بازدید 2224
کد خبر: ۸۹۴۲۵۹
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵ 24 April 2019

دانشگاه های اصفهان و فردوسی مشهد در همکاری مشترک علمی با دانشگاه های خارجی، دانشجوی مشترک دکتری پذیرش می کنند.

به گزارش مهر، بر اساس ظرفیت اعلام شده در دفترچه انتخاب رشته آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۹۸ در رشته‌های زبان و ادبیات عرب و ادبیات فرانسه داوطلبان می‌توانند از دوره مشترک با دانشگاه‌های خارجی بهره مند شوند.

دانشگاه فردوسی مشهد در رشته ادبیات فرانسه مشترک با دانشگاه سوربن فرانسه دانشجو می‌پذیرد. ظرفیت پذیرش در این رشته ۳ نفر است.

دانشگاه فردوسی مشهد همچنین تمهیدات لازم را به منظور استفاده دانشجویان دوره‌های دکتری از فرصت مطالعاتی خارج از کشور (بورس کوتاه مدت) با توجه به شرایط و ضوابط موجود را فراهم کرده است.

شرایط اختصاصی پذیرش دوره مشترک رشته دکتری ادبیات فرانسه با دانشگاه سوربن فرانسه به این گونه است که دانشجو موظف است نیمی از دوره را در دانشگاه فردوسی و نیم دیگر را در دانشگاه سوربن نوول بگذراند.

سه نفر در دوره روزانه در سال اول پذیرفته می‌شوند. هزینه سفر و زندگی در فرانسه برعهده دانشجو خواهد بود و رساله دکتری دانشجویان منتخب به صورت مشترک توسط یک استاد از دانشگاه فردوسی و یک استاد از دانشگاه سوربن نوول راهنمایی خواهد شد.

محل دفاع (مشهد یا پاریس) در زمان دفاع تعیین خواهد شد. هیئت ژوری چه برای گزینش اولیه و چه برای دفاع از رساله منتخب از دو استاد از مشهد و دو استاد از پاریس خواهد بود.

همچنین دانشگاه اصفهان نیز در یک برنامه مشترک با لبنان دوره مشترک دکتری در رشته زبان و ادبیات عرب با ظرفیت ۳ نفر راه اندازی کرده است.

پذیرش دانشجو در دوره مشترک با دانشگاه لبنان به صورت نیمه متمرکز و همراه با مصاحبه انجام خواهد گرفت.

تسلط کافی به مکالمه به زبان عربی ضروری است و طول دوره دکتری مطابق با آئین نامه دانشجویان دوره دکتری است.

داوطلب باید حائز تمام شرایط مندرج در دفترچه راهنمای آزمون ورودی دوره دکتری سال ۱۳۹۸ باشد و داوطلبان مرد از لحاظ قوانین و مقررات وظیفه عمومی منع قانونی برای ادامه تحصیل نداشته باشند.

دانشجویان واحدهای درسی را در دانشگاه اصفهان می‌گذرانند و برای شروع تدوین رساله دکتری به مدت یک سال در دانشگاه لبنان مستقر خواهند شد و سپس برای تکمیل رساله به دانشگاه اصفهان بازخواهند گشت. رساله دانشجویان به صورت مشترک با استاد راهنمای اول از دانشگاه اصفهان و استاد راهنمای دوم از دانشگاه لبنان و به زبان عربی ترجمه خواهد شد.

دانشجویان پس از اتمام دوره دانشنامه دکتری را از هر دو دانشگاه دریافت خواهند کرد. هزینه‌های مسافرت، بیمه، ویزا و تحصیل در لبنان به عهده دانشجویان خواهد بود.

دانشگاه لبنان برای یکسال خوابگاه دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. مراسم دفاع از رساله دانشجو در دانشگاه اصفهان خواهد بود.

دانشجویان در تمام مدت تحصیل ملزم به رعایت قوانین، ضوابط و مقررات آموزشی، دانشجویی و انضباطی دانشگاه اصفهان و دانشگاه لبنان هستند. فقط برای این دوره که دوره اول دکتری مشترک با لبنان است دو دانشگاه وجهی بابت ثبت نام و انتخاب واحدهای درسی و رساله دریافت نخواهند کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
قیام مردم تبریز کرونا در ایران انتخابات افغانستان سپندارمذگان آزادراه تهران شمال رامین پرچمی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب