بازدید 2556

برگزیت و تغییرات پیش‌بینی نشده در تاریخ انگلیس!

کد خبر: ۹۳۳۶۵۳
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶ 30 October 2019

در اقدامی بی‌سابقه در تاریخ انگلیس، انتخابات مجلس انگلستان به صورت زودهنگام و در ماه دسامبر برگزار می‌شود تا تکلیف یکی از بزرگترین چالش‌های اقتصادی، سیاسی قرن در اروپا مشخص شود.

به گزارش ایبِنا، نمایندگان مجلس عوام بریتانیا سه شنبه شب در جریان یک رای گیری با طرح بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور برای برگزاری انتخابات زودهنگام در روز ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) موافقت کردند.

حزب کارگر بریتانیا پیش از این با برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه دسامبر موافقت کرده بود. نمایندگان حزب کارگر طرحی را پیشنهاد کرده بودند که براساس آن تاریخ انتخابات زودهنگام ۹ دسامبر (۱۸ آذر) تعیین شده بود. اکثریت اعضای مجلس عوام با این پیشنهاد مخالفت کردند. نمایندگان مجلس عوام روز دوشنبه با پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام در روز ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) مخالفت کرده بودند. با این حال به دنبال تغییر موضع احزاب مخالف دولت این طرح روز سه شنبه تصویب شد.

موافقت حزب کارگر با انتخابات زودهنگام در حالی اعلام شد که اتحادیه اروپا برای سومین بار با تعویق برگزیت موافقت کرده است.

بوریس جانسون امیدوار است با تبلیغ برای توافق جدید خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و پیروزی در انتخابات ماه دسامبر بتواند به وعده خود برای اجرای برگزیت عمل کند. رای دهندگان بریتانیایی به این ترتیب برای دومین بار طی دو سال گذشته برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای خواهند رفت.

اعضای حزب کارگر تاکنون با طرح برگزاری انتخابات زودهنگام مخالفت می‌کردند. آنها دلیل مخالفت خود را عدم وجود تضمینی برای جلوگیری از برگزیت بدون توافق می‌دانستند. این در حالی است که اکنون با تعویق برگزیت تا روز ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) به نظر می رسد که «خطر» برگزیت بدون توافق از نظر حزب کارگر برطرف شده است.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر روز سه شنبه در همین مورد گفت: شرط ما برای جلوگیری از برگزیت بدون توافق اکنون تضمین شده است. رهبر حزب کارگر وعده داد که کارزار انتخاباتی این حزب برای انتخابات زودهنگام بر «تغییر واقعی» جامعه بریتانیا متمرکز باشد. به گفته وی حزب کارگر «بلندپروازانه ترین» و «ریشه ای ترین» کارزار انتخاباتی خود را در پیش دارد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی