کد خبر: ۹۱۳۱۹۳
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰ 22 July 2019
مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات از دومین ضربه بزرگ به سازمان جاسوسی آمریکا خبر داد.

به گزارش تسنیم، مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات از شناسایی ۱۷ جاسوس تربیت‌یافته سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) خبر داد و گفت: احکام این جاسوسان صادر شده و برخی به‌عنوان مفسد فی‌الارض اعدام می‌شوند.

معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در تشریح اقدامات این وزارتخانه گفت: در تاریخ ۲۸ خرداد سال جاری موفق به انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان اطلاعاتی آمریکا شد.

وی ادامه داد: جاسوس‌های شناسایی شده شامل شاغلین مراکز حساس و حیاتی، همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به عنوان پیمانکار یا مشاور در حال فعالیت بوده‌اند.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات با بیان اینکه ۱۷ جاسوس دستگیر شده در مراکزی شامل حوزه‌های اقتصادی، هسته‌ای، زیرساختی، نظامی و سایبری کشور فعالیت می‌کردند، خاطرنشان کرد: تعداد کل جاسوس‌های شناسایی شده ۱۷ نفر است که این افراد به صورت سلولی در ایران فعالیت می‌کردند و هیچ کدام از آن‌ها با دیگری ارتباطی نداشتند و هر کدام با یک افسر اطلاعاتی سیا در ارتباط بودند.

وی با اشاره به چگونگی برقراری ارتباط میان سازمان اطلاعاتی آمریکا و جاسوسان ایرانی پرداخت و گفت: برخی از این افراد به واسطه سوء استفاده سیا از تقاضای ویزای آمریکا در دام ویزا گرفتار شدند و در ازای اعطای ویزا به آن‌ها پیشنهاد جاسوسی ارائه شده است.

مدیرکل جاسوسی وزارت اطلاعات اضافه کرد: برخی دیگر نیز به واسطه حفظ یا تمدید انواع ویزای آمریکا از طرف سیا مورد فریب واقع شدند. سازمان اطلاعاتی آمریکا همچنین با تاسیس شرکت‌های جعلی و به بهانه استخدام متخصصین ایرانی در این شرکت‌ها یا تامین تجهیزات از خارج از کشور مبادرت به مراجعه اطلاعاتی به اتباع ایرانی کرده‌اند.

وی گفت: مراجعات مستقیم افسران سیا تحت عنوان دیپلماتیک به شهروندان ایرانی در حاشیه کنفرانس‌های علمی در کشور‌های اروپایی، آفریقایی و آسیایی را از دیگر روش‌های برقراری ارتباط میان افسران اطلاعاتی با اتباع ایرانی بود. در برخی موارد نیز مشاهده شده است که افسران سیا با معرفی خود به عنوان یک مامور اطلاعاتی آمریکایی و همچنین با ارسال ایمیل یا پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی، از اعضای شبکه تشکیل شده دعوت به همکاری اطلاعاتی کرده‌اند. افسران اطلاعاتی سرویس جاسوسی آمریکا برای موفقیت در پروسه جلب و استمرار همکاری شبکه جاسوسی خود در ایران متوسل به وعده‌های فریبنده‌ای از جمله اعطای ویزا و مجوز اقامت دائم در ایالات متحده و همچنین پول کرده‌اند.

وی با بیان این مطلب که مهم‌ترین وعده‌ای که به شبکه جاسوسان ایرانی داده شد، وعده تامین امنیت آن‌ها در ایران و خارج از کشور بود، اظهار داشت: تحقیقا در مورد همه ۱۷ جاسوس شناسایی و دستگیر شده، هیچ کدام از وعده‌های سیا محقق نشده است و همه این جاسوسان به واسطه خیانتی که به کشور کرده‌اند، گرفتار شدند. تمامی افراد این شبکه جاسوسی دوره‌های پیچیده برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج را به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی از سوی افسران سیا فرا گرفته بودند، همچنین تجهیزات فنی پیچیده‌ای برای جاسوسی در اختیار این افراد قرار گرفته بود.

به گفته مدیرکل جاسوسی وزارت اطلاعات سیا جهت انتقال ابزار ارتباط امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی برای شبکه خود در ایران از ناقل اطلاعاتی استفاده کرده است؛ ناقل‌ها عمدتا به شکل سنگ تهیه شده‌اند که وسایل مورد نیاز جاسوسان در آن‌ها جاسازی می‌شود و جاسوس‌ها با روش‌هایی پیچیده ماموریت برداشتن آن‌ها از نقاط مختلف شهری از جمله مناطق پارکی و نواحی کوهستانی را عهده‌دار می‌شدند.

وی با اشاره به اقدام سیا به جعل دولتی، اوراق هویتی شبکه جاسوسی خود در ایران افزود: سازمان اطلاعاتی آمریکا، همچنین اقدام به ارسال مدارک هویتی جعلی برای جاسوس‌های خود در ایران برای عملیات‌های خاص از طریق ناقل‌ها کرده‌اند. بررسی‌های سرویس ضد جاسوسی وزارت اطلاعات حاکی از آن است که مدارک جعلی به صورت ناشیانه‌ای توسط سیا، انجام شده که این اقدام جعل دولتی محسوب می‌شود. در پی کشف موضوع توسط ضد جاسوسی وزارت اطلاعات، دستور امحای همه مدارک موجود از سوی افسران سیا، برای جاسوس‌ها صادر شده است.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات با اشاره به پیش‌بینی خط خروج اضطراری برای جاسوسان از سوی سازمان اطلاعاتی آمریکا خاطرنشان کرد: با وجود وعده تامین امنیت جاسوسان، سیا با پیش‌بینی احتمال شناسایی شبکه جاسوسی خود همچون سال ۹۲، اقدام به طراحی خط خروج اضطراری از کشور برای مواقع بحرانی و خطر کرده بود. بر این اساس جاسوس‌ها آموزش دیده بودند که با احساس خطر، طی هماهنگی با سیا و رساندن خود به نقطه‌ای از پیش تعیین شده در شهر‌های مرزی، منتظر حضور رابط اطلاعاتی سیا در صحنه شوند و با هدایت وی از کشور خارج گردند که البته در این زمینه جاسوس‌هایی که قصد فرار اضطراری از کشور را داشتند، با اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان به جای ملاقات با رابط سیا در مرز، با رابط ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ملاقات کردند و نهایتا دستگیر شدند.

وی اضافه کرد: آموزش ویژه ضد بازجویی به جاسوس‌ها از دیگر تدابیر اتخاذ شده برای مواقع دستگیری بود که با مشاهده اشراف اطلاعاتی وزارت، توسط جواسیس، کارساز نشد و تمامی اعضای این شبکه جاسوسی به ارتباط خود با سیا اعتراف کردند.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در ادامه به سرنوشت جاسوس‌های دستگیر شده توسط دستگاه اطلاعاتی کشور اشاره کرد و گفت: افرادی که آگاهانه و عامدانه به کشور خود خیانت کردند و حاضر به جبران مافات نشدند را به دستگاه قضایی تحویل دادیم و چند روز پیش نیز سخنگوی قوه قضاییه از صدور احکامی برای این جاسوسان خبر داد که برخی از آن‌ها به عنوان مفسد فی‌الارض معرفی و برخی دیگر نیز به حبس‌های درازمدت محکوم شدند. همچنین آن دسته از کسانی که با صداقت کامل با دستگاه اطلاعاتی کشور تعامل کردند و ندامتشان نیز ثابت شد، علیه آمریکایی‌ها مورد مدیریت اطلاعاتی قرار گرفتند.

وی در ادامه با اشاره به همکاری سرویس اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران با سرویس‌های اطلاعاتی کشور‌های متحد در این پرونده اظهار داشت: تجربه موفق تبادل با متحدین اطلاعاتی در سال ۹۲ باعث شد تا سرنخ‌های اطلاعاتی پرونده اخیر اعم از افسران سیا، سرنخ و روش‌های مورد استفاده در این شبکه در اختیار سایر سرویس‌های اطلاعاتی قرار گیرد تا شکست جهانی مجددی برای سیا اتفاق بیفتد.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات همچنین به همکاری سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشور‌های آسیایی و اروپایی با سازمان اطلاعات آمریکا در این زمینه اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به بهره‌برداری سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی جهت برقراری ارتباط با منابع خود و همچنین با عنایت به اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها از موضوع، قطعا مسئولیت امر بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
به کوری چشم ترامپ سایه حضرت آقا بر سر ماموران امنیت اطلاعات مستدام . . . . . دم همشون گرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
آمریکا جاسوسی می کند و ایرانی اعدام می شود
ناشناس
|
Denmark
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
نوشتی دومین ضربه بزرگ جمهوری اسلامی به سیا!! حالا فکر نمیکنی که اونی که اول ضربه بزرگ را زد امریکا بود که 17 جاسوس استخدام کرده ؟؟؟ ( فارغ از اینکه اینها جاسوس هستند یا نه؟؟ فقط مخالفان سیاسی؟ چون ما خبر نداریم)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
28 خرداد سال جاری دستگیر شده اند و حکم اعدام بعضی هم صادر شده چقدر سریع اقدامات قضایی انجام شده
ناشناس
|
Germany
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
حیف از خاک مقدس ایران که این افراد با جنازه های متعفن خود آن را آلوده می کنند. ای کاش مجازاتی سنگینتر از مرگ برای خیانت به ایرانزمین وجود داشت. پاینده ایران و درود به سربازان وطن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
این یک موفقیت بزرگ برای وزارت اطلاعات است (تبریک) . اما از آنطرف یک شکست بسیار بزرگتر برای مسئولین ایران. ببنید طی این چهل سال گذشته جه کرده اید که متاسفانه بسیاری از هموطنانمان برای کسب مجوز اقامت در آمریکا اقدام به وطن فروشی می کنند و یا همان به اصطلاح سلبریتی هایی که در تلویزیون برای کسب در آمد میلیاردی فریاد ایران ایران سر می دهند (رامبد جوان و تعدادی دیگر) اما هنگام تولد فرزندشان راهی آمریکا یا کانادا می شوند و یا کمدینهایی (علیرضا خمسه) که برای خنداندن جمعی ایرانی مقیم خارج کل مملکت و مردم ایران را به مسخره می گیرند. واقعاً باید پذیرفت از ماست که بر ماست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
خوبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
ای کاش جلو دلال ها و مافیای فساد و ثروت می گرفتند که اینها آمریکای اصلی هستند و از تعقیب مصون هستند !
حکومت اگر مردم داشته باشد آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.
موریانه اصلی مدیران ثروت اندوز هستند که در زمین آمریکا بازی می کنند و دلال و مافیا را حمایت می کنند و تازه وقتی که یک دست چندمش دستگیر می شود سخنگوی قوه قضاییه با ترس می گوید اتهامش ارتباطات ناصواب است!
حالا داوری کنید خطر آن جاسوس ها بیشتر است یا این افراد؟
سهراب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
خدا قوت سربازان بی ونام ونشان وطن
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
ههههههه شیر سپاه
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
من واقعا نمیفهمم جاسوسی یعنی چی دقیقا یعنی چی کار میکنن اگه منظور چهارتا عکسه که از طریق ماهواره خودشون رصد میکنن چهار تا دستور مقامات کشوری هم اکثرا کاربرد زیادی برای جاسوسی نداره مثلا دستور فلان وزیر برای واردات یا صادرات مرغ چه ارزشی داره اما در بحث نظامی تخصصی ندارم فکر کنم اکثرا جاسوسی نظامی مهم باشه که اونم رده های بالاست و رده های بالای نظامی های ایران اکثرا افراد متدین و اثبات شده هستند پس اینها چی کار میکردن
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
داریوش اسدزاده شهید رجایی پگاه آهنگرانی هفته دولت شهید باهنر فاطمه عبادی امیرتوحید فاضل عصر جدید حوزه های انتخابیه قزوین