بازدید 1759
در حالی که رئیس کل بانک مرکزی فدرال آمریکا از سوی دولت برای پایین آوردن نرخ بهره به شدت تحت فشار است بازارهای مالی منتظر برگزاری نشست استماع کنگره هستند تا شرایط این مسئله شفاف‌تر شود.
کد خبر: ۹۱۰۹۵۱
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۷ 11 July 2019

به گزارش فارس به نقل از رویترز، قرار است جروم پاول، رئیس کل بانک مرکزی فدرال آمریکا این هفته برای برگزاری جلسه استماع به کنگره آمریکا برود.

انتظار می‌رود فشارها به روی وی برای تصمیم‌گیری درباره پایین آوردن نرخ بهره افزایش یابد.

ترور هانیکات، کارشناس حوزه بانک مرکزی رویترز می‌گوید، پاول هم اکنون  مسئولیت بسیار سختی دارد.

وی تحت فشار سیاسی است چرا که از سوی رئیس‌جمهور برای پایین آوردن نرخ بهره تحت فشار قرار دارد و از طرف دیگر دولت آمریکا از وی می‌خواهد تا سیاست‌های محرک اقتصادی جدیدی را برای بهبود اوضاع اقتصادی این کشور اجرایی کند. بازارهای مالی نیز در حال فشار به پاول برای مجبور کردن وی به پایین آوردن نرخ بهره هستند. 

اما روندهای مثبت اقتصادی اخیر و بهبود اوضاع اشتغال در آمریکا نشان می‌دهد که شاید اقتصاد آمریکا آنگونه که تصور می‌شود، بد نیست و احتمالا نیاز به اقدامات بیشتر در راستای کمک به آن از سوی بانک مرکزی فدرال آمریکا وجود ندارد.

کارشناس رویترز می‌گوید: بازار اشتغال آمریکا واقعا ضعیف به نظر نمی‌رسد و یا حداقل آنگونه ضعیف نیست که در قبال آن انتظار داشت که بانک مرکزی فدرال نرخ بهره را برای بهبود آن کاهش دهد. در واقع اگر بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را در شرایط کنونی کاهش دهد ممکن است به از بین رفتن تعادل بازار منجر شده و در واقع با ایجاد یک محرک اقتصادی بیش از حد، به بالا گرفتن تورم منجر شود. بنابراین  انتظار کاهش نرخ بهره از بانک مرکزی آمریکا در شرایط کنونی غیرمعمول است.

در کنفرانس مطبوعاتی پاول پس از دیدار ماه ژوئن هیأت مدیره بانک مرکزی فدرال آمریکا،  پاول تا حدودی موافق با پایین آمدن نرخ بهره سخن گفت.

وی به نوعی اعلام کرد در صورتی که نشانه‌های تضعیف اقتصادی به دلیل جنگ تجاری چین با آمریکا در اقتصاد این کشور ادامه یابد  ممکن است نرخ بهره کاهش یابد.

پاول در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: به نظر می‌رسد که خطر کاهش رشد اقتصادی در حال افزایش است.

اگر این مسئله تغییر کرده است پاول باید آن را اعلام کرده و می‌تواند از جلسه استماع کنگره برای اعلام این مسئله استفاده کند.

ترور هانیکات معتقد است از این طریق پاول ممکن است شرایط را برای کاهش نرخ بهره در ماه جولای فراهم کند.

در واقع وی باید در جلسه استماع کنگره در این باره صحبت کند چرا که بازارهای مالی فکر می‌کنند که در ماه جولای کاهش نرخ بهره اتفاق خواهد افتاد. پس اگر پاول می‌خواهد کار دیگری انجام دهد باید در جلسه با کنگره آن را اعلام کند.

در غیر این صورت ممکن است در صورتی که بانک مرکزی فدرال آمریکا در نشست ماه جولای خود برای کاهش نرخ بهره به نتیجه نرسد این مسئله با واکنش بسیار بد بازار مواجه شود.

بازارهای مالی پیش بینی می‌کنند که در ماه جولای بانک مرکزی فدرال آمریکا صد در صد نرخ بهره را کاهش خواهد داد.

بانک مرکزی فدرال آمریکا در روزهای 30 و 31 ماه جولای قرار است نشستی را با حضور اعضای هیأت مدیره خود برگزار کنند. 

به نظر می‌رسد بازارهای مالی روی تک تک کلمات سخنرانی وی در جلسه استماع با کنگره تمرکز خواهد کرد تا نسبت به احتمال کاهش نرخ بهره در ماه جولای یا ماه‌های آتی و یا اینکه این گزینه به طور کامل منتفی است، مطمئن شوند. 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس مناجات شعبانیه جهش تولید محمد باقر صدر حسن نوروزی روز جهانی بهداشت
آخرین اخبار