بازدید 5433

کردستان عراق قرارداد ۲۰ ساله فروش گاز با امارات بست

دولت اقلیم کردستان عراق قرارداد فروش گاز مایع بمدت 20 سال را با کنسرسیوم پیرل پترولیوم از امارات به امضا رساند.
کد خبر: ۸۸۳۶۴۲
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۳ 07 March 2019

به گزارش ایرنا، براساس این قرارداد بیست ساله دولت اقلیم کردستان عراق با فروش روزانه 250 میلیون مترمکعب به کنسرسیوم مذکور این مقدار را به 659 میلیون مترمکعب گاز در سال 2021 افزایش خواهد داد و از سال 2022 این مقدار به 900 میلیوم مترمکعب افزایش خواهد یافت.

شرکت پیرپترولیوم حاصل کنسرسیوم دو شرکت دانا گاز و نفت هلال می باشد که هر دو اماراتی هستند.

کنسرسیوم مزبور فعالیت خود را بر روی میدانهای گازی خورمور در کردستان عراق آغاز کرده و سرمایه گذاری ویژه روی این میدان مهم نفتی و گازی خواهد کرد.

این کنسرسیوم همچنین از افزایش حجم تولید گاز مایع در اقلیم کردستان عراق برای تامین نیازمندیهای این منطقه برای برق نیز بهره خواهد گرفت.

آشتی اورامی وزیرانرژی و منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق با اشاره به اهمیت این قرارداد اعلام کرد یکی از اهداف این قرارداد تامین نیازهای انرژی اقلیم می باشد.

مجید جعفر مدیرکل اجرایی شرکت دانا گاز و شرکت نفت هلال نیز طی سخنانی اظهار داشت: براساس قرارداد منعقد شده کنسرسیوم مذکور 700 میلیون دلار دیگر نیز در بخش استخراج گاز اقلیم سرمایه گذاری کرده و خرید گاز با حجم روزانه 250 میلیون متر از اقلیم کردستان عراق شروع خواهد شد.

دولت اقلیم کردستان عراق از سال 2007 میلادی فعالیت برای استخراج نفت و گاز را با بستن قراردادی با شرکت اماراتی داناگاز آغاز کرد.

کنسرسیوم پیرپترولیوم هم اکنون روزانه 400 میلیون مترمکعب گاز از میدانهای گازی خورمور در شهر چمچمال استخراج می کند.

میدان نفت و گاز خورمور در زمره بزرگترین میدانهای نفت و گاز عراق به شمار می رود.

اقلیم کردستان عراق تاکنون بیش از یک میلیارد و 600 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است.

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری