کد خبر: ۹۱۱۱۱۰
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴ 12 July 2019
رییس کل سازمان مالیاتی با اشاره به اینکه طرح مالیات بر عایدی ثروت شامل املاک، خودرو، سکه و ارز نهایی و به دولت ارائه شده است، افزود: وصول مالیات از خریداران سکه را انجام می‌دهیم.

به گزارش فارس، امیدعلی پارسا در سخنان پیش از خطبه‌های نمازجمعه امروز تهران با بیان اینکه مالیات بر خرید و فروش بیش از ۲۰ قطعه سکه را اجرا می‌کنیم، گفت: سال گذشته ۳۸ نفر هر کدام بیش از ۵ هزار سکه و یک نفر به تنهایی ۳۸ هزار سکه خریداری کرده‌اند که باید مالیات بدهند.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور اظهارداشت: در حالی که در همه کشورهای دنیا اداره‌ امور کشور با مالیات مردم انجام می‌شود، در کشور ما ۳۷ درصد بودجه دولت از طریق مالیات و کمتر از ۵۰ درصد هزینه جاری دولت از مالیات تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته ۲۵ درصد کل درآمد مردم به عنوان مالیات به دولت پرداخت می‌شود، گفت: این رقم در ایران ۸.۵ درصد درآمد مردم است که با این عدد نسبتاً پایین، بسیاری از کارهای عمرانی و اجرایی دولت نیمه‌تمام می‌ماند.

پارسا همچنین با بیان اینکه نظام مالیاتی کشور می‌خواهد به سمت نوین سازی روش مالیات‌ستانی حرکت کند، گفت: از روش قدیمی تشخیص علی‌الراس به روش تشخیص مبتنی بر اطلاعات واقعی مردم عمل می‌کنیم.

به گفته رییس سازمان امور مالیاتی، عادلانه‌ترین شکل مالیات‌ستانی زمانی است که نظام مالیاتی به صورت کامل اجرا شده و سازمان مالیاتی دسترسی کامل به درآمدها و اطلاعات مالی و املاک و مستغلات مردم داشته باشد که این امر در ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم ذکر شده است.

وی همچنین یکی از مشکلات مالیاتی را فرارهای مالیاتی بزرگ دانست و گفت: معضل دیگر معوقات مالیاتی بالاست و برنامه‌های زیادی در سازمان امور مالیاتی برای کاهش فرار مالیاتی و کاهش معوقات شروع کرده‌ایم که مالیات به صورت عادلانه و سالم دریافت کنیم و مانند همه کشورهای دنیا، سازمان مالیاتی باید ریز داده‌ها وتراکنش مالی و ملک و املاک را در اختیار داشته باشد.

رییس سازمان امور مالیاتی، عنوان فرار مالیاتی را یک عنوان شیک برای کسانی دانست که می‌خواهند جعل اسناد، دست‌درازی در جیب مردم، خوردن حق مردم و فرار از انجام وظایف و تکالیف قانونی و اجرایی خود داشته باشند دانست و گفت: اگر قانون به درستی اجرا شود، نباید کمتر از ۵۰ درصد هزینه جاری دولت از مالیات تامین شود.

پارسا با بیان اینکه فرارهای بزرگ مالیاتی در کشور وجود دارد، گفت:‌ فرار مالیاتی حتی در بخش دولتی و بخش‌های عمومی غیردولتی وجود دارد و کسانی که برای فرارهای مالیاتی بزرگ سفارش و توصیه می‌کنند، در واقع برای فرار از قانون و حق مردم اقدام می‌کنند و سازمان امور مالیاتی با قدرت و قوت وصول مالیات را دنبال می‌کند و به جای تشخیص علی‌الراس می‌خواهد تشخیص مبتنی بر اطلاعات درست را انجام دهد و مدرن سازی سامانه جامع مالیاتی و اطلاعات مالی را برای دریافت مالیات عادلانه و متناسب با ثروت و درآمد و مصرف مردم پیگیری می‌کند.

معاون وزیر اقتصاد گفت: به غیر از مواردی که قانونگذار تشخیص داده که معافیت مالیاتی اعمال شود، در بقیه موارد از فعالیت‌های اقتصادی مالیات گرفته می‌شود، البته حمایت از کسانی که به صورت سالم فعالیت می‌کنند و مالیات خود را به موقع می‌دهند نیز در دستورکار قرار دارند.

وی با اشاره به فرمایشی از امیرالمومنین علی (ع) گفت: اول باید عمران و آبادی کشور و دوم، مالیات از مردم گرفته شود و حمایت دولت در مالیات برای کسانی که سالم کار می‌کنند و حمایت‌ها به صورت کاهنده و مشروط خواهد بود، اما آنهایی که به صورت نادرست قصد فرار مالیاتی دارند، با آنها برخورد می‌شود.

رییس سازمان امور مالیاتی همچنین از دریافت مالیات از درآمدهای بادآورده خبر داد و گفت: در همه جای دنیا از این نوع درآمدها مالیات گرفته می‌شود. به گفته پارسا، سال گذشته بیش از ۵ میلیون و ۸۹۰ هزار قطعه سکه بهار آزادی فروخته شد که ۱۰۲ هزار نفر در کشور این سکه‌ها را خریده بودند که ۵۸ هزار نفر از این افراد کسانی بودند که زیر ۲۰ قطعه سکه خریدند که طبق قانون مشمول مالیات نمی‌شوند، اما ۴۹۰ نفر بیش از یک‌هزار قطعه سکه خریده بودند، ۳۸ نفر هر کدام بیش از ۵ هزار قطعه سکه خریده بودند و یک نفر به تنهایی ۳۸ هزار سکه بهار آزادی خریده بود.

پارسا با بیان اینکه قیمت سکه خریده شده توسط این افراد حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده، گفت: امروز قیمت سکه به بیش از ۴ و نیم میلیون تومان رسیده و ثروت و سود بادآورده‌ای را برای این افراد ایجاد کرده که سازمان امور مالیاتی باید حتماً از این افراد مالیات دریافت کند که این افراد در فضای مجازی شروع به مقابله با مالیات بر سکه کرده‌اند.

رییس سازمان امور مالیاتی همچنین به طرح مالیات بر عایدی ثروت شامل املاک، خودرو، سکه و ارز اشاره کرد و گفت: همه این موارد در لایحه‌ای که در وزارت امور اقتصادی و دارایی نهایی شده و برای تصویب به هیات دولت ارائه شده است و بر همه این اشکال که اموال بادآورده است، باید مالیات بدهند.

وی با بیان اینکه قرار نیست از کسی که ملکی برای زندگی دارد، یا کسی که تعداد زیادی خانه برای مردم تولید می‌کند مالیات آنچنانی بگیریم، بلکه کسانی که بر روی مسکن و املاک خرید و فروش سفته‌بازی و سوداگری انجام می‌دهند، باید مالیات بدهند. سازمان امور مالیاتی مخلص مردم و مودیان مالیاتی است و ما مردم را ولی‌نعمت خود می‌دانیم که باید بهترین رفتار را با مردم داشته باشیم، اما کسانی که مالیات حقه خود را پرداخت نمی‌کنند و رهبری سالها اعلام کردند که باید با قوت با این افراد برخورد شود.

پارسا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طبق گفته مقام معظم رهبری، پرداخت مالیات یک تکلیف و حقیقتاً یک فریضه است و تمام اسناد بالادستی و توسعه کشور نشان می‌دهد که برنامه‌های توسعه کشور باید بر مبنای درآمد مالیاتی اجرا شود و از وابستگی اقتصاد کشور به نفت که باعث فشار به نظام شده است کاسته شود.

وی با بیان اینکه تحریم‌های ظالمانه به خاطر وابستگی اقتصاد به نفت اعمال می‌شود، گفت: باید کشور را با درآمد مالیاتی و عدالت مالیاتی اداره کرد و لازمه زندگی اجتماعی این است که هزینه آن توسط مردم پرداخت شود و دولت وظیفه حفظ نظم، امنیت، روابط خارجی، آموزش و پرورش، تامین بهداشت و انجام هزاران پروژه اجتماعی را از مالیات انجام دهد.

به گفته رییس سازمان امور مالیاتی، انجام وظایف حاکمیتی دولت یا از طریق مالیات عادلانه بر ثروت، درآمد و مصرف مردم انجام می‌شود که مبتنی بر مالیات عادلانه است و یا از طریق چاپ پول است که به تورم می‌انجامد و فشار زیادی به طبقات پایین‌جامعه، بازنشستگان و افراد ضعیف انجام می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۲۲
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
مسئولین از خودشون شروع کنند
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
وقتی ریس سازمان مالیاتی نمیفهمد که بالا رفتن قیمت ها بدلیل کاهش دوسومی ارزش پول ملی است چه انتظاری از وی باید داشت. آیا دولت برای اقشاری که سرمایه زندگیشان یک سوم شده ودر حال حاضر با پولی گه قبلا میتوانستند یک آپارتمان بخرند حال نمیتوانند آنرا اجاره هم کنند فکری کرده ویا نسبت به افزایش قیمت نیازمندیهای روزمره مردم مثل گوشت قرمز مرغ لبنیات و....اقدام جبرانی انجام داده که میخواهد از افزایش قیمت سایر کالاهای سرمایه ای مالیات بگیرد
رضا
|
United Kingdom
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
برادر باش تا صبح دولتت بدمد اگر پشت گوشت را دیدی میتوانی از خریداران سکه که عمدتا بازنشستگان و خانه دارها هستند و سرمایه شان علیرغم گران شدن نرخ سکه بواسطه کاهش ارزش پول ملی به دلار حتی به اندازه زمان ثبت نام هم نیست باج بگیری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
همه اجناس و کالاها حدود ۳ تا ۴ برابر شده ،سکه ، طلا ،خانه ،ماشین ،دلار، مواد غذایی و.....این تورم یکنواخت همه اجناس و کالاها که دیگه اسمش سود نیست .مثلا با پونصد سکه همون خونه یا ماشین رو میشه امسال بخری که با همون تعداد سکه در سال ۹۶ میشد بخری .کجای دنیا تورم همگانی سود حساب میشه ؟؟؟ خود دولت دلار رو سه چهار برابر کرده حالا تاوانش رو مردم باید بدهند؟؟؟؟دولت برای سرپوش گذاشتن براشتباهات اقتصادی خودش و عوامفریبی ،دیواری کوتاهتر از خریداران سکه پیدا نکرده
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
پس پول نفت چی میشه که میخواین با مالیات مضاعف مردم را بیچاره کنید، پول نفت را نباید به کشورهای دیگه بدین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
خود مسئولین می دانند می خواهند پول رور بگیرند. این روش وقتی درسته که قیمت همه چیز ثابت باشد نه اینکه
به خا طر بی ارزش شدن پول بگیم سود کردند .خوب حتما
این مسئولین ایران زندگی نمی کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
مالیات رو یا بر درآمد میگیرند یا مالیات بر ارزش افزوده.
گیریم همه سکه های فروخته شده رو هم اصلا یک نفر گرفته باشه. آیا با خرید سکه درآمدی برای شخص حاصل شده؟ نه! صرفا دارایی شخص حفظ شده.
اگر مالیات بر ارزش افزوده هست که باز در هنگام پیش فروش اعلام کرده بودند مالیاتی در کار نیست.
زمان پیش فروش شما ها میخواستید بازار رو تنظیم کنید. افراد میتونستند بروند و به نحوی دیگرسرمایه خود را حفظ کنند. مثلا دلار بخرند!
شما از ترس اینکه ملت سرازیر بشوند و دلار بگیرند سکه پیش فروش کردید تا بازار رو تنظیم کنید. حالا نتونستید تنظیم کنید و دنبال این هستید که مالیات بگیرید؟!
مالیات رو چطور حساب می کنید؟ با اختلاف قیمت ،قیمت روز و قیمت پیش فروش شده؟ مگر بقول خود شما قیمت سکه و دلار حبابی نیست؟!!! به گفته روحانی قیمت دلار نه 8 تومن هست نه 12 تومن! قیمت دلار چقدر هست؟ با چه قیمتی شما ارزش سکه رو تعیین خواهید کرد؟ با دلار 4200 تومنی؟ با دلار 15000 تومنی؟ 17000؟ یا 12000؟
در مالیات کشورهایی که مثال زدید 25 درصد هست، کانلا صحیح مالیات بر درآمد هست. نرخ تورم در این کشورها چقدر هست؟آیا تورم این کشورها هم 400% است؟
تورم = مالیات پنهان. به دنبال مالیات و دزدی از ملت نباشید. شما به حد کافی از مردم مالیات گرفتید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
تا زمانیکه مالیاتشان را پرداخت نکردند تایستی ممنوع الخروج شوند و از ارائه هرگونه خدمت دولتی و بانکی محروم شوند.
پاسخ ها
هوشمند
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
سه ماه در شعبه های بانک ملی سکه پیش فروش می شد و ثبت نام برای همه آزاد بود. اگر هوشمندی اقتصادی تو در حدی نبود که برای حفظ ارزش دارایی خود در برابر تورم اقدام کنی و الان حرص می خوری مشکل دیگران نیست! خخخخ
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محاکمه نجفی صندوق توسعه ملی سعید معروف رمزارز شورایاری ها بشار رسن پروپیچ‌ میترا استاد علیرضا دبیر