بازدید 5500
۱

احتمال برکناری دولت جانسون قوت گرفت

نمایندگان مجلس ماه گذشته به لایحه‌ای رای دادند که اگر نخست وزیر تا ۱۹ اکتبر یعنی ۱۲ روز مانده به اجرای برگزیت، به توافق نرسد، مهلت عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا را تمدید کند.
کد خبر: ۹۲۶۳۸۴
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲ 28 September 2019
احتمال دادن رای عدم اعتماد به دولت «بوریس جانسون» با چراغ سبز اسکات‌ها برای ائتلاف با حزب اصلی مخالف دولت انگلیس قوت گرفت.

به گزارش ایرنا یک روز پیش از برگزاری کنفرانس سالانه حزب حاکم محافظه کار، «استورات هوزی» نماینده حزب ملی اسکاتلند از احتمال رای گیری درباره عدم صلاحیت دولت جانسون در روز‌های آینده خبر داد و گفت، احزاب مخالف درباره زمان برگزاری این رای گیری در حال مذاکره هستند.

وی افزود: ما ناگزیر از برگزاری لایحه عدم صلاحیت هستیم، چون اعتمادی به اینکه نخست وزیر طبق قانون عمل و مهلت برگزیت را بر اساس لایحه پارلمان تمدید کند، وجود ندارد.

این سیاستمدار اسکاتلندی که پیشتر رهبر حزب ملی اسکاتلند بود با اشاره به پایان مهلت عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا تصریح کرد که این تنها راه باقیمانده برای تمدید مهلت برگزیت است.

به باور او، این رای گیری ممکن است سه شنبه پیش‌رو برگزار شود.

روز گذشته (جمعه) نیز «نیکلاس استرجن» سر وزیر اسکاتلند به حمایت از حزب کارگر انگلیس و تشکیل دولت موقت «جرمی کوربین» چراغ سبز نشان داد تا به گفته او جلوی فاجعه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا گرفته شود.

اکنون حزب حاکم محافظه کار به رهبری بوریس جانسون در وضعیت شکننده در پارلمان قرار دارد.

این حزب با ائتلاف حزب اتحادگرای دمکراتیک ایرلند شمالی ۲۹۷ کرسی در اختیار که از حد نصاب ۳۲۰ کرسی برای تشکیل دولت کمتر است.

در مقابل حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین با ۲۴۵ کرسی اگر بتواند حمایت سایر احزاب سیاسی همچون حزب ملی اسکاتلند و لیبرال دمکرات را کسب کند، می‌تواند بدون برگزاری انتخابات سراسری حزب حاکم را کنار زده و دولت تشکیل دهد.

مشکل اصلی حزب کارگر سیاست یک بام و دوهوایی است که در رابطه با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در پیش گرفته است.

رهبر چپ‌گرای این حزب مخالف اجرای برگزیت بدون توافق است، اما گفته می‌شود که طرفدار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است. این موضع با سیاست رسمی برخی احزاب سیاسی مخالف برگزیت تفاوت دارد.

به طور مثال حزب لیبرال دمکرات به رهبری «جو سوینسون» با ۱۸ کرسی در پارلمان، رسما مخالف برگزیت و طرفدار برگزاری دوباره همه پرسی برگزیت است. به همین خاطر سوینسون با تشکیل دولت موقت به رهبری کوربین مخالف است.

با این حال استورات هوزی می‌گوید: اگر لیبرال دموکرات‌ها درباره موضع برگزیت جدی هستند باید دست از بازی‌های سیاسی برداشته و با سایر احزاب همسو شوند.

با فعال شدن لایحه عدم صلاحیت دولت، نمایندگان درباره ادامه کار یا برکناری دولت رای‌گیری می‌کنند.

اگر دولت نتواند اعتماد نمایندگان را جلب کند، پارلمان ۱۴ روز فرصت دارد تا به دولت جایگزین رای بدهد. اما اگر در این فرصت دولت جایگزین تشکیل نشد، انتخابات سراسری برگزار می‌شود.

انگلیس حدود یک ماه دیگر مهلت دارد تا درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا به توافق رسیده یا بدون توافق این اتحادیه را ترک کند.

نمایندگان مجلس ماه گذشته به لایحه‌ای رای دادند که اگر نخست وزیر تا ۱۹ اکتبر یعنی ۱۲ روز مانده به اجرای برگزیت، به توافق نرسد، مهلت عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا را تمدید کند.

جانسون می‌گوید هد ف. او برگزیت بی توافق نیست، اما اگر این اتفاق هم بیافتد دولت او همه اقدامات احتیاطی لازم را انجام داده است.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱
پیش بینی شما همیشه اشتباهه اینبار هم دلتون رو خوش نکنید دنیا سیاست رو از انگلیس یاد گرفته حتی شما
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم