در شرایطی که موج بارندگی مناطق بیشتری از کشورمان را در بر گرفته و بسیاری از شهر‌های کشورمان در ساعات اخیر شاهد بارش باران بوده اند، بحران در شهر‌های غربی کشورمان در حال اوج گیری است و تلاش‌ها برای مقابله با آن و فرار از آن، با قوت ادامه دارد. این در حالی است که گزارش های رسیده حکایت از وخیم بودن اوضاع در برخی شهرها دارد...
کد خبر: ۸۸۸۶۷۰
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۱ 01 April 2019
در شرایطی که موج بارندگی مناطق بیشتری از کشورمان را در بر گرفته و بسیاری از شهر‌های کشورمان در ساعات اخیر شاهد بارش باران بوده اند، بحران در شهر‌های غربی کشورمان در حال اوج گیری است و تلاش‌ها برای مقابله با آن و فرار از آن، با قوت ادامه دارد.

به گزارش «تابناک»، این در حالی است که از روز گذشته، معاون اول رئیس جمهور و چهارتن از وزرا با سفر به کرمانشاه، بررسی اوضاع از نزدیک را در دستور کار قرار داده اند. سفری که دیروز در شرایطی به لرستان رسید که بارندگی هایی بسیار شدید در این استان در جریان بود و گزارش ها حکایت از بحرانی بودن شرایط سه شهر در این خطه داشت. این سفر امروز با عزیمت جهانگیری و همراهان به خوزستان پی گرفته شود.
 
۱۰۰۰ مکان ورزشی در اختیار ستاد بحران کشور قرار گرفت
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۲۲:۵۷

مسعود سلطانی فر به مهر گفت: از روز اول سیلاب ستاد پشتیبانی مناطق سیل زده در و همه استان‌های درگیر سیلاب مثل استان مازندران، گلستان، فارس، لرستان، کرمانشاه و خوزستان نیز ستادهای متناظر تشکیل شد. در اختیار گذاشتن بیش از یک هزار مکان ورزشی به ستاد بحران که بیش از ۶۰۰ مورد برای اسکان سیل زدگان استفاده شد، از اقدامات صورت گرفته از سوی این وزارتخانه است.

وزیر ورزش و جوانان بیان کرد: در اقدامی دیگر بیش از ۵۰۰ سازمان مردم نهاد جوانان و هیئت‌های ورزشی را ساماندهی کردیم که امکانات و نیروها نجات غریق، قایقرانی، سواری، اتوموبیل رانی، پزشکی و کوهنوردی برای مقابله با عوارض احتمالی سیلاب‌ها، اعزام شدند.

سلطانی فر با بیان اینکه تمامی مدیران ورزش و جوانان تا پایان بحران سیل در حالت آماده باش هستند، بیان کرد: تمامی امکانات و تجهیزات و نیروها در اختیار ستادهای بحران استان‌ها است. بیش از ۹۰ درصد ۱۴ هزار هیئت ورزشی و دو هزار و ۵۰۰ سازمان مردم نهاد کشور درگیر و در آماده باش هستند و ساماندهی و تجهیز شدند تا خدمات رسانی‌های لازم را داشته باشند.

ابراز نگرانی استاندار لرستان از شرایط اضطراری پلدختر
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۲۲:۱۰

سید موسی خادمی با بیان اینکه همه شهرستانهای لرستان درگیر سیل شدند و با توجه به وجود خرم رود در خرم آباد با دبی ۵٠٠متر مکعب در ثانیه و با بارندگی شدید بامداد امروز خسارت زیادی به این شهر وارد شده است، افزود: در شهرستانهای چگنی، کوهدشت و دلفان سیلاب وارد منازل و اماکن مردم شده و خسارات زیادی به بار اورده است. در الیگودرز شاهد بارش برف هستیم و بخش عمده ای از جاده های روستایی این منطقه قطع شده است.

استاندار لرستان گفت: در دورود نیز از دو معبر اب وارد رودخانه تیره این شهرستان می شود که یکی از طریق سد نروک و دیگری از طریق حوضه ابریز سیلاخور که ورود اب به این رودخانه در حال افزایش است که امیدوارم عمق این سیلاب به حدی نباشد که غیر قابل کنترل باشد.

وی در ادامه گفت: مشکل اصلی لرستان شهرستان پلدختر است که وضعیت خطرناکی دارد و چون تمام ابهای استان در این شهرستان جمع و سپس از طریق این شهرستان خارج می شود؛ در سیل قبلی دبی رودخانه کشکان ٣٣٠٠متر مکعب در ثانیه بوده اما با بارش امروز به ۴۵٠٠متر مکعب در ثانیه رسیده است. بخش زیادی زیرساختهای پلدختر در سیل قبلی از بین رفته است و با سیل امروز ارتباط جاده ای ما با پلدختر، معمولان و روستاهای اطراف کشکان قطع شده است.

به کمک سیل زدگان لرستان بشتابید
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۲۲:۱۰

پیرو فرمان قبلی فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح مبنی بر امداد رسانی به سیل زدگان و به دنبال ادامه بارندگی‌های سیل آسا در بسیاری از شهر‌های کشور از جمله برخی شهر‌های استان لرستان، سرلشکر باقری طی دستوری به نیرو‌های مسلح اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع ابلاغ کردند هرچه سریعتر با بسیج نیروی انسانی، تجهیزات و بالگرد‌های امدادی، به یاری سیل زدگان استان لرستان بشتابند. در این دستور تاکید شده نیرو‌های مسلح تا زمان استقرار آرامش هموطنان سیل زده در شهر‌های درگیر سیل حضور داشته باشند.

تخریب کامل برخی مدارس لرستان؛ ابهام در زمان بازگشایی مدارس
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۲۲:۰۰

رضا زینی‌وند، مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان درباره وضعیت مدارس سیل‌زده استان لرستان اظهار کرد: 300 مدرسه در استان لرستان بر اثر سیل آسیب دیده‌اند که برخی به طور کامل تخریب شده‌اند و به تعدادی دیگر از مدارس گل و لای وارد شده است.

وی افزود: تمام تجهیزات و امکانات مدارس را به طبقات بالاتر منتقل کرده‌ایم تا به تجهیزات الکترونیکی آسیبی وارد نشود اما در شهرهایی مانند پلدختر، معمولان، درود، بروجرد و نورآباد سیل بسیار شدید است و برخی مدارس کامل تخریب شده است.

مدارس شنبه باز می‌شوند؟

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان گفت: پس از قطع بارندگی نسبت به به برآورد خسارات اولیه اقدام می‌شود تا روز پنجشنبه برآورد نهایی خسارت سیل به مدارس را اعلام می‌کنیم و مدارسی که نیازمند لایروبی گل‌ولای هستند را آماده خواهیم کرد، تلاش ما این است برای روز شنبه 17 فروردین مدارس آماده باشند، برخی مدارس زیر آب رفته‌اند بنابراین باید به جای آنها کانکس جایگزین شود.

زینی‌وند بیان کرد: تلاش ما نجات جان مردم است و خانواده‌های سیل‌زده در مدارس اسکان یافته‌اند؛ همچنین برای بازگشایی مدارس در روز شنبه باید با ستاد مدیریت بحران استان هماهنگ کنیم تا پس از آن اعلام شود که وضعیت فعالیت مدارس چگونه خواهد بود و آیا تعطیلی ادامه خواهد داشت یا خیر.

آزادراه قزوین-رشت مسدود شد
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۲۱:۲۶

به گزارش سایت راهور، برابر اعلام مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا: محور آزادراه قزوین-رشت در استان قزوین به دلیل طغیان رودخانه و جاری شدن سیل در سطح راه تا اطلاع ثانوی مسدود شد.

طغیان رودخانه تلار در مازندران
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۲۱:۱۰

احمدی، مدیر کل مدیریت بحران استانداری مازندران گفت: بر اثر بارش شدید باران و برف در ارتفاعات شهرستان سوادکوه سیل عظیمی از رودخانه تلار وارد شهر زیراب و چندین منزل مسکونی نیز تخلیه شد. هر لحظه حجم آب بیشتر می شود و درحال حاضر چند پل و دیواره ها تخریب شده است.

وی گفت: هم اکنون بخشی از جمعیت ساکن شهر زیراب در کوچه آیینه این شهر جمع شده اند تا ازخطر سیل و سیلاب در امان باشند. راه دسترسی روستاهای دراسله، شش رودبار، سی پی، پیرنعیم، سوخته سرا، اتو، لاجیم، ولیلا، لولاک و ززول بسته شده است.

احمدی به مردم هشدار داد تا از تردد در حاشیه رودخانه تلار و مسیل ها خودداری کنند.

نجات جان ۹ نفر توسط بالگردهای اورژانس
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۹:۴۷

مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور در گفت‌وگو با فارس گفت: بالگرد اورژانس ایلام پس از اعزام به منطقه سیل‌زده لرستان توانست جان ۹ نفر از هموطنان را نجات دهد.

وی گفت: یکی از این افراد مادری باردار بوده که بلافاصله توسط بالگرد اورژانس به مراکز درمانی انتقال یافته است. خوشبختانه حال تمام این افراد مساعد است.

حال ناخوش پلدختر
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۸:۵۴

تمامی راه‌های منتهی به پلدختر در حال حاضر قطع و آب تمام سطح این شهرستان را فرا گرفته و مردم در محاصره کامل هستند. متأسفانه بنا به شواهد اکنون وضعیت پلدختر مطلوب نیست و بسیاری از شهروندان برای فرار از سیل و غرق‌شدگی به ارتفاعات از جمله پشت‌بام خانه‌ها و کوه‌های اطراف پناهنده شده‌اند.

به دلیل سیلابی شدن تمام مسیرهای پلدختر امدادرسانی تنها از طریق هوایی امکان پذیر است که متأسفانه در این خصوص تاکنون تنها سه بالگرد به کمک شهروندان پلدختری آمده و این موضوع موجب گلایه‌مندی مردم از مدیران به ویژه مسؤولان ارشد کشوری شده است.

سیل بخش غربی و شرقی پلدختر را محاصره کرده و مردم هیچ راه ارتباطی برای خروج از این وضعیت ندارند. با طغیان رودخانه «کشکان» 5 هزار واحد مسکونی پلدختر زیر آب رفته و آب با حجم بالایی به درون دیگر واحدها رفته است. بیش از 100 روستا پلدختر هم اکنون در محاصره سیل هستند و نیازها برای کمک به این شهرستان فرا استانی است و ضرورت دارد هر چه زودتر دولت امکانات امدادی کشور را به لرستان و به خصوص پلدختر بسیج نماید.

تخریب ۱۸۹ واحد مسکونی در استان کرمانشاه
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۸:۲۶

جلیل بالایی، مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه از تخریب ۱۸۹ واحد مسکونی در سطح استان به دلیل سیل و بارش های شدید خبر داد و گفت: بیشترین آسیب به شهرستان روانسر وارد شده، اما در سایر نقاط استان نیز آبگرفتگی و افزایش آب رودخانه ها را داشتیم.

وی ادامه داد: هم اکنون در منطقه روانسر آب ۸۰ روستا قطع است و پنج روستای این شهرستان نیز تخلیه شده است. همچنین به دلیل مشکلات ناشی از بارندگی شدید و ریزش ها که در برخی از نقاط داشتیم راه ۸۲ روستا در سطح استان مسدود شده است.

به گفته این مسئول، مسیر حمیل به ایلام نیز به دلیل ریزش مسدود است و نیروهای راهداری برای بازگشایی آن پای کار هستند.

همچنین مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری کرمانشاه از آبگرفتگی 106 واحد مسکونی و تجاری در سطح شهر کرمانشاه درپی بارندگی های شبانه روز گذشته خبر داد.

فیلم: ارتفاع آب در شهر پلدختر
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۸:۱۸

تصاویری از ارتفاع آب در خیابان هفت تیر پلدختر را در این ویدئو می بینید:

غرق شدن یک روستا در همدان
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۸:۱۱

فرماندار اسدآباد گفت: به علت شدت بارش های دیروز و بارش برف صبح امروز که همچنان نیز ادامه دارد، متاسفانه روستای نصرت آباد به زیر آب رفت و این روستا را آب با خود برد و اهالی این روستا دچار سیل زدگی و خسارت بالایی شده اند. با توجه به زیر آب رفتن روستا جاده روستا را شکاف داده ایم تا آب فراگرفته در سطح روستا هدایت شود.

