بازدید 9382
کد خبر: ۸۹۸۰۶۳
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱ 10 May 2019
سخنران پیش از خطبه‌های نمازجمعه با بیان اینکه جا‌هایی مثل وزارت فرهگ و ارشاد باید غذا‌های مسموم فرهنگی را کنترل کنند، تصریح کرد: اگر حکومتی بگوید کنترل نمی‌کند عین است که بگوید من دزدی‌ها را کنترل نمی‌کنم.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس حجّت‌الاسلام علیرضا پناهیان کارشناس مسائل دینی، طی سخنانی با موضوع نقش حکومت در رشد معنوی جامعه، پیش از خطبه‌های نمازجمعه امروز (۲۰ اردیبهشت تهران) گفت: اینکه یک حکومت، مأموریتی برای رشد معنوی جامعه دارد یا نه، طبعیتاً پاسخ آن مثبت است، چون حاکمیت نمی‌تواند نسبت به معنویت جامعه خنثی باشند.

وی ادامه داد: وقتی یک حکومت به رشد معنویت نیاندیشد و تدبیر نکند برای آن، طبیعتاً برای کاستن معنویت در جامعه تدبیر کرده است، چون بازار تقابل بر سر معنویت بازاری است که نیاز به قدرت و حکومت دارد و اگر جهت قدرت در جامعه به گونه‌ای نباشد که عدالت و انصاف به نفع حق را پیاده کند، ظلم غلبه.

پناهیان با بیان اینکه حکومت در همه زمینه‌ها از جمله اقتصادی، تغذیه و بهداشت و... موظف هستند به نفع خیر و حق، قوانینی را تدبیر کند، اظهار داشت: اگر دولتی بگوید با معنویت کاری ندارد عین این است که بگوید با اقتصاد و رفاه مردم و تعلیم و تربیت کاری ندارم. در این صورت باید گفت: اصلاً برای چه سر کار است.

وی تصریح کرد: دولت‌ها همانقدر که موظف هستند زیرساخت‌های جامعه را فراهم کنند تا برقراری عدالت در زمینه‌های مختلف شکل گیرد و مردم بتواند آزادانه زندگی و انتخاب کنند. در امر معنویت هم این زیرساخت‌ها باید فراهم شود.

کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه هیچ حکومت دینی با اجبار معنویت را در جامعه ایجاد کند گفت: در مقابل تا دین‌داری یک دولت ضعیف می‌شود فرصت‌هایی داده می‌شود به کسانی که با فریب شروع به کاستن معنویت در جامعه می‌کنند.

وی ادامه داد: خیلی‌ها در جهان به اسم آزادی و حقوق بشر با تدابیر صهیونیستی تدبیر می‌کنند برای اینکه معنویت را در جوامع انسانی کاهش دهند؛ چرا که تسلط صهیونیست‌ها تنها در اثر کاستن معنویت پدید می‌آید. بلایی که بر سر جوامع مسیحی آوردند بر سر جوامع اسلامی هم می‌خواهند بیاورند.

پناهیان با بیان اینکه در کشور ما تعداد فراوانی از شبکه‌های ماهواره‌ای را گسیل داشته‌اند تا معنویت را بکاهند، خاطرنشان کرد: همین نقشه‌ها را در کشور‌های مسیحی اجرا کرده‌اند و نتایج شوم آن پیداست. سال گذشته در فرانسه یکی از بزرگترین تظاهرات طول تاریخ برگزار شد و حرفشان این بود که ما نیاز به حقوق خودمان در موضوع خانواده داریم و ما حق داریم پدر و مادر خودمان را بشناسیم. یعنی کار را در قوانین به جایی رسانه‌اند که مردم این کشور می‌گوید ما حق داریم بدانیم پدرمان چه کسی است. ساختار‌های جامعه اجازه نمی‌دهد طرف بداند پدر و مادرش کیست.

وی افزود: اندیشمند فرانسوی کتاب هفتصد جلدی را به من داد و گفت: وضع امروز فرانسه از لحاظ بی‌بند و باری کاملاً طراحی شده دست صهیونست‌هاست و مردم فرانسه این را نمی‌خواستند و بر اساس یک تفکر و فرهنگک به دست نیامده. این فقط اسنادی است که ثابت می‌کند وضع فرهنگی امروز فرانسه طراحی شده دست صهیونست‌هاست.

پناهیان با بیان اینکه دولت‌ها نمی‌توانند نسبت به رشد فرهنگی معنوی جامعه بی‌تفاوت باشند تصریح کرد: اگر اینطور باشد این مساوی با همدستی با ظمالمان است. کما اینکه در امور دیگر نمی‌توانند بی‌تفاوت باشند. مگر دولت می‌تواند در قبال دزد‌ها بی‌تفاوت باشد؟! در برابر دزد‌های معنویت هم همینطور است و حکومت نمی‌تواند در برابر آن‌ها بی‌عکس‌العمل باشد.

وی ادامه داد: در جامعه ما دولت اسلامی از نظر فرهنگی هنوز به رشد کافی نرسیده که همانگونه که جلوی تولید غذای فاسد را می‌گیرد، جلوی محصول مسوم فکری- فرهنگی را هم بگیرد. گاهی مشاهده می‌کنیم فیلم سینمایی فاسد تولید می‌شود و فرزندان ما از آن استفاده می‌کنند. پدر و مادر نمی‌تواند ۲۴ ساعته فرزندان خود را چک کنند که از چه غذای فرهنگی استفاده می‌کنند؛ این وظیفه حکومت است که جلوی تولید چنین محصولاتی را بگیرد. جا‌هایی مثل وزارت فرهگ و ارشاد باید این غذا‌های مسموم را کنترل کند. اگر حکومتی بگوید کنترل نمی‌کند عین است که بگوید من دزدی‌ها را کنترل نمی‌کنم.

پناهیان ادامه داد: معنای حساسیت در امور معنوی این نیست که حکومت، کسی را به زور وادار به عبادت و معنویت کند. ابداً اینطور نیست؛ همینکه زمینه ایجاد شود و جلوی فریب‌کاری و دغل‌کاری را بگیرند کافی است. هیچ وقت نمی‌شود کارگردانی را واردار کرد فیلم خوب بسازد، امّا می‌شود از تولید فیلم بد جلوگیری کرد. مردم را هم نمی‌شود وادار کرد فلان فیلم را ببینند؛ بلکه فیلم باید هنرمندانه باشد تا مردم ببینند. امّا مسئولین می‌توانند جلوی فیلم‌هایی که زیرپوستی زیرآب فرهنگ ما می‌زنند بگیرند.

وی با بیان اینکه حاکمیت ما در ارتباط با جلوگیری از تولید محصولات فرهنگی مسموم ضعیف است، تصریح کرد: متأسفانه هنوز محصولات فرهنگی نامناسبت به سهولت به دست مردم می‌رسد.

کارشناس مسائل دینی ضعف زیرساخت‌های فرهنگی را مورد اشاره قرار داد و گفت: حوزه و دانشگاه هر دو در این زمینه مقصر هستند.

پناهیان با اشاره به آیه شریفه «الَّذینَ إِن مَکَّنّاهُم فِی الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَآتَوُا الزَّکاةَ وَأَمَروا بِالمَعروفِ وَنَهَوا عَنِ المُنکَرِ ۗ. وَلِلَّهِ عاقِبَةُ الأُمورِ» گفت: اگر معنویت در جایگاه مناسبی قرار نداشته باشد، از لحاظ اقتصادی هم نمی‌شود جامعه را اصلاح کرد.

کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه چه دلیلی دارد که ما افراد را تا هجده سالگی دانش‌آموز و کودک تلقی می‌کنیم، اظهار داشت: برخی‌ها هم می‌خواهند پای قانون را وسط بیارند و ازدواج افراد زیر هجده سال را جرم تلقی کنند. این نهایت نفهمیدن دین است.

