بازدید 3216
۱
اصلاح بودجه یعنی «جلوی بریزوبپاش دولت و مجلس گرفته شود»
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از خرج چند میلیاردی برای استخر ساختمان ریاست‌جمهوری در شرایط فعلی اقتصادی کشور گفت: ساختار فعلی بودجه به فاصله طبقاتی دامن می‌زند.
کد خبر: ۹۱۴۰۸۵
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۲ 26 July 2019

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس مجلس شورای اسلامی در 17 بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد؛ مقام معظم رهبری دستور داده‌اند ظرف چهار ماه آینده، اصلاحات ساختاری در بودجه کشور صورت گیرد، بنابر فرمایش مقام معظم رهبری، دولت و مجلس شورای اسلامی مکلف به اصلاح بودجه شده‌اند؛ در این رابطه و دلایل طولانی شدن بررسی‌های مجلس  با حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو کردیم.

* اصلاح ساختار بودجه هنوز به مرحله‌ای نرسیده است که در صحن علنی مطرح شود

موسوی لارگانی با اشاره به اینکه اخیراً یک جلسه غیرعلنی پیرامون اصلاح ساختار بودجه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد گفت: در این جلسه نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، رؤسای کمیسیونهای اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی و 5 نفر از سایر نمایندگان به‌قید قرعه حضور داشتند و در این رابطه به بحث و تبادل نظر پرداختند اما هنوز به مرحله‌ای نرسیده است که در صحن علنی مجلس  بتواند مطرح شود.

* ضرورت اصلاح ساختار بودجه‌نویسی

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت اصلاح ساختار بودجه‌نویسی در کشور گفت: در  شرایط حساس کنونی که جمهوری اسلامی با فشارها و تحریمهای بیرونی مواجه است باید شیوه بودجه‌نویسی تغییر کند و جلوی بریز و بپاشهای بیهوده مجلس و دولت گرفته شود تا  فشار آن به‌روی دوش مردم نباشد.

* گسترش فاصله طبقاتی با ساختار فعلی بودجه‌نویسی

موسوی لارگانی با ابراز اینکه شیوه فعلی بودجه‌نویسی در کشور معیوب است گفت: ساختار فعلی بودجه به فاصله طبقاتی دامن می‌زند؛ زیرا بودجه در اختیار برخی از نهادها و اشخاص بسیار بالاتر از کارکرد آن است که این موضوع علاوه بر اینکه باعث ریخت‌وپاش بیت‌المال می‌شود و به فاصله طبقانی دامن می‌زند، باعث بروز نگرانی‌ها و بی‌اعتمادی در افکار عمومی می‌شود و مردم را دلسرد می‌کند.

* موجه‌نبودن خرج چندمیلیاردی برای استخر ساختمان ریاست‌جمهوری در شرایط فعلی اقتصادی کشور

این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد دولت دوازدهم گفت: اشرافیت در این دوره به اوج رسیده است به‌عنوان نمونه هزینه‌هایی که در محل ساختمان ریاست جمهوری و وزرا  وجود دارد موجه نیست، مخصوصاً در شرایطی که مردم در معیشت خود با مشکل مواجه هستند.

وی با انتقاد از ریخت‌وپاشهای مجلس و دولت در فضای فعلی اقتصادی کشور گفت: هزینه‌هایی که برای ساخت‌وسازهای دولتمردان و مجلس می‌شود باید متناسب با وضعیت فعلی اقتصادی کشور باشد بنابراین در چنین شرایطی خرج چند میلیاردی برای استخر ساختمان ریاست جمهوری خلاف قاعده است و توجیهی ندارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از بی‌توجهی به وضعیت فعلی کشور در اختصاص دادن بودجه گفت: این بی‌توجهی در متأسفانه در مجلس نیز وجود دارد مثلاً یک دیواری در اطراف مجلس با هزینه زیاد ساخته می‌شود پس از چند ماه خراب می‌شود.

موسوی لارگانی افزود: وقتی در ساختار بودجه‌نویسی سقفی برای ریخت‌وپاشهای دولت در نظر گرفته نمی‌شود خود را آزاد می‌بیند و بی‌حساب خرج چنین مخارج غیرضروری می‌کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اشکال دیگر ساختار بودجه‌نویسی در کشور گفت: بودجه مصوب بایستی عملیاتی و اجرایی نوشته شود نه اینکه بودجه به‌صورتی نوشته شود و قوه مجریه به‌صورت دیگر عمل کند. بودجه‌نویسی باید به‌قدری محکم باشد که بتواند جلوی تخلفات و فسادها را بگیرد.

* سکوت مجلس در برابر انحراف 62درصدی بودجه

وی  با اشاره به قرائت رئیس دیوان محاسبات از تفریق بودجه سال 96 گفت: رئیس دیوان محاسبات از انحراف 62درصدی بودجه 96 خبر داد و این در حالی بود که  مجلس نسبت به این انحراف سکوت کرد؛ و چنین مواضعی از مجلس در قبال تخلفات قابل قبول نیست و باعث دلسردی مردم از نمایندگانشان در مجلس می‌شود.

موسوی لارگانی با تأکید به ضرورت شیوه‌ای خاص از تصویب بودجه در مجلس شورای اسلامی که اجازه هیچ گونه تخلف و تخطی را به قوه مجریه ندهد گفت: اکنون متأسفانه به‌صورت گسترده در وزارتخانه‌ها، سازمانها و نهادهای دولتی مشاهده می‌شود که بودجه خلاف آنچه در مجلس مصوب شده است مصرف می‌شود و این جای تأمل و بررسی دارد.

* اختصاص ناچیز بودجه فرهنگی نسبت به کشورهای دیگر و عملیاتی‌نکردن همان میزان در صحنه عمل

این نماینده مجلس اظهار کرد: کشورمان یک کشور اسلامی است و باید برای مسائل فرهنگی بودجه مناسبی در نظر گرفته شود: اما متأسفانه این‌گونه نیست و بودجه فرهنگی کشور نسبت به کشورهای دیگر که حتی مسلمان نیز نیستند بسیار پایین‌تر است و مع‌الاسف همان میزان پایین را نیز دولت حاضر نیست به‌طور کامل اجرایی کند و در اختیار مسئولان فرهنگی کشور قرار نمی‌دهد.

وی با انتقاد از جو رسانه‌ای که برخی از مشاوران دولت برای بودجه فرهنگی راه‌اندازی می‌کنند گفت: برخی که علاقه دارند در شبکه‌های اجتماعی نسبت به بودجه گزارش دهند به‌جای اینکه در فصل بودجه‌نویسی نسبت به اختصاص بودجه فرهنگی جوسازی کنند اگر جوانمرد هستند در آخر سال نسبت به هزینه‌کرد بودجه به‌وسیله دولت گزارش دهند و بودجه هزینه‌های جاری دولت را که صرف تشریفات نهاد ریاست جمهوری، همایشها و اموری از این قبیل شده است با بودجه فرهنگی کشور که در عمل اختصاص یافته است مقایسه کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این پرسش که "ریاست مجلس در 17 بهمن ماه سال گذشته از دستور مقام معظم رهبری بر مجلس و دولت مبتنی بر اینکه باید  ظرف چهار ماه آینده اصلاحات ساختاری در بودجه کشور صورت گیرد خبر داد بنابراین باید اردیبهشت ماه تعیین تکلیف می‌شد چرا این‌قدر به‌درازا کشیده شد؟" گفت: اگر بگویم که در این مدت هیچ اقدامی صورت نگرفته حرف دقیقی نیست چرا که در این مدت راجع به این موضوع مرکز پژوهشهای مجلس، مجلس شورای اسلامی و دولت  کار کرده‌اند اما لازمه به‌ثمر نشستن چنین حرکت بزرگ و اساسی در اقتصاد کشور نیازمند اقدام انقلابی، جهادی و همت مضاعف است که نه در مجلس و نه در دولت وجود ندارد.

* نیاز به نشستهای مشترک رئیس قوه مجریه و مقننه با صنتعگران و تولیدکنندگان در سال رونق تولید

موسوی لارگانی با تصریح بر اینکه منویات مقام معظم رهبری در عرصه اقتصاد کشور وقتی پیاده‌سازی می‌شود که مدیریت جهادی وجود داشته باشد گفت: اکنون 5 ماه از سال رونق تولید گذشته است قوه مجریه گزارش دهد که در 5 ماه گذشته چه اقداماتی برای رونق تولید انجام داده است. با شعار که رونق تولید محقق نمی‌شود و دردی از تولید کنندگان را دوا نمی‌کند در این مدت رییس قوه مجریه، مقننه و سایر مدیران ارشد اقتصادی کشور گزارش بدهند چند بار با تولیدکنندگان و صنعتگران  نشسته‌اند و  درددل و مشکلات آنها را شنیده و برای رفع آنها اقدام کرده‌اند.

وی با انتقاد از رویکرد قوه مجریه در سال رونق تولید گفت: در سال رونق تولید نه‌تنها جلوی واردات کالاهای غیرضروری گرفته نمی‌شود بلکه به‌بهانه‌ها و انگیزه‌های مختلف به آن بها داده می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
یک جانبازجنگ تحمیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
به به چشم همه ی ماایرانیان روشن، استخر، شنا، راحتی؟؟ مردمی که نان شب ندارندچی؟ ازنجابت ملت ما شرم کنید، بفکرنان وآب ومعیشت مردم باشید!!.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نحوه برگزاری امتحانات مدارس 1399 1400 نشست وین انتخابات 1400 غزه اکبر ترکان