بازدید 1784
وزارت جهاد کشاورزی:
معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی از فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک ایران خبر داد.
کد خبر: ۹۲۸۶۷۳
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۷ 08 October 2019
به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا؛ محمود عرب خدری روز سه شنبه در نشست با مدیران ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: میزان فرسایش خاک در کشور ما بسیار زیاد است و باید فکری به حال آن کرد.

وی با بیان اینکه در حوزه مباحث آبخیزداری طبق قانون برنامه ششم توسعه در ۲ مورد مهم شامل کاهش فرسایش خاک و مشارکت در تغذیه آبخوان‌ها ۲ وظیفه عمده بر عهده متولیان امر گذاشته شده است افزود: فرسایش خاک در کشور موجب شسته شدن خاک‌های حاصلخیز، ورود این خاک‌ها به رودخانه و سدها، کاهش تولیدات و نیز ضعیف شدن خاک می‌شود. ضمن اینکه از طرف دیگر این وضعیت موجب گل آلود شدن رودخانه و پر شدن مخازن سد‌ها و تاثیر منفی بر بهره برداری از آب‌های زیرزمینی می‌شود.

وی اظهار داشت: هم اکنون حدود ۷۰۰ هزار حلقه چاه در کشور داریم که ۳۰۰ هزار حلقه از این تعداد غیر مجاز هستند و به دلیل بهره برداری بیش از اندازه از آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین در دشت‌ها نیز به مشکلات افزوده شده است.

عرب خدری ادامه داد: این وضعیت سبب شده است سطح آب‌های زیرزمیی افت شدید پیدا کند و برخی دشت‌ها به عنوان دشت ممنوعه شناخته شود.

وی با بیان اینکه بیشتر فرسایش در اراضی کوهستان و شیب دار است گفت: در این راستا تکنیک‌هایی توسعه داده شده که بتوان بر پوشش گیاهی این اراضی افزود، زیرا هر چه پوشش گیاهی مطلوب‌تر شود، از فرسایش خاک جلوگیری شده و جمع آوری آب باران نیز بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه ایران کشوری است که عمده آن خشک و نیمه خشک است افزود: پوشش گیاهی ضعیف در اراضی شیب دار و برخی مناطق کوهستانی موجب می‌شود فرسایش خاک در این مناطق بیشتر باشد و به همین دلیل بر روی استحصال آب باران از طریق روش پخش سیلاب در آبخوان تمرکز شده است.

عرب خدری اظهار داشت: آب‌های سیلابی با رسوب بسیار و شدت فراوان موجب تخریب زیاد می‌شود و می‌توان با احداث بند در مسیر رودخانه‌ها و منحرف کردن مسیر سیلاب آن را به سوی عرصه‌های فاقد پوشش گیاهی هدایت کرد.

وی گفت: در این راستا هم اکنون ۳۷ ایستگاه پخش سیلاب یا آبخوان در کشور داریم که طی ۲۰ سال گذشته ۲ میلیارد متر مکعب آب از این طریق ذخیره شده است که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب آن به تغذیه آبخوان‌ها رسیده و بقیه صرف تولید پوشش گیاهی منطقه شده است.

وی ادامه داد: طبق برآورد‌های انجام شده این شیوه تاثیر بسیار خوبی در تغذیه آب‌های زیر زمینی دارد و ده‌ها برابر از روش سد سازی ارزان‌تر است.

معاون پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با بیان اینکه سالانه ۲ تا سه متر از آب سد‌ها تبخیر می‌شود افزود: با هدایت آب به زیر زمین از تقطیر، آلودگی و هر گونه خسارت به آن جلوگیری شده و به تغذیه قنوات کمک می‌شود.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ونزوئلا نماز عید فطر عید فطر فطریه غیزانیه نفت ونزوئلا صدیقه کیانفر