بازدید 8966
آمار عجیب استفاده ۵ برابری فرزندان اعضای هیئت علمی از سهمیه دانشگاه‌ها نسبت به خانواده شهدا و ایثارگران!
کد خبر: ۹۲۶۷۰۶
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹ 30 September 2019

یکی از خبر‌هایی که چند وقتی است با حواشی زیادی همراه بوده بحث سهمیه‌های دانشگاه هاست. شاید در وهله اول با شنیدن نام سهمیه‌های دانشگاه، سهمیه خانواده شهدا و ایثارگران در ذهن مان تداعی شود، اما گزارشی درباره آمار سهمیه‌ها و همچنین گفته‌های خالقی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در انتقاد از قانون سهمیه اعضای هیئت علمی نشان می‌دهد که موضوع اصلی سهمیه‌ها و نابرابری آموزشی به سهمیه‌های خاصی تعلق دارد. آماری که تلقی اولیه ما درباره کسانی را که از سهمیه‌ها استفاده می‌کردند به شدت دگرگون می‌کند.

به گزارش «تابناک»، خراسان در ادامه نوشت: امروز سعی داریم اطلاعاتی درباره سهمیه، نحوه تخصیص آن و آمار‌های عجیب و غریبی از آن را در اختیارتان قرار دهیم.

چه کسانی سهمیه می‌گیرند؟
۱- همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی ۲۵ درصد به بالا، جزو سهمیه ایثارگران محسوب می‌شوند و تـابع ضـوابط مربوط بـه سهمیه ایثارگران هستند. ظرفیت اختصاصی برای این دسته از داوطلبان ۲۵ درصد از ظرفیت هر کدرشته محل است.
۲- جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان آن‌ها و همین طور همسران و فرزندان رزمندگانی که بیش از شش ماه در جبهه حضور داشته اند نیز دارای سهمیه ۵ درصدی هستند.
۳- مناطق محروم ۳۰ درصد سهمیه پذیرش دارند که داوطلب باید پس از دانش آموختگی براساس رشته و منطقه سال‌هایی را در مناطق محروم خدمت کند.
۴- همسران و فرزندان عضو هیئت علمی هم سهمیه‌ای مجزا دارند که البته درصد و ظرفیت مشخصی برای آن اعلام نشده است و در چند خط پایین‌تر درباره آن نوشته ایم.

منبع تصمیم گیری برای سهمیه‌ها کجاست؟
۱- منبع اصلی تعیین یا تغییر سهمیه‌های خانواده معظم شهدا و ایثارگران در ایران مجلس شورای اسلامی است، البته شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در مواردی دخالت کرده و سهمیه‌هایی را داده است. سهمیه‌های خانواده شهدا، ایثارگران و رزمندگان نتیجه تصمیم نمایندگان است که از اوایل انقلاب وجود داشته و فقط گاهی در مجلس دستخوش تغییراتی شده که آخرین تغییراتش را در بخش قبلی برای تان شرح دادیم.
۲- علاوه براین، سهمیه ویژه خانواده اعضای هیئت علمی هم وجود دارد که به تصمیم جلسه ۷۳۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۲۵/۴/۹۲ باز می‌گردد که در آن جلسه مقرر شد که فرزندان اعضای هیئت علمی دانشــگاه‌ها می‌توانند به دانشگاه محل تدریس پدر یا مادر خود انتقال پیدا کنند و امکان تغییر رشته هم برای آن‌ها وجود خواهد داشت. البته دیوان عدالت اداری تا به حال چندین بار این مصوبه را باطل کرده، ولی دوباره به تصویب رسیده است.
۳- مناطق محروم به دلیل نیاز به نیرو‌های متخصص، سهمیه‌ای دارند که با توجه به راه‌های امتحان شده وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی سهمیه‌ای به این مناطق تخصیص داد که بعد از دانش آموختگی، نیروی متخصص را الزام به چند سال خدمت در مناطق محروم می‌کند.

این سهمیه‌ها چگونه اعمال می‌شود؟
۱- در سهمیه ایثارگران داوطلب باید حداقل ۷۰ درصد حد نصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته شدگان برای رشته‌ها را داشته باشد که این حداقل در رشته‌های پزشکی به ۸۰ درصد می‌رسد.
۲- سهمیه مناطق (سهمیه مناطق یک و ۲ و ۳) بر اساس میزان دسترسی به امکانات آموزشی طراحی شده و بر اساس آن، داوطلبان هر منطقه تنها با یکدیگر رقابت خواهند کرد. این مسئله منطقی و عادلانه به نظر می‌رسد چرا که افراد شرکت کننده در کنکور‌های آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان‌های خارجه در هر منطقه از امکانات مشابه بهره‌مند نیستند.
۳- سهمیه اعضای هیئت علمی هم این گونه است که داوطلب بعد از قبولی می‌تواند شهر خود را به شهر دلخواه تغییر و در بهترین دانشگاه‌های کشور ادامه تحصیل دهد. البته بنابر آمار‌های منتشر شده به نقل از سازمان سنجش آموزش کشور مشخص است که در بسیاری از رشته‌ها تغییر رشته هم وجود داشته است. بسیاری معتقدند که مشمول سهمیه هیئت علمی کسی است که به هر دلیلی پدر و مادرش عضو هیئت علمی دانشگاه است، این مشمول سهمیه حتی ممکن است معدلش به زور به ۱۰ برسد و یکی از تنبل‌ترین دانشجویان هم باشد. اما آن‌ها می‌روند آن طرف مرز و با پول و رابطه به هر روشی در رشته مرغوب ثبت نام می‌کنند و سپس با استفاده از سهمیه هیئت علمی در بهترین دانشگاه‌های کشور ادامه تحصیل می‌دهند و می‌شوند پزشکی که قرار است مراقب سلامت مردم جامعه باشد.

آمار عجیب
اطلاعات منتشر شده در گزارش شهروند به نقل از سازمان سنجش آموزش کشور نشان می‌دهد که سـالانه حدود ۱۴۰۰نفر از امتیاز هیئت علمی دانشگاه‌ها برای تغییر رشته یا دانشگاه خود استفاده می‌کنند. علاوه براین، از سال ۹۳ تا ۹۷ تعداد هفت هزار و ۱۹۴ نفر به دلیل عضویت پدر یا مادر خود در هیئت علمی دانشگاه، تغییر رشته یا تغییر دانشگاه داده اند. جالب است بدانید که تعداد اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌های ایران حدود ۸۰ هزار نفر است و این تعداد جابه جایی فقط امتیازی است که به ۸۰ هزار نفر اختصاص داده شده است. در حالی که در همین مدت مشابه یعنی از سال ۹۳ تا ۹۷ فقط هزار و ۳۵۸ نفر با سهمیه خانواده شهدا و ایثارگران وارد دانشگاه‌ها شده اند.

سخنی به مسئولان و نماینده‌های مجلس
اولویت در پذیرش دانشجو و سهمیه حق تحصیل برای مناطق محروم و فرزندان شهداو ایثارگران که به نوعی محرومیت و محدودیتی را تحمل کرده اند منطق خاص خود را دارد حتی کشور‌های توسعه یافته نیز با همین منطق برای معلولان و کم توان‌های جسمی سهمیه‌ای قائل می‌شوند، اما سهمیه‌هایی با عنوان کمک به همسران و فرزندان اعضای هیئت علمی هیچ منطقی ندارد و بر این اساس چرا نباید فرزندان کارمندان ادارات دیگر مثل برق یا ثبت و ... هم چنین سهمیه‌ای داشته باشند. این سهمیه رانتی است که رقابت را برای نخبگان تنگ‌تر می‌کند و باعث می‌شود علم در مسلخ همین سهمیه‌ها قربانی شود. تک تک دانشجویانی که بدون داشتن علم وارد رشته‌های حساس دانشگاهی شده اند در آینده مانند بمب‌هایی هستند که ممکن است جان مردم را به مخاطره بیندازند.

یادمان نرود که علم، مانند پول، خودرو یا هر چیز قابل اهدایی نیست که بتوان آن را به دیگران هدیه داد و مصداق این شعر است که می‌گوید گیرم پدر تو بود فاضل / از فضل پدر تو را چه حاصل!

بهتر است نمایندگان مجلس و مدیران وزارتخانه‌های علوم و بهداشت برای نجات علم و آینده مردمان کشور هر چه سریع‌تر به این موضوع رسیدگی و این بحث را سامان دهی کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۵۵
انتشار یافته: ۴۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
خوب بود از سازمان سنجش سوال می کردید یا حداقل دفترچه کنکور را می خواندید یا به قوانین و مقررات مراجعه می کردید اعداد و ارقام و توضیحات به نحو عجیبی بی ربط است اگر همه تحلیلهایتان این گونه باشد که ....
استاد دانشگاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
متاسفانه نویسنده به شکل نادرست مطلب را وارونه نوشته. اعضای هیات علمی فقط حق دارند فرزندانشان را به محل کار خود منتقل کنند در صورتیکه 95% حد نصاب علمی پذیرش در آن دانشگاه را داشته باشند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
!!!!!!اوه صحیح
فکر کن یک نفر در دانشگاه درجه ۵ کشور قبول شده ان وقت با سهمیه استادی می اید در دانشگاه درجه یک
افشاگر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
باجناق من كه در دانشگاه اصفهان تدريس ميكند فرزندش را كه در دانشگاه شهر كرد در رشته دامپزشكي قبول شده بود به دانشگاه يزد در رشته داروسازي منتقل كرد پس اين شما هستيد كه وارونه ميگوييد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
در مورد فرزندان اعضاء هیات علمی وزارت علوم، برای تغییر رشته طبق آیین نامه بایستی 92.5 درصد نمره آخرین فرد قبول شده در رشته موردنظر را کسب نمایند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
خیلی مقاله خوبی بود ممنون تابی جون ، به عینه دیدم عزیزانی رو که شب و روز درس می خونن و با معدل های A نتونستن در کنکور اون رشته ای که میخوان قبول بشن ، اینا حق الناسه ، به قول شما اون کارگری که در تونل کار می کنه و اون شخصی که در وزارت راه زیر آفتاب و بارونه محق تره یا عضو هیئت علمی دانشگاه ؟ و البته خودتون هم می دونید که این روزا اعضای هیئت علمی دانشگاه بیشتر به چه اشخاصی می رسه و درصد خیلی کمترشون واقعا بر اساس شایستگی علمی انتخاب میشن ! یه سری به دانشگاه علم و صنعت ایران بزنید متوجه می شید چند درصدشون بر اساس علمشون عضو هیئت علمی دانشگاه شدن ، نتیجه اش میشه کلی اشتباهاتی که الان در بیمارستان ها می بینیم ، کلی مدیران رانت خوار و ... ، امیدواریم این مجلس زودتر دوره اش به پایان برسه و یه مجلس مردمی بیاد و به این مسایل رسیدگی کنه .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
ممنوووووون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
با سلام
بسیار بجا و منطقی انتقاد شده و به آثار منفی این رویه بدرستی اشاره شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
سهميه بندي فقط اختصاص به قبولي دانشگاهها ندارد بلكه براي هر امري كه در آن رقابت در جذب ميباشد سهميه هاي خاموش و روشن خيلي موثر است.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
این مقاله بسیار مغرضانه تهیه شده است.سهمیه ذکر شده برای فرزندان اعضای هیئت علمی فقط امکان تغییر محل تحصیل دانشجو به محل کار پدر میباشد.ذکر این نکته که ۸۰هزار عضو هیئت علمی در کشور وجود دارد فقط مغلطه است چرا که همه این افراد در تهران یا شهرهای بزرگ تدریس نمیکنند. ضمنا بخش بزرگی از اعضای هیئت علمی در وزارت خانه های جهادکشاورزی.نیرو.وزارت ارشاد،قضات،محیط زیست،وزارت کشور،و..مشغول به کار هستن.بحث تغییر رشته فقط منوط به قبولی دانشجو در انتخابهای خود و یا کسب ۹۰ درصد نمره در رشته موردنظر میباشد.
ضمنا بحث انتقال دانشجو از خارج به داخل هیچ ارتباط و امتیازی برای اعضای هیئت علمی ندارد.
ظاهرا عده ای جهت گل الود کردن آب این مسایل رو به صورت وارونه به خورد مردم میدهند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
خودت رو به خواب زدی یا واقعا خبر نداری؟ اسمش اینه که فقط جابجائی هست و لی در اصل اتفاقات دیگه ای می افته.
مثل همه جای کشور که اختلاس میشه اینهم همینجوریه عزیزم.
