بازدید 2472
کد خبر: ۸۹۴۴۷۶
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰ 25 April 2019

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه نباید ۷۰ درصد اقتصاد ما دولتی باشد گفت: اگر حقوق عامه رعایت می‌شد، سیل این همه خسارت نداشت.

به گزارش مهر، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در همایش رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور که صبح پنج شنبه در حوزه ریاست دستگاه قضا برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت نیمه شعبان و اعیادی که گذشت، گفت: برخی از نعمت‌هایی که خداوند به بشر اعطا کرده، امتیازاتی است که همراه با منت داده شده است. به عنوان مثال نعمت امامت، یکی از امتیازات ویژه است که با منت به بشر اعطا شده است.

وی افزود: علاوه بر نعمت امامت، نعمت رسالت هم جزو امتیازات خاصی است که در قرآن با منت به آن اشاره شده است. درواقع نعمت وقتی بسیار بزرگ باشد، همراه با منت است به همین دلیل نعمت امامت، نعمت بزرگی بر بشر است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه اگر همه نعمت‌های الهی به جز امامت وجود داشت، خلل داشتیم، گفت: این موضوع نه فقط نظام تشریع، بلکه نظام تکوین را هم مختل می‌کرد به همین منظور برترین نعمتی که خداوند اعطا کرده است، وجود امام (ره) است.

رئیسی با تأکید بر اینکه بالاترین نعمت امروز، وجود نعمت جمهوری اسلامی است، تصریح کرد: باید این نظام را پاس داشت چرا که به پای این نظام، خون‌های زیادی ریخته شده است. بسیاری از افراد از پیروزی انقلاب تا امروز، مشکلات را تحمل کرده و بصیرت به خرج دادند تا امروز این عَلَم به دست همه مسئولان و ما سپرده شده است.

وی با اشاره به اینکه در ۴۰ سال اخیر برکات زیادی داشتیم، گفت: در بیانیه «گام دوم انقلاب» هم بسیاری از این برکات ذکر شده است. همچنین دستورالعمل و راهبرد برای گام دوم بیان شده است.

رئیس قوه قضائیه ضمن تقدیر از همه تلاش‌ها در جای‌جای کشور افزود: البته آنچه امروز انجام شده است، مربوط به یک حزب یا یک مجلس و جریان خاص نیست. علی‌رغم همه کاستی‌ها و تلاش‌های دشمن و نواقص، تردید نداریم که آینده بسیار روشن و نورانی است. همچنین تردید نداریم که آینده برای صالحین است چرا که آینده را نه زور رقم می‌زند و نه زر بلکه صالحین و متقیان هستند که آن را رقم می‌زنند. ما نگران آینده نیستیم، چرا که آینده برای باتقوایان بوده و این وعده الهی است.

رئیسی در ادامه با بیان اینکه هاضمه‌ی هستی، باطل را نمی‌پذیرد، اظهار داشت: البته باطل، جولان‌هایی دارد اما پایداری و استحکام ندارد چرا که قرار واقعی عالم هستی، بر حق است.

وی افزود: جز حکم خدا، حکمی وجود ندارد. در شناخت حکم خدا و در تناسب بین موضوع و حکم، فقط باید خدا را دید و به آن اندیشید چرا که عاقبت خدافراموشی، خودفراموشی است.

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنان خود، ضمن محکوم کردن اعمال سعودی‌ها تصریح کرد: امروز آنچه که در دستگاه ناعادلانه و قضاوت سعودی‌ها، با عنوان مبارزه با تروریسم می‌بینیم، جلوه‌ای از هواپرستی و هواخواهی است. گزارشاتی که به ما می‌رسد، بیانگر این است که انسان‌های آزاده‌ای که برای مبارزه با ظلم، تلاش کرده و از درِ آزادمَردی ورود کردند، به عنوان مبارزه با تروریسم، آنها را می‌کُشند. از مدعیان حقوق بشر می‌خواهیم که پرونده این افراد را ببینند. در کجای پرونده‌ی سعودی‌ها، حقوق بشر وجود داشته است که این بار دفعه‌ی دوم آنها باشد؟ به طور علنی حقوق انسان‌ها ضایع می‌شود و همه اینها، جلوه‌هایی از هواخواهی است.

رئیسی اظهار داشت: ما به اعتبار آنچه که خداوند امر کرده و آنچه در نظام اسلامی و به اقتضای گام دوم ذکر شده است، در دستگاه قضا با نگاه به آنچه که تاکنون انجام شده است، به دنبال رفع نواقص هستیم.

وی تحول را یک ضرورت در دستگاه قضا دانست و افزود: تحول یک ضرورت است که باید انجام شود و این نیاز به همراهی همه مسئولان دارد چرا که تحول، بخشنامه‌ای و دستورالعملی نیست، البته به دستورالعمل هم نیاز دارد اما بیشتر نیاز به یک اندیشه جدی و سازوکارهای قابل اجرا دارد به همین منظور در استان‌ها باید از ظرفیت چهره‌های دانشگاهی، نخبگان و همچنین افراد بااستعداد استفاده شود تا در بحث تحول که یک ضرورت است، از نگاه‌ها و دیدگاه‌های مبتنی بر اندیشه‌های فعال و پویا، بهره‌گیری انجام شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه در قوه قضائیه با مشکلاتی مواجه هستیم، ادامه داد: حجم پرونده‌های قضائی و موجودی پرونده‌ها در برخی واحدهای قضائی، مشکلی است که امروز شاهد آن هستیم. در برخی واحدهای قضائی از جمله در استان‌های پرجمعیت یا جایی که کمبود نیرو داریم، با مشکل موجودی پرونده‌ها مواجه هستیم.

رئیسی مسئله اطاله‌ی دادرسی را یکی دیگر از مشکلات دستگاه قضا عنوان کرد و گفت: البته این مسئله فقط مربوط به امروز نیست و علل مختلفی از جمله علل برون‌قوه‌ای و درون‌قوه‌ای دارد.

وی با اشاره به موضوع کثرت جمعیت کیفری افزود: البته با عفو اخیری که داشتیم، شاهد کاهش جمعیت کیفری بودیم اما با برخی نگاه‌هایی که ممکن است وجود داشته باشد، احتمال بازگشت این جمعیت کاهش‌یافته وجود دارد که باید به این موضوع هم توجه کرد.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: کاهش سرمایه اجتماعی و ضرورت رضایتمندی به دستگاه قضا، نامتناسب بودن بعضی برخوردها در سطوح مختلف و برخی مسائل پشتیبانی و مالی هم از دیگر نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیسی در ادامه با تأکید بر موضوع حفظ کرامت در دستگاه قضا یادآور شد: کرامت قضات که مورد تأکید رهبری هم است، باید لحاظ شود. کرامت قضات یعنی اینکه به سخن قضات توجه شده و دیدگاه‌های آنها شنیده شود. این‌طور نباشد که قاضی مشکلی داشته باشد که دستگاه قضا قادر به رفع آن باشد.

کرامت شعار من نیست، اعتقاد من است

وی با بیان اینکه کرامت شعار من نیست بلکه اعتقاد من است، گفت: معتقدم کرامت باید حفظ شود و این موضوع باید در دستگاه قضا نهادینه شود به همین منظور کرامت نسبت به متهم، شاکی و خانواده متهم باید رعایت شود.

رئیس قوه قضائیه از تدوین دستورالعملی مرتبط با کرامت در قوه قضائیه خبر داد و افزود: برای آنکه کرامت در قوه قضائیه نهادینه شود، از معاونت حقوقی درخواست کردم ظرف ۱۵ روز آینده موضوع کرامت را به شکل دستورالعمل تدوین کند.

وی در ادامه با اشاره به موضوع حقوق عامه تأکید کرد: نباید منتظر شد که حقوق عامه ضایع شود و سپس به سراغ آن رفت. دادستان‌ها توجه کنند بخشی از علل وقوع قضایای اخیر و ویرانی‌های سیل، در برخی استان‌ها در ارتباط با تضییع حقوق عامه است. بررسی‌های سازمان‌های نظارتی هم این موضوع را نشان می‌دهد. اگر حقوق عامه به موقع رعایت می‌شد، شاهد این میزان خسارت در سیل اخیر نبودیم.

رئیسی افزود: این میزان خسارت‌ها بیانگر این است که برخی کارها در زمان خودش به موقع انجام نشده به همین منظور باید رویکرد صیانتی و پیشگیرانه نسبت به مسئله حقوق عامه داشته باشیم. کسانی که به هر نحو به حقوق عامه دست‌اندازی می‌کنند، باید با آنها برخورد شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به سخنان اخیر رهبری در هفته کار و کارگر گفت: ایشان در سخنان خود به موضوع برخی کارخانه‌ها اشاره کردند. شاهد این هستیم که عده‌ای با برخی سپرده‌های بانکی، اقدام به ورود به موضوع خرید و فروش کارخانه‌ها می‌کنند. اگر نگاه کنیم، می‌بینیم در برخی موارد خصوصی‌سازی، آورده‌ای وجود ندارد بلکه یا از طریق دولت بوده یا منابع دولتی، این موضوع تأمین می‌شود. درواقع منابع را به راه‌اندازی کارخانه‌هایی اختصاص می‌دهند که کار نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه مخاطب اصلی فرمایشات رهبری، قوه قضائیه است، تصریح کرد: به همین منظور قبل از اینکه موضوعی به بحران تبدیل شود، ورود کنیم. در این راستا اولاً سازمان بازرسی و سپس دادستان‌ها به سوداگران اجازه بازی با اموال بیت‌المال را ندهند.

رئیسی با بیان اینکه قضیه خصوصی‌سازی یک موضوع درست است که در قانون هم به آن اشاره شده است، گفت: دولت نباید تصدی‌گری کند اما این در حالی است که حدود ۷۰ درصد اقتصاد ما، دولتی است که نباید این‌طور باشد. همه به این موضوع رسیده‌اند. خصوصی‌سازی موضوع درستی اما باید اصلاحاتی در مورد آن، انجام به همین منظور نظارت‌ها باید با حساسیت بیشتری دنبال شود.

رئیس قوه قضائیه افزود: استفاده از همه ظرفیت‌ها برای حل مشکلات مردم چه در حوزه کارآفرینی و چه در گره‌گشایی از مشکلات مردم باید لحاظ شود. مردمی بودن، نکته‌ای است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد البته مسئولان قضائی در استان‌ها ملاقات مردمی دارند که هر هفته انجام می‌شود؛ این موضوع امر پسندیده‌ای است که از نمادهای مردمی بودن محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حمایت از تولیدکننده باید در سال رونق تولید ملی لحاظ شود، خاطرنشان کرد: در این رابطه، مبارزه با موانع از جمله قاچاق کالا، باید مد نظر همه مسئولان قرار گیرد. علاوه بر این، حمایت جدی از کارآفرینان هم باید لحاظ شود.

ادامه دارد…

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
المپیک 2020 توکیو تنفیذ حکم ریاست جمهوری ارشا اقدسی محمدرضا گرایی محمدهادی ساروی