بازدید 7973
۱

علی مطهری: اصولگرایان افکار عجیب و غریبی دارند

کد خبر: ۹۳۲۵۸۷
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱ 25 October 2019
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: من از اصولگرایان فاصله نگرفتم، خود آن‎‌ها اسم من را در لیست مجلس بعدی خط زدند. زمانی که وارد مجلس شدم، اصولگرا شناخته می‌شدم، هرچند این دسته‌بندی آن‌ها را چندان قبول نداشتم. در عمل دیدم که آن‌ها افکار عجیب و غریبی دارند.

به گزارش ایسنا، علی مطهری در همایش "گام دوم انقلاب، فرصت‌ها و چالش‌ها" که در محل سالن همایش شهید دکتر چمران گناباد برگزار شد، اظهار کرد: برای درست طی کردن گام دوم انقلاب که پس از ۴۰ سالگی انقلاب آغاز شده اول باید یک ارزیابی از راه طی شده در این ۴۰ سال از نظر آرمان‌های انقلاب داشته باشیم، چنان که در بیانیه گام دوم انقلاب رهبری به این مطلب اشاره شده بود.

وی ادامه داد: برای این که یک نگاه کلی به انقلاب خودمان داشته باشیم باید بگوییم انقلاب ما از نظر تاثیری که در دنیا گذاشته یک انقلاب موفق بوده است، در طول این ۴۰ سال تغییر ماهیت نداده و مجموعا آن راه اصلی خود را پیموده است. ممکن است که ما در جهاتی کاستی‌هایی داشتیم ولی وقتی در مجموع می‌سنجیم انقلاب در مسیر کلی خودش درست حرکت کرده و از نظر تاثیری که در جهان گذاشته موفق بوده است.

مطهری با اشاره به این‌که دنیا در اکثر مسائل خود بدون ایران نمی‌تواند تصمیم بگیرد، اضافه کرد: شما می‌بینید که در بسیاری از مسائل جهانی ایران برای آن‌ها مهم است. در حالی که ما قبل از انقلاب یک مستعمره آمریکا و تحت فرمان آن بودیم. سفیر آمریکا، انگلیس و شوروی برای ما دستور صادر می‌کردند و ما تابع بودیم و دنیا روی ما حساب نمی‌کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: امروز روشن است که ایران یک راهی را بازکرده و یک پیام جدیدی برای دنیا دارد و دنیا روی ایران حساب می‌کند و این نشان می‌دهد که انقلاب ما توانسته یک بخشی از اهداف خودش را تامین کند.

وی تصریح کرد: در این عصر انقلاب فرانسه را داشتیم که روی حقوق مردم و مسئله آزادی تاکید داشت، انقلاب اکتبر روسیه بر روی عدالت با مفهوم سوسیالیستی خودشان تاکید داشتند. انقلاب هند و استقلال آن در مقابل انگلیس را نیز داشتیم، ولی وقتی انقلاب خودمان را با این‌ها مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که انقلاب ما بسیار جامع تر بوده و همان هدف‌هایی که در مقابل فرانسه روسیه و هند وجود داشته در انقلاب ما نیز بوده است اما در قالب مفاهیم اسلامی؛ یعنی اگر ما از آزادی و عدالت سخن گفتیم به مفهوم اسلامی بوده است.

نمونه‌ای از انقلاب ما صرفا انقلاب صدر اسلام است

مطهری اضافه کرد: انقلاب ما منحصر به این هدف‌ها نبوده و هدف‌های دیگری هم داشته است و اگر بخواهیم یک نمونه‌ای را از انقلاب خودمان معرفی کنیم صرفا انقلاب صدر اسلام است. یعنی انقلاب ما فقط شبیه انقلاب صدر اسلام است انقلابی که پیغمبر اسلام ایجاد کرد و قابل قیاس با انقلاب‌های دنیای امروز نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطر نشان کرد: بهترین راه برای ارزیابی یک حرکت اجتماعی این است که ببینیم به شعارها و هدف‌هایی که داشته رسیده یا نرسیده است. هدف‌های مهم در انقلاب خودمان مسئله آزادی، عدالت، اخلاق، معنویت و در یک کلام هدف انقلاب ما اسلام بوده است. شما در کلمات امام (ره) فقط اسلام را می‌شنوید امام فقط از اسلام می‌گفت حتی از ایران هم نمی‌‎گفت ایران را هم برای اسلام می‌خواست.