ناشناس
|
Colombia
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
تابناک اگر خبر نداری داشته باش. هیات علمی های جدید اکثرشون همون دانشجوهای جذب شده با سهمیه هستن که علاوه بر اینکه خودشون از سهمیه شهدا و ایثارگران استفاده کردن بعد از جذب های آنچنانی به عنوان هیئت علمی با اجبار و یا همدستی با مجلس منفعل , قانونی رو تصویب کردن که فرزندان همون سهمیه ها حالا با سهمیه هیات علمی بودن پدر و مادر بتونن هر کاری دلشون میخاد بکنن. پس خلط موضوع نکن. فراموش نکردیم وقتی احمدی نژاد سر کار اومد سونامی بازنشستگی اجباری و قبل از موعد هیئت علمی رو که صرفا قبولش نداشتن رو به راه انداخت. هنوز هم فراموش نکردیم 14 هزار بورسیه تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور در دوران احمدی نژاداتفاق افتاد که خیلی هاشون معدل 13 داشتن. همون ها الان شدن پدر مادر همین بچه ها.
تعدادسهمیه اعضای هیئت علمی (سهمیه های قبلی شهدا و ایثارگران در دوران دانشجوئی ) + سهمیه خانواده شهدا و ایثارگران هزار و ۳۵۸ نفر = همگی سهمیه خانواده شهدا و ایثارگران.
شهدا و فرزندانشون و همین طور جانبازان که برای وطن پرپر شدن تاج سر مردمن. ولی فراموش نکنیم که چه کسانی با چه پرونده سازیهایی و در قالب چه سهمیه هایی مخفی تونستن از اسم خانواده شهدا و جانبازان سو استفاده کنن و همه چیز رو به بازی بگیرن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
گل گفتبن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
نمایندگان اقدام نمایند بیش از این در حق جوانان این مملکت ظلم نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
معلومه که کاملا سوگیرانه گزارش دادی تابناک!!!!
یه سری به دانشگاه ها بزن ببین کدوم سهمیه ها بیشترن و دانشجویان کدوم سهمیه رو دانشگاه ها زوری هل میدن تا مدرک بهشون بدن.....
ایرانی
|
United States
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
یاد اون نماینده ای افتادم که با لکسوس رفته بود گمرگ و اون برخورد بسیار گستاخانه رو با کارمند شریف اونجا داشت و بعد ادعا میکرد که اگه از نمایندگی کنار گذاشته بشم، میرم تو دانشگاه تدریس میکنم! بله مشکل ما نمایندگان چند شغله و رانت خوار هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
یک نکته جالب: می دانید اگر عضو هیات علمی ایثارگر باشد فرزندش پس از برخورداری از سهمیه از تسهیلات مربوط به انتقال هم می تواند استفاده کند...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
بفرماييد تمام سهميه را به اين افراد اختصاص مي دهند مگر تكاتوكي براي رد گم كردن به افراد عادي . واقعا چه مملكتي شده گل و بلبل !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
نویسنده گزارش شهروند یا فرق بین وارد شدن به دانشگاه با تغییر رشته یا انتقال را نمی داند و یا اینکه آگاهانه قصد بهره برداری و کم رنگ کردن سهمیه ها که جنجال به پا کرده را دارد. تغییر رشته و انتقال در مورد بسیاری از دانشجویان حتی کسانی که از سهمیه شهدا و ایثارگران استفاده کرده و وارد دانشگاه می شوند نیز صورت می گیرد که اگر آمار آنها ارایه شود ده ها برابر بیشتر می شود. در ضمن امتیازی که برای ورود به دانشگاه به سهمیه ها تعلق می گیرد به هیچ وجه با امتیاز تغییر یا انتقال برابر نیست.
این مقایسه شبیه مقایسه ای است که که در بحث حقوق اساتید مغرضانه مطرح می شود و دریافتی هیات علمی استاد تمام سی سال سابقه را با کارمند و کارگر تازه استخدام مقایسه می کنند در حالیکه باید هر دو را در مرحله اول استخدام مقایسه کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
خواهر زاده من با درصد بالاي هشتاد در صد نتونست رشته هاي پزشكي قبول بشه كجاي كاريد. بعد دختره كه مجموع درصدهاش در همه دروس به چهل نميرسه و با استفاده از سهميه همسر جانباز ( پرداخت صد ميليون ) پزشكي دانشگاه دولتي قبول شد تابي جون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
یا خدااااا بگو اینهمه بلا سر مریضای بدیختتتت میاد مال چیه ؟!!!!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
تابناک جان چرا مطلب را وارونه نوشتی آیا واقعا نمی دانید؟؟؟؟من که اینطور فکر نمکینم. من هیات علمی دانشگاه هستم.راهنمایی دانشجویان شاهد وایثار گر هم هستم دانشجویی من از این که کسی بفمهد از این سهمیه دارد نگرانی دارد و مخفی میکند.برای اینکه ضعیف ترین دانشجویان هستند.جابجای فرزند هیات علمی با شرط اخذ 92.5درصد آخرین فرد قبول شده در کد محل را دارد که شما عمدا کتمان کرده اید(؟؟؟؟)خود جانبازان و ایثار گران ، با شرط اخذ 80 درصد نمره به دانشگاه وارد می شدند اما امروز فزندان آنها با اخذ 70 درصد وارد دانشگاه می شوند!!!!!!لطفا برای اطلاح اطلاع رسانی کنید.محمد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
کاش مثل مرد همه سهمیه ها را بر می داشتن.آخه همسر یا فرزند جانباز 5 درصد باید سهمیه داشته باشه؟. به کسانی که جانباز شدن یا خانواده شهدا فقط باید از نظر مالی (البته به میزانی که براشون کافی باشه و مشکلاتشون کامل برطرف بشه)کمک کرد. هیچ جای دنیا اینجور نیست و به این ترتیب پاداش معنوی کار کسانی که فداکاری کردن هم خدشه دار میشه. فرزند یه معلم که اونم پدر نداره و بهش هیچ کمکی هم نمیشه و از هیچ سهمیه ای هم برخوردار نیست چه گناهی کرده که باید تو این رقابت ناعادلانه شرکت کنه.
said
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
عدالت تحصيلي كه ميگن همينه !!!!
بيچاره ايثارگرا كه اين همه توبوق و كرنا ميكنن، كلا براي 5 سال كمتر از 1400 نفرشون، اونم با كسب 70 درصد نمره وارد دانشگاه شدن. اونوقت فرزندان تيتيش ماماني برخي از عزيزان هيئت علمي كه تعدادشون همش 7200 نفر يعني بيش از 5 برابر سهميه ايثارگرانه طي همون 5 سال وارد دانشگاه شدن اونم بهترين دانشگاه هاي كشور. چرا به اين نازدردونه ها گير ميدين آخه؟؟ انصافا نميتوان منكر وجود بسياري از عزيزان هيئت علمي كه از موقعيت و جايگاه علمي خود سوء استفاده ننموده و اعتقادي به اين رانت براي فرزندان خود ندارند گرديد.
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
چرا يكبار برا هميشه اين تبعيض ها رو جمع نميكنيد
كجاي دنيا چنين قوانين تبعيض آميزي وجود داره
چطور توقع داريم پيشرفت كنيم
چطور جوابگوي حق الناس ميشن اينايي كه از سهميه استفاده ميكنند
طرف سوري به عقد جانباز در مياد صاحب سهميه ميشه
هيات علمي با هزار داستان جزو هيات علمي ميشه خانواده اش داراي سهميه ميشن
اين چه قوانيني است
چرا جمعش نميكنيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
این سهمیه متعلق به هیچ کس نیست ضمنا فقط کارشناسی نیست فرزندان شهدا در مقطع ارشد و دکتری هم چنین سهمیه ای دارند و این کجا عدالت است؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
مقاله بسیار خوبی بود.
باید این سهمیه حذف و مدارکشون باطل اعلام بشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
من میگم چرا این فامیلهای شهرستانی ما همش دانشگاه خوب رشته خوب قبول میشن نگو سهمیه 30 درصدی داشتن انوقت بچه تهرون همجا بدبخته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
سهمیه هیأت علمی کسی است که به هر دلیلی پدر و مادرش عضو هیأت علمی دانشگاه است، ممکن است معدلش هم 10 و جزو تنبل‌ترین دانشجویان باشد. آنها می‌روند آن طرف مرز و با پول و رابطه به هر روشی، به ثبت‌نام در رشته مرغوب اقدام می‌کنند و بعدش می‌خواهند دانشجوی داخل کشور شوند و از رانت سهمیه هیأت علمی استفاده کنند و در دانشگاه‌های کشور ادامه تحصیل دهند.
