقریبا میزان مصرف خودروهای داخلی نزدیک به دو برابر همرده‌های خود، بدون توجه به بقیه برتری‌های امانات و ایمنی است. صنعت خودرو را چه‌کسی مدیریت می‌کند مردم یا دولت؟ توان ناکارآمدی را باید چه‌کسی پرداخت کند؟ آیا غیر از عامل آنست، در صورتی‌که اکنون توان این صنعت را به بهانه‌ی اشتغال و و.. مردم با جیب و جان خود می‌پردازند. تا کی باید از صنعتی که مصیبت امنیت استفاده‌کنندگان از محصولات آن را باید با جان، مال و اقتصاد سلامت کشور پرداخت، حمایت کرد؟
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
خسته شدیم،بخدا خسته شدیم...بس نیست واقعا؟!تا کجا میخواید جلو برید؟بس نیست ؟!!!
پاسخ ها
حرف حق
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
من هم موافقا. دیگه بی تدبیری بسه. تصمیم عجولانه بسه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
یک سوالی که اینجا مطرحه اینه چرا مرزها را محکم نمیکنن تا قاچاق نشه؟؟؟؟ آیا هزینه اش را باید مردم بپردازن؟؟؟؟؟ چرا برای یکبار دولت وضعین مرزها را درست نمیکنه؟؟؟؟ به قول خودشون 40 میلیون لیتر در روز قاچاق بنرین میشه. آیا این همه بنزین را با موتورسیکلت و وانت میبرن یا دست از ما بهترون در کاره؟؟؟
اینها نمونه ای از هزاران سوالی هست که مردم توقع دارن جوابش داده بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
همه بازنده ایم. بذارین یه ماه ازش بگذره بعد میبینیم چطوری قیمت ها بالا میرن. وقتی برای یه سفر درون شهری کلی کرایه دادین بهتون میگم. فکر میکنین تو این مملکت چیزی ارزون میمونه؟ نه دوستان عزیز. وقتی اون رانتچنده ببینه قیمت اصطحلاکش با درامدش نمیخونه دیگه کار نمیکنه و بدبختیش برای ما میمونه
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
با سلام به کارشناس عزیزتون بفرمایید در راستای مقایسه ایران با کشور دوست و برادر ترکیه یا هر کشور دیگر آیا این کشور ها با تعرفه بستن سنگین مردم رو مجبور کرده که حتما خودرو بی کیفیت بخرید که در مقایسه با همان ماشین های تولید کشور دوست و برادر ترکیه حداقل ۳.۵ برابر خودرو داخلی بنزین میسوزاند ؟! آیا کارشناس محترم برنامه به آزادی واردات خودرو حتی با وجود تحریم ها اشاره نمیکند که تنها فروش قطعات خودرو به ایران ممنوع است و واردات خودرو آزاد است با وارد کردن خودرو هیبرید یا برقی دولت می تواند با ایجاد جایگاه خودرو های الکتریکی و فروش برق شارژ خودرو ها ضمن افزایش کیفیت ناوگان حمل و نقل با جایگزین کردن با این خودرو های دوستدار طبیعت و از محل ذخیره سازی بنزین و صادرات آن در کاهش آلودگی هوا و نیز مصرف بنزین بکاهد.... وقتی دولت در تمام لایه های اصلی صنعت مالک است تنها و تنها خودش سود میبرد و خودش حال آنکه به اسم اقشار کم برخوردار باشد آن کسی که پراید دارد و آرزوی داشتن پراید اگر خودرو الکتریکی داشته باشد یا هیبریدی با کیفیت بالا هم به اقتصاد کشور کمک می‌کند هم از آلودگی هوا میکاهد ۳۰ درصد صرفه جویی بنزین هم که سهل است با این کار می توان تا ۶۰ درصد مصرف را کاهش داد و به یکی از بزرگ‌ترین تولید کننده های بنزین دنیا تبدیل شد اما افسوس که کارشناسان ما به جای پیشنهاد های علمی آسان ترین و سنتی ترین راه را پیشنهاد می دهند
فلاح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
کاری با این تحلیل ندارم که درست است یا اشتباه، فقط یک موضوع بدجوری اذیت می کنه ادمو و اون اینکه کلا اساس هدف اینا این هست که افراد پولدار رو که دارن یارانه بیشتری نسبت به افراد فقیر می گیرن یارانشونو کم کنه. خوب تا اینجا درسته همه چی
نکته اصلی از اینجا شروع میشه که این افراد پولدار از چه بنزینی استفاده می کنند آیا بنزین معمولی می زدن یا بنزین سوپر! در قیمت قبلی تفاوت قیمت بنزین سوپر و معمولی چقدر بود؟ 500 تومن. خوب الان چقد شده؟ بازم 500 تومن!!
خوب این قضیه رو به بچه هم بگی میگه که اینا به فکر کم کردن یارانه پولدارا نبودن. واقعیتش اگر هدف اصلی اون بود میومدن فقط بنزین سوپر رو قیمت واقعی می کردن یا لااقل افزایش قیمت اونو بیشتر می کردن! اره تو موقع می گفتیم که الان داره از جیب میلیارده ها یارانه ها حذف میشه.
اصلا فکرشو بکنین اگه بنزین معمولی همون 1000 تومن می موند و بنزین سوپر مثلا واقعی می کردن و میشد 15000 تومن. آیا به نظرتون از مردم کسی برای اعتراض بیرون می اومدن؟! والا به جرات می گم صدای پولدرا هم درنمی اومد چون ماشالله اونقدر دارن که به اینا توجهی نمی کردن. ولی متاسفانه کو تدبیر !! ....
پاسخ ها
مصطفی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
دوست عزیز بنزین سوپر هفته قبل زدم 1200 بود معلومه بنزین هم نمی زنی الان بنزین سوپر بصورت سهمیه ای داده نمی شود و3500 عرضه می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
هیچکس حساب نمیکنه سال 94 و 95و 96 و....
چند عدد خودرو به تعداد قبلی اضافه شده است؟!!!!
چقدر از رده خارج شده است؟
مردم تا کی باید تاوان خودروی پرمصرف و بدکیفیت سوز بنزینی ساخت داخل و چینی را بدهند؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
کارمندی رو در نظر بگیرید که از پردیس برای کار هر روز به تهران میاد و شب هم به منزل برمیگرده. حداقل باید ماهی ۴ بار باکش رو پر کنه. با فرض ۴۰ لیتر ظرفیت میشه ماهی ۱۶۰ لیتر و با قیمت های جدید میشه ماهی ۳۹۰ هزار تومن پول بنزین تا فقط بتونه بره سر کارش! حالا دولت میگه آرام باشید ما ۱۰۰ تومن یا ۲۰۰ تونن کمک میکنیم!! بابا خیلی لطف میکنید!!! طرف باید ۳۹۰ تومن پول بنزین بده! کمکی که دولت میکنه حتی پول بنزین این کارمند رو هم جبران نمیکنه! دیگه بگذریم از افزایش قیمت کالاها و خدمات. این فقط یک مثال بود. موارد زیادی از این دست وجود داره. حالا هر چه قدر دوست دارید حرف کلی بزنید در مورد فواید! این طرح، اما این واقعیت که آن کارمند بدبخت شده تغییر نمیکنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
این چه جور رقم سازی است؟
بعد هم اینکه این کمک هزینه است و نه تمام هزینه وبهتر است ماشینش را گاز سوز کند و یا مترو و اتوبوس سوار شود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
سلام. دیگه قرار نیست که تمام پول بنزینش رو دولت بده!! چطوری حساب کردی؟!
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
البته در این مورد خاص شما. کارمند نباید با ماشین شخصی خودش بره سر کار. تعداد خودروهای تک سرنشین زیاد شده . مردم بدبختی که ماشین ندارند چه گناهی کردن که باید پول دوا و درمون آلودگیشهر رو بدن که چی کارمند عزیز میهواد با ماشین شخصی بیاد بره سر کار
ناشناس
|
Finland
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
باید بشه ده هزار تومان تا مردم استفاده بهینه از خودرو رو پیش بگیرند. اخه تا سر کوچه هم با ماشین؟ دوچرخه و اسکوتر و ماشین های کوچک و کم مصرف باید جای ماشین های ما رو بگیرند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
وقتی خانم های دوچرخه سوار را میگیرن چطوری باید با دوچرخه برن؟!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
خدا شفات بده آخه اینجوری
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اون بدبختایی که خونه شون تو جاهای پرته پول تاکسی ندارن اتوبوس و مترو هم براشون نیست چی؟ تو زمستون و بارون و برف دوچرخه؟؟؟ زنی مثل من که نمی تونه سوار دوچرخه بشه کوچه ای که توش زندگی می کنه
همیشه تاریک و ناامنه چی؟ ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
بحث فقط بنزین نیست همین الان قیمت دلار بالا رفته و قطعا اقلام دیگر هم گرانتر خواهند شده و مردم با توجه به کارنامه دولت ها در جلوگیری از افزایش قیمتها، که البته عامل اصلی خود دولت است، نا موفق بوده اند لذا باز گرانی ها ادامه خواهند داشت و نظر دولت از گرانی در حمایت از اقشار کم درآمد بلوفی بیش نیست عامل اصلی ناموفق بودن صادرات نفت است و درصورت صادرات احتمالا در قبال آن بنزین تحویل می گیرند و آن را در کشور بفروش می رسانند تا کسری نقدینگی را جبران کنند ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اگر کارت سوخت بد بود چرا اوردین اگر خوب بود حداقل مسئول برداشتن کارت سوخت رو مواخذه کنید که این همه خسارت به این مملکت وارد کرد واقعا اراده ای در برخورد با مفاسد وجود نداره اگر داشت همین امار شما بیانگر اتلاف سرمایه سنگین از این جامعه بود....
از مسئولین مچکریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
آقای کارشناس اون ثروتمنده الان میره دوتا وانت پرمصرف میخره میخوابه ماهیانه 1000لیتر بنزین 1500 میریزه توی باک ماشین 2019اش ، حالا هی بیاد بگید به نفعه ملته، شما هم مثل من 13 ماه حقوق معوقه داشته باشی و معلوم نباشه کی بهت حقوق بدن ، اونقت میا میگه این طرح افتضاحه
توی کشور ما همه هزینه ها مطابق کشورهای اطراف ولی درآمدها نه راست میگید حداقل حقوق عین ترکیه 4000 لیرش بکنید بعد بهترین خودرو ها، بهترین سیستم حمل و نقل عمومی رو بدید دست مردم بعدش بنزین رو گرون کنید.
از قدیم مسئولین ما هرجا کم میارن از مردم مایه میزارن، مسئولین نمیتونن جلوی قاچاق سوخت بگیرن من مصرف کننده چرا باید تاوان شو بدم؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
دولت برای پرداخت همون یارانه 40 تومنی که سالهاست ثابت مونده هر روز داره یه فیلمی بازی میکنه که پرداختش نکنه و هر ماه یه عده رو حذف میکنه اون وقت ملت باید خیلی ساده باشند که انتظار گرفتن 50 تومن پول بنزین رو داشته باشند.
بی‌نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
منو این همه خوشبختی محاله
اصلا اول قشر مرفه چرا باید بنزین یارانه‌ای بگیره
ثانیاً اون چهار درصد تورم معادل همان پولی که دولت میخواد به اقشار کم درآمد بده
خب سری که درد نمیکنه دستمال نمیزارن
فقط بنزین رو برای قشر مرفه گرون کنید
مردم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
آقا ! ما داریم میمیریم از خوشی ! توروخدا کمتر به فکر ما باشید ! پررو میشیما !
آرش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اگر این طرح اینقدر خوب است و به نفع مردم است چرا شبانه و بدون اطلاع قبلی انجام شد؟ اگر اینقدر خوب است و سرشار از فایده است پس مردم مشکل دارند که این همه خوبی را نمی بینند!!!
جهت یاداوری تمام این نمودارها و ضریب ها سری قبل هم برای افزایش قیمت بنزین بود و نتیجه اش هم البته دیدیم!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اگر دولت از این قضیه سودی نمیبره تقسیم ۳۰هزار میلیارد بین ۶۰میلون نفر تقریبا میشه ۵۰۰هزار در کل دولت از افزایش قسمت بالاترین سود میبره و بودجه سال اینده تامین کرده در ضمن بازهم نمودارهایی که قیمت سوخت ایران ارزان درامد سالانه مردم ایران بایدهم مقایسه بشه اگر الان مصرف روزانه ۱۰۰میلیون بگیرم و میانگین درامد سالانه دولت بالا ۱۰۰هزار میلیارد میشه
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
برنده قشر محروم جامعه هستن!
تا اول سال 99 حداقل 50 درصد میره رو قیمت همه اجناس و خدمات! قشر محروم و ضعیف جامعه!
کم مردم رو نادان فرض کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
دلار شده بالای 12 تومان در نتیجه همه کالاها گران می شود و باز بنزین باید گران شود طبق نظر کارشناسان
Jafar
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
...مردم رو چی فرض کردین شما؟ مصرف بالای بنزین مال تولیداتیه که شماها به اسم ماشین میندازین زیرپای مردم، کحای مقایسه سال ۹۴ و ۹۵ تون و الانتون آمار تعداد ماشین رو اوردین؟...
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اگر فرض کنیم هر خانواری حداقل 100 لیتر بنزین در ماه مصرف کند، با توجه به قیمتهای جدید، حداقل ماهی 110 هزارتومان از این به اصطلاح یارانه های جدید را صرف بنزین خود خواهد کرد. بنابراین، خانوارهای یک و دو نفره که باید علاوه بر این یارانه ها، یک پولی هم از جیب خودشون بدن تا بنزین بخرن، خانوارهای سه نفره و چهار نفره و پنج نفره هم عملا نهایتا به ترتیب 28 هزارتومان، 62 هزارتومان و 95 هزارتومان در ماه نصیبشون بشه که بیشتر شبیه صدقه میمونه تا کمک!!!
تازه همه اینها در صورتیه که بر فرض محال، اجناس دیگر، گران نشوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
در کشور عراق قیمت بنزیت 4500 تومن است من خودم در اربعیین شاهد این موضوع بودم نتیجه می شود امار و ارقام ارائه شده غلط در نتیجه فاقد ارزش است
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
یه جوری ثروتمندا رو کنار دزدا و قاچاقچیا می ذارید که انگار ثروتمند بودن جرمه. همه برید تو فامیلتون بگردید، خداییش همه ثروتمندا دزدن؟ یعنی واقعا سیاست دولت محکوم کردن ثروتمنداست.

بابا به جا این حرفا، کشور رو برا سرمایه گذاری امن کنید، تا ثروتمندا (منظورم اوناییه که واقعا اهل فکر و عملن و کلی کار و کارآفرینی می کنن) پول هاشون رو تو کشور خودمون سرمایه گذاری کنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
باز همون سیاست پوپوب-لیستی قبلها،اگر قرار باشه این دریافت هزینه مازاد بنزین باز به مردم پراخت بشهکه خوب قایده ای نداره چرا این را صرف توسعه حمل و نقل عمومی و پروزه های زیرساختی نمی کنند چون توانش را ندارند و مدیریتش را ندارند،خوب آثار تورمی افزایش قیمت بنزین و پرداخت به هر خانوار حدود 150 هزارتومان که خیلی خیلی بیشتر هست....
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
وقتی تورم شد ۸۰ درصد، قیمت ها هم‌ دوباره سر به فلک کشید اونوقت معلوم میشه که چه کسی برد کرده چه کسی ضرر. راستی دلار هم خیلی ارزونه ها، یه فکری برای سه برابر کردنش بکنید!
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
تمام قیمت ها واقعی و جهانی کنید به شرطی که حقوق ها هم جهانی باشد.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
ماهی نفری پنجاه هزارتومن میخوان بذارن کف دست مردم با افتخارم اعلام میکنن.با این پنجاه تومن پول چی درمیاد با این وضعیت تورم مملکت...
محمد.س
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
برنده اصلی : دولت و مجلس و دیگر مسئولین محترم + ثروتمندان + مرفهین

بازنده اصلی : بیش از 90 درصد مردم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
شاید ده سال پیش بود جواب میداد این حرف و توجیهات بنزینیتون ولی الان از یک روستا نشین ساده هم الان بپرسی میگه درآمد من قابل قیاس با هیچکدوم از این کشور ها نیست. اینو هم میگه اون کشورها دغدغه اشتغال ندارند ولی من باید نگران خودم و بچه هام باشم که کار نداریم.
همین روز اول طرح , کلی رو قیمت ماشین و ارز رفت.
مردم دیگه میفهمن شعار ندید مخصوصا این حرف که زنگ بزنید به 124 و اعلام شکایت گرونی رو بکنید. خودتون هم میدونید اتفاقی نمیفته.
فقط اینکه همه یکپارچه و خودجوش از این طرج دفاع کردند واقعا عجیبه
مسافر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
١- راه حل جلوگيري از افزايش قاچاق سهميه بندي نيست، طبق آمار همين مقاله تفاوت قيمت بنزين ايران و تركيه حدودا ١٥٠٠٠ تومان است، پس از افزايش هم ١٣٠٠٠ تومن مي شود؟ اين اختلاف قيمت توجيح اقتصادي ندارد؟
٢- در دولت هاي قبل كه افزايش قيمت منجر به تورم نمي شد تزريق پولي هم صورت نمي گرفت، در حالي كه همين تزريق پول تورم زا است، پس محاسبه ٤ درصد تورم با توجه به تجارب قبلي منطقي نيست.

٣- بحث ضرر و فشار متفاوت است. ٤٪؜ تورم براي هك اول جامعه فشار زا نيست در حالي كه همين ٤٪؜ بسيار رشته ها را در دهك هاي پايين پاره مي كند، مضافا بر آن، ٤٪؜ افزايش در كل هزينه هاي زندگي يك فرد در دهك هاي پايين معادل همين ٥٥ هزار تومان يارانه است؟

٤- چگونه بايد به اين عدد ٤٪؜ از زبان مسئولي كه از هفته گذشته با اعلام ثبات بازار ارز تا همين هفته ٧.٥٪ افزايش قيمت را باعث شده است باور كرد؟ اعتماد با اين نحوه برخورد از بين رفته است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
مگر آنهائیکه یارانه شان قطع شد ، آدم نیستند؟
بی قرار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
آقاااا اینترنت رو وصل کنننید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
چی میگید خود پول نقد دادن دست مردم تورم میاره, بار روانی گرونی هم خودش تورم زاس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
بازندگان مردم هستن و برندگان اون دلال هایی هستن که از طریق رانت اطلاعاتی خبر گرون شدن بنزین رو از چند روز قبل داشتن و منتظرن که ....
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
.... مشکل ما مردمیم که زنده ایم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
برنده واقعی دولته و بازنده واقعی قشر متوسط ( قشر ضعیف که هماره بازنده بوده و قشر مرفحه اصلا براش اینا مهم نیست)
تاریخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
یکی برایم توضیح بدهدگران شدن بنزین، برای آن سرمایه داری که جلو جلو رفته دلار را 12000 تومان می فروشد کجایش آب از آب تکان می خورد؟ یا آن کارخائه داری که میلیاردها تومان در ماه سود بیزنسش هست، کجایش آب از آب می جنبد؟ یا آن بازاری که ریال به ریال هزینه را تومان به تومان از مردم می ستاند کجایش آب از آب می جنبد؟لطفا یا افکار عمومی را تنویر بفرمایید یا اگر در راستای منافعتان نیست، آنها را هالو فرض نکنید.
سیاوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
زیان کننده واقعی دقیقا مثل قبل هست و این امر تجربه شده است همه مردم جامعه چون کسی که داره براش فرقی ندارد حتی اگر 20 برابر کنید شخصا به چشم دیدم و متوسط ها نیز که به این بهونه دهن ملت را آسفالت و گرون میکنند ،می مونه بدبختی مثل ما که به خاطر 200 تومان باید 1 میلیون در آمد خانوار بیشتر شود .
در مورد قاچاق نیز شخصا موندم اصلا چه طوری نمی تونید بنزین با این حجم و شرایط را کنترل کنید....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
30 لیتر بنزین در ماه برای پژو هر جند دو گانه سوز ، آیا کافیه یا نه ، متاسفانه تفکرو منطق، جایگاهی در این سرزمین ندارد
شهباز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
دولت باید پنج سطح مصرف رو‌تعریف میکرد
۳۰لیتر قیمت ۱۲۵۰
۳۰تا ۹۰لیتر ۱۵۰۰تومن
۹۰تا ۱۵۰لیتر ۲۰۰۰ تومن
۱۵۰لیتر تا ۳۰۰لیتر ۳۰۰۰تومن
۳۰۰تا ۴۵۰لیتر ۷۰۰۰تومن
بالای ۴۵۰لیتر هم ۱۵۰۰۰تومن
برنامه ریزی کارت سوخت به راحتی انجام میشد
هیچ سهمیه ای هم برای تاکسی و بقیه در نظر گرفته نمیشد
هر دو سال هم پایین ترین سطح رو حذف میکرد
این شکلی اونیکه پرادو داره همون ده روز اول مجبوره بنزین ۱۵۰۰۰تومنی بزنه
پاسخ ها
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
خوب همینجوری پیش بره،کرایه ۳ تومنی میشه ۱۵ تومن! آی کیو
فردین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
آقا چرا واقعیتو نمیگید آخه برنده بوزنده چیه. نفت کشور فروش نمیره باید جبران کسری از جیب مردم بشه
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
قیمت واقعی بنزین خیلی بالاتر از این است و باید قیمت بنزین و گازوئیل به حد نصاب همسایگانمان برسد. مشکل دولت نداشتن مدیریت درآمد و هزینه است و گرنه قیمت بنزین باید حداقل یک دلار باشد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اشتباه متوجه شدی جانم!!!! اونی که بنزین لیتری یک دلار میزنه، حقوق حداقلی در کشورش ساعتی 27 دلار ،، هفته ای 2000 دلار و بعبارتی ماهی حدوداً 5000 دلاره، در اینصورت بنزین همون هزار تومن معقوله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
... یک نمودار میدادی کافی بود و اونهم مفایسه قیمت یک لیتر بنزین سبت به درآمد روزاته در کشورهای خلیج فارس و مقایسه اون با ایران.
نمیشه قیمت را به فوب خلیج فارس رساند بعد کارگر در امارات یا قطر سه هزار دلار در ماه حقوق بگیرد اما کارگر ایرانی صد دلار.
...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
همیشه تو اخبار از یک درصد ثروتمند آمریکا میگید ولی هرگز نگفتین این یک درصد ثروتمند ایران هست که تو هر گرانی برنده مطلق هست چون شب میخوابن و صبح یهو 50 درصد پولدارتر میشن و 99 درصد دیگه به همون نصبت بدبخت میشن ، کسانی که فکر میکردن تو طبقه متوسط هستن هم الان جزو بدبختهای جامعه محسوب میشن به لطف طرح های حمایتی از یک درصد ثروتمند و قدرتمند مملکت
ع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
امار حقوق ومزایا در کشورهای همسایه رو هم بگو
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
میگن قاچاق میشه!!!! خوب جلوی قاچاق رو بگیرین حتما نباید بنزین رو گرون کنین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
فقط خاک بر سر فقیر شد والسلام
ph
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
هیچ کس به جز دولت برنده نیست...قشر محروم هم یه مبلغی بهشون هر ماه میدن ده برابر اون مبلغ همه چیز گرون میشه..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
تابناک جان این حرفها دیگه خریدار ندلره.از یه بچه چند ساله تا به فرد مسن همه می دونن که این کارها به نفع فقط دولت و قشر مرفه هستش.کسی که ماشین میلیاردی زیر پاشه براش بنزین ۵۰۰۰۰ تومانی هم مهم نیست.چون تفاوت قیمت رو از جیب قشر ضعیف جبران خواهد کرد.
مهدی
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
...
بلیرینگ ۸۵ هزار تومان روز پنجشنبه ، همین الان شده ۱۵۰ هزار تومان !!!

معنی این یعنی چی ؟! یعنی کمک به فقرا ؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
افا شما اگه بفکر ضعیف ها هستید چرا سهمیه را 100 لیتر با قیمت 1000 نمیدید؟
مشخصه یک درصد هم بفکر قشر ضعیف نیستید.
کسی 100 لیترو نمیره قاچاق کنه.
معترض عصبانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
این دولت توی توزیع پوشک مشکل داشت الان چطور می خواد جلوی افزایش قیمت همه کالاو خدمات رو بگیره
جوان سی ساله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
من یه جوان سی ساله ام و دانششجوی دکتری. بعد از کلی زحمت و کار از صفر یه پولی جمع کرده بودم که ماشین بخرم که پارسال یک سوم شد. با این اوضاع هم که هرجا میری خواستگاری بهت دختر نمیدن. نمیشه ازدواج کرد. بنزین هم که گرون شد و متعاقبش همه چیز گرون میشه. ماشین داغون لگن هم سالهاست مافیای خودرو الکی به بهانه حمایت از تولید به مردم قالب میکنند. سازمان حمایت از مشتری هم که هیچ. لااقل بیاید در قبرستان ها دو متر قبر بهمون بدید و یک وام بلاعوض مراسم کفن و دفن به دلار که لااقل ارزشش حفظ شود و نگران مردنمون هم نباشیم.
من همین الان از دانشگاه های خارج پیشنهاد دکتری با پرداختی سالانه 28000 دلار دارم. خاک برسرم که برای مملکتم موندم. وقتی کمترین امکانات و حقی ندارم. نه ازدواج نه مسکن نه ماشین.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
همچین پیشنهادی داشتی ، الان اینجا نبودی .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
خدایا کجا دنبال آرامش بگردم؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اینها نمایش هست

قبلا چاله اش کنده شده برای حقوق کارمندان دولت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
هر تصمیمی در کشور را مرفحان در جهت منافع خودشان میگیرند و این هم تصمیمی در این راستاست!. این نسخه باطل شده قبلاً انجام شده و مردود شده، ولی تبلیغ کمک به قشر ضعیف میکنند،
اگر این موارد که گفتید درست بود خوب سهمیه را بیشتر در نظر میگرفتید نه 60 لیتر!!!!!،
بعلاوه بنزین سوپر رو 10 هزار میکردید بجاش!، چرا نکردند خودتون حدس بزنید چرا !
چون قشر مرفه اغلب ماشینهای مدل بالا دارند و بنزین سوپر را اونا مصرف میکنند

اینا همه بهونه است
...
منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اگر به متن همین مصاحبه دقت کنید متوجه هم چیز می شوید
اول: برندگان این تصمیم هم سه دسته اند: دسته اول قشرهای محروم جامعه که فاقد خودرو هستند و از محل این افزایش قیمت، یارانه اضافه دریافت خواهند کرد،

دوم: ضمنا ما در مسیر اصلاح ساختار غلط اقتصاد کشور که بر مبنای پرداخت یارانه بنا شده باید اقدام کنیم

یعنی اول مابه تفاوت به یارانه ( که خودشون می گفتند گدا پروری) تبدیل میشه بعد از چند ماه میگیم ( یعنی چه این چه ساختار اشتباهی هست مردم ما عزتشوت بیشتر از این هست که ما ماهی 50 تومان به ایشان بدیم ) پس پرداخت یارانه باید حذف بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
برندگان مسولین و آن وام بگیر و پس نده ها هستند

بازندگان هم مردم فقیر و ضعیف و متوسط جامعه اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
تركيه حقوق كارگر 2500لير معادل 5 ميليون تومان هست ايران حقوق 1600 هست چرا در آمد ها رو قياس نميكنيد ؟؟
کاوه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
واقعی کردن قیمت بنزین حتما لازم است. اما عجیب است که برای واقعی کردن آن اعداد به آسانی انتخاب می شوند! یعنی مشخص نیست عدد 3000 تومان از کجا آمده است. مثلا آقای دکتر روحانی گفته اند با 5000 تومان مخالفت کرده اند!!! 3000 تومان یعنی 300 درصد افزایش بدون هیچ محاسبه ای و 5000 تومان یعنی 500 درصد افزایش! باز هم این مهم نیست. البته اگر به هنگام تصمیم گیری در مورد افزایش دستمزد هم همینطور تصمیم بگیرند. یعنی آقای روحانی با پنج برابر شدن دستمزد مخالفت کند اما به سه برابر شدن رضایت بدهد. چطور است که هنگام افزایش دستمزد بای ساعتها کار کارشناسی انجام شود و دهها فرمول و رضایت کارفرما و بیمه و دولت فراهم شود تا 10 درصد به دستمزد اضافه شود؟؟؟ چرا مبنای همه چیز را یکسان نکنیم؟ قیمت بنزین و همه حامل های انرژی را بر مبنای قیمت جهانی و با دلار 12000 تومانی قرار بدهیم و قیمت کار کارگر ساده را هم مثل کشورهای ثروتمند ساعتی 12 دلار در نظر بگیریم. این تصمیم را هم یک شبه اعلام کنیم و به کارفرمایان هم بگوییم اگر چه ناراحت می شوند اما بدون افزایش قیمت در محصول بپردازند. مگر راننده تاکسی با افزایش حد اقل 50 درصدی قیمت سوخت که مهمترین ماده اولیه مصرفی تولید خدمتش است را موظف به تثبیت قیمت نمی کنید؟؟ یکبار هم کارفرمایان را جراحی کنید. قول می دهم که بانک هم آتش نزنند!!!