کریم حمیدوند افزود: در حال حاضر روستاهای دیگری چون علی آباد، پیرشمس الدین و دولت آباد در محاصره آب قرار گرفته اند به نحوی که در روستای پیرشمس الدین مجبور به قطع برق شدیم.

حمیدوند بیل مکانیکی زنجیری، کف کش و ماشین آلات دیگر را از جمله تجهیزات مورد نیاز در این شهرستان برای مقابله با وضعیت کنونی عنوان کرد و یادآور شد: در حال حاضر درخواست تجهیزات لازم از جمله کمرشکن و بیل زنجیری را به استان برای مقابله با وضعیت کنونی داده ایم و اعضای مدیریت بحران شهرستان هم اکنون در آماده باش کامل به سر می برند.

پیرمرد همدانی، دومین جان باخته سیلاب اخیر
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۸:۰۰

سرهنگ جمشید باقری، فرمانده انتظامی شهرستان همدان از مرگ پیرمرد ۶۰ ساله بر اثر برق گرفتگی خبر داد و در تشریح ماجرا گفت: روزگذشته با توجه به بارش باران و آبگرفتگی معابر، منزل مسکونی این پیرمرد ۶۰ ساله دچار آبگرفتگی شده بود.

وی ادامه داد: جانباخته برای تخلیه آب از منزل مسکونی خود با استفاده از کف‌کِش متاسفانه دچار برق‌گرفتگی شده و جان خود را از دست می‌دهد.

فرمانده انتظامی شهرستان همدان در پایان گفت: این حادثه در شب گذشته رخ داده و مصدوم پس از انتقال به بیمارستان و با وجود تلاش تیم پزشکی جان خود را از دست داد.

ستاد مدیریت بحران درباره بازگشایی مدارس تصمیم می‌گیرد
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۷:۵۷

قائم مقام وزیر آموزش و‌ پرورش گفت: برای بازگشایی مدارس در مناطق سیل زده در انتظار دریافت نظر ستاد مدیریت بحران هستیم.

امیرعلی نعمت‌اللهی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: باوجود آمادگی کامل برای بازگشایی مدارس حتی بااستفاده ازظرفیت‌های جایگزین مثل کانکس اما تابع نظر ستاد مدیریت بحران برای بازگشایی مدارس هستیم. 50 کانکس برای بازگشایی مدارس به استان گلستان ارسال شده است و آمادگی کامل را برای بازگشایی مدارس در روز شنبه 17 فروردین داریم اما حفظ جان دانش‌آموزان و معلمان در اولویت است.

وی تاکید کرد که برای اعلام زمان بازگشایی مدارس در مناطق سیل زده ستاد مدیریت بحران و وزیر کشور باید تصمیم‌گیری کنند. همچنین مدارس و مراکز اسکان آموزش و پرورش به عنوان پایگاه‌هایی برای اسکان مردم سیل زده و حضور نیروهای امدادی مورد استفاده قرار گرفته است.

رودخانه قم در معرض خطر جدی سیل
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۷:۵۰

مرتضی حیدری، فرماندار قم با اشاره به آخرین وضعیت بخش‌های استان در زمینه سیلاب اظهار داشت: بازدیدهایی از سلفچگان و بالادست رودخانه قمرود انجام شد و اکثر رودخانه‌های فرعی با حجم آب بالا به سمت رودخانه قمرود در حرکت هستند.

 عنوان کرد: تا ساعتی دیگر میزان آبی که به رودخانه قمرود وارد می‌شود بیش از 200 مترمعکب بر ثانیه خواهد بود که در حد 250 مترمکعب سیل بزرگی را به همراه دارد و با توجه به شدت بارندگی شاهد افزایش دبی آب رودخانه قمرود خواهیم بود که خطر جدی به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه در روزهای گذشته، 133 میلی‌متر بارندگی داشتیم که از امروز ظهر این رقم افزایش پیدا کرده است، افزود: تمامی سدهای قم ازجمله سنجگان و امامزاده اسماعیل و کبار سرریز شده است که سیل در رودخانه روستای وشنوه با شدت زیادی در جریان است و روستای کهندان نیز به دلیل ساخت‌وسازهای در مسیل دستور تخلیه داده شد.

حیدری در مورد شرایط شهر قم نیز از ممنوعیت ورود وسایل نقلیه به رودخانه و پارک در حریم آن خبر داد و گفت: با توجه به حجم سنگین آبی که در حال ورود به رودخانه قمرود و شهر قم است هشدار می‌دهیم که این رودخانه در وضعیت خطر است و شهروندان از هرگونه بی‌احتیاطی و عدم همکاری با عوامل امدادی خودداری کنند.

 

بازدید جهانگیری از عملیات ترمیم سیل‌بند روستاهای زاویه
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۷:۱۹

اسحاق جهانگیری امروز 12 فروردین ماه در اولین روز از سفر خود به خوزستان از عملیات ترمیم سیل بند روستاهای زاویه در دزفول بازدید کرد. وی در این بازدید در جریان آخرین اقدامات در زمینه ترمیم سیل بند روستاهای زاویه در شهرستان دزفول قرار گرفت.

در این بازدید اهالی منطقه زاویه از معاون اول رییس جمهور درخواست ارسال ماشین آلات بیشتر برای تسریع در عملیات تقویت سیل بند منطقه داشتند. نماینده مردم دزفول نیز در این بازدید از معاون اول رییس جمهور درخواست کرد تا هرچه سریعتر این سیل بند تقویت شود زیرا روستاهای پایین دست این سیل بند در خطر سیل قرار دارند.

در این بازدید وزیر بهداشت، وزیر ورزش و جوانان، استاندار خوزستان، نماینده شهرستان دزفول و جمعی از مسوولان کشوری و استانی حضور داشتند.

انفجار خط انتقال گاز در دوراهی دورود به خرم‌آباد
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۷:۱۲

محسن اصل مرز، مدیر روابط عمومی شرکت گاز لرستان از انفجار خط انتقال گاز در دوراهی دورود به خرم‌آباد خبر داد و گفت: متاسفانه بر اثر رانش زمین خط انتقال خرم‌آباد به دورود دچار انفجار شد.

وی اضافه کرد: این حادثه در منطقه‌ای کوهستانی رخ داد و خوشبختانه هیچ‌گونه خسارتی، به جز صدمه به لوله انتقال وارد نیامده است. به خاطر اینکه از جاهایی دیگر نیز خطوط گاز وارد شده قطعی نداریم و طی روزهای آینده بعد از مساعد شدن هوا این خط نیز تعمیر خواهد شد.

مدیر روابط عمومی شرکت گاز لرستان گفت: هم‌اکنون نیروهای شرکت گاز ایران در حال برآورد خسارت هستند.

قطع برق ۱۰۹ روستای همدان با بارش سنگین برف
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۶:۵۲

شیرازد جمشیدی با اعلام این خبر گفت: نیرو‌های عملیاتی شرکت توزیع نیروی برق استان با بهره‌مندی از 70 گرو‌ه‌کاری مشغول برقراری اتصال برق این روستا‌ها هستند که تلاش این نیرو‌های عملیاتی به زودی موجب وصل برق این روستا ها می‌شود.

وی افزود: اکنون با فراخوان عمومی و آماده‌باش کاملی که برای همه نیرو‌های عملیاتی و ستادی داریم همه نیرو‌های شرکت توزیع نیروی برق استان همدان در آماده باش کامل برای مدیریت بحران‌های مرتبط با برق هستند و همکاری مشترکی هم در این حوزه با سایر نهاد‌ها دارند.

جمشیدی با بیان اینکه قطعی‌های برق بیشتر به بخش جنوبی استان همدان و شهر‌ستان‌های ملایر و نهاوند مرتبط است، تصریح کرد: تلاش بی‌وقفه همکاران موجب تسریع در کاهش قطعی‌های ناشی از بارش سنگین برف در این مناطق از استان شده است. همچنین از شهروندان تقاضا داریم تا مشکلات قطعی برق را با شماره 121 اطلاع‌رسانی کنند.

تکذیب سیل در کازرون
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۶:۴۷

رحیم آزادی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه هیچ یک از نقاط استان دچار سیل نشده است اظهار داشت: آنچه در فضای مجازی به عنوان سیل در کازرون مطرح شده تکذیب می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس با بیان اینکه تنها در برخی از نقاط به ویژه مناطق روستایی آبگرفتگی گزارش شده است گفت: این امر نیز تحت کنترل است و دستگاه‌های استان هم در آماده‌باش هستند تا در صورت خطر جدی وارد میدان شوند.

گفتنی است در فضای مجازی فیلمی از آبگرفتگی شدید در شهرستان کازرون منتشر شده است که براساس گفته‌های مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس این موضوع تکذیب شد.

بارش برف بهاری در سنندج
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۶:۴۲
دستور فوری دادستانی نهاوند به مسئولان!
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۶:۲۸

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نهاوند گفت: مسئولان در رفع معضلات پیش آمده ناشی از سیل اقدماتی انجام داده‌اند که البته کافی نیست و لازم است به روستا‌های در معرض سیل امدادرسانی سریعتری صورت گیرد.

به گزارش میزان، سیدهادی مصطفوی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نهاوند از حضور و سرکشی مدعی العموم در روستا‌های سیل زده این شهرستان و نظارت بر حسن خدمت رسانی مسئولین به مردم خبر داد و با بیان اینکه برخی روستا‌ها دچار آب گرفتگی شده و منازل نیز تخلیه شده‌اند، گفت: مسئولان در رفع معضلات پیش آمده ناشی از سیل اقدماتی انجام داده‌اند که البته کافی نیست و لازم است به روستا‌های در معرض سیل امدادرسانی سریعتری صورت گیرد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نهاوند کمبود وسایل امدادرسانی را یکی از مشکلات در امدارسانی به روستاهای سیل زده عنوان و بیان کرد: علی رغم تذکرات ارائه شده از سوي دادستانی در گذشته برای تامین این تجهیزات، اما به صورت جدی پیگیری نشده است. بسیاری از مشکلات پیش آمده در روستا‌ها به دلیل نرسیدن خودرو‌ها و وسایل مورد نیاز است که دستور فوری برای اعزام بیل مکانیکی و لودر به روستای شریف آباد و احمدآباد به دلیل محاصره آب صادر شده است.

۶۵ درصد حجم مخازن سدهای کشور پر شد
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۶:۲۵

قاسم تقی زاده خامسی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در تماس تلفنی با شبکه خبر سیما در خصوص آخرین وضعیت ذخایر آبی کشور گفت: با سیلاب‌های اخیر استان خوزستان که در سدها مهار شده‌اند، 90 درصد حجم ذخایر سدهای این استان اکنون پر از آب است.

وی افزود: همچنین از مجموع حجم مخازن سدهای کشور، 65 درصد این ظرفیت پر شده و پیش بینی می کنیم سالی پرآب را در پیش خواهیم داشت.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: در چند روز اخیر بابت سیلاب‌های رخ داده در غرب و جنوب کشور، خسارات جانی نداشتیم و تلاش می کنیم وضعیت را تا چند روز آینده به صورت مدیریت شده، کنترل کنیم.

طغیان سفیدرود جاده لولمان رشت را بست
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۶:۲۳

سرهنگ حسین محمدپور  از مسدود بودن برخی از جاده‌های مواصلاتی گیلان خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر جاده مواصلاتی مسیر لولمان در محدوده پل چهارده به علت بارش شدید باران و سرریز آب سد سفیدرود مسدود شده است.

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی گیلان با بیان اینکه محور پونل به خلخال نیز برای حفاظت از ایمنی مردم و رانندگان همچنان مسدود بوده و ترددی در آن جریان ندارد عنوان کرد: محور مواصلاتی به سمت ماسوله نیز از دیشب با بارش باران و ریزش کوه مواجه است.

وی از احتمال ریزش کوه در محورهای کوهستانی استان گیلان خبر داد و اظهار داشت: از تمام افرادی که قصد تردد در این مسیر را دارند تقاضا می‌کنیم نهایت احتیاط در حین رانندگی را داشته باشند و حتماً با خود زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی مورد نیاز را به همراه داشته باشند.

روحانی: سیلاب ها به رغم سختی ها، سبب ساز وحدت فوق العاده شده
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۶:۲۰

حجت الاسلام حسن روحانی روز دوشنبه در گفت وگوی تلفنی با معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور و استانداران سراسر کشور، ضمن تشکر از تلاش بی وقفه استانداران و فرمانداران به عنوان روسای ستادهای مدیریت بحران برای کاستن از مشکلات مردم سیل زده، اظهارداشت: تمام امکانات و تجهیزات دولتی و عمومی باید برای مدیریت نهایی سیلاب ها و تا اطمینان کامل به سلامت مردم در نقاط مختلف کشور اختصاص یابد.

رئیس جمهور پس از استماع گزارش وزیر کشور، به وی دستور داد در صورت نیاز از تمام امکانات موجود در استانهای همجوار برای کمک به هموطنان در معرض سیل در مناطق مختلف کشور استفاده شود.

روحانی در گفت و گو با استانداران سراسر کشور؛ ضمن ابراز رضایت از اقدامات انجام شده، تاکید کرد: با توجه به تداوم روند بارندگی ها ضروری است میزان آب و وضعیت سدهای منطقه، با دقت و حساسیت بیشتری مدیریت شوند که خسارتی ایجاد نشود و خسارت احتمالی هم به حداقل برسد.

رئیس جمهور با توجه به‌گزارشهای دریافتی از هر استان، مطالب و دستورهای لازم و مربوط به مدیریت سیلاب در مناطق مختلف را صادر کرد.

روحانی اظهارداشت: سیلابهای اخیر به رغم برخی سختی ها، یک وحدت و انسجام فوق‌العاده‌ای میان ملت ما بوجود آورده است که باید آن را پاس بداریم و ضروری است با یاری هم تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به تصمیمات خوب هیات دولت برای جبران خسارت های سیل، اظهارداشت: روند امدادرسانی و اجرای این تصمیمات با هدف کاستن از رنج و سختی سیل زدگان باید تسریع شود و تعطیلات پیش رو نباید در این روند خللی ایجاد کند.

روحانی همچنین بار دیگر از همه نیروهای مسلح، بسیج، هلال احمر و نیروهای امدادی که با فداکاری در خدمت مردم سیلزده بودند، قدردانی کرد و از استانداران خواست روند خدمت رسانی به مردم سیلزده را به عنوان یک وظیفه ملی با جدیت ادامه دهند و دولت از هیچ تلاشی برای پشتیبانی و کمک به مردم این مناطق دریغ نخواهد کرد.

سیلاب در استان لرستان
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۶:۰۳

موج دوم بارش‌های سنگین باران‌ و طغیان رودخانه‌ها در استان لرستان باعث جاری شدن سیل در اکثر شهرها و روستاهای این استان شد.

دستور تخلیه ۱۷ روستای الیگودرز صادر شد
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۵:۵۷

حمید کشکولی، فرماندار الیگودرز گفت: شدت بارش‌ها موجب آبگرفتگی معابر و خیابان‌های شهر الیگودرز شده است. راه ارتباطی ۲۹۰ روستای الیگودرز کاملا مسدود است و رانش و ریزش جاده، تخریب ابنیه و پل‌ها موجب قطع راه ارتباطی روستاها شده است.

وی افزود: بارندگی موجب آبگیری معابر و خیابان‌های سطح شهر شده و از طرفی رودخانه نیز در حال پر شدن است. در صورت وقوع خطر سیلاب، هشدار ترک منازل به ساکنان حاشیه رودخانه الیگودرز داده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه ارتباط الیگودرز با درود کاملا مسدود است، تصریح کرد: محور الیگودرز- شازند- اراک- توره و بروجرد محور جایگزین اعلام شده است. همچنین با توجه به اینکه خطر شکستگی سد خمه وجود دارد، هشدارها به اهالی روستای خمه به منظور ترک خانه‌هایشان داده شده است. تاکنون دستور تخلیه به ۱۰ روستای بخش زز و ماهرو، ۵ روستای بخش زلقی و ۲ روستای بخش مرکزی الیگودرز داده شده است.

پل‌دختر به هیچ عنوان در دسترس نیست
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۵:۴۳

سیل موجب قطع راه‌های ارتباطی و مخابراتی با پل‌دختر شده و گفته می‌شود برخی شهروندان در محاصره سیل بوده و برای حفظ جان خود بر بام منازل اسکان یافته‌اند.

به گزارش فارس، سیروس ابراهیمی در ارتباط با آخرین وضعیت سیل در پل‌دختر اظهار داشت: تا ساعت 3 دیشب مشکلی وجود نداشت و انتظار می‌رفت مطابق اعلام هواشناسی از ساعت اولیه صبح بارش‌ها قطع شود اما شرایط به شکل دیگری رقم خورد. از ساعت 3 ارتباط موبایل و تلفن ثابت در پل‌دختر به طور کامل قطع شد و پس از آن بارندگی بسیار شدید از صبح امروز در پلدختر آغاز شد و کماکان ادامه دارد.

نماینده ویژه استاندار لرستان در پل‌دختر گفت: بخش غربی پل‌دختر زیر آب رفته و قسمتی از ساحلی شرقی شهر نیز از بین رفته است. تعدادی از خانوارها در محاصره سیلاب گرفتار شده‌اند و هم اکنون در پشت بام خانه‌ها هستند.

ابراهیمی با بیان اینکه متاسفانه بسیاری از شهروندان به هشدارها توجه نکرده‌اند، بیان داشت: تمام تلاش خود را برای حفظ جان مردم بکار می‌گیریم. سیستم دولتی و ارتباط در پل‌دختر از بین رفته است و نمی‌توان در مورد تلفات جانی و خسارات مالی صحبتی به میان آورد.

به گفته نماینده ویژه استاندار لرستان مردم پل‌دختر از شرایط موجود به شدن ناراحت و عصبانی هستند.

تخلیه دو روستای دیگر در پی شکسته شدن سیل بند غرب شعیبیه
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۵:۲۰

پنبه دانه پور در گفت و گو با ایسنا با اشاره به شکسته شدن سیل بند غرب شعیبیه شوشتر گفت: صبح امروز به دلیل طغیان رودخانه دز، دو روستای عبدالسید مرویش و قلعه جاسم از توابع بخش شعیبیه شوشتر تخلیه شدند. آب در برخی مناطق شعیبیه به سمت مزارع پیش روی کرده اما وارد منازل نشده است. برخی اراضی روستای سنگر چنیبه نیز دچار آبگرفتگی شده اند. جاده روستای عبدالسید از توابع شعیبیه شوشتر نیز زیر آب رفته است.

فرماندار شوشتر افزود: همچنین جهت پیشگیری از خطرات احتمالی روز گذشته اهالی روستای دهول، عیله و یهموزه بخش شعیبیه شوشتر تخلیه شدند. بنابراین تاکنون پنج روستا از توابع شعیبیه شوشتر تخلیه شده اند.

وی تصریح کرد: چهار کمپ اسکان اضطراری برای اسکان روستاییان برپا شده است. همچنین محلی برای نگهداری احشام روستاییان در نظر گرفته شده است. همچنین بیش از 70 ماشین آلات در حال ترمیم سیل بند غرب شعیبیه هستند.

آب در ۸۰ درصد از شهر آق‌قلا تخلیه شد
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۵:۰۰

مجتبی جمالی، مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان از عادی بودن شرایط جوی در مناطق سیل زده استان خبر داد و اظهارداشت: بارندگی امروز آرام و ناچیز است اما پیش‌بینی می‌شود وزش باد با سرعت80 کیلومتر بر ساعت منطقه را در بربگیرد.

وی درباره آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده گلستان هم گفت: هم‌اکنون 80 درصد آب در شهر آق‌قلا تخلیه شده و رفت‌و‌آمد در بیشتر مناطق این شهرستان عادی است، اما در مناطق عیدگاه و کل‌آباد ارتفاع آب به بیش از یک متر می‌رسد.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان افزود: برای آن که آب وارد شهر آق‌‌‌‌‌قلا نشود در 3 منطقه در بالادست سد وشمگیر کانال انحراف آب ایجاد شده که تأثیر خوبی در روند کاهشی ورود آب داشته است، ضمن اینکه شهرداری تهران و شهرداری آق‌قلا در حال تخلیه آب از سطح شهر هستند.

جمالی گفت: ورود آب به گمیشان افزایش ندارد و آب باقی مانده نیز با حفر چند کانال آب به سمت زهکش‌ها در حال انتقال و کاهش است. هم‌اکنون 30 درصد گمیشان از یک متر تا 20 سانتیمتر، آب‌گرفتگی دارد اما نیروهای امدادی در تلاش برای انتقال آب از تالاب به دریا هستند.

۴۰۰ شهر و روستا در ۱۵ استان کشور درگیر سیل هستند
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۴:۲۴

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نقاط مختلف استان های کرمانشاه، لرستان و خوزستان و چهارمحال بختیاری را از جمله مناطقی برشمرد که تعداد بیشتری از شهرها و روستاهایشان درگیر سیل هستند و گفت: تا کنون 78 جاده بین شهری و 2199 جاده روستایی بر اثر سیلاب مسدود شده اند که امدادگران در تلاش برای بازگشایی آنها هستند.

وی تعداد پل‌های تخریب شده بر اثر سیلاب در دو روز اخیر را 84 دهنه ذکر کرد و افزود: در 15 استان درگیر در حوادث سیل اخیر 141 رودخانه طغیان داشته اند و 409 مورد رانش زمین گزارش شده است که بیشتر رانش ها مربوط به استان چهار محال بختیاری بوده است.

قائم مقام رئیس شورای عالی مدیریت بحران از اسکان موقت حدود 60 هزار خانوار در اماکن امن با تجهیزات لازم خبر داد و گفت: متاسفانه تاکنون حدود بیست مورد گزارش آسیب و جراحات انسانی داشته ایم که از مردم عاجزانه خواستاریم به طور کامل به توصیه‌ها و هشدارهای لازم که از سوی مسئولان ذیربط داده می‌شود توجه کنند تا موجبات آسیب به خود و دیگران نشوند.

وزیر کشور همچنین خبر از دستور به استان‌های اصفهان و مرکزی برای امدادرسانی سریع در قالب کمک‌های مورد نیاز مردم و اعزام ماشین آلات و تجهیزات امدادی به استان لرستان داد.

وقوع سیل در جاده فشم تکذیب شد
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۴:۲۳

منصور درجاتی، سرپرست مدیریت بحران تهران درباره انتشار اخباری مبنی بر جاری شدن سیل در فشم گفت: آب گرفتگی، بهمن و ریزش سنگ در این منطقه وجود دارد ولی جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و سکنه محلی و مسافران در حال تردد هستند.

وی افزود: در فشم ریزش باران به جاده آسیب رسانده , جاده امامزاده داوود به خاطر خرابی ها و حفظ سلامت مسافران بسته است.

بارش شدید در پایتخت تا ساعت ۱۷
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۳:۴۵

محمدرضا صوفیانی، رئیس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی استان تهران، در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به آخرین گزارش‌های سازمان هواشناسی اظهار کرد: پیش‌تر ایستگاه‌های هواشناسی استان تهران بارندگی را گزارش کرده اند. شدت بارش هم در شمال تهران در ایستگاه اقدسیه است و این ایستگاه با ۳۶.۷ دهم میلی متر بیش‌ترین بارش را داشته است.

وی افزود: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد تا کم‌تر از یک ساعت آینده موج جدید بارش رخ دهد. این توده هوا روی قزوین است که به تدریج تا یک ساعت آینده به آسمان تهران می‌رسد.

صوفیانی با بیان اینکه پیک‌بارشی تقریباً از ساعت ۱۲ تا ۵ عصر است، گفت: از ۵ عصر از شدت بارش کاسته می‌شود اما تا ساعت ۳ صبح فردا بارش‌ها ادامه دارد. در ساعت ۲۲ یا ۲۳ شاخص‌های ناپایداری به شدت بالا می‌رود و انتظار می‌رود رگبار و رعد و برق در مدت کوتاهی رخ دهد. البته این اتفاق بیش‌تر در ارتفاعات تهران است و آن مناطق به محافظت بیش‌تری نیاز دارد.

بخش هایی از پلدختر و معمولان زیرآب رفت
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۳:۴۳

دستیاری فرماندار شهرستان پلدختر گفته: 100 درصد ضلع غربی رودخانه کشکان در پلدختر و معمولان زیر آب رفته و 100 خانوار در محاصره سیل قرار دارند و نیازمند کمک فوری هستند. 