تا به امروز یک نفر در کشور به این موضوع نپرداخته اینهایی که از سهمیه هیأت علمی وارد دانشگاه‌های کشور می‌شوند، از چه سطح علمی برخوردارند؟ بعد می‌گویند سهمیه شاهد! در حالی که این افراد تنها 5 درصد هستند و باید 80 درصد نمره قبولی آخرین نفر را هم به دست آورند. سواد بچه‌های سهمیه‌ای با سواد بچه‌های هیأت علمی‌ها قابل قیاس نیست، ما الان بچه‌های سهمیه‌ای داریم که نمره عالی گرفته‌اند و در رشته‌های تخصصی هم درس می‌خوانند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
تابناک عزیز به حداقل نمره برای استفاده از سهمیه هیات علمی هم اشاره می کردی. آیا مانند ایثارگران 70 درصد است؟
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
تعیین سهمیه برای معلولین آن هم در حد اشتغال ،آن هم در حد نسبت جمعیتیشان معقول است اما در سایر موارد بی عدالتی اجتماعی است و به حس بد بینی نسبت به بخشهایی از جامعه دامن میزند و به دیگرانی که تلاش میکنند و درس می خوانند ظلم می کند و باعث می شود بی استعداد ها رشته های خوب را تصاحب کنند حتی معلولها هم نباید در تحصیل سهمیه داشته باشند بلکه فقط در شغل باید نسبت به جمعیتشان سهمیه داشته باشند این موضوع فقط باعث تقسیم جامعه به خودی و غیر خودی میشود و آینده ثابت خواهد کرد که چه عواقبی خواهد داشت چه از نظر علمی و چه از نظر اجتماعی و حتی سیاسی . به نظر من سهمیه ها باید فورا برداشته شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
سهمیه فرزندان اساتید دانشگاه مصداق بارز ظلم و حق‌کشی است. فرزندش در یک دانشگاه درجه ۳ قبول شده به چه حقی می‌تواند انتقالی بگیرد بیاید بهترین دانشگاه کشور و یک صندلی اشغال کند. خدایا به کجا پناه ببریم؟
اکبر رحیمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
1-فرزندان اعضای هیئت علمی هیچ سهمیه ای در کنکور سراسری ندارند و فقط پس از قبولی در یک رشته می توانند جابجا شوند.(در صورت داشتن حد نصاب نمره)
2- برای مقایسه منصفانه اعضای هیئت علمی ایران و کشورهای دیگر باید همه تسهیلات از جمله حقوق را در نظر گرفت.
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
اگر منطقه 1و2و3 داریم وامکانات تحصیلی متفاوت است مقصر اموزش وپرورش است نه محصلی که در منطقه یک باشد ولی توان خرید کتاب کمک اموزشی را هم نداشته باشد
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
ظاهرا بهره مندان ازسهمیه های ناروا باتوجه به حساسیت به حق جامعه ازسهمیه هایی که ازآنهااستفاده می کنندتصورمی نمایندبادادن آدرس غلط می توانند مردم را فریب دهند.چنانکه وزیرعلوم مطرح کرداصلاسهمیه ای بنام فرزندهیات علمی وجودنداردچه رسدبه همسر.بدون شک عده زیادی ازاعضای هیات علمی بدون شایستگی وباامتیازاتی نظیرسهمیه های آنچنانی درس خوانده ومدرک گرفته واستخدام شده اندواکنون برای تحصیل فرزندانشان بازهم ازامتیازهای آنچنانی بهره می گیرندونیازبه سهمیه هیات علمی ندارنداینها ازهمان بهره مندان این سهمیه هاهستند.اماهستنداعضای هیات علمی که بااتکابه توان خودبه جایی رسیده اندودروقت مقتضی اتهام پراکنی های جماعتی راکه به قیمت منفعت وحفظ منافع ناروا حتی برای معلمان دانشگاه اتهام می تراشندتااذهان رامنحرف کنندخواهندداد.مامعلمان دانشاه یاهمان اعضای هیات علمی سهمیه مان ازاین جامعه بعدازیست سال سابقه تدریس وبیست وپنج سال تحصیل جزماهی پنج شش میلیون تومان درآمدوتحمل اوضاع نابسامان جامعه ودم برنیاوردن وتحمل دانشجونماهایی که باسهمیه ها امده اندنیست خاطرجمع باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
به نام خدا
ضعف اطلاعات و مطالعه کم چالش بزرگ جامعه زورنالیستی ایران، صدا و سیما و سایت های اینترنتی است. افراد بدون هر گونه مطالعه ای افکار عمومی را مشوش می کنند.
بر اساس قانون اعضاء هیات علمی دانشگاه می توانند فرزندان خود را به شرط داشتن 95 درصد امتیاز آخرین نفر ، صرفا به محل خدمت خود منتقل کنند. یعنی بنده که عضو هیات علمی بوعلی سینا هستم اگر فرزندم تهران یا هر شهر دیگری در رشته فیزیوتراپی قبول شود، اگر 95 درصد امتیاز اخرین نفر را در دانشگاه بوعلی سینا داشته باشد می توانم او را منتقل کنم.
کجای این مورد سهمیه است. حالا اگر کسی سو استفاده کرده مربوط به سیستم ها نظارتی است نه اعضاء هیات علمی. بر اساس براوردها شاید سالی 50 نفر بتوانند بچه های خود را غالبا از یک دانشگاه همسطح منتقل کنند.
عضو هیات علمی بوعلی سینا
مهدی -
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
من در مورد فرزنادان هیات علمی الان کاری ندارم . ولی وقتی می خواهید مخالفت کنید چرا با بدترین روش و با دروغ و بی اخلاقی؟!!!!!! کسی که معدلش زیر ده هست که اصلا نمی تواند ادامه تحصیل دهد و کسی هم که معدلش حدود ده هست هم نمی تواند در بهترین دانشگاهها موفق شود و حتی بعدها هیات علمی دانشگاهها با پارتی !!! شود. اگر باچیزی مخالف هستیم . می توانیم بدون توهین هم حرفمان را به گوش دیگران برسانیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
يكي از دوستان پس از 4 سال پشت كنكور ماندن و قبول نشدن چندين ميليون پول داد و رفت هند دندون بخونه و اونجا حتي نتونست زبان رو هم پاس كنه و دارو شروع كرد و اونو هم نتونست بخونه و الان با پول و بدون كنكور وبه اسم دانشجوي انتقالي از خارج در دانشگاه دولتي بندر عباس دندانپزشكي ميخونه و نه خانواده جانبازه و نه هيئت علمي و نه....... فقط با پول رفته ولي من بدبخت با رتبه زير 5000 نتونستم برم اونجا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
سلامت جامعه توسط سهمیه هایی دیگر به باد رفته است نه سهمیه اعضای هیات علمی که وجود ملموس ندارد تنها میتوانند دانشگاه محل تحصیل را تغییر دهند آنهم براساس 85% اخرین رتبه قبولی . یعنی عملا کسی که از سهمیه هیات علمی برای قبول شدن استفاده نمیکند فقط دانشگاه محل تحصیل را تغییر می دهد. الان 60 درصد صندلیهای هر دانشگاهی به سهمیه های تعلق دارد که اصلا از نظر علمی حرفی برای گفتن ندارند وهنگام تحصیل هم با زور همین سهمیه نمره قبولی را ازاساتید می گیرند و هرجوری شده فارغ التحصیل، سپس جذب دولت و بعد هم با همین سهمیه مدیر می شوند و این مدیران پفکی مملکت را به این روز می اندازند. در تمام دنیا سرمایه اصلی هر کشوری نیروی انسانی است الا در ایران. چون این افراد که توانایی علمی ندارند و مدارک علمی اهدایی و کادویی می گیرند جزو سرمایه ملی به حساب نمیان و باعث خسران ملی هستند بنابراین با این سهمیه ها که فقط کسب مدرک نیست وبهترین رشته ها را اشغال می کنندو پزشک و مهندس و مدیر می شوند نه تنها سلامت جامعه بلکه اقتصاد و فرهنک کشور به فنا رفته است که الان به وضوح آثار مخرب و ویرانگر آنرا همه احساس می کنند دیگر برای چاره جویی هم دیر شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
آمار کاملا صحیح میباشد.
موارد بسیار مشابهی را به عینه در محل کار خود یعنی دانشگاه اصفهان میبینم.
فرزند یک عضو هیئت علمی امسال با رتبه 1300 منطقه یک پزشکی نیمسال دوم زاهدان قبول شده که قطعا 80 درصد نمره قبولی آخرین نفر پزشکی دانشگاه اصفهان را نمی آورد. ولی براحتی الان نیم سال اول پزشکی دانشگاه اصفهان ثبت نام شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
سهمیه فرزندان اعضاء هیأت علمی دانشگاه دیگه از کجا در آمده؟ واقعاً یعنی چی چون طرف پدر یا مادرش عضو هیأت علمی دانشگاه است باید سهمیه داشته باشد؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
ویروس کرونا مناجات شعبانیه جهش تولید مصطفی الکاظمی کاظم خاوازی علی صیاد شیرازی