وی با بیان اینکه انسان از چهارده پانزده سالگی مکلف می‌شود و رشد معنوی‌اش آغاز می‌شود: گفت: امام صادق (ع) می‌فرماند اگر کسی تا هجده سالگی عمر کرد کافی است که در معنویت به حد کمال برسد. اصلاً اینطور نیست که برای رشد معنویت تا چهل سالگی زمان نیاز باشد.

استاد حوزه ادامه داد: فرد هفده ساله می‌تواند والی یمن شود، امّا بسیاری از مسئولینی که حاضر نیستند میز خودشان را رها کنند در همین سنین کم مسئولیت گرفته‌اند، ولی الان هفده هجده ساله‌ها را پشت نیمکت‌ها می‌نشانند و به آن‌ها دانش‌آموز می‌گویند.

پناهیان نیش و کنایه برخی مسئولین نسبت به امور دینی را تقبیح کرد و افزود: همواره کنایه و تمسخر، بازار دارد و به حق هم ضربه می‌زند. مسخره‌کنندگان ستون‌های اصلی دین، حکم‌شان اعدام است؛ مثل سلمان رشدی. کسی نباید دین را مسخره کند.

وی رونق معنویت در کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: تعداد نمازخوان‌ها در دانشگاه‌ها رو به افزایش است و معمولاً مسجد دانشگاه‌ها از نمازخوان‌ها پر است. این رشد، بدون اجبار حاصل شده است. اخیراً جریان‌هایی در کشور راه افتاده است و کانون‌های فرهنگی، از مردم پول می‌گیرند تا کلاس‌های معرفتی برای آن‌ها بگذارند. مردم هم استقبال خیلی خوبی می‌کنند. یعنی مردم همانطور که پول می‌دهند تا فرزنشان را در کلاس زبان بگذارند، هزینه می‌کنند تا معارف دینی را فرا گیرند.

وی افزود: با اینکه رشد معنوی در جامعه ما حاصل شده، ولی در برخی زمینه‌ها نقص داریم. هنوز جلوی تولید مواد فرهنگی و فکری فاسد را به خوبی نتوانسته‌ایم بگیریم و کاملاً هم معلوم است تولید برخی از این محصولات، رندانه است و به دنبال متلاشی کردن خانواده‌هاست.

سخنران پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران، یکی دیگر از امکانات رشد معنویت در جامعه را زندگی خود مسئولان دانست و گفت: مردم به مدیران جامعه شبیه‌تر هستند تا به پدر و مادرهایشان. متأسفانه بحث‌های اخلاقی در حوزه در این زمینه زیاد بسط پیدا نکرده. توقع می‌رفت چند جلد کتاب در این زمینه منتشر می‌شد.

پناهیان با بیان اینکه موثرترین عامل تربیت در جامعه، وضعیت فکری و روحی مسئولان جامعه است، تصریح کرد: اگر یک مسئول نسبت به معنویت بی اعتنا باشد هزاران موعظه اثر ندارد و در مقابل، اگر یک مسئول زاهد و مخلص سر کار باشد نیازی به هزاران کلاس اخلاق نیست. در دوران حکومت امام زمان (عج) هم خواهیم دید.

وی خاطرنشان کرد: مسئولین کشور در زمان امام زمان (ع) آنقدر مقدس و خوب هستند که مردم خاک کف پای آن‌ها را به تبرک برمی‌دارند. چرا نباید استاندار و وزرا و نمایندان مجلس ما در چشم مردم اینطور باشند؟ جامعه اسلامی اینطور است و مسئولان بایند طوری باشند که اگر مردم بچه‌هایشان مریض شد، به مسئولان التماس دعا بگویند.

پناهیان با بیان اینکه فردی که در اوج معنویت و تقوا نیست چرا باید به عرصه سیاست وارد شود، تصریح کرد: چنین مسئولی جامعه را هلاک خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: ائمه جمعه قبل از همه، وزرا و وکلا را سفارش به تقوا می‌کنند بعد ما مردم عادی را، چون اهمیت معنویت و تقوا در مسئولان با مردم عادی قابل مقایسه نیست. اگر کسین نمی‌تواند زیاد با تقوا باشد اصلاً نباید وارد مدیریت شود.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۲۶
انتشار یافته: ۱۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
با روالی که در تربیت بچه ها در پیش گرفته ایم و انها را ازاد گذاشتیم ۱۸ سال که هیچ ۱۳ سال هم دیر است و گرنه با بلوغ جنسی زود رس انها یا سرکوب جنسی می شوند یا روابط ازاد را تجربه خواهند کرد
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
دختر خودشو زیر 18 سال شوهر میده؟
ناشناس
|
Thailand
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
حاج آقا ! اگر دختر ۹ یا ۱۴ ساله دارید لطفا شوهرش بدهید که مردم هم‌یاد بگیرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
خاطرنشان کرد: مسئولین کشور در زمان امام زمان (ع) آنقدر مقدس و خوب هستند که مردم خاک کف پای آن‌ها را به تبرک برمی‌دارند.
حالت خوبه آقای پناهیان
بعید نیست که خوب نباشه،اصلا مسولین می‌دونن که مردم چطوری زندگی می کنند
اصلأ خودت حاضری توشرایط کارمندان و کارگران قراربگیری
اگه طاقت زندگی توسطح پایین تر ین اقشار جامعه داشته باشید اونوقت میفهمی که ازدواج فرزندان و دهها نیاز اونها فقط شرمندگی داره برای والدین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
رویارویی با مشکلات در کشور ما فقط با پاک کردن صورت مساله است و دیگر هیچ، بچه زیر هجده سال به بلوغ جنسی رسیده اما آیا این برای ازدواج و تشکیل خانواده که رکن جامعه است کافیست؟ یک مشت بجه را وارد زندگی زناشویی کنید تا کلا وضع رو از اونچه هست بدتر کنید. هدف شما فقط افزایش زاد و ولد است نه سر و سامان دادن به جامعه و جوانان
اسماعیل زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
آقای پناهیان مشکل مسئولان هستند. تحصیل کرده مهارت زندگی سالم و صحیح را بلد نیستد. و اقدام مجلس برای ازدواج 18 سال پایین ممنوع صحیح و درست و بر پایه منطق است. مخالفت شما کانون خانواده ها به فساد میکشد. اکثر بانوان ودختران بیگناه ایرانی قربانی لجاجت و نادانی مدیران کشور شدند. چقدر ما دختر مطلقه زیر 12 سال داریم. این دختران فقیر باید با عروسک بازی کنند و به پرورش فکری و حمایت به آرزوها و اهدافش را پرورش دهیم نه وظایف شوهر داری را. با عرض معذرت از مردم شریف ایران. این کار گوسفند پروری می شود! نه ایجاد جامعه انسانی منطقی بر پایه و اصول و علم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
کتاب هفتصد جلدی؟
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
با سلام به جناب آقای پناهیان
ای کاش به این مسئله هم اشاره میفرمودید که متاسفانه امروزه بسیاری از خانمها جای آقایان را در مشاغل مختلف گرفته اند و بجای اینکه به خانه و خانواده برسند ، میخواهند مانند مردان در تمان مشاغل اجتماعی حضور داشته باشند و متاسفانه دولت و حاکمیت در این زمینه مقصر است .
ناشنای
|
Latvia
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
جناب پناهی شما دخترو پسرتو همون سن کم عروس داماد بفرمائید .مردم خودشون می دونن چیکار کنن.
اموزگار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
1-حقوق بشر یعنی بشر حق دارد تصمیم بگیرد مربوط سازمان ملل مباشد در قران هم امده هر انسانی حق دارد دین را با تعقل انتخاب کند ۲- علت مخالفت با ازدواج زیر ۱۸ سال مربوط زمان فعلی ومشکلات فراوان زندگی دارد که درقدیم که زندگی خیلی ساده بود کمتر مورد توجه بوده در قرن ۲۱ زندگی مشترک انفدر پیچیده ومشکل شده ونیاز به تحصیل وکار خانمها به علت مشکلات درامدی مردم اهمیت بسیار زیادی دارد دراین زمان دختر ۱۰ -۱۱ ساله تنها کارش زاییدن وبچه داری به سبک قدیم نیست تربیت مطابق زمان احتیاج به سواد تکامل عقلی دارد
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
ازدواج در سنین کم نه تنها به حفظ تقوی افراد کمک نمی کند که گاهی نتایج وارونه به همراه دارد.در جامعه ای که اموزشهای مربوط به مسایل زناشویی هنوز بدرستی و بطور واضح به نوجوانان( که به ازدواج تشویق می شوند) داده نمی شود و زمینه ازدواج که شامل داشتن شغل ‌منع درآمد ،درآمدی مجزا از سرپرست خانواده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
حرف‌های شعاری زدن و شعار دادن با واقعیات اجتماعی تطبیق ندارد.
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
شکم گشنه وفقر وبیکاری با تورم و،گرانی سر سام اور برای مردم وزندگی اشرافی وبی درد سر ورفاه زده تجملاتی برای عده ای خاص با هم نمی سازند ،ودر این جامعه جایی برای معنویت باقی نمی ماند ،از طرفی این علم واناتومی وفیزیولوژی است که میگه بدون رشد کافی اندام های رویشی وزایشی در زنان انها نباید باردار شوند وخطر سقط جنین برای نوزاد ویا مرگ را برای خود فراهم کنند ،باید سنجیده حرف زد ورفتار نمود نه اینکه بیگداروبدون تفکر برای دیگران نسخه پیچید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
ایشون تخصصشون چیه که درهمه چیز نظر عنایت می فرمایند
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
من دکترای روانشناسی از دانشگاه شهید بهشتی دارم
به یک دلیل اساسی ازدواج زیر سن قانونی به شدت خطرناک است و آن هم اینکه این سنین، سن تغییر است و نوجوانان هنوز نه به ثبات عاطفی هیجانی رسیدن و نه از نظر شناختی (cogniteve) ثبات دارن، انتخابهایی که تو این سنین میشه قابل اتکا و اعتماد نیست چون هنوز نوجوانان معیارهای مشخصی برای زندگی شخصی خودشون ندارن چه برسه به اینکه بخان شریک زندگی انتخاب کنن
نکته آخر اینکه خیلی از نوجوانها حتی تو انتخاب رشته های تحصیلیشون به شدت مشکل دارن و انتخابهای اشتباه زیادی انجام میدن که بعدهها یا از تحصیل کناره گیری میکنن یا موفقیتی تو رشته تحصیلی بدست نمیارن و دچار فرسودگی تحصیلی و بعدها فرسودگی شغلی میشن، حالا با توجه به اینکه نوجوان توانایی تصمیم گیری در مورد رشته تحصیلی ندارن، آیا معقولانه است که تصمیم به ازدواج، انتخاب شریک زندگی، فرزند پروری و... را در این سن انجام دهند!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
اقای پناهیان روانشناس هستن؟ چی کاره هستن که در امور روانشناسی و اجتماعی نظر میدهن؟ الان همه جای دنیا زیر 18 سال یعنی کودک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
یعنی تیتر بهتر از این همه صحبت نمی شد انتخاب بشه؟!
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
یعنی ایشان طرفدار کودک آزاری است؟
علی بی غم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
سعدیا کار به عمل برآید به سخنرانی نیست .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه اجلاس داووس علی دیواندری زینب ابوطالبی سم آفلاتوکسین سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا حمید ابوطالبی