بازدید 6494
کد خبر: ۹۲۲۷۴۷
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵ 09 September 2019

پس از ۹ سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت سه میلیون و ۴۶۸ هزار میلیارد تومان یارانه به افراد جامعه، مقرر شد از ابتدای مهرماه سه دهک بالایی یارانه نگیرند که بنا بر اظهار نظر کارشناس اقتصادی یارانه نقدی فقط باید به دهک‌های پایین جامعه که قابل شناسایی است پرداخت شود.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، هدفمندسازی یارانه‌ها بحث داغ سال ۱۳۸۷ بود و رسانه‌ها هر کدام براساس سیاست‌های خود تحلیل و تفسیرهای مختلفی منتشر می‌کردند.

سرانجام ۱۵ دی ماه ۱۳۸۸ قانون هدفمندسازی یارانه‌ها با ۱۶ ماده و تبصره در مجلس تصویب و آذرماه اجرا شد. قرار بر این بود که با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی که اهداف خاص خود را به همراه داشت منابع ناشی از آن در محل‌های تعیین شده اختصاص پیدا کند. ۳۰ درصد برای حمایت از تولید، بهداشت و درمان و سایر بخش هایی که ممکن بود در نتیجه حذف یارانه دچار آسیب شوند، ۲۰ درصد برای کمک به دولت در تامین هزینه‌ها و البته حرکت به سمت بودجه‌های عمرانی و ۵۰ درصد باقی مانده از آنچه حاصل می‌شود برای توزیع بین خانوارها که نقدی و غیر نقدی را در برمی‌گرفت.

اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در چند فاز برنامه‌ریزی و ۱۳۹۴، سال پایانی اجرا تعیین شده بود. در این مدت فاز نخست از ۱۳۸۹ کلید خورد و در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ وارد فاز دوم شد. گر چه فاز سوم به طور رسمی اعلام نشد، اما با تغییر نرخ حامل‌ها در خرداد ماه ۱۳۹۴ به نوعی وارد فاز سوم شد.

در این سال‌ها به دلایل مختلف همچون نبود اطلاعات کافی درباره دهک‌های بالای جامعه حذف یارانه نقدی محقق نشده بود و امسال سرانجام بعد از چند سال براساس بند ب تبصره ۱۴ قانون بودجه هیات دولت در مصوبه‌ای، وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت کشور و سازمان هدفمندی یارانه مکلف به حذف یارانه نقدی سه دهک بالای جامعه شد.

هیات وزیران در جلسه شانزدهم تیرماه امسال به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور (با همکاری وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، نفت، نیرو و تعاون، کار و رفاه اجتماعی) و به استناد بند (ب) تبصره (۱۴) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، آیین‌نامه اجرایی این تبصره را با هدف تعیین منابع و مصارف یارانه تصویب کرد.
براساس این آیین‌نامه، دولت موظف است با استفاده از تمام بانک‌های اطلاعاتی در اختیار، نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران اقدام کند.

«علی ربیعی» سخنگوی دولت سیزدهم مردادماه در نشست خبری گفت که در شناسایی و حذف دهک‌های شفاف عمل می‌کنیم.

«محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز دوازدهم شهریورماه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت که شناسایی سه دهک‌ بالای درآمدی سخت و با دقت و وسواس کامل این کار را انجام می‌دهیم.

وی اظهارداشت: شناسایی دهک‌های پردرآمد با کمک استانداران سراسر کشور خواهد بود و حذف یارانه سه دهک‌ را از پایان شهریورماه شروع می‌کنیم.

«مهدی پازوکی» کارشناس اقتصادی امروز (دوشنبه) اظهارداشت: پرداخت یارانه‌ در سال ۱۳۸۹ هدفمند نبود، بلکه برنامه‌ پول پاشی بود و به همه یارانه پرداخت شد.

وی افزود: با وجود آنکه درآمدهای نفتی و منابع درآمدی دولت در این سال‌ها کاهش یافته است اما مخارج دولت نه تنها کم نشده بلکه از دوره اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها یک بار به کارکنان خود حقوق می‌پردازد و علاوه بر آن ماهیانه سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز به حساب سرپرست خانوار یارانه نقدی واریز می‌کند.

این کارشناس تاکید کرد: از جمعیت ۸۳ میلیون نفری کشور سهم هر دهک حدود هشت میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است و مجموع سه دهک پایین جمعیتی ۲۵ میلیون نفر می‌شود.

وی با تاکید براینکه یارانه نقدی فقط و فقط باید به سه دهک پایین درآمدی پرداخت شود، گفت: در واقع به ۲۵ میلیون نفر باید یارانه نقدی پرداخت شود در حالیکه هم اکنون بیش از ۷۶ میلیون نفر معادل ۹۵ درصد از جمعیت کشور یارانه می‌گیرند.

پازوکی اظهارداشت: از میان ۲۵ میلیون نفر دهک پایین جامعه، ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر آنها تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی هستند که نه تنها باید یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی بگیرند بلکه باید یارانه آنها با توجه به رشد تورم افزایش یابد و برای این منظور باید یارانه افراد غیرنیازمند حذف شوند

وی بیان کرد: برای پرداخت یارانه به دیگر افراد، باید در کمیته امداد امام خمینی (ع) ثبت نام کنند و راستی آزمایی شوند تا آنها نیز یارانه بگیرند و براین اساس باید دهک‌های بالا از لیست پرداخت یارانه نقدی حذف شوند.

این کارشناس در توضیح شناسایی دهک‌های پایین جامعه، گفت: شناسایی دهک‌های بالا سخت نیست چرا که بخشی از افراد حقوق بگیر دولت هستند و اطلاعات آنها موجود است، همچنین استادان دانشگاه، نیروهای کشوری و لشکری، تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، حقوق بگیران سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان نیز مشخص هستند بنابراین مشکلی در شناسایی نیست و قابل شناسایی است.

وی تاکید کرد: در حالی که دولت به دنبال حذف یارانه سه دهک بالایی جامعه است معتقدم که یارانه تنها باید به سه دهک پایین جامعه پرداخت شود.

براساس این گزارش تاکنون یارانه نقدی در ۱۰۲ مرحله به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است که معادل سه میلیون و ۴۶۸ هزار میلیارد تومان است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
سه میلیون و ۴۶۸ هزار میلیارد تومان بصورت عددی چجوری نوشته می شه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
مسئولین محترم!!!
چرا خلاف قانون عمل میکنید؟؟
مگه موقع تصویب پرداخت یارانه همه اقشار مشمول دریافت یارانه نشدن؟؟؟؟ مگه همون موقع سوبسید های گوناگون برداشته نشد و آب و برق و گاز و... گرون نشد؟؟؟
اون زمان موقع تصویب گفته شد یارانه شامل همه میشه حالا چرا دارید خلاف قانون و حرف های زده شده عمل میکنید؟؟؟
نکنید این کارا رو زشته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
برای این چندرغاز پول چقدر منت چقدر برنامه چقدر حرف بخدا رشته برای این پول ناچیز با این‌ همه گرانی و مشکلی که مردم دارند منت میذاربن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
باید یارانه ی هرکس در اختیار خودش قرار گیرد چیزی که تا الان بوده به نام مردم و به کام دولتمردان و فرزندان خارج نشینشان بود کار احمدی نژاد درست تر بود دولت فعلی یارانه ی اعلب مردم را قطع کرده بدون آنکه خدمتی ارایه دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
یارانه دهک های بالا باید حذف شود اما نباید منابع ان به افزایش یارانه نقدی دهک های پایین اختصاص داده شود بلکه باید در پروژه های عمومی بیمه و امثال ان هزینه گردد چون یارانه به کلیه افراد تعلق دارد و نمی شود از جیب کسی بردارید و برای رای اوردن به جیب کس دیگری سرازیر کنید
یارانه حقوق نیست که مشمول تورم شود
منابع ان مشهص است در نتیجه میزان افزایش ان هم مشخص
سهم هر فرد باید تعیین و به سه دهک پایین همان میزانی که تعلق می کیرد پرداخت شود
یارانه سایر افراد هم برای ابادانی کشور و سر و سامان دادن بیمه ها هزینه شود
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
مدیر سابق تحقیقات شرکت برق گ ... در شمال کشور با ماهانه 12میلیون تومن درآمد خودش و خانمش بازهم یارانه ماهانه خود را می گیرند ... ژن خوب یعنی این .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
این مطلب که به 76 میلیون نفر در حال حاضر یارانه میدن دروغه مجضه. ار اواخرسال 93 به بعد هر ماه یارانه هزاران خانواده را قطع میکنند و چون مرجع موثقی برای اعلام قطع شدن یارانه و شکایت وجود نداره صدای کسی بگوش نمیرسه و دولت هم چراغ خاموش اینکار رو انجام میده و آمار واقعی کاملا محرمانه قلمداد شده و به اطلاع مردم رسانده نمیشود.تابناک یا هر رسانه ای مایل باشه میتونه این ادعا رودنبال و اثبات بکنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
سلام واقعا مایه تاسفه بنزین مصرف نکنیم چون مصرف بنزین تو کشور زیاده آب و برق اگر از یک حدی بیشتر مصرف کنیم باید پول بیشتری بدیم گاز تو زمستان مصرف نکنیم چون افت فشار داریم یارانه نگیریم چون حقمان نیست پس حق ما چیست ما از این کشور مگر حق نداریم مگر نباید دولت برای رفاه و آسایش مردم تلاش کند پس این همه مصاحبه و خط و نشان چیست؟
مهندس
|
France
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
باز نزدیک انتخابات شد و برای رای جمع کردن میخان به افراد ضعیف جامعه مثلا کمک کنند.....زهی خیال باطل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
قیمت های برق و اب رو به همون موقع برگردونید کلا یارانه مال خودتون.قرار شد قیمت ها ازاد بشه هرکی خودش هر چقدر مصرف کرد پرداخت کنه.صدقه که نمیدادید.همش منت میزارید.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
من بازنشسته با ۶ نفر عائله اوائل دولت روحانی به این دولت اعتماد کردم و انصراف دادم....چه اشتباهی کردم....حرفاشو باور کردم!!! به هیچ مسئولی نباید اطمینان کرد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود....
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نمازهای ماه رجب آزادراه غدیر حادثه سراوان شهاب الدین عزیزی خادم سینوفارم