بازدید 2411
کد خبر: ۸۹۳۱۶۶
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶ 20 April 2019
در کنار واقعیت قابل توجه و قابل ملاحظه‌ی کشورمان و آسیب پذیری آن در بلایای طبیعی باید گفت: رفتار سازمانی هم بعضاً با فراموشی برخی از وظایف به میزان این خسارات می‌تواند اضافه کند. موضوعی که درباره‌ی کشورمان باید بیشتر مورد رصد قرار گیرد شرایط منطقه‌ای است که تحولات بزرگ و کوچک بر شرایط اقتصادی و سیاسی آن اثر گذار است.

قرار گرفتن در مسیر تحول به معنی گسترش توانایی و پیاده سازی ایده‌های نو در کمترین زمان با بیشترین بهره وری است. نیرو‌های متخصص در چنین شرایطی توانایی و دانش خود را بروز می‌دهند و آن را در اختیار دیگران می‌گذارند. بلایای طبیعی در هرکجای دنیا نیروی انسانی را درگیر می‌کند و گاهی صدمات جبران ناپذیری را به زندگی اشخاص وارد می‌آورد. طبق آمار کشور ایران از لحاظ حوادث طبیعی جزو ۱۰ کشور اول حادثه خیز دنیا به شمار می‌رود. جالب اینجاست که با درک این موضوع هنوز چاره‌ی درستی برای بسیاری از تبعات احتمالی چنین حوادثی اندیشیده نشده و یا برای مصون نگه داشتن زیر ساخت‌ها مهندسی دقیق صورت نگرفته است. البته بررسی ابعاد سیل که این روز‌ها در مجلس در جریان است می‌تواند واقعیات زیادی را آشکار کند که در آن نقش برخی از دستگاه‌ها بسیار پر رنگ خواهد بود. در کنار واقعیت قابل توجه و قابل ملاحظه‌ی کشورمان و آسیب پذیری آن در بلایای طبیعی باید گفت: رفتار سازمانی هم بعضاً با فراموشی برخی از وظایف به میزان این خسارات می‌تواند اضافه کند.
 
موضوعی که درباره‌ی کشورمان باید بیشتر مورد رصد قرار گیرد شرایط منطقه‌ای است که تحولات بزرگ و کوچک بر شرایط اقتصادی و سیاسی آن اثر گذار است. با توجه به رقابتی که در حال حاضر در منظقه‌ی خاورمیانه وجود دارد و نیز عدم برخورداری از شرایط منطقه‌ای مناسب بیشترین احتمال در باره‌ی هر پیامدی به وجود آمدن بحران در فضا‌های بزرگتر است. متأسفانه آنچه که در این وهله بیشتر آسیب زاست بحران مدیریت نام دارد پدیده‌ای که این روز‌ها زیاد درباره‌ی آن خوانده و شنیده ایم.
 
رفتار‌های جهت گیرانه برخی سازمان‌ها نسبت به سازمان دیگر، عدم پوشش تلاش‌های برخی و پر رنگ شدن برخی دیگر و نداشتن نقشه‌ی راه درست و… از جمله رفتار‌هایی هستند که می‌تواند در کنار سایر خسارات وارده به مناطق سیل زده باعث فرسایش روحی و روانی عده‌ای شود که می‌توانند مفید باشند.
 
با آنچه گفته شد به خوبی در می‌یابیم که با همه‌ی داشته‌های خود، اما نیازمند مطالعه‌ی بیشتری درباره‌ی مدیریت بحران هستیم و یا می‌توانیم از برخی ظرفیت‌های داخلی استفاده‌ی بیشتری کنیم. پوشش‌های خبری متنوع و برداشت‌های مختلف از روند انجام کار‌ها در صورت نداشتن تفکر درست مدیریت در روز‌های اخیر شائبه‌های زیادی را به وجود آورده و عده‌ای هم ناخواسته به آن دامن می‌زنند. جا داشت که در این روز‌ها با درجریان قرار دادن برخی تلاش‌های صورت گرفته که بسیار کمک بزرگی به مردم بود به برخی اخبار منفی درباره‌ی ظرفیت‌های داخلی خاتمه داد.

برقراری راه‌های ارتباطی جدید در پلدختر در ۷۲ ساعت از طرف وزارت ارتباطات از دسته اخباری بود که می‌توانست به برخی یاوه گویی‌های عناصر معلوم الحال پایان دهد و توانایی سربازان کشور را به رخ بقیه بکشد که متأسفانه با بی مهری زیاد انجام نشد در حالیکه می‌توانست در روز‌هایی که همه منتظر شنیدن خبر‌های خوب هستند انتشار این اخبار به اراده‌ی امدادرسانی انرژی دوچندان تزریق کند.
 
مدیریت بحران این طور تعریف می‌شود: “فرآیند برنامه ­ریزی مقامات مسئول است که با مشاهده و تجزیه و تحلیل به صورت یکپارچه، جامع و هماهنگ با استفاده از ابزار‌های موجود تلاش می­کند از بحران‌ها پیشگیری کنند و یا در صورت بروز آن‌ها در جهت کاهش آثار، آمادگی لازم، امداد رسانی سریع و بهبود اوضاع تا رسیدن به سطح وضعیت عادی تلاش کنند. ”
 
طبق آخرین اخبار میزان خسارت وارده تنها به شبکه‌ی فیبر نوری بالغ بر ۳۰ میلیارد است و این در حالیست که که در این مناطق با توجه به حضور گسترده‌ی مهندسان وزارت ارتباطات قطع سرویسی به دلیل جایگزینی مسیر‌های جایگزین وجود ندارد. این حضور تأثیر گذار می‌تواند خط و مشی خوبی برای آینده باشد تا با تدابیر لازم و پرورش نیرو‌های متخصص با نگرانی کمتری به مقابله با برخی اتفاقات احتمالی برویم
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ال پالیتو محمد باقر قالیباف علی نیکزاد مجلس یازدهم دریای کارائیب قتل رومینا اشرفی