وی افزود: پتو، چادر، مواد غذایی و دارو مهمترین نیاز افراد و خانوارهای گرفتار در سیل است. روستاهای چم گز، چم گرداب، بابازید، مورانی، تیمور آباد، پران پرویز، افرینه، کلات زیودار، دمرود افرینه، چم شهران و چم مهر بالا و پایین روستاهایی هستند که در شهرستان پلدختر و معمولان در استان لرستان نیازمند کمکهای فوری هستند.

بازدید جهانگیری از سد دز
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۳:۳۱

معاون اول رئیس جمهور امروز پس از ورود به خوزستان، برای بررسی وضعيت و فعالیت سد دز، از این سد دیدن کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وی در این بازدید از روند ورودی و خروجی این سد دیدن کرد و وضع ورودی و خروجی سیلاب به مخزن سد دز را مورد بررسی قرار داد.

بازدید از سد کرخه و مناطق سیلزده از جمله شهرستان‌های شوشتر، دشت آزادگان و اهواز و شرکت در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان از دیگر برنامه‌های معاون اول رئیس جمهور در سفر به استان خوزستان است.

به حریم رود دره‌ها و مسیل‌های تهران نزدیک نشوید
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۳:۲۰

سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران هشدار داد ­با توجه به اخطاریه‌های سازمان هواشناسی و تعطیلی مراکز تفرجگاهی حریم رود دره‌ها و مسیل‌های شهر تهران، امروز از مراجعه به این مراکز خودداری کنید:

دربند، سربند، گلاب دره، مقصود بیگ
دره فرحزاد، مسیل کوی نصر
جاده کوهسار (کن) و شهران، بلوار شقایق (ارم سبز)
محدوده کن، دهکده المپیک و چیتگر
مسیل زرگنده، بلوار شهرزاد
محدوده مهرآباد
محدوده یافت آباد و شماره ۲ (خلیج)
مسیل ابوذر (محلات نبرد؛ افسریه، پیروزی، نیروی هوایی و ...)

راه‌آهن تهران – جنوب باز شد
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۳:۰۱

معاون فنی و امور زیربنایی شرکت راه‌آهن با تاکید بر این‌که خط راه‌آهن تهران – جنوب بسته نشده است، اظهار کرد: شاهد ریزش سنگ در محور لرستان بودیم که این مساله روز گذشته برطرف و خط راه‌آهن در این مسیر بازگشایی شد و هم‌اکنون مشکلی برای حرکت قطارها در این مسیر وجود ندارد.

مازیار یزدانی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تشریح آخرین وضعیت شبکه ریلی کشور گفت: هیچ یک از مسیرهای راه‌آهن کشور در حال حاضر بسته نیستند و صرفاً به دلیل شرایط آب و هوایی و کاهش سرعت قطارها شاهد تغییر ساعات حرکت‌ها هستیم. در مسیر راه‌آهن تهران – جنوب هم شاهد ریزش سنگ در محور لرستان بودیم که این مشکل برطرف و مسیر بازگشایی شد و در حال حاضر مشکلی برای تردد وجود ندارد.

خطر شکسته شدن سد گنج لردگان
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۲:۴۶

برهان حسین پور آقایی، فرماندار شهرستان لردگان گفت: با توجه به تداوم بارش ها و سر ریز شدن سد گنج، احتمال شکسته شدن سد وجود دارد و مردم سه روستای زیردست باید هرچه سریعتر خانه های خود را تخلیه کنند.

وی افزود: شرایط برای جابجایی بیش از 50 خانوار در روستاهای گنج، شهریار و بابااحمدی فراهم شده است و مردم این سه روستا باید با مسئولان همکاری و زودتر مناطق مسکونی در معرض خطر را تخلیه کنند.

فرماندار شهرستان لردگان گفت: مدارس و مساجد برای اسکان اضطراری روستائیان در معرض خطر پیش بینی شده است.

تخلیه ۵۶ روستا در حوضه دز و کرخه
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۲:۳۵

روستاهای پایین دست دز در محدوده منطقه بامدژ بخش مرکزی اهواز، پس از آبگرفتگی شدید تخلیه شدند.

استاندار خوزستان: اوضاع کاملا در کنترل است
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۲:۳۰

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در گفت‌وگو با میزان با اشاره به آخرین وضعیت مدیریت سیلاب احتمالی در این استان اظهار کرد: ما با برنامه‌ریزی‌های صورت داده موفق شدیم خروجی سد‌های استان را برای جلوگیری از وقوع سیل افزایش دهیم و بر این اساس سد دز تا ۲ هزار متر مکعب بر ثانیه و سد کرخه تا ۹۵۰ متر مکعب بر ثانیه خروجی آبهای‌شان افزایش یافته است.

وی گفت: ۳۵ روستا در کل استان برای پیشگیری از خطرات سیل احتمالی تخلیه شده است و مکان‌های کافی برای اسکان اضطراری اهالی این روستا‌ها نیز تعبیه شده است. اوضاع در استان برای مقابله با سیل احتمالی کاملا در کنترل و مدیریت شده است.

تعطیلی مهدهای کودک خوزستان تا اطلاع ثانوی
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۲:۲۱

منتظر شبر، سرپرست دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه از ابتدای وقوع سیل تمام مسئولان بهزیستی کشور و مدیران استانی در آماده باش کامل بوده و تدابیر لازم را اندیشیدند، گفت: در گلستان همزمان با اینکه در مورد گمیشان احساس خطر کردیم قبل از اینکه آب به آنجا برسد، یک مرکز شبه خانواده و محل نگهداری از کودکان بی سرپرست را به گرگان منتقل کردیم که این کودکان همچنان در آنجا مستقر هستند.

وی با بیان اینکه در آق قلا و شهرهای دیگر گلستان هم مهدهای‌کودک سیار در محل اسکان اضطراری سیل زدگان راه اندازی شده است، افزود: این مهدهای کودک زمانی راه اندازی می‌شوند که حادثه ای اتفاق افتاده باشد و در محل اسکان مردم برنامه‌های مفرحی را برای کودکان اجرا می‌کنند تا کودکان بتوانند در مقابل وضعیت ایجاد شده تاب آوری بیش‌تری داشته باشند.

سرپرست دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی اظهار کرد: در خوزستان و لرستان هم این آمادگی را داریم که در صورت خروج مردم از منازل و اسکان در نقاط دیگر این برنامه را برای کودکان اجرا کنیم.

اعزام امکانات لجستیکی ارتش از کرمانشاه به لرستان
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۲:۲۰

در پی وقوع سیل در برخی مناطق استان لرستان، ارتش امکانات لجستیکی خود را از کرمانشاه به لرستان اعزام کرد.

سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در حساب کاربری خود در توئیتر خبر داد: «برای تقویت امداد رسانی امکانات لجستیکی ارتش از کرمانشاه به لرستان اعزام شد.»

مسئولان با ارائه آمار غلط مانع رسیدن امکانات می شوند
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۱:۵۶

خدابخشی نماینده الیگودرز گفت: متاسفانه مسئولان استانی به وزارت راه و شهرسازی آمار غلط می دهند.

نماینده الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با انتقاد شدید از مسئولان استان لرستان گفت: در حالیکه راه دسترسی بیش از ۲۹۰ روستای این شهرستان از مجموعه ۴۱۷ روستا به دلیل بارندگی های اخیر قطع است، با دادن آمارهای غلط به وزارت راه و شهرسازی مانع از دادن امکانات برای بازگشایی راه ها به این شهرستان می شوند.

مسدود شدن راه آهن سراسری در لرستان
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۱:۵۵

راه آهن سراسری تهران-جنوب به علت بارش شدید باران و خالی شدن زیر ریل‌های مسدود است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گفت:؛به خاطر سیل در ناحیه راه آهن در ایستگاه چم سنگر و خالی شدن زیر ریل‌های راه آهن تهران - جنوب بسته شد.

به گفته غلامرضا آقا میرزایی در صورت کاهش بارندگی‌ها و امکان ایجاد ترمیم ریل تا دو روز آینده راه آهن سراسری تهران - جنوب بازگشایی می‌شود

باند فرودگاه خرم‌آباد غرق شد
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۱:۴۶

حسین اسفندیاری با اشاره به این‌که وقوع سیل اخیر موجب ورود آب به فرودگاه خرم‌آباد شده است، اظهار کرد: با توجه به این‌که وقوع سیل در کنار فرودگاه خرم‌آباد رخ داده متأسفانه نتوانستند مانع از ورود آب به فرودگاه شوند و مسیر سیل را مهار کنند. بنابراین آب تا ارتفاع ۳۰ الی ۴۰ سانتی‌متری روی باند فرودگاه قرار گرفته است اما خوشبختانه دستگاه‌ها آسیبی ندیده‌اند و ماشین‌آلات زمینی به قسمت‌های مرتفع منتقل شدند.

قائم مقام مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در امور فرودگاهی ادامه داد: علی‌رغم قطع بارندگی اما احتمال وقوع سیل بسیار بالاست و باید در این رابطه کاملاً آماده بود. باند فرودگاه خرم‌آباد ۳۰ الی ۴۰ سانتی‌متر زیرآب رفته است هرچند که برای کمک‌های امدادی مشکلی در این راستا وجود ندارد و هلی‌کوپترها امکان ورود و پرواز دارند. امیدوار هستیم سیلی که از رودخانه‌های بیرون فرودگاه طغیان کرده است مهار شود و مجدداً بتوانیم باند را برای انجام پروازها آماده کنیم.

وی با تاکید بر این‌که سایر فرودگاه‌های کشور مشکلی برای انجام پروازها ندارند و شرایط عملیاتی در آنها برقرار است، خاطر نشان کرد: در مورد فرودگاه ایلام نیز مشکلی وجود ندارد هرچند که زیرساخت‌های فیبر نوری شهر آسیب دیده است که مربوط به فرودگاه نیست.

نجات نیروهای اورژانس از سیلاب توسط مردم
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۱:۴۳

نیروهای اورژانسی که شب گذشته برای کمک به بیمار قلبی منطقه سمردشت اعزام شده و گرفتار سیل شدند، با کمک مردم از سیل نجات یافتند.

به گزارش فارس، حدود ساعت ۲۲ شب گذشته آمبولانسی برای مأموریت به سمردشت بین روستای دیزک و بکلیک اعزام شده بود که به دلیل طغیان رودخانه در سیلاب گرفتار شد.

دو تن از تکنسین‌های اورژانس در این آمبولانس گرفتار شده بودند که با کمک مردم محلی، آمبولانس از سیلاب رها می‌شود و تکنسین‌های اورژانس نیز نجات پیدا می‌کنند. گفتنی است با گرفتار شدن آمبولانس حین مأموریت، با پیگیری اورژانس تفرش، حال بیمار قلبی مساعد گزارش شده است.

برف، همدان بهاری را سپیدپوش کرد
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۱:۳۶

بعد از بارندگی‌های سیل آسا در همدان و ایجاد آبگرفتگی‌های سنگین در معابر از دیشب بارش برف نیز شروع شده و شهر همدان را در این روزهای بهاری، سپیدپوش کرده است.

هشدار به ساکنان حاشیه رودخانه شادچای
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۱:۳۱

بیژن سلیمان پور فرماندار بهارستان در گفت‌و‌گو با فارس اظهار کرد: به دلیل احتمال وقوع سیلاب در حاشیه رودخانه شادچای شهرستان بهارستان به ساکنان 60 خانه موجود در حاشیه این رودخانه هشدار داده‌ایم.

وی گفت: ساخت‌وسازهای غیرمجاز در بستر رودخانه شادچای جزء مشکلاتی است که همواره در معرض خطر سیلاب قرار دارند.

فرماندار بهارستان افزود: با توجه به اخطاریه‌های سازمان هواشناسی، ستاد مدیریت بحران شهرستان بهارستان در حال آماده‌باش قرار دارد. از شهروندان می خواهیم که به هشدارها توجه کنند و از نزدیک شدن به رودخانه‌ها هنگام شدت گرفتن بارش‌ها بپرهیزند.

سیل جان یک نفر را در معمولان لرستان گرفت
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۱:۳۰

سید حبیب الله موسوی بخشدار معمولان در گفت‌وگو با فارس ظهار داشت: دقایقی قبل یک مرد 58 ساله قربانی سیل معمولان شد و جان خود را از دست داد.

 تصریح کرد: هم اکنون بر اثر طغیان رودخانه کشکان بخش غربی شهر معمولان زیر آب رفته و آب وارد تونل ورودی این شهر شده است.

رودخانه گاماسیاب در آستانه طغیان است
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۱:۱۶

امیر شاه آبادی، فرماندار شهرستان هرسین از آمادگی کامل تمام دستگاه‌های اجرایی و اعضای مدیریت بحران خبر داد و اظهار داشت: از دیشب تا کنون شاهد بارش‌های شدید باران در شهرستان هرسین هستیم. رودخانه گاماسیاب در آستانه طغیان است که در نتیجه احتمال آب گرفتگی روستاهای گرگوند و چمبتان وجود دارد.

وی افزود: با توجه به وضعیت طغیان رودخانه گاماسیاب مجبور به تخلیه روستاهای اطراف به ویژه روستای چمبتان از وجود سکنه هستیم. در حال حاضر درصدد انتقال تجهیزات لازم شامل بیل مکانیکی و ماشین آلات فنی به روستاهای مذکور هستیم.

شاه آبادی خاطرنشان کرد: با وجود بارش‌های شدید باران آب، برق و گاز شهرستان وصل است و تردد در محورهای مواصلاتی انجام می‌شود.

بخش غربی شهر معمولان به زیر آب رفت
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۱:۱۱

سید حبیب الله موسوی، بخشدار معمولان در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه سیل بخش غربی شهر معمولان را به زیر آب برده است، اظهار داشت: پل‌های زورانتل، دمرود افرینه، برگلان سوخته، سرنجه زیودار در جریان سیل تخریب شد.

وی افزود: تمام راه‌های روستایی و عشایری بخش معلولان و همچنین راه اصلی به شهر معمولان قطع است. رودخانه‌های کشکان، مادیان رود و چولهول طغیان کرده و سطح آب نسبت به قبل بالاتر رفته است.

موسوی از مردم خواست تا شعاع ۱۰۰ متری از بستر و مسیر رودخانه‌ها فاصله بگیرند و به آن نزدیک نشود و در ادامه گفت: سیل راه‌های ارتباطی بیش از ۱۰۰ روستای بخش معمولان را قطع کرد. همچنین آب آشامیدنی شهر معمولان از دیروز قطع است.

«مروک» سرریز شد
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۱:۰۸

رضا صفی خانی، نماینده ویژه استاندار لرستان در دورود از سرریز کردن سد «مروک» خبر داد و گفت: بحران در شهرستان دورود طی دو تا سه ساعت آینده آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر رودخانه دورود کاملاً پر شده و سد «مروک» هم سرریز شده است، اظهار داشت: طی ساعات پیش رو ‏‬احتمال آبگرفتگی خواهیم داشت.

صفی خانی با بیان اینکه ‏‬شب گذشته هم شب سختی بود و چند روستای بخش مرکزی دچار مشکل شد که حل کردیم، تصریح کرد: اما در حال حاضر در روستای «دهنو» چند خانه به زیر آب رفته است.

بحران سیل در زرین دشت نهاوند همدان
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۱:۰۷

با وجود اینکه انتظار می رفت روستاهای بخش زرین دشت از جمله لیلان، بالاجوب، چناری، عسگرآباد در معرض خطر قرار بگیرند و انتظار آمادگی بیش از پیش را از مدیریت بحران داشتیم اما ظاهرا شدت بارش ها و طغیان رودخانه مدیریت بحران را هم غافلگیر کرده است.

به گزارش ایسنا، اغلب روستاهای بخش زرین دشت در حاشیه رودخانه و یا کانال های اصلی کشاورزی قرار دارد که با سر ریز شدن این رودخانه ها روستاهای هجوار آن سیلابی شده است و در حال حاضر تردد در مسیر برزول- فارسبان به سختی انجام می شود.

سیلاب روان که از زمین های کشاورزی و رودخانه و زیر پل های مسیر طغیان کرده و جاده را فرا گرفته سبب محدود شدن دید و سختی تردد شده است و از عصر دیروز مردم، نیروهای امدادی با وسایلی از قبیل تراکتور در حال آرام کردن اوضاع هستند که شدت بارش ها اجازه فراهم سازی وضعیت آرام را نمی دهد.

بحران تا حدی است که مرادی، شهردار برزول از مردم شهر درخواست کرد که شب نخوابند و هوشیار باشند و هر تعداد کیسه دارند از شن و ماسه پر کنند و درب حیاط بگذارند.

رانش لایه‎های زمین شهر دورود را تهدید می‎کند
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۰:۵۷

رانش لایه‎های زمین شهر دورود را تهدید می‎کند؛ رضا میرزایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان با اعلام این مطلب گفت: یکی از مشکلاتی که شهر دورود را تهدید می‎کند بحث رانش لایه‎های زمین است.

وی با اشاره به رانش لایه‎های زمین در دامنه‎های کوه باباحر، افزود: این یک زمین لغزش قدیمی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان تصریح کرد: با توجه به ورود سامانه بارشی، این دامنه از آب اشباح شده و احتمال رانش زمین در لایه‎های متعدد در این دامنه ارتفاعات وجود دارد.

طغیان رودخانه کارون
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۰:۴۶

حجم آب ورودی به کارون لحظه به لحظه رو به افزایش است تا آنجا که بخشی از جاده ساحلی اهواز به زیر آب رفته است مسؤولان با اینکه بارها به مردم هشدار داده اند که از حاشیه رودخانه فاصله بگیرند اما باز هم مردم در کنار رودخانه کارون حضور پیدا می کنند.

۲۳ استان درگیر سیل و سیلاب
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۰:۳۶

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات در گفت‌وگو با فارس، در ارتباط با حوادث جوی در کشور اظهار داشت: طی ٤٨ ساعت گذشته ٢٣ استان آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، خراسان‌های جنوبی، رضوی، شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، فارس، قزوین،کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی و همدان درگیر سیل و بارندگی شدید شده‌اند.

وی با اشاره به امدادرسانی در ١٢٣ شهر، روستا، مناطق عشایرنشین و محور‌های کوهستانی گفت: بیش از ۵ هزار نفر در این مدت اسکان اضطراری و ۳ هزار نفر امدادرسانی شده‌اند. همچنین ۱۴۳ واحد مسکونی از آب تخلیه و تعداد زیادی پتو، موکت و کنسروجات و آب معدنی میان حادثه‌دیدگان توزیع شده است؛ امدادرسانی در استان‌های درگیر نیز ادامه دارد.

آبگرفتگی ۲ روستا در اسدآباد
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۰:۳۴

کریم حمیدوند، فرماندار اسدآباد از آبگرفتگی ۲ روستای نصرت آباد و نجف آباد این شهرستان به علت بارش شدید باران اشاه کرد و گفت: به علت شدت باران امروز که در حال حاضر نیز ادامه دارد بخشی از خانوار مساکن روستایی نجف آباد با هماهنگی فرمانداری تخلیه شده است. پل این روستا کشش آب باران امروز را نداشته که با بازدید از این روستا دستورات لازم نسبت به لایروبی داده و اقدامات لازم توسط عوامل ذیربط در این رابطه انجام گرفت.

حمیدوند خاطرنشان کرد: شدت باران امروز موجب ورود آب باران به برخی از منازل روستایی نصرت آباد نیز شده که در این رابطه هم نسبت به کف کشی و تمهیدات لازم دیگر دستورات لازم داده شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در بازدیدهای امروز آبگرفتگی در مزارع این شهرستان مشاهده شد تصریح کرد: در حال حاضر در حال برآورد خسارت ها هستیم و تاکنون خوشبختانه خسارت مالی و جانی در این شهرستان وجود نداشته و اعضای مدیریت بحران شهرستان در آماده باش کامل به سر می برد.

۳۰ روستای روانسر در محاطره سیل هستند
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۰:۲۵

 هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه درباره آخرین وضعیت سیل و آبگرفتگی در کرمانشاه گفت: تاکنون مشکل چشم‌گیر و قابل‌ذکری به جزو آبگرفتگی معابر و کوچه‌ها در شهر کرمانشاه رخ نداده است.

وی افزود: ۳۰ روستای روانسر در محاطره سیل هستند که هفت روستا از این تعداد تا ۷۰ تا ۸۰ درصد تخلیه شده است. از شهروندان  می خواهیم برای گرفتن عکس و سلفی به حاشیه رودخانه‌ها که در معرض طغیان هستند به‌خصوص رود قره سو کرمانشاه نروند.

بارش تگرگ، وزش باد شدید، سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در ۱۰ استان
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۰:۱۶

سازمان هوشناسی وضعیت بارش های در کشور برای امروز دوشنبه ۱۲ فروردین را اعلام کرد: طی امروز با رگبار باران با رعدوبرق، برخی نقاط بارش تگرگ و وزش باد شدید و سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، غرب استان فارس، جنوب و شمال غرب اصفهان، نیمه شمالی بوشهر و جزایر شمالی خلیج فارس. در استان‌های مرکزی، جنوب قم، زنجان، همدان و طی بعد از ظهر و شب دامنه‌های البرز در استان‌های تهران، البرز، قزوین و سمنان بارش باران گاهی با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید که پیامد آن آبگرفتگی معابر با احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها پیش بینی می‌شود.

بعد از ظهر و شب دوشنبه مسیر‌های کوهستانی و گردنه‌های برفگیر دامنه‌های البرز در شمال و نقاط مرتفع جاده‌های کوهستانی زاگرس در شمالغرب و غرب کشور بطور موقت با بارش برف پیش بینی می‌شود و احتمال انسداد موقت جاده وجود دارد و آب‌های خلیج فارس بخصوص سواحل بوشهر و خوزستان طی یکشنبه و دوشنبه مواج و طوفانی پیش بینی میشود؛ بنابراین برای حفظ ایمنی و جلوگیری از خسارات احتمالی اقدامات زیر توصیه می‌شود:

تا حد امکان از سفر به مناطق غرب و جنوبغرب کشور خودداری و در صورت لزوم با آگاهی و آمادگی در برابر شرایط جوی مخرب اقدام شود. همچنین از توقف در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مکان‌های مستعد سیلاب جدا خودداری و از فعالیت‌های کوهنوردی اجتناب شود.

لغو سفر جهانگیری و همراهان به ایلام
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۰:۰۹

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، درپی بارش شدید در استان لرستان و ایلام و امکان نداشتن سفر هوایی و زمینی به این استان، سفر معاون اول رئیس جمهور به ایلام لغو و به زمان دیگری موکول شد.

جهانگیری و هیات همراه، در ادامه به صورت زمینی عازم اندیمشک در استان خوزستان شد تا از نقاط درگیر سیل این شهرستان بازدید کند. عزیمت به اهواز مرکز استان خوزستان و شرکت در جلسه ستاد مدیریت بحران استان خوزستان آخرین برنامه سفر سه روزه آقای جهانگیری به استان‌های درگیر سیل خواهد بود.

امروز روز مناسبی برای "سفر" نیست
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۰:۰۰

سرهنگ نادر رحمانی، رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا در مورد آخرین وضعیت جوی محورهای مواصلاتی بیان کرد: در حال حاضر اکثر محورهای مواصلاتی کشور به جز محورهای مواصلاتی استان هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان دچار بارش برف و باران هستند. در اکثر محورهای همدان، شاهین دژ-تکاب در استان آذربایجان غربی، اراک- توره در استان مرکزی، قزوین-همدان و گردنه آوج بارش برف گزارش شده است. همچنین در استان‌های آذربایجان شرقی و کیاسر- سمنان مه‌گرفتگی همراه با کاهش دید مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امروز وضعیت بارش‌ها در محورهای مواصلاتی از روز گذشته شدیدتر است، توصیه کرد: امروز دوشنبه ۱۲ فروردین روز مناسبی برای سفر حتی سفرهای درون شهری نیست، به ویژه در شهرهایی که هشدار سیلاب به آنها داده شده است.

به گفته رحمانی در حال حاضر محور کرج- چالوس و هراز به علت نبود ایمنی کافی تا اطلاع ثانوی مسدود است.

تخلیه ۳۰ روستا در خوزستان
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۹:۳۱

مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خوزستان گفت: این روستاها به علت افزایش دبی و بالا آمدن رودخانه های دز و کرخه تخلیه شده اند. 

سعید رضوانی با بیان اینکه دستور تخلیه 70 روستای دیگر صادر شده، افزود: تخلیه روستاها بمنظور حفظ جان مردم و نیز دام و احشام روستائیان انجام شده است.

یک سوم دورود زیر آب می‌رود
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۹:۰۱

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: یک سوم دورود زیر آب می‌رود.

کیان‌پور در حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جلسه ستاد بحران استان لرستان، اظهار کرد: احتمالا امروز یک سوم دورود زیر آب می‌رود. باید فکری اساسی به حال ساختن سدهای لرستان شود.

کیان‎پور با بیان اینکه اگر ما سدها را می‌ساختیم الان وضع‌مان این نبود، افزود: ما هنوز نتوانسته‌ایم مردم را از نقاط خطرناک تخلیه کنیم.

تجربه جدید سد کرخه!
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۹:۰۰

آن گونه که استاندار خوزستان می گوید، اکنون پشت سد کرخه 5.2 میلیارد مترمکعب آب وجود دارد؛ این سد تاکنون این میزان آب را تجربه نکرده است. اگر سد کرخه نبود این میزان آب به پایین‌دست هدایت می‌شد. اکنون متوجه می‌شویم سدها چه خدماتی دارند انجام می‌دهند. این میزان آب در سد کرخه ذخیره شده است و بعد در کشت تابستانه به ما کمک می‌کند. همچنین تولید کشور را افزایش و خسارات مردم را کاهش می‌دهد.

این در حالی است که ماجرا روی دیگری هم دارد؛ رویی که استاندار در خصوص آن می گوید: اکنون شرایط در کرخه حساس است اما در حال کنترل وضع هستیم. شرایط در حوضه دز نیز به همین منوال است. سایر حوضه‌های آبریز خوزستان تحت فشار هستند اما نگران نیستیم و امیدواریم با تدبیر و برنامه‌ریزی این شرایط را طی کنیم.

استاندار خوزستان: در حال قانع کردن مردم برای تخلیه مناطق خطرناک هستیم
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۳۵

غلامرضا شریعتی در گفت‌وگویی تلویزیونی اظهار کرد: تاکنون ساکنین 27 روستای خوزستان تخلیه شده‌اند و به ساکنین 44 روستای دیگر نیز که در خطر سیلاب قرار دارند، اعلام کرده‌ایم که محل سکونت خود را ترک کنند. 27 روستایی که ساکنین آنها از محل زندگیشان منتقل شده‌اند، صرفا دچار آبگرفتگی نشده بودند و برخی از آن روستاها در خطر سیلاب قرار داشتند.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه سیل‌بندها در بسیاری از مناطق تقویت شده‌اند، تصریح کرد: به دلیل مسایل ایمنی در حال تخلیه روستاهایی هستیم که در خطر سیلاب قرار دارند و در این زمینه در حال قانع کردن ساکنین روستاها هستیم که محل زندگی خود را ترک و به مناطق امن بروند.

شریعتی با بیان اینکه شاهد سرریز از سدهای خوزستان نبوده‌ایم، ادامه داد: مدیریت سدها در کنترل است و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد. طغیان رودخانه و همچنین بارش‌ها در استان‌های بالادست به سمت خوزستان می‌آید و استان را با شرایط فعلی مواجه کرده است و باید این سیلاب‌ها نیز کنترل شوند.

استاندار خوزستان بیان کرد: در حال حاضر حدود 90 درصد از حجم مخازن استان خوزستان پر شده است و در این زمینه باید با مدیریت مناسب و تدبیر شرایطی را فراهم کنیم که شاهد کمترین خسارت اجتماعی، فنی و ... باشیم.

فیلم هوایی انفجار دژ مرزی توسط سپاه در خوزستان
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۴

روز گذشته دژ مرزی شهید باکری برای خارج کردن شهر رفیع از محاصره سیلاب و هدایت آب به سمت مرز توسط واحد تخریب سپاه ولیعصر(عج) در چند نقطه منفجر شد.

جهانگیری: با این بارش ها نگران خشک سالی و کانون های تولید ریزگرد نیستیم
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۳

واپسین ساعات روز گذشته، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان لرستان اظهار داشت: با وجود این که در سخت‌ترین شرایط درآمدی کشور قرار داریم، اما در حد بضاعت دولت و با توجه به گستردگی و فراگیری بارش‌ها و سیل در کشور تصمیمات بسیار خوبی برای کمک به آسیب دیدگان از سیل گرفته شده است و ارقام مصوب شده به نسبت قبل حداقل بیش از دو برابر افزایش داشته است.

وی گفت: خشک‌سالی‌های مستمر باعث شده بود که تأمین آب کشاورزی و حتی آب شرب به دغدغه جدی دولت و مردم تبدیل شود اما بارندگی‌های این چند روز این نگرانی‌ها را برطرف کرد و سال ۹۸ تبدیل به سالی استثنایی شد. این بارش‌ها یک انرژی، نیرو و امید جدیدی را در کشور دمید و امسال دیگر چندان از ناحیه تالاب‌هایی که خشک شده و ریزگرد تولید می‌کردند نگرانی نخواهیم داشت.

معاون اول رئیس جمهور افزود: این بارش‌ها در کنار شیرینی‌هایی که داشت باعث تلخ کامی‌هایی نیز شد و متأسفانه در چند استان شاهد جاری شدن سیل بودیم. یکی دیگر از ویژگی‌های بارش‌های این چند روز این بود که در کل کشور فراگیر بود و به تبع آن مشکلات ناشی از شدت بارش‌ها نیز در کل کشور فراگیر بود و حتی در سیستان و بلوچستان که بارش‌ها کمتر بود شاهد ورود شرایط بحرانی و آب گرفتگی بودیم.

دکتر جهانگیری در ادامه سخنانش با بیان این که همه دولتمردان وظیفه خود می‌دانند که در شرایط بحرانی مثل سیل در کنار مردم باشند، اظهار داشت: اگر مردم استانی مثل لرستان احساس می‌کنند که دولتمردان با تأخیر به استان‌ها سفر کرده‌اند از بابت این موضوع عذرخواهی می‌کنیم. البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشیم که دامنه بارش‌ها و سیلاب‌ها بسیار گسترده بود و اعضای مختلف دولت سعی کردند به همه استان‌ها سرکشی کنند.

معاون اول رئیس جمهور نمایش همبستگی ملی بین مردم، دولت، نیروهای مسلح و دیگر نهادها را مهمترین ثمره به دست آمده در روزهای اخیر برشمرد و تصریح کرد: تعطیلات نوروزی همواره فرصتی بوده تا مردم در کنار خانواده خود از این فرصت بهره ببرند اما امسال شاهد آن بودیم که هم مسئولان و هم مردم و هم نیروهای مسلح از تعطیلات خود گذشتند و برای امدادرسانی به هموطنان خود به میدان آمدند.

جهانگیری پا به بحرانی‌ترین «لرستان» گذاشت/ شرایط دورود بحرانی است/ شدت گرفتن بارندگی‌ها

جهانگیری در ادامه با تشکر از زحمات همه کسانی که با حضور و تلاش‌های خود مانع از افزایش تلفات و خسارات سیل در نقاط مختلف کشور شدند، خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر دولت، نیروهای مسلح و اقشار مختلف مردم هر چه در توان داشتند پای کار آوردند. من از همه خواهش می‌کنم در یکی دو روز آینده که بر اساس پیش بینی‌ها شاهد بارش‌های سنگین در مناطق غربی و جنوبی کشور هستیم نیز همچنان همه مردانه پای کار بایستند تا بتوانیم از جان مردم به عنوان گرانبهاترین سرمایه و از مال و زندگی آنها تا حد امکان مراقبت کنیم.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش از استانداران به عنوان فرمانده میدان بحران در استان‌های مواجه با خطر سیل یاد کرد و گفت: در مقطع فعلی هیچ دستگاهی حق ندارد از دستور استاندار برای در اختیار قرار دادن امکاناتش در راستای مقابله با سیل امتناع کند و هر دستوری که استانداران در مواجهه با سیل صادر کردند باید از سوی همگان مورد پذیرش قرار گیرد.

دکتر جهانگیری با تأکید بر این که جان مردم برای ما از هر چیزی مهمتر است افزود: از همه مردم درخواست می‌کنم به اخطارها و اعلام‌های دستگاه‌های مسئول توجه کنند و به همه مردم اطمینان می‌دهم که دولت با وجود آن که در سخت‌ترین شرایط درآمدی قرار دارد اما با تمام توان در کنار مردم ایستاده و تا حد امکان به جبران خسارات سیل کمک خواهد کرد.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: دولت در دو جلسه‌ای که در روزهای سپری شده از سال ۹۸ برگزار کرده بحث اصلی ما جبران خسارات سیل به مردم بوده و در این راستا جبران خسارت به خانه و زندگی مردم نسبت به جبران خسارت و بازسازی زیرساخت‌ها اولویت خواهد داشت. از سوی دیگر ارقامی که برای کمک به بازسازی و تعمیر منازل و نیز تعمیر و نوسازی وسایل زندگی مردم در نظر گرفته شده نسبت به قبل حداقل دو برابر افزایش یافته و برای اولین بار جزئیات پرداخت خسارت به مشاغل و تولید کنندگان به خصوص در حوزه کشاورزی را خیلی دقیق تعیین کرده است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به این که خشکسالی چند سال اخیر باعث شد تا به صنعت سدسازی کشور جفا شود، تصریح کرد: در همین بارندگی‌های اخیر دیدیم که سدها چه نقش مؤثری در مهار سیل‌ها داشتند و مثلاً اگر سدهای در مسیر رودخانه‌های خوزستان وجود نداشتند خدای نکرده سیل در این استان خسارات بیشتری وارد می‌کرد. سدهایی که مطالعات آنها انجام شده باید ساخته شوند و البته لازم است که ملاحظات تخصصی درباره آنها رعایت شود اما نباید کلیت سدسازی تخطئه شود.

دکتر جهانگیری در پایان از همه مردم، نیروهای مسلح، علما، نمایندگان مجلس و مدیران و کارکنان دولتی قدردانی و تأکید کرد که مدیریت بحران در روزهای اخیر که با نمایش غرورآفرین ملی حاصل شد نشان داد که اگر همه با هم پای کار باشیم می‌توان با اتکا به ظرفیت‌های کشور هر بحرانی را مدیریت کرد.

وزیر راه خبر داد: ۱۰هزار کیلومتر راه از سیلاب آسیب دید
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۲

محمد اسلامی شامگاه یکشنبه در ارتباط زنده تصویری از استان لرستان گفت: بارش‌ها، خسارت‌های زیادی به زیرساخت‌های استان لرستان وارد کرده است که امیدواریم تا فردا بعد از ظهر بتوانیم این وضعیت را به ثبات برسانیم. در تعدادی شهرهای این استان پیش بینی‌ها خوب پیش رفته و عوامل بحران ساز و تشدید کننده سیل‌ها حذف شده است.

وی در خصوص برآورد اولیه خسارات راه‌ها و تأسیسات از بارش‌های اخیر تصریح کرد: ۱۰ هزار کیلومتر از راه‌های روستایی، فرعی و شریانی کشور دچار آسیب‌هایی همچون ریزش کوه، رانش زمین و خرابی پل‌ها شده است. برآورد اولیه حاکی از خسارت ۱۶۰۰ میلیارد تومانی سیل به راه‌های کل کشور است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این ایام ۱۴ هزار راهدار با ۱۰ هزار ماشین آلات مشغول بازگشایی راه‌ها و ایمن سازی آن بوده‌اند که به محض وقوع سیل در محل حاضر شده و مسیرها را بازگشایی کردند. اطلاعات راه‌ها پیوسته از طریق سامانه ۱۴۱ به اطلاع هموطنان می‌رسد. در حال حاضر راه‌های اصلی به غیر از چند محور که ریزش کوه قابل توجه داشته، باز است.

این عضو کابینه دولت در خصوص وضعیت ناوگان ریلی و هوایی گفت: خوشبختانه مشکل خاصی در نظام حمل و نقل ریلی و هوایی پیش نیامده است تنها برای چند فرودگاه، خطر وجود داشته که ایمن سازی سالم صورت گرفته و به جز مواردی که استاندارد پرواز اجازه فرود و پرواز نمی‌داد، مابقی پروازها انجام گرفته است.

اسلامی افزود: همراه با دکتر جهانگیری سفری به استان کرمانشاه داشتیم و بازدیدهایی از چند نقطه در نزدیکی آن داشتیم و بعد هم در ستاد بحران استان لرستان شرکت داشتیم. در این جلسه کل مسائل از قبیل آخرین وضعیت استان و تمهیداتی که اتخاذ شده و همچنین برنامه‌هایی که برای جلوگیری از تخریب‌ها در استان اتخاذ شده بود را مرور کردیم. همان طور که مردم عزیز کشورمان مستحضر هستند شدت بارش‌ها و به ویژه بخش نگران کننده آنکه سیلابی شدن به واسطه شدت بارش‌ها است از امشب تا فردا بعدازظهر ادامه خواهد داشت.

۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۲
بارش‌ها تا امشب ادامه دارد
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۲

محمد سبزه‌زاری، مدیرکل هواشناسی خوزستان در روز گذشته با اشاره به آغاز بارندگی در خوزستان، گفت: این بارش‌ها در حوضه‌های آبریز کرخه، دز و کارون خواهد بود. بیشترین بارش‌ها را در مناطق شمالی و شرقی خوزستان خواهیم داشت. این بارش‌ها در حوضه‌های آبریز کرخه، دز و کارون خواهد بود.

وی افزود: مشکل اصلی، خود این حوضه‌ها نیستند بلکه مشکل حوضه‌های بالادستی است. استان‌های ایلام، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد روز گذشته و امروز بارش‌های خیلی خوبی داشتند و روز گذشته نیز در همین بارندگی‌های بعد از ظهر ایلام حدود 80 میلیمتر و لرستان حدود 60 میلیمتر بارندگی داشته‌اند که این بارندگی‌ها تا امروز ادامه خواهد داشت.

سبزه‌زاری ادامه داد: دیروز ابتدای بارندگی‌ها بود و با توجه به اینکه بارش‌ها تا پایان امروز ادامه دارند و سدهای خوزستان نیز دیگر جایی ندارند، موجب می‌شود که وضعیت کنونی وضعیت خوبی نباشد. بارش‌ها تا امشب ادامه دارد.

تشکیل قرارگاه امداد ذوالفقار ارتش در خوزستان
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۱

ساعاتی پیش امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده عملیات ارتش در ستاد مقابله با بحران خوزستان، در جمع فرماندهان قرارگاه عملیاتی جنوب ارتش گفت: به نظر می رسد در چند روز آینده شدت بحران بیشتر شود که باید پیشگیری و مدیریت کرد.

وی افزود: ما سربازیم و وظیفه داریم فرامین فرماندهی معظم کل قوا را با تمام توان در جهت کمک به مردم و مردم یاری اجرایی کنیم. با دستور فرمانده کل ارتش و وظیفه ای که ایشان به بنده ابلاغ فرمودند تا رفع کامل تهدید حوادث طبیعی احتمالی در منطقه خوزستان خواهم ماند.

امیر سیاری خطاب به فرماندهان قرارگاه منطقه جنوب غرب گفت: در انجام عملیات مردم یاری چهارچوب های اصولی و اساسی کمک رسانی را با حفظ سرعت عمل، رعایت کنید و هر گونه عملیات را با اطلاع و با هماهنگی ستاد بحران شهرستان یا استان انجام دهید تا در قالب یک مدیریت متمرکز، موجبات هم افزایی بیشتر در خدمت رسانی و کمک به مردم فراهم شود.

معاون هماهنگ کننده ارتش ادامه داد: فرماندهان محترم مستقر در این منطقه نیز ضمن برخورداری از اختیارات لازم برای کمک رسانی های سریع، هماهنگی های لازم را با قرارگاه امداد ذوالفقار ارتش مستقر در قرارگاه منطقه جنوب غرب به عمل آورده و گزارشات عملکرد را نیز برای اتخاذ تصمیمات صحیح و اصلاح روند کمک رسانی به قرارگاه ارائه دهند.

رئیس ستاد ارتش تاکید کرد: اولویت اول ما در کمک رسانی، مردم هستند لیکن برای حفظ جان مردم و نجات عزیزان گرفتار در بلیات به ویژه سیل، آمادگی شبانه روزی کارکنان، پادگانها و تجهیزات ارتش ضرورت دارد تا با ساماندهی و اعزام برنامه ریزی شده امکانات ارتش، امکان خدمت رسانی بهتر و مستمر فراهم شود.

۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۱
«در لرستان حتی یک نردبان بلند برای نجات مردم وجود ندارد»
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۱

شب گذشته محمد بیرانوندی، نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی در جلسه ستاد مدیریت بحران لرستان که با حضور معاون اول رئیس جمهور، تعدادی از وزرا و مسؤولان استانی برگزار شد، گفت: انتظار مردم این است که خروجی این جلسه برای لرستان نتیجه‌بخش باشد. اینکه تاکنون با وجود بارش‌های شدید و سیل‌آسا تاکنون اتفاقی در لرستان رخ نداده، حاصل مدیریت همه مدیران در بخش‌های مختلف بوده است، اما این نباید موجب بشود مورد بی‌مهری و کم‌توجهی مسؤولان کشوری قرار بگیریم.

وی در ادامه از کمبود امکانات در شهرستان‌ها گلایه و خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه حتی یک نردبان بلند برای نجات مردم در لرستان وجود ندارد و این کمبود امکانات و تجهیزات از معضلات و آسیب‌های استان محسوب می‌شود.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی از تکمیل سد بختیاری به عنوان مطالبه جدی لرستانی‌ها یاد و تاکید کرد: از دیگر مطالبات مردم پیگیری احداث سدهای کاکا شرف، داربلوط و شبیخون است که کار مطالعاتی آن‌ها انجام شده و یکی از مزایای احداث این سدها کاهش خسارات ناشی از سیل است.

بیرانوندی همچنین از مسؤولان کشوری حاضر در جلسه تقاضا کرد وعده‌هایی داده شود که قابلیت اجرایی شدن داشته باشند، چرا که بی‌اعتمادی تنها نتیجه عدم تحقق وعده‌ها است.

شرایط دورود بحرانی است
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۸:۰۰

رضا میرزایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان، شامگاه یکشنبه در ستاد بحران استان لرستان در سخنانی با اشاره به وضعیت سدهای استان، اظهار داشت: در لرستان ۱۵ سد در دست اجرا و یا به بهره برداری رسیده داریم، ۶ سد به بهره برداری رسیده که حجم آنها ۲۰۶ میلیون مترمکعب است و ۹۵ درصد حجم مخازن سدهای ما تاکنون پر شده است.

وی با بیان اینکه سه سد «هاله»، «کزنار» و «ایوشان» استان سرریز کرده است، افزود: بر اساس آمار سازمان هواشناسی، لرستان دارای ۵۱۵ میلی متر میانگین بارندگی در بلندمدت است و در سال آبی جاری پرباران ترین استان بوده‌ایم. در بارندگی‌های سال آبی جاری تاکنون در مجموع ۲۶.۵ میلیارد مترمکعب بارش داشته‌ایم که ۱۰ میلیارد مترمکعب آن خارج و به صورت روان آب به مخازن سدهای کرخه و دز وارد شده است.

میرزایی با بیان اینکه در مجموع با توجه به نبود تأسیسات ذخیره سازی و حجم ناچیز سدهای ما، در مجموع کل حجم مخازن ساخته شده و در دست اجرا ۴۲۰ میلیون مترمکعب است که نمی‌تواند سیلاب‌های لرستان و پایین دست یعنی خوزستان را کنترل کند، گفت: در میان شهرستان‌های لرستان، پلدختر سیل خیز ترین شهرستان استان و در مرتبه دوم خرم آباد قرار دارد.

وی با بحرانی خواندن اوضاع دورود گفت: ۳۳۵۰ مترمکعب در ثانیه دبی رودخانه کشکان است و کشکان یک رودخانه طولی است، زمان تمرکز آن طولانی است و حداقل سیلابی که از سرشاخه کشکان بخواهد به پلدختر برسد ۹ ساعت زمان نیاز دارد. در دو حوزه «تیره» شهرستان دورود شرایط بحرانی است که دبی سیلابی آن ۳۵۰ مترمکعب در ثانیه است، حداکثر آن ۴۲۰ مترمکعب است و با توجه به سیلاب رودخانه‌های دیگر و سرریز سد «مروک»، پیش بینی شده سیلاب رودخانه «تیره» به ۶۰۰ مترمکعب در ثانیه برسد و بخش ساحلی شهر غرق آب می‌شود، این اتفاق تا فردا بعدازظهر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به اینکه دبی رودخانه کشکان حداکثر آن در حال حاضر ۱۵۸۲ مترمکعب در ثانیه است،  گفت: پیش بینی می‌کنیم این دبی تا حدود ۳۵۰۰ مترمکعب در ثانیه برسد که پیرو آن روستاهای مسیر کشکان، شهر معمولان و شهر پلدختر غرق آب می‌شود.

خوزستان در وضعیت قرمز
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۰۷:۰۰

در پی بارش های اخیر و رها سازی آب سدها و با افزایش خروجی سد دز به بیش از یک‌هزار و ۸۰۰ مترمکعب در ثانیه و شکستن سیل‌بندها، سیلاب وارد تعدادی از روستاهای مسیر بامدژ اهواز شد و سایر روستاهای بخش مرکزی نیز در معرض سیل قرار دارند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶۰
ناشناس
|
France
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
جهانگیری تو لرستان گفته ما دلار بالای ۴۲۰۰ رو قبول نداریم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
حقیقتا سلطان سنگ پا هستند اینا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
خدایاهرچه زودتر ۱۴۰۰ رابرسان !!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
سنگ پاجلوی اینها زانومیزنه
تابناک بعدازخداامیدمان به شماست که باانتشارنظرات واقعی مردم درمقابل عملکرداقایان مایه تسلی الام ودردورنج های مردم میسوید خداعمرتان بدهد !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
بی تدبیری ،عدم آینده نگری و نبود یک قدرت تصمیم گیری قوی در راس کشور و حیف ومیل ثروت ملی کشور با ماجراجویی در منطقه باعث بروز این بحران و فاجعه شده است .اگر در زمان مناسب اقدام به ایجا طرح‌های انتقال آب به مناطق مرکزی ایران که سالهاست از خشکسالی رنج میبرند ،کرده بودند الان نه تنها صدها هزار کشاورز و خانواده های آنها بیکار، و به فقرو مهاجرت به شهرها مجبور نشده بودندو هزاران مشکل فرهنگی برای خود و دیگران درست نمی کردند بلکه نیمی از کشور هم به زیر آب نرفته بود. ولی افسوس که کشور اسیر دست افراد نالایق است
پاسخ ها
سراب
| Germany |
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
جالبه برام بدونم اونی که منفی داده حرفش چیه کاش بنویسه این زیر ببینم دیگه چه حرفی دارن بعد این همه افتضاح
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
فعلا در ان کشورهای مدینه فاضله شما سیل را مهار کنند تا به توجیهات شما برسیم
فقط دهان باز می کنیم حرف مفت می زنیم بدون تفکر
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
عقده کشایی ها شروع شد
من فقط مآندم شما ها چجوری با خانواده خودتون سر می کنید البته ببخشید خانواده با شما
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
حضور در منطقه نداشتن وطرح انتقال اب باعث می شد سیل نیاید
از نظرات کارشناسانه این دوست عزی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
تابناک چرا ان بند اخری که نوشتم یک خارجی بفهمد از خنده می می میرد را پاک کردی
به جاییت بر می خورد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
ما که از مسئول بودن و کار کردن و خدمت کردن مسئولان کلاً ناامید شده ایم...
فقط لطف کنن حرف و سخنرانی و بیانیه و شعارهای صدمن یه غاز هم بیرون ندن ممنون تر خواهیم شد!
یعنی اگر ساکت باشن لااقل اعصابمون بیشترازاین خرد نمیشه
ناشناس
|
France
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
آره ، دلار هم ۴۲۰۰ تومنه.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
چقدر بی توجهید...چرا جلویجمله چهانگیری در تیتر علامت تعجب گذاروید؟! این نشان می دهد شما فقط حال و نوک بینی تان را می بینید و جهانگیری نگاهش به بحران کم آبی و خشکسالی یران بوده و وضع خوب در تابستان...همین حرف را اشتاندار خوزستان نیز بنوعی تایید کرده جلوی جمله او هم علامت تعجب بگذارید!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
آفرین به جهانکیری و آینده نگریش؛ آفرین به تو و امثال تو که باعث اومدن جهانگیری و مثل اونید؛ خدا همتون رو باهم محشور کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
تابناک ! فیلم مربوط به سیل بند های کشور های توسعه یافته رو ببین . بد نیست هنگام تخصیص بودجه نگاهی هم به نیاز های مدیریت بحران داشته باشیم با نوحه خوانی نمی توان با آسیب های سیل برخورد کرد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
چقدر هم سیل بنداشون جلوی سیل را گرفته بود
ولی چرا ان را نمی بینی الله اعلم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
با همین روزه خوانی ها جنگ را مدیریت کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
همین امید است که از ۹۲ تا الان دارد ما را میکشد اما برخی را چاق تر میکند .
چارک میرزا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
دستگیری برادر برخی آقایون هم قوت قلبی برای دله همه شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
در یکی از عکس ها دیواری که روش عکس جناب ریسی بود سالم بود و مقابلش دریاچه زیبایی هم ایجاد شده بود
کم کم باید به حقانیت این سید بزرگوار ایمان آورد:)))
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
این روشها قدیمی شده اصلاح طلب افراطی. پاسخگوی رایی که دادی باش.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۳
ناشناس 1725
مثلاً اگر رئیسی رأی میاورد ، آمریکا در برجام میماند؟ و وضع ما بهتر از سوئیس بود ؟

شماها خوابید یا خودتون رو به خواب زدید ؟!!!!!!!!؟
اسماعیل زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
متاسفانه دولت ما همیشه با انواع مشکلات و معضلات روبرو می شوند ولی ماسفانه راه چاره قبل از وقوع را هیچ کس انجام نمی دهد. چرا ملت و دولت بدنه دفاعی کشور خوب نمی سازنند. جز این است ! تخصص و کفایت لازم برای حل مشکلات را ندارند. به جز این است در دانشگاهای ما علم آموزی نیست. این آمارها نادرست است. دختر و پسر ایرانی بعد از 12 سال تحصیل هنوز مهارت کافی برای زندگی ساده خود را ندارد و باید از والدین کمک گیرند. خواص و مدیریت کشور آگاهانه فکر کنند . ما باید کشور را بسازیم ؟ یا جیب شخصی خود را؟
ناشناس
|
Germany
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
اعتمادبنفس این اقا و رییسش بهت انگیزه
عبدالله
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
اگر فیلمهای مستهجن ماهواره ها رامیبینید واکر در جلسات عروسی اختلاط زنها ومردها وجود دارد یا مشروبات الکلی مصرف میکنی واگر نسبت به مسیله حجاب که از ضروریات اسلام است بی مبالاتی میکنی واگر بیت المال مسلمین را بیهوده خرج میشود ودر منافع شخصی استفاده میشود واگر درمقابل دیدگانت گناه انجام میشود وامر به معروف ونهی از منکر نمیکنی بلکه امر به منکر ونهی از معروف میکنی واگر ،،،،،،،، بدان که این بلایا ی موجود مثل سیل وزلزله بلایای طبیعی نیست بلکه عذاب الهی است وهمه مردم دیگر کشورها جاهل قاصر نیستند که حجت بر اوتمام نشده باشد بلکه با وجود این همه تبلیغ وخونهای جوانانی که از لذتهای دنیوی جشم پوشیدندمقصری( اللهم اغفر لی الذنوب التی تنزل البلا)
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
برادر دوران این حرف ها گذشته است.
سراب
| Germany |
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
این کار اصلن درس و کلاس داره که شما هرررچی بگی یه جوابی بهتون میدن میگی مدیریت نی میگه سیل همجا میاد میگی چرا برا ما بدبختیه میگه عذاب الهی میگی چرا برا اونا نی میگه حجت بر اونا تمام نشده هررررچی بگی شما حرف خواهی شنید ولی راندمان کار صفرررررر
ناشناس
| Moldova, Republic of |
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
عبدالله دست بردار ازین حرفها.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
بارش های جدید خانه ما را دارد می برد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
این اتفاق به قول اسحاق با کلی انرژی‌ محقق شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
آخ از این ماجراجوییها بعضی از مردم که میایند لب رودخانه در حال طغیان هواخوری. فرداهم سیزده بدرمیخواهند در همین اماکن خطرناک در حاشیه رودخانه ها جمع بشوند و جوجه سخ بزنند.
سید رسول زنگانلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
یه کلام هم از مادر عروس :بارش های اخیر انرژی نیرو و امید جدیدی در کشور دمید.
پاسخ ها
پرویز
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
به خدااینهامارامسخره کردن
ناشناس
| Germany |
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
فاجعه نعمت است!
ناشناس
|
Germany
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
مشخصه بارز ونقطه اشتراک کابینه روحانی فقط یک چیزه اعتماد به نفس کاذب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
▪️ می شد 20 سال پیش خوزستان را نجات داد. در این روزها که سیل و سرریز آب سدهای کارون عالی ترین مقام اجرایی کشور را به این استان کشانده است، ماجرای نسخه شفابخش این وضعیت 20 سال پیش برای نه تنها خوزستان بلکه چهار استان دیگر پیچیده شده بود.

▪️ #طرح_بهشت_آباد که قرار بود حدود 150 میلیون متر مکعب آب بارش های #کارون را به #اصفهان و از آنجا به #یزد و #کرمان و پیش از اصفهان به #اردل در استان چهارمحال و بختیاری منتقل کند، بیست سال است که در دست اندازهای سیاسی و با فشار نمایندگان دو استان خوزستان و چهارمحال با چالش مواجه است و بعد از سال ها متوقف شد.

▪️ این طرح در حالی با لجاجت های سیاسی متوقف شد که گمان می رفت بیشترین آسیب را به استان های بهره‌مند از آن به ویژه اصفهان وارد کند اما متاسفانه این روزها پژواک فریادهای نمایندگان خوزستان در مجلس برای #توقف پروژه بهشت آباد روی سر مردم خوزستان آوار می شود و زندگی هزاران نفر از هموطنان خوزستانی را به خطر انداخته است.

▪️ هم اکنون دبی رودخانه های کارون به بیشتر از چهار هزار مترمکعب در ثانیه رسیده است و مهار این آب سبب شده تا درهای تخلیه اضطراری سدهای کارون باز شود اما اگر خط انتقال آب از کارون در قالب طرح بهشت آباد عملیاتی شده بود نه شاهد هدر رفت آب در این حوضه و نه هزینه های سرسام آور جبران خسارت های سیل در خوزستان می شدیم.

▪️ متاسفانه تحریک احساسات مردم خوزستان در سال های اخیر سبب شد تا هیچگاه این طرح دهه هفتادی از دید منطقی و علمی مورد واکاوی قرار نگیرد و حالا امروز #نمایندگان_خوزستان هم با فرار از اقدامات خود حاضر به پرداخت هزینه ها نیستند و این مردم خوزستان اند که تا ماه ها و شاید سال ها باید چشم انتظار کمک های قطره چکانی دولت باشند
پاسخ ها
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
شما از آب گل آلود ماهی نگیر. دلیل این سیل اینه که بهار بسیار پربارشی داشتیم مسولان باید مسیر رودخونه ها رو لایروبی میکردن و سدها رو بتدریج تخلیه که این کارو نکرب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
از مردم عزیز خواهش میکنم برای بچه های سیل زده محله سعدی شیراز کتاب های درسی دسته دوم سالهای قبل به همراه دفتر ارسال کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
دسته درست نیست . دست دوم .
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
خدایا ما را از دست مسئولین ناکارامد نجات بده.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
خودت دست بکار شو
کارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
با سلام
تا همین اواخر تنها دلیل عدم راه اندازی و ادامه ساخت نیرگاههای سیکل ترکیبی و بخار عدم وجود منابع آب و خشک سالی بود .حال ببینیم با این ترسالی و فراوانی آب دلیل کسر بودجه همیشگی برای تبدیل بازدهی ۸ در صدی نیروگاههای گازی به ۵۶ درصدی سیکل ترکیبی دوباره بیان می شود
ناشناس
|
Sweden
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
بی کفایتی مسولان در سیل اخیر کاملا روشن است.اولا با توجه به اینکه از ماه قبل می دانستید بهار پر بارشی داریم باید نسبت به تخلیه تدریجی سد ها و نیز لایروبی و عریض نمودن رودخانه ها اقدام می کردید . ولی متاسفانه آنقدر در گیر کشورهای دیگه و... شدید که کل ایران را آب برد ومسولان هنوز در خوابید و نقشه برای اقتصاد مقاومتی می کشید در تمام دنیا سدها برای آبادانی کشور ساخته می شوند و در ایران برای اینکه پیمانکاران پروژه های مهم همگی از آقازاده ها هستند افراد غیر کارشناسی که فقط بفکر خود هستند برای این پرژه ها ی مهم گمارده می شوند .بعداز این فاجعه باز هم همان افراد نا کار آمد برای جبران خرابی ها به کار گمارده می شوند و دوباره سال دیگر همین ماجرا تکرار می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
این جهانگیری هم دیگه شورش در اورده
پاسخ ها
حمیدخان
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۳
هم شورش را در آورده هم شیرینش را
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
خبر زلزله ریشتری در مرز کرمانشاه ایلام را باید جدی گرفت. معمولا تغییرات شدیذ سینوپتیکی منجر به بروز تنش های تکتونیکی هم می شود. احتمال تکرار زلزله ها بعد از پایان یافتن این نوع بارشها وجود دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
باید عمق استراتژیک را تا دریای مدیترانه پیش ببریم !!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
انشالله اون زوج عاشق با همون حال خوبشون میرن پیش خدا. از از بین رفتن چنین انسانهایی اصلا ناراحت نمیشم
ناشناس
|
Moldova, Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
آقا توی شهرداری اندیمشک یه ۳تا بنز مایلر کمپرسی و یه لودر و یه بیل مکانیکی اوردن نمیدونم با این دستگاهاجلوی چی رو میخوان بگیرن.
کلا باید تو این کشور دعا کنیم اتفاقی نیفته اگه افتاد دیگه افتاد فریادرسی نیست.
مگه برا زلزله کرمانشاه چکاری شد
ناشناس
|
France
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
نتیجه بی کفایتی و خیانت و سوء مدیریت کلان در کشور را در خرابی های سیل می بینیم بعد سرمایه های کشور را خرج نابودی کشورهای دیگر می کنند و تابلوی روز شمار نابودی برای کشورهای دیگر درست می کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
عجب قدمی دادرند این مسئولان !!!!هرجا میروند خدا خشمش میگیرد.!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
کی میخواین یاد بگیرین رو مردم لقب نذارین. آخه مرد ۶۰ ساله پیرمرده؟ اگه بگین مرد ما فکر میکنیم ده سالشه؟
اموزگار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
بد بختانه سالهاست که داستان اسکندر ونصیحت ارستو در کشور حاکم است یاد امام به خیر
ناشناس
|
Thailand
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
سالی که‌ نکوست از بهارش پیدات خدا به مردم رحم کند و صبر عطا فرماید
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
نمیدونم چرا مردم انقدر احساسی برخورد میکنن با همه چی
درسته حادثه ی دردناکیه خیلی
یسری مقصرن
پیشبینیهایی باید میشده و نشده
جنگل هایی ک خیلی تو کاهش تخریب ناشی از سیل تاثیر داره از بین رفته با کاهلی در نظارت و مدیریت
ولی شدت بارشم باید دید زمینو زمونو نباید مقصر دونست
سیل ژاپن تابستون پارسالو نمیدونم کی یادشه پیگیر شده چقدر تخریب داشت چقدر کشته و مفقودی اونم ی بارون بود تو چند روز و ژاپن با اون مدیریت عالی و نظم و تکنولوژی برتر درمونده شد تو مهار سیل
بلایای طبیعی همه جا اتفاق میفته
انقدر نگیم چراا و همه کسو مقصر تام بدونیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
اسحاق میشه اظهار نظر نکنی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۳
خدایا سایه این دولت راهرچه زودترازسر ما کم کن
عبدالله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۳
ملاک عذاب درچیست مگر قوم شعیب برای کم فروشی قوم صالح ع برای کشتن یک شتر وقوم،،،،،،،، ملاک خشم وسخت الهی است که رضایت او با مثقال ذره ای وغضبش هم با مثقال ذره حاصل میشد بزرگترین گناه کم شمردن آن است اگر شیعه اهل بیتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۳
كار از استعفا گذشته... فقط اعدام
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
جهنم سيل
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
جام جهانی قطر مهرداد بذرپاش عباس توانگر دهه فاطمیه رستم قاسمی آلودگی هوا
آخرین اخبار