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
دوست عزیز که قیمت بنزین را با کشور همسایه مقایسه کردی آیا می توانی این قیمت را برحسب نسبت میزان درامد به قیمت بنزین در کشورهای همسایه بدست بیاری ؟ ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
بازندگان واقعی این طرح مسافرکش های بینوایی هستند که از سر بیکاری، یک پراید قسطی میخرند و نان خانواده را در آورند و یا آن میوه فروش وانتی که از صبح تا شب در کوچه ها گلو پاره میکند تا نان شبش را به زور تامین کند.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
یه خورده با مردم همدردی کنید ...
بی طرف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
تحلیل دقیقیه. این حرف ها رو باید یه ماه قبل از غافلگیری مردم هر شب تو تلویزیون می گفتند تا این همه خسارت به بار نیاد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اتفاقاً امروز چون خیلی دیرکردم مجبور شدم با آژانس بیام سرکار ، چهارهزار تومان گرونتر گرفت گفت تعرفه ها تغییر کرده ، هفده هزار تومن کرایه دادم
این واقعیت جامعه است نه آمار و ارقامی که شما ارائه میدین
محم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
...واقعیت رو باید از کارگری پرسید ک
توی دورافتاده ترین نقطه ی ایران روزی 40 کیلومتر کرایه میده و تا سرکار. بره و بیاد
اگه تونستی یه روز
یه ساعت کفش های این قشر رو بپوشی و باهاشون راه بری
بعد بیا از سود و زیاد این طرح برای اقشار کم درامد حرف بزن
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
بابا اینترنت رو وصل کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
من بیکار هستم و هیچ حقوقی ندارم فقط چون چهل متر خونه دارم یارانمو قطع کردن از ماه پیش مادرمم که هیچی نداره خونه هم نداره یارانه اونم قطع کردن این عدالته؟ این تعداد افرادی که یارانه میگیرن دقیقا کیا هستن که دولت مجبور شده به خاطرشون قیمت بنزین رو سه برابر کنه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
دیروز به عنوان اولین روز کاری این طرح نشون از بی تدبیری کامل از این نصمیم سازی بود، بر خلاف این همه ادعا مبنی بر اینکه فکر همه جاشو کردن ...اتفاقا جریان موجود نشون از بی برنامگی کامل مجریان بود . جالبه فقط فقط آمار می دن که انقدر به نفع مردم میشه انقدر اینجوری میشه و تند تند بیانیه ممنوع بودن افزایش ها رو می دن ...در صورتیکه مثله همیشه فارغ از این شعارها گرونی ها در مسیر خودش قرار گرفته و هیچ خبری هم از هیچ نظارتی نیست . مسئولین خوش خیال ما خوب بود که یه چند روزی رو تو جامعه می چرخیدن از وسایب حمل و نقل عمومی استفاده می کردن یعد انقدر شعار می دادن .....دیشب بعد از کلی معطلی و کمبود شدید اتوبوس سواری ها صف کشیده بودن با قیمت های عجیب و وحشتناک که دود از سرر مسافرها بلند میشد و اسنپ و تپ سی هم به کل تعطیل دیشب با بچه توی خیابون یخ زدیم و سه ساعت تموم مسیر نیم ساعته رو تو راه موندیم با کلی افزایش قیمت . نکته اینه که دولت خیالش خوشه که به تاکسی ها سهمیه داده ولی حواسش نیست که بار اصلی ناوگان مسافری تو تهران رو دوش سواری های شخصی هست نه تاکسی های دربستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
لطفا با همین استدلالهای کلیشه ای واردات خودروهای خارجی کم مصرف رو بدون تعرفه آزاد کنن تا هم محیط زیست وضعیتش بهتر بشه و هم مصرف سوخت ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
وقتی حقوق کارگر به پایه حقوق کارگر ترکیه نمیرسه

تازه با کارت الکترونیکی بدون گران کردن هم مشکل قاچاق حل میشود

ثانیا بیشترین قاچاق مربوط به گازوییل است، که اونم چند وقت دیگه گران خواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اگر واقعا می خوای جلوی قاچاق گرفته بشه چرا دولت رو ملزم به عرضه سوخت فقط در بورس انرژی نمی کنن.تابناک اگر می خواد دلیلش رو بدونه به معاملات بورس انرژی نگاه کنه. با بورس انرژی دیگه معلوم میشه کی خریده و چقدر خریده و دیگه نمی تونن قاچاق کنن لذا به قانون عمل نمیشه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
کاش حداقل این افزایش قیمت رو میذاشتن برا بعد عید.چون همه میدونن که سال بعد افزایش قیمت هست. یعنی قبل از افزایش بنزین قیمتا رفت بالا. الانم میره بالا .چهار ماه دیگه ام افزایش قیمت.... من حقوق بگیر روز به روز فقیر تر میشم
آرمین
|
Germany
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
در آلمان در آمد متوسط حدود 1800 یورو است و قیمت بنزین حدود یک یورو و چهل سنت یعنی هر آلمانی با درآمد متوسط خود می تواند در ماه نزدیک 1300 لیتر بنزین بخرد. البته نرخ گازوئیل در این کشور به دلیل پرداخت یارانه از سوی دولت کمتر است و نزدیک به نیمی از ماشین ها هم دیزلی هستند.
در ایران اگر درآمد متوسط را حتی دو میلیون تومان هم در نظر بگیریم هر ایرانی با تمام درآمد ماهانه خود تنها می تواند حدود 650 لیتر بنزین بخرد. یعنی بنزین در ایران تولید کننده نفت به مراتب گران تر از آلمان وارد کننده است.
کارمند فلک زده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
من نمیدونم چرا قیمت بنزین را با کشورهای همسایه به تومان مقایسه میکنند اما درامد انهارا با ما مقایسه نمکنند مثلا نمیگن که درامد یک کارمند تو ترکیه چند تومان میشه بعد بگویند که چه درصدی از حقوق او را بنزین تشکیل می دهد...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
این آمار و ارقامتو نگه دار برای اخبار 20:30 تا صدا وسیمای میلی پخش کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
در ترکیه حقوق حداقلی کارگر ساده تا رئیس جمهور و و تمام کارمندان دولت و نظامیان و نمایندگان مجلس مشخص و شفاف و تابع یک قانون است. و عوارض و مالیات بنزین مشخص و شفاف صرف توسعه حمل و نقل عمومی میشود. همچنین عوارض و مالیات سیگار صرف شبکه بهداشت و درمان میشود.
اگر بدون تعصب و صادقانه سیستم حقوق و دستمزد، حمل و نقل عمومی و آموزش و پروش و آموزش عالی و از همه مهمتر سیستم بهداشت و درمان ترکیه را دقیقا در ایران کپی و پیاده کنند قطعا به نفع مردم خواهد بود.
پیشنهاد میکنم خبرنگاران محترم دلسوز کشورمان موارد فوق را در ترکیه بررسی و گزارش آنرا در اختیار افکار عمومی قرار دهند...
یک نفر که از بد شانسیش ایرانیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
... الان دیگه همه آگاهیی و شعور دارن . همینجور که داری قیمت بنزینمون رو با سایر کشورا مقایسه میکنی در کنارش چند تا نمودار دیگه اضافه کن . یکی نمودار درآمد ماهیانه کارگران کشور های همسایه و دوم نسبت دلار با این درآمد ها . اره جونم ....
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
به نفع دلالها به ضرر مردم مزد بگیر وحقوق بگیر ،اینکه تازگی نداره تا بوده این بوده مثالش همین یارانه،با این تورم تورم حاصل از یارانه فقط تورم نصیب مردم شد و اندکی پول یارانه که جواب یکی دو تا قبص هم نمیده
ناشناس
|
Germany
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
این کمکی که به مردم برای یک ماه میشود خرج یکروز هم نیست !
کمکی که خانواده زندگی آبرومندی داشته باشد را همه حمایت می کنند ولی این فقط تبلیع است و کسی به آن اعتماد نمیکند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
برای کسی که اتومبیل میلیاردی دارد فرق می کند بنزین هزار تومان باشد یا سه هزار ؟
تعداد این افراد بیشتر است یا پراید سواران ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
عزیز دل این حرفها همه اش درسته ولی برای کشوری که رونق اقتصادی داره و نود درصد مردمش قشر متوسط واقعی هستن .... اینجا در این سالهای اخیر قشر متوسط از بین رفته ، این 50 هزار تومن اضافه که دولت میخواد بده یک کیلو گوشت هم نیست !!! ضمنا ارزش پول کشور ترکیه چند برابر ارزش پول ما شده ؟!؟!؟!؟ اگه مقایسه میکنی همه پارماترهای اقتصادی رو مقایسه کن : ارزش پول ملی ، میانگین درآمد ، ضریب فلاکت و ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
همواره خواست مسولین بر خواست مردم مقدم بوده...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
این جنس تحلیل از همون تحلیل های احمدی نژادیه که دیدیم چی به سر اقتصاد کشور آوردند
Jalal
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
بنده با لیسانس در اسنپ و تپسی کار میکنم،میفرمایید به هزای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش ۷ لیتر بنزین تعلق میگیره،بنده روزی ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتر پیمایش دارم،قابل ذکر هست کدوم ماشین داخلی برای هر ۱۰۰ کیلومتر ۷ لیتر میسوزونه؟؟مگه ما رانندگان اسنپ سراتو سوار هستیم که ماشینمون کم مصرق باشه؟نکته بعدی میگین افزایش قیمت نباید باشه ولی همون بنزین سهمیه ای ۱،۵ برابر شده قیمتش،میخواین نفری ۵۰۰۰۰ تومان یارانه اضافه بدین که میشه ۱۷ لیتر بنزین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
من کارمند دانشگاهم و علیرغم دفاع از واقعی سازی قیمت انرژی در کشور به موضوع افزایش یکباره بنزین معترضم.
معترضم به مواردی که در بالا گفتید و فقط در مورد قیمت بنزین صحبت کردید و نه درآمد، نه آزادی و رفاه اجتماعی، نه خودروهایی تولید داخل که چندبرابر مصرف دارن و نه ...
توکل به خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
...الان من که چند ماهی بیکار شدم.خودرو هم ندارم.پدرمم برای کمک به دولت یارانه شو نگرفت الانم به من میگن که چون در سیستم نیستی یارانه بهت تعلق نمیگیره.متاهل هم هستم و چند مشکل دیگه که....
آقای کارشناس الان به نظرت با این وضعیت ما برنده ایم؟!!!!
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
آقای کارشناس لطفا نسبت درآمد به قیمت بنزین در کشورهای همسایه رو هم نمودار کن ،خیلی نمودار قشنگی میشه
علی جعفرپناه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اینو دیدین :دسته دوم مردم، شهرداری ها و سازمان محیط زیست به علت کاهش ترافیک، بهبود محیط زیست و آلودگی هوا
میخوام بدونم مگه اتوبوس ها و مترو ها خالیه که اینا فکر کردن بنزین گرون بشه مردم ماشین شخصیا رو خاموش میکنن میرن سوار اونا میشن. اول باید جایگزین بدی بعد یه چی رو حذف کنی. کدوم کاهش آلودگی. معلومه کرایه ها و کالاها گرون میشه ولی ذره ای ترافیک کم نمیشه. اون بیست درصد کاهش مصرف جمعه هم هزار تا دلیل داره که هیچ کدام گرانی بنزین نیس...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
هیچکس برنده نیست .. با 200 تومن قدرت اقتصادی هیچ خانواده ای تکون نمیخوره
مش رجب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اگه منظورتون از پولدار چهارتا جونه که دور دوراشون قطع شده سرگرمی دیگه ای پیدا میکنن تو این جهنم..اما این افزایش بنزین هیچ برنده ای نداره...حتا اون کارخونه دارم بخاک سیاه نشسته بازار خرابه قدرت خرید مصرف کننده پایینه سودا حداقل شده اما هزینه ها کارگر و حمل و نقل و انرژی و مواد اولیه افزایش دارن این یعنی ضرر اون فقیریم که سوار تاکسی میشه ۱۰۰تومنو باید ۳۰۰۰ تومن بده هرکی به اندازه پام خونش متضرر میشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
بازنده اصلی و همیشگی مردم بدبخت و فقیر ما هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
کاش نمودار حداقل دستمزد همین کشورهای همسایه را هم ضمیمه میکردید
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
...مقصر اصلی صنعت خودرو و پشتبان هم دولت است.
اگر از این صنعت، با تعرفه های آنچنانی که به خودروهای وارداتی بستند،حمایت نمی شد،الان مصرف بنزین نصف، صادرات بنزین دو برابر،تعداد کشته های جاده ها یک سوم و رفاه مردم دو برابر بود.باز هم از این صنعت فشل حمایت کنید تا وقتی که خودتون به اشتباهتون اعتراف کنید.
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اصلا برفرض که تمام امار های من در اوردی شما درست ...چرا همش به فکر این هستید که ازاشخاص پولدار بکنید و به اسم مردم بی پول خرج کنید در کدام یک از تصمیماتتون به فکرم دم نیازمند بودید (در روی برگه بله )...
من با اینکه خودم خودرو دارم ولی موافق گران شدن بنزین هستم ولی با یک مدیریت درست که حق به حق دار برسه که در کشور ما چنین مدیریتی نداریم پس کل داستان گران کردن مبلغ فقط جنبه تسویه حساب های جنا حی دارد... که تاوان اون رو مردم میدهند . ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
سالانه بيش از 30 هزار مليارد تومن به نهاد هاي غير مولد بودجه اختصاص مي دهند. بيش از 80 هزار مليارد هم به نهاد هاي وابسه درخارج . به نظر شما اگه اينها حذف بشنو بودج هاش نه بهمردم كه براي توليد صرف بشه چقدر زندگيمون بهتر ميشه ؟
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
برنده واقعی !!! برنده واقعی اون پولداری هستش که هنوز یارانه اش رو داره میگیره و میگه حقمه نه اون بدبخت کمیته امدادی که شصتی میگیره و یارانه اش رو هم قطع کردن
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
ما چقدر خوشبختیم...خداااااااااااا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
باز هم ظلمی دیگر بر مردم بی پناه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
پول نفت چی شد؟؟؟؟؟
تاریخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
آقا ما نمی خواهیم از ثروتمندان بگیرید به ما فقرا بدهید شما که آمار این ملت را دارید، بفرمایید با این دولت الکترونیک، قیمت فروش بنزین به ثروتمندان را افزایش دهید، فقرا همان قیمت قبلی باشند. مگر ادعا نمی کنید 80 درصد این یارانه بنزین به جیب ثروتمندان می رود؟ خب خود شما با گران کردن هزینه های این آقایان، مستقیم از خودشان بگیرید، ما یک قرانش را از شما نمی خواهیم. التزام بگیرید که آنها حق گران کردن کالا و خدمات را ندارند. ببینیم جند مرده حلاجید. ضمنا ارز را هم گران نکنید.
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
...امان از کسر بودجه که خودش فاجعه است
ناشناس
|
Germany
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
آقای همتی اعلام کردند این فزایش قیمت بنزین تنها 4 درصد تورم همراه داره. آقایان این 4 درصد را از کجا آوردند؟ در روز اول افزایش قیمت بنزین دلار وارد کانال 12 هزار شد و اگر بهمین منوال پیش بره دوباره شاهد موج گرانی بعدی خواهیم بود، چیزی که دیگر تحملش برای اکثر طبقات جامعه ممکن نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
بازنده مردم فقیر و بدبخت هستن اینکه حساب کتاب نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
ای کاش حقوقهای کارمندان وکارگران رابا ترکیه وسایرکشورها مقایسه میکردید بدبختی که ماشین نداره دریک شهرستان دیگرزندگی میکند ماهی یکبار نباید به خانواده اش پدرومادرش سربزندفکر نکردید چقدر باید کرایه بدهد...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
افزایش قیمت بنزین ۱۰۰ درصد روی سایر کالاها اثر می گذارد گزارشهای صدا و سیما هم بدرد خودشان می خورد هیچ کس نمی تواند جلوی افزایش قیمتها را بگیرد
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
شما هم مث من و امثال من حقوقتون 1300 باشه که اونم سه چهار ماه یه بار پرداخت میکنن ببینم فکر سود بردن از افزایش قیمت بنزین به ذهنت خطور میکنه یانه؟
یه شبم یه طرح ضربتی بذارین و جوونای بیکار این مملکت رو استخدام کنین.
چرا از این کارا نمیکنین
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
ما مردم ایران کاملا قانع شدیم از اینهمه آمار ... که دادید
ما مردم ایران اعلام میکنیم که این شلوغی ها بدلیل گران شدن بنزین نبوده و ما میخواستیم بگوئیم چرا 3000 تومان گران میکنید؟؟ حداقل 18000تومان بکنید که یک سرو گردن از کشورهای منطقه جلو زده و مشت محکمی به دهان قاچاقچیان سوخت زده باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
قیمت تمام شده سفر کیلومتر برای هر فرد ملاک خوبی است برای مقایسه با سایر کشورها آنهم با احتساب سهم در درآمد خانوار به عبارتی هزینه خرید، نگهداری ، تعمیر استهلاک وبیمه ، تعمیر ... به ازای یک کیلومتر در ازای معادل خارجی آن در سایر کشور ها (خودرو قدیمی تعمیرات گران و بی کیفیت و .... در ایران همراه با بنزین با کیفیت ارایه شده بیمه ناکارامد و ... چه شود)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
بیا من یه راه ساده تر بگم برای کم مصرف کردن بنزین ، و حفظ محیط زیست .. تعرفه واردات خودرو هیبریدی رو صفر کنید .. ببینید چه اتفاقی میوفته ... من شخصا چند سال خارج از این کشور تحصیل کردم و برگشتم .. دیدم تو اروپا چطوری زندگی میکنن و بنزین چجوری مصرف میشه .. تو کشوری که دومین بلک مارکت دنیا هستش .. و خیلی راحت میتونی پول نامشروع رو به سکه و ارز تبدیل کنی در بازار و کسی هم یقت رو نمیگیره دنبال چه اقتصادی هستین ...
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
نمیدونم چجوری حساب کردید، اگر 30000 میلیارد تومان به صورت کامل بین 18 میلیون خانوار تقسیم بشود، خانواده ای حدود یک میلیون و ششصد هزار تومان باید دریافتی داشته باشد!!! درحالیکه حداکثر میخوان 200000 هزارتومان به شکل یارانه به خانوارها بدهند!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
با سلام
1. برای افراد مرفه تفاوتی نمی کند روزانه مقداری پول اضافی برای بنزین هزینه کند و مسلما با توجه به وضع بازار از جیب مردم بیرون خواهند کشید.
2. تجارب 40 سال گذشته نشان داده است با افزایش قیمت در یک کالا سایر کالاها هم تاثیر پذیرفتند بخصوص حاملها انرژی.
3. ضعف اساسی در نظارت و کنترل بازار ثابت کرده دولت نخواهد توانست افزایش قیمت سایر کالاها را مدیریت کند.
4. مقایسه یک کالا با قیمت آن در سایر کشورها از اساس درست نیست. چون اوضاع و شرایط و بسیاری از عوامل دیگر از کشوری به کشور دیگر فرق می کند. ایران از نظر منابع طبیعی پنجمین کشور ثروتمند دنیا است در صورتی که سطح رفاه در ایران بسیار پایین است.
ما باید خود را با گذشته و وضعیت موجود خود مقایسه کنیم
5. متاسفانه بازاری کردن تمام تخصص ها باعث شده همه مردم ایران همه چیز دان شوند. در صورتی که در این مورد باید اقتصاد دان ها نظر دهند
مهندس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
روزانه چهل میلیون لیتر بنزین از کشور قاچاق میشه.... !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اخه کی از دولت بسته حمایتی خواسته میخوان ارز خودمون بگیرن دوباره به خودمون پس بدن عین داستان یارانه ها تو سال 88 الان 10سال میگذره چیزی بجز بدبختی وفقر بیشتر برای ما قشر ضعیف نداشته
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
در حال حاضر در ایران کمتر خانواده ای است که وسیله نقلیه نداشته باشد چه موتور یا یک دستگاه پیکان از رده خارج شده که مصرف بنزین زیادی هم دارد. این روش تعیین قیمت اصلا به صلاح دهک پایین هم نیست، چون بسیاری آز آنها با همین وسیله نقلیه امرار معاش می کنند، عدالت حکم می کند که قیمت بنزین بصورت پلکانی تعین شود تا بقول آقایان قشر کمتر برخوردار از بنزین ارزانتری برخوردارشوند. به این صورت که تا مصرف 30 لیتر در ماه به قیمت 1000 تومان از 31تا 60 لیتر به قیمت 2000 تومان و از 61 تا 100 لیتر به قیمت 3000 تومان از 101 تا 150 به قیمت 4000 تومان و مصرف بیش از 150 لیتر در ماه به قیمت 5000 تومان در این صورت اگر کسی مایل به مصرف زیاد است از جیب سایرن برداشت نخواهد کرد و خود هزینه ان را پرداخت می کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اينجانب به عنوان يك بازنشسته كه احدي از اقشار اسيب پذير جامعه هستم و با فلاكت و حقوق كم و اجاه بالا و هزينه هاي سرسام اور گراني بي حساب و كتاب به مفلسي تبديل شده ام كه از همسر و فرزندانم خجالت مي كشم و ماشين ندارم و منزل ٦٨ متري انهم با وام قبلي اداري كه ماهي ٨٥٠هزار تومان قسط ان است تازه فرزندانم فارغ التحصيل شده اند و پس از خدمت سربازي بيكار هم هستند و كاري نيست كه انجام دهند ماشين هم ندارم تا حداقل با مسافر كشي و اسنپ و .....اماده زندگي شوند و نگراني اينده ايشان نيز مرا فلج كرده است و با مشكل قلبي بدون پوشش هيچگونه بيمه تكميلي براي داروهايم ماهانه ٩٥٠ هزار تومان داروي وارداتي هلندي استفاده مي كنم و دلار هم روز به روز گران تر مي شود حالا با افزايش نرخ بنزين بجز اينكه هزينه هاي سرسام اور زندگي بيشتر شده و تورم ناشي از اين افزايش من و امثال من را با سي سال خدمت صادقانه ذليل كرده است چه منفعتي برايم دارد ....
خدا يا خدمتگزاران راستين به اين ملت خوب را سلامت بدار و مشكلات مردم را به رحمانيتت مرتفع بفرما ،امين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
همه باید سعی در اقناع مردم کنیم. نباید اجازه دهیم سرمایۀ نسل های آتی با قاچاق و مصرف بی رویه با باد رود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
همه اونهایی که نوشتین غلطه الا برنده بودن دولت .لطف کنین نمودار حقوق کشورهای مورد اشاره رو هم بزارین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
دستمزدهای کارگری پایینه من با کار مهندسی حقوق کارگری میگیرم یعنی دستمزد پایه اداره کار
شهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
به نظر این کارشناسان هر کس ماشین نداره فقیره، و هرکس ماشین داره پولداره؟
کسایی که ماشین دارن مگه چند درصدشون ماشینای مدل بالاس؟ همه ماشین های بدرد نخور و بی کیفیت و پر مصرف داخلیه، که خیلیاشونم قسطی و با وام گرفتن و تا آخر عمر باید اقساطشو بدن!
احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
مسئولین به بازار و مردم میگن حق گران کردن کالا و خدمات را ندارند اونوقت خودشون و بانک مرکزی زیر نظر دولت،دلار رو بر خلاف 1 سال گذشته 1200 تومان ظرف چند روز افزایش دادند...!!!؟؟؟
H
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
من هیج بحثی و حرفی ندارم. چون حرف منطقی اصلا تاثیر ندارد. بنابراین سکوت بهترین و راحت ترین اقدام است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اقای کارشناس لطفا توجه کن کیفیت بنزین ما با کشورهای اروپا یکسان نیست استاندار مصرف خودرو های ما با استاندارد روز دنیا یکسان نیست این ضریب ها رو حساب کنی میفهمی که بنزین برا ما بیشتر از 10 هزار میفته...
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
گزارش خوبی بود.
یکی از اقدامات موفق و باقیات و صالحات سران سه قوه همین تصمیم شجاعانه اصلاح قیمت سوخت بود. اگر این طرح صحیح انجام شود قطعا به اجرای عدالت نزدیک است.
مژگان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
یک نفر به من جواب بده:
من و همسرم قبل از ازدواج در خانواده هایی بودیم که در همون دورهای ابتدایی از گرفتن یارانه حذف شدند
ما ازدواج کردیم مستاجریم و یک خودرو تیبا داریم
همین و همین
هر کاری کردیم ما را در یارانه ثبت نام نکردند
و اصولا راهی برای ثبت نام جدید ندارند
تکلیف ما چیه؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
یکی دیگه از بازندگان این طرح منم که چند سال پیش با سادگی تمام علیرغم نیازی که داشتم برای یارانه ثبت نام نکردم .. وقتی همسرم اعتراض کرد گفتم زن ما باید به کشورمون کمک کنیم .. کمی کمتر می خوریم .. به جاش پولش میره برای اونایی که نیازمندترن .. توی همه ی این سالها اما دیدیم خیلی از پولدارا یارانه رو حق خودشون دونستن ... از اونموقع تا حالا هر اتفاقی برای یارانه بگیرا بیفته شامل ما نمیشه چون ما مرفه بی درد حساب می شیم .. 45 هزار تومان چیزی نیست اما درسی برامون شد .. سادگی کردیم دیگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
پولی که به حساب مردم ریخته بشه تجربه اش میشه یارانه ها.... افزایش نرخ تورم و ثابت ماندن در طول سالیان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
کی میگه حقوقها ۳ برابر شده هر سال ۱۰ درصر افزایش داره ولی گرانی اجناس در عرض یک سال ۳ الی ۴ برابر میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
جالبه!
این همه اعتراض!
آیا گوش شنوایی هست؟!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
دولت میگه به نفع مردم است که قیمت سوخت افزایش دادیم . اگر مردم این انفاق دولتو نخواهند باید چکار کنند ؟...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
دوتا سوال دارم:
اولا چرا برای بنزین سوپر سهمیه مشخص نشده
دوما چرا دولت محترم حقوق هارا متناسب با بالا بردن قیمت دلار و بنزین بالا نبرد؟ دو سال پیش هزار دلار حقوق میگردم بنزین لیتری هزار تومان بود .الان چهارصد دلار حقوق میگیرم و بنزین شده لیتری 3500 تومان. ای کاش حقوق هم متناسب با بالا بردن قیمت دلار و بنزین بالا برود
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفولانزا عوارض خروج از کشور لایحه بودجه 99 استیضاح ترامپ گاز مرکاپتان بوی نامطبوع تهران استعفای استراماچونی
آخرین اخبار