کد خبر: ۸۹۹۵۷۳
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲ 16 May 2019

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت:​ بی توجهی به تولید کنندگان و پتانسیل‌های به تجارت و صنعت کشور آسیب می‌زند.

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صداوسیما، محمدرضا مرتضوی دراستودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: پیشرفت در زمینه صنایع دفاعی به دلیل وجود تحریم‌ها و نبود مراودات کالایی خارجی‌ها به ایران است به این اساس در حوزه صنایع دفاعی اختیار و عزم بزرگ و منفعت و سود کشور و شاغلین در چنین پروژه‌هایی در اتکا به پتانسیل و ظرفیت‌های داخلی است.

او ادامه داد: در خصوص کالا‌های مورد نیاز مردم و استان ۱۸۰ درجه فرق می‌کند برای مثال وقتی قصد واردات کالایی داشته باشیم باید پول را پیش بدهیم و ۲۰ درصد هم اضافه‌تر به بانک‌ها بپردازیم که گارانتی نرخ ارز تامین گردد.

مرتضوی تصریح کرد: فروشنده‌های خارجی پولشان را نقد می‌گیرند و بانک‌ها هم ۲۰ درصد گرو می‌گیرند تا در صورت نوسانات افرایش نرخ ارز، متضرر نشوند در نهایت کالا با ۸ ماه تاخیر ارائه می‌شود.

او ادامه داد: این در حالی است که اگر مشابه همان کالا را از تولید کننده داخلی تامین کنیم، تولید کننده با دو سال تاخیر پولش را دریافت می‌کند جالب اینکه تولید کنندگان کشوری پولشان را با دو سال تاخیر دریافت می‌کنند که سود بانکی بالای ۲۰ درصد است، در این جا مشکل ساختاری و اساسی وجود دارد.

سعید زرندی معاون طرح و برنامه ریزی وزارت صمت در سوی دیگر این برنامه گفت: برخی از حوزه‌ها با توجه به تمرکزی که شامل حالشان شد متحول شدند در توضیح موفقیت‌ها می‌توان به صنعت فولاد اشاره کرد در حال حاضر عمده فعالیت‌های فولادی با اتکا به توانمندی‌های داخلی صورت می‌پذیرد.

سلیمی زاده کارشناس اقتصادی در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: بیان تیتروار مشکلات دردی را دوا نمی‌کند موضوع اینجاست که چرا برخی مشکلات علی رغم اینکه بیش از ۳۰ سال وجود داشته و دارد و طی نوسانات ارزی گوناگون، ​ هنوز هم هر چند سال باید دورهم جمع شویم و کاسه چه کنم دست بگیریم.

او ادامه داد: شکی نیست که تجربیات و موفقیت‌های زیادی در حوزه علم و فناوری در کشور شکل گرفته، اما حلقه مفقوده تجاری سازی فناوری هاست، تقریبا وجود ندارد.
سلیمی زاده گفت: در حوزه تولید دارو به علوم خوبی رسیده ایم، اما صنعت دارویی کف کشور چه شرایطی دارد؟

مرتضوی در استودیو گفتگوی ویژه خبری در خصوص مشکلات حوزه خودرو کشور گفت: زمانی که ۲۶۰ هزار خودرو در ۱۰ دقیقه ثبت نام می‌شود و پولش را هم نقد دریافت می‌کنند چرا پول تولید داده نمی‌شود.

او افزود: اکثر تولید کنندگان قطعات خودرو دو یا سه سال معطل دریافت پولشان هستند، بی شک این اتفاق به تولید کنندگان آسیب خواهد زد، در حالی است که وقتی همین قطعات از چین وارد می‌شود، ​ هزینه اش نقداً پرداخت می‌شود.
مرتضوی تصریح کرد: چرا تولید کننده داخلی برای خرید مواد اولیه از جنس پتروشیمی به هزار دلال و واسطه و بورس و تبانی و ... نقدا پول پرداخت و در برخی موارد دو برابر قیمت واقعی هزینه پرداخت کند.
او به نقل از فرمایشات رهبری گفت: باید با قاچاق، دلالی‌ها و خرید‌های خیانتکارانه در ارزاق عمومی و احتکار بدون ترس از جنجال‌ها جلوگیری شود.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، ​ معدن و تجارت گفت: از ۴۲ میلیارد دلار واردات کشور ۳۳ میلیارد دلار سهم حوزه صنعت است.

سعید زرندی افزود: ۶۷ درصد از این واردات کالا‌های واسطه‌ای و ۱۶ درصد کالا‌های مصرفی است.
وی گفت: با تمرکز بر شناسایی نیاز‌های حوزه صنعت ۹۰۰ نیاز شرکت‌ها را شناسایی کرده ایم که با مذاکره با دانشگاه‌ها ۳۰ نیاز اول را از آن‌ها خواسته ایم که برای ساختش کمک کنند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، ​ معدن و تجارت با بیان اینکه استادان و دانشجویان را با واحد‌های صنعتی متصل کرده ایم افزود:​ در چند سال گذشته دو هزار و ۲۰۰ مجوز آر اند دی به بنگاه‌ها داده شده است.

زرندی گفت:​ از ۸۰ هزار شرکت فعال در کشور ۷۴ هزار شرکت زیر صد نفر و ۵۰ هزار تای آن زیر ۱۰ نفر پرسنل دارند.
وی افزود: واردات کالا به کشور از ۵۴ میلیارد دلار در سال ۹۶ به ۴۲ میلیارد دلار در سال ۹۷ کاهش یافت.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، ​ معدن و تجارت گفت: با ممنوع اعلام کردن واردات هزار و ۵۰۰ قلم کالا شرکت‌ها احساس نیاز کرده اند تا به شرکت‌های دانش بنیان مراجعه کنند.

زرندی افزود: محور اصلی برنامه امسال وزارت صنعت، ​ معدن و تجارت توسعه تولید و ساخت داخل است.
وی گفت: تشدید تحریم‌ها به ویژه در زمینه تحریم قطعات خودرو، تغییر ناگهانی قیمت دلار، ​ هجوم نقدینگی به سمت خرید خودرو همزمان با ضعف‌های خودرو سازان منجر به بروز مشکلات دراین صنعت شد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، ​ معدن و تجارت افزود:​ هر صد درصدی که نرخ دلار بالا برود ۴۰ درصد هزینه‌ها را بالا می‌برد.

زرندی گفت: باید مدل اداره صنایع مان را تغییر دهیم تا بتوانیم به جوانان اعتماد کنیم و به آن‌ها میدان دهیم.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران هم در این برنامه گفت: انتصاب‌ها در وزارتخانه‌ها درست نیست و صندلی‌ها سفارشی واگذار می‌شوند.

سید محمد رضا مرتضوی افزود:​ در دو سال اخیر عقب گرد جدی در واگذاری کار‌ها به مردم داشته ایم و امضا‌های طلایی در تولید شکل گرفته است که در کشور بحران ایجاد می‌کند.
وی گفت: رونق تولید در کشور به جزء با رونق دادن به حقوق کارگران و معلمان امکان پذیر نیست.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس هم در این برنامه گفت: برای استفاده از توان جوانان و متخصصان داخلی در تولید نیازمندیم تا در قوانین صریح‌تر باشیم.

حمید رضا فولادگر افزود: رفع موانع تولید، مقررات زدایی و سهولت در بازار کسب و کار موجب رونق تولید و حضور بیشتر جوانان در این عرصه خواهد شد.

محمدهادی سلیمی زاده کارشناس اقتصادی هم در این برنامه گفت: در کشور قانون کم نداریم، اما مهم این است که چقدر از این قوانین قابل اجراست، یا اجرا شده و یا نیاز به اصلاح دارد.

وی افزود:​ بزرگترین شرکت تولید لوازم خانگی در ایران در دو سال گذشته واحد آر اند دی اش تعطیل بوده است.

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ۸۰ درصد فساد در دنیا با نظارت مردمی کشف می‌شود گفت: نظارت مردمی در کنار شفافیت آراء نمایندگانی و انحصار شکنی موجب رونق تولید می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
صنایع لنگ نمی زنن. متخصصین اونور هستن.
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
وقتی تولید به معنای واقعی در این کشور وجود نداره و اصولا سر هم بندی و یا ادای تولید رو در آوردنه... نمیشه خیلی به متخصص امید داشت.. ضمن این که متاسفانه اون قدر دیگه روابط بین دانشگاه و صنعت کمرنگ شده که اصلا از هم دیگه خبر ندارن...
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان ۹۸ طرح حمایت معیشتی سرباز کارت مشمولان طرح حمایت معیشتی قطعی سراسری اینترنت