وی گفت: ما می‌توانیم ادعا کنیم که ایران مستقل‌ترین کشور در دنیا است و خودش برای خودش تصمیم می‌گیرد تحت تسلط قدرت های بزرگ نیست و این مطلبی است که مورد اعتراف دنیاست. ما در گذشته ژاندارم خلیج فارس بودیم و نفت ما را می‌گرفتند و به جای آن اسلحه به ما می‌دادند و هرجا که لازم بود از نیروی نظامی ما می‌فرستادند.

مطهری در خصوص استقلال اقتصادی در دوران پس از انقلاب تصریح کرد: ما از این نظر که خودمان برای خودمان تصمیم بگیریم هم استقلال اقتصادی داریم. در گذشته آمریکا به ما می‌گفت که چقدر گندم بکاریم و چقدر از آن را از تایلند و چقدر را از آمریکا بیاوریم. امروز به هر حال خودمان تصمیم می‌گیریم حال اینکه مدیریت‌مان بر اقتصاد خوب است یا نه، بحث دیگری است.

نماینده مردم تهران بیان کرد: ما استقلال فرهنگی نیز داریم. امروز با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست در آن زمان یک خودباختگی نسبت به فرهنگ غربی وجود داشت.

وی در خصوص مسئله آزادی در دوران پس از انقلاب خاظر نشان کرد: در مسئله آزادی یعنی آزادی فکر و بیان، فراز و نشیب داشته و در دوره‌هایی خوب بوده و در دوره‌هایی خوب نبوده است و گاهی محدودیت‌هایی برای آزادی بیان وجود داشته و گاهی نوع برخورد با منتقدان مناسب و ضروری نبوده است، و این مسائلی است که باید آسیب‌شناسی شود، و در آینده و در گام دوم انقلاب این‌ها اصلاح شود.

امیرالمومنین (ع) به مخالفان خود اجازه اظهار نظر می‌داد

مطهری ادامه داد: ما باید سیره امیرالمومنین (ع) را داشته باشیم که چگونه به مخالفان خود اجازه ابراز نظر می‌دادند. بزرگترین دشمن حضرت امیر (ع) خوارج بودند که این‌ها تا زمانی که دست به سلاح نبردند آزاد بودند و اظهار نظر می‌کردند؛ در مسجد کوفه موقع سخنرانی حضرت امیر در وسط سخنرانی بلند می‌شدند و اعتراض می‌کردند و اصحاب می‌خواستند متعرض آن ها شوند اما حضرت اجازه نمی‌دادند. آن ها آزاد بودند و حضرت امیر (ع) نه آن ها را زندانی کرد و نه شلاق‌شان زد فقط موقعی که سلاح به دست گرفتند آن ها ر ا سرکوب کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: ما نباید با مخالفان تندی و به منتقدان سخت‌گیری کنیم.

وی گفت: عدالت در دوران پس از انقلاب فراز و نشیب داشته است. درست است که ما به نقطه ایده‌آل‌مان نرسیده‌ایم و هنوز فاصله داریم ولی انصافا در مقایسه با قبل از انقلاب این مقداری که به مناطق دور دست رسیدگی شده قابل توجه و در مقایسه با قبل از انقلاب بسیار قابل تقدیر است.

بسیاری از اختلاس‌های مطرح شده، معوقات بانکی بوده که به مرور وصول می‌شود

وی در بخش دیگری از این نشست درخصوص فساد در مسئولان، گفت: فسادی که در مسئولان رده بالای کشور بیان می‌شود را نمی‌توان گفت فراگیر شده، مواردی در رده‌های پایین وجود دارد که قابل انکار نیست، اما مقامات رده بالای کشور، اکثریت قریب به اتفاق مسئولان نظام پاکدست هستند.

به گزارش ایسنا، این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: تبلیغات بیش از اندازه‌ای در خصوص فساد انجام و به گونه‌ای جلوه داده شده که انگار همه در حال خوردن و بردن هستند، در حالی که بسیاری از این اختلاس‌های چند هزار میلیارد تومانی که بیان می‌شود، معوقات بانکی یا وثیقه‌هایی است که به مرور وصول می‌شود. این امر مربوط به شرایط اقتصادی کشور بوده، افرادی که وام گرفتند بعد از افزایش ناگهانی نرخ دلار و ارز نتوانستد بازپرداخت کنند.

مطهری ادامه داد: تیترهایی که روزنامه‌ها و رسانه‌ها می‌زنند در بسیاری از موارد این‌گونه نیست، البته کوتاهی شده و نظارت دقیقی در دولت نبوده است، باید در دولت از ابتدا نظارت انجام ‌شود. نظارت مجلس و نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی و دیوان محاسبات نیز کامل نبوده که این موارد پیش آمده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در دوره جدید قوه قضاییه کارهایی در حال انجام است که البته اصولی نیز باید رعایت شود، گاه افراد را بازداشت می‌کنند و اسم و اتهام آن‌ها اعلام می‌شود، قبل از اینکه بررسی شود و بعد از بررسی مشخص می‌شود این‌گونه نبوده است. علاوه بر این موارد، عدالت نیز باید رعایت شود و نباید تبعیضی وجود داشته باشد. باید به تخلفاتی که در یک جناح سیاسی دیگر نیز وجود دارد، رسیدگی شود، مواردی اعلام شده اما رسیدگی نشده است. آیا در مجموعه مقام رهبری در ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان و از این قبیل تخلفی نبوده، همه جا را باید بررسی کنند.

با شفافیت آرای نمایندگان مجلس مخالفم

وی با بیان اینکه من در خصوص مساله شفافیت اعلام کردم که با شفافیت آرای نمایندگان مجلس موافق نیستم، عنوان کرد: این موضوع به دلیل شرایطی است که در کشور وجود دارد. زمانی که در برخی مسائل مورد اختلاف رای نماینده آشکار باشد، تحت فشار قرار می‌گیرد، وقتی که به حوزه انتخابیه می‌رود او را اذیت می‌کنند، زمانی که به نماز جمعه می‌رود علیه او شعار می‌دهند و به دفتر و ماشین او حمله می‌کنند، این باعث می‌شود که نماینده رای واقعی خود را ندهد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این موضوع باعث می‌شود که نماینده رای واقعی خود را ندهد و این به صلاح کشور نیست، یعنی نماینده نمی‌تواند رای تخصصی خود را بدهد و مشکل ایجاد می‌شود، مگر شرایط کشور درست شود، گروه‌های فشار وجود نداشته باشند و روش خود را تغییر دهند، اگر این فضا درست شود مشکلی وجود ندارد اما با این شرایط امکان‌پذیر نیست.

مطهری خاطرنشان کرد: به طور مثال در خصوص لوایح مرتبط به FATF بیان کردند که رهبری جمله‌ای گفتند که نشان می‌دهد مخالف هستند، اگر فردی رای مثبت دهد، می‌گویند چرا خلاف نظر رهبری رای دادی، بنابراین به همین دلیل این موضوع را برای کشور صلاح نمی‌دانم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص لغو سخنرانی سه سال پیش در مشهد، تصریح کرد: مساله مشهد مربوط به سه سال پیش بود و نفهمیدیم چرا اتفاق افتاد. روز اربعین سخنرانی داشتیم و قرار بود در مورد واقعه کربلا صحبت شود اما سالن را پلمب کردند، به جای دیگری رفتیم که آنجا نیز پلمب شد، دفتر آن‌ها را نیز پلمب کردند. آش برای نذری نیز پخته بودند اما نیروی انتظامی آن را گرفت و دو چهارراه آن طرف‌تر توزیع کرد و ما نفهمیدیم این کار چه ضرورتی داشت.

وی بیان کرد: از دادستان مشهد که اکنون رئیس دادگستری خراسان رضوی است شکایت کردیم و گفتند به این دلیل که زمانی طلبه بوده باید در دادگاه ویژه روحانیت بررسی شود، نمی‌توانستیم وکیل بگیریم و به ما گفتند که می‌توانید از بین چند نفر روحانی، وکیل انتخاب کنید که این کار درستی نیست.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: بعد از سه سال اعلام کردند که دادستان مشهد تبرئه شده اما ما متوجه نشدیم که دادگاه کجا تشکیل شد. هدف من این نبود که محکوم شود، فقط قصد داشتم که خلاف کردن او را بیان کنیم، ما نمی‌خواهیم کارهای بی‌حساب انجام شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص مساله حصر، عنوان کرد: مجلس به این دلیل که احساس می‌کند نظر رهبری به ادامه حصر هست، وارد این موضوع نمی‌شود، همان‌طور که شورای امنیت ملی وارد نمی‌شود. ما با بسیاری از اعضای شورای امنیت ملی صحبت کردیم که می‌گویند ما موافق رفع حصر هستیم.

وی ادامه داد: من شخصا در ملاقاتی با مقام معظم رهبری به ایشان گفتم که ادامه این کار به صلاح کشور نیست و ممکن است اتفاقی بیفتد و غده سرطانی برای کشور شود، اگر لازم است محاکمه شوند و راه قانونی طی شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: گشایش‌هایی صورت گرفته، تا دو، سه سال پیش روزنامه و تلویزیون نداشتند اما اکنون دارند. برای رفتن به دیدن اقوام نیز آزادتر شدند. نسبت به گذشته گشایش‌هایی شده و مانند سال‌های اول نیست اما بهتر بود آزاد می‌شدند. اگر خطایی هم کردند که ما نیز معتقدیم خطا کردند اما طرف مقابل نیز خطا کرده است. من از ابتدا گفتم که دو طرف را باید محاکمه کنند و پرونده را ببندند اما این قضیه طولانی شد.

اصولگرایان افکار عجیب و غریبی دارند

مطهری در خصوص تغییر جریان خود در مجلس از اصولگرایی به اصلاح‎طلبی، تصریح کرد: من از اصولگرایان فاصله نگرفتم، خود آن‎‌ها اسم من را در لیست مجلس بعدی خط زدند. زمانی که وارد مجلس شدم، اصولگرا شناخته می‌شدم، هرچند این دسته‌بندی آن‌ها را چندان قبول نداشتم. در عمل دیدم که آن‌ها افکار عجیب و غریبی دارند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: احمدی‌نژاد تخلف قانونی می‌کرد یا به صراحت می‌گفت که این قانون را اجرا نمی‌کنم یا می‌گفت قوانینی که خودم شخصا تشخیص دهم که مرتبط بر قانون اساسی است، اجرا می‌کنم و بقیه را اجرا نمی‌کنم. ما می‌گفتیم که نماینده مجلس هستیم و مجلس باید عکس‌العملی ارائه دهد اما آن‌ها بیان می‌کردند که چون رهبری از او حمایت کرده وارد نمی‌شویم. وقتی می‌خواستیم از رئیس‌جمهور سوال کنیم اجازه نمی‌دادند، بیش از یک سال گذشت تا سوال را به مرحله اجرا رساندیم.

وی بیان کرد: وقتی که متوجه شدم آن‌ها اینگونه هستند و هرچه می‌خواهیم بگوییم به رهبری وصل می‌کنند، بنابراین ادامه همکاری با آن‌ها ممکن نبود، در مجلس بعدی اسم من را خط زدند و شرایط به گونه‌ای بود که اگر نمی‌آمدم مردم تهران ناراحت می‌شدند یا می‌گفتند ترسیده که نیامده، بنابراین آمدم و به صورت مستقل رای آوردم. در مجلس دهم نیز اصلاح‌طلبان اسم من را در لیست قرار دادند و من درخواستی نکردم.

انطباق مصوبات مجلس با سیاست‌های کلی نظام توسط مجمع تشخیص، خلاف قانون اساسی است

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به لوایح مربوط به FATF عنوان کرد: هرچقدر کارها از مسیر خود انجام شود، بهتر است، تا اینکه دائما رهبری مجبور شوند ورود پیدا کنند. این لوایح را مجلس تصویب کرده، به شورای نگهبان رفته و تصویب شده اما اخیرا موردی در خصوص سیاست‌های کلی نظام باب شده که گفتند مجمع تشخیص مصلحت باید مصوبات مجلس را با سیاست‌های کلی نظام انطباق دهد و اگر مغایرتی بود از طریق شورای نگهبان به مجلس بفرستد تا اصلاح شود یا خودشان تغییر دهند که این کار خلاف قانون اساسی است.

وی افزود: چنین موردی به نظر من قانونی نیست، خلاف قانون اساسی است، برای کشور مشکل درست کرده، دست مجلس را می‌بندد و موجب تضعیف مجلس است. با این کار هر مصوبه مجلس را می‌توان به بهانه‌ای رد کرد. این پدیده جدیدی است که ایجاد شده و مجلس باید مقاومت کند. با این کار می‌توانند بگویند که هر موردی با این سیاست مخالف است و جلوی آن را بگیرند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لوایح مربوط به FATF دچار همین مشکل شده، اکنون نیز در مجمع تشخیص مانده و مشکل ایجاد شده، در حالی که رئیس‌جمهور می‌تواند لایحه پالرمو را ابلاغ کند زیرا مساله مغایرت با سیاست‌های ملی بدعت بده و قانونی نیست. مجلس و شورای نگهبان تایید کرده، بنابراین باید ابلاغ شود.

مطهری اضافه کرد: ملاحظاتی وجود دارد که برخی می‌گویند در این ایام تحریم تصویب این لوایح ممکن است به ضرر ما باشد زیرا ما در حال دور زدن تحریم‌ها هستیم و آن‌ها راه‌های دور زدن ما را متوجه می‌شوند، برخی نیز برعکس می‌گویند اگر تایید نکنیم در لیست سیاه قرار می‌گیریم که بر مبادلات مالی ما تاثیر می‌گذارد. ما تا اواخر بهمن فرصت داریم و باید تصمیم بگیریم، اگر این دفعه تایید نشود در لیست کشورهای غیر همکار که همان لیست سیاه است قرار می‌گیریم که برای مبادلات بانکی ما مشکلات زیادی ایجاد می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای گفت: بعد از ترور دانشمندان هسته‌ای کشور، وزارت اطلاعات عده‌ای را به عنوان متهم در کردستان بازداشت کرد و اعترافاتی از آن‌ها گرفتند که در تلویزیون نیز پخش شد. آن‌ها قبول کردند که این کار را انجام دادند، سفری نیز به اسرائیل داشتند، آموزش دیدند، بمب آوردند، وارد تهران شدند و این کار را انجام دادند.

وی خاطرنشان کرد: بعدا در این پرونده تشکیک شد، زمانی که دولت جدید آمد و وزیر اطلاعات تغییر کرد، در این پرونده تردید کردند که آیا واقعا مجرم هستند یا نه. نزدیک بود که اعدام شوند، اما بعد از بررسی دوباره، مشخص شد که بی‌گناه هستند و به زور و با شکنجه و موارد دیگر از آن‌‎ها اعتراف گرفتند، در نهایت آن‌ها را آزاد کردند و مبلغی از ۷۰ تا ۲۰۰ میلیون بابت خسارتی که وارد شده بود، به آن‌ها دادند و گفتند که این مساله را مطرح نکنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ابراهیمی در بی بی سی مطرح کرد و گفت که چگونه شکنجه می‌کردند و چه گفتند، این موضوع برای کشور بسیار بد بود که بخواهند باعجله، افرادی را به عنوان مجرم معرفی کنند، ما به وزیر اطلاعات گفتیم که باید توضیح دهد، البته این موضوع مربوط به وزیر قبلی بود و هنوز در جریان است. اینکه اعدام نشدند نقطه مثبت است. وزیر قبلی اطلاعات و افرادی که این کار را کردند باید توضیح دهند که بدون دلایل محکم و تنها برای دادن جواب به مردم، این اعترافات را در تلویزیون پخش کردند، یا باید عذرخواهی کرده یا مجازات شوند.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۸
انتشار یافته: ۱
خدا را شکر جنابعالی افکار «عجیب و غریب» ندارید